Na wtorek zaplanowano demontaż fontanny Neptuna stojącej na gdańskim Długim Targu. Fontanna przejdzie kapitalny remont. Na swoje stałe miejsce powróci na początku maja przyszłego roku.

Kapitalny remont fontanny będzie kosztować ponad 1,6 mln zł. Na zlecenie opiekującej się Neptunem spółki Gdańskie Melioracje przeprowadzą go Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków.

Jak poinformował w poniedziałek Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego magistratu demontaż fontanny rozpocznie się we wtorek rano. Konserwatorzy mają nadzieję, że operację uda się zakończyć jeszcze tego samego dnia, nie mają jednak takiej pewności, bo w czasie tego typu prac można spodziewać się niespodzianek. Kłopot może sprawić zwłaszcza demontaż mocowania, za pomocą którego figura Neptuna przytwierdzona jest do misy fontanny.

Remont obiektu ma objąć podziemia fontanny, popękaną czaszę i samą figurę Neptuna. Wymienione zostaną m.in. znajdujące się pod fontanną pompy, instalacje wodociągowe i elektryczne. Obecna instalacja zapewniająca obieg wody ma ok. 50 lat.

Planuje się, że nowa instalacja pozwoli na sterowanie siłą, z jaką wyrzucana będzie woda z fontanny. Po remoncie fontannę podświetlać mają lampy LED-owe.

Gdańska fontanna Neptuna powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i miejskich rajców. Rzeźba Króla Mórz została odlana w brązie w 1615 r. przez Piotra Husena i Johanna Rogge w Augsburgu według projektu Gerda Benningka. Kamienna czasza oraz trzon, na których stoi posąg, są dziełem rzeźbiarza Abrahama van den Blocke. Uruchomienie fontanny nastąpiło w roku 1633. Rok później powstała żelazna krata otaczająca basen według projektu van den Blocke.

W 1945 roku, by uchronić ją przed ewentualnym zniszczeniem, fontanna została zdemontowana. Ponownie uruchomiono ją w 1954 roku. Od tego czasu działa nieprzerwanie aż do dziś.


Trąba powietrzna nad Polską; zginął mężczyzna

Pomorscy strażacy nadal usuwają skutki trąby powietrznej, która przeszła nad regionem w sobotę po południu. Służbom kolejowym udało się usunąć z torów w Smętowie Granicznym powalony na nie silos: pociągi jeżdżą bez opóźnień - zapewniają kolejarze.Jedna osoba zginęła w domku letniskowym zniszczonym przez nawałnicę, która przeszła nad wsią Wycinki.Nad południowo-wschodnią częścią województwa pomorskiego przeszła trąba powietrzna. Piotr Porożyński z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku, poinformował PAP, że w niedzielę strażacy zajmują się usuwaniem drugorzędnych zniszczeń. Uprzątane są m.in. powalone przez nawałnicę drzewa, które nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. "Z naszych informacji wynika, że wszystkie drogi w województwie są przejezdne" - poinformował Porożyński.W niedzielę nadal pracują też służby kolejowe, które przez całą noc usuwały z trasy silos, tarasujący jeden z torów trakcji elektrycznej między Gdańskiem a Bydgoszczą. 15-metrowy zbiornik zos... ...

ME: Polska sztafeta 4x100 m kobiet na podium w Helsinkach

Sztafeta 4x100 m w składzie: Marika Popowicz (SL WKS Zawisza Bydgoszcz), Daria Korczyńska (WKS Śląsk Wrocław), Marta Jeschke (SKLA Sopot) i Ewelina Ptak (WKS Śląsk) wynikiem 43,06 zdobyła w Helsinkach brązowy medal 21. lekkoatletycznych mistrzostw Europy.Polskie biegaczki: Marika Popowicz, Daria Korczyńska, Ewelina Ptak, Marta Jeschke i mistrzyni w rzucie młotem Anita Włodarczyk.Wygrały Niemki - 42,51, przed Holenderkami - 42,80 (rekord kraju).W poprzednich mistrzostwach kontynentu w 2010 roku w Barcelonie Popowicz, Korczyńska, Jeschke i Weronika Wedler (AZS AWF Wrocław) także uplasowały się na trzeciej pozycji. Zwyciężyły wówczas Ukrainki, które w niedzielę nie ukończyły biegu.Dotychczasowy dorobek polskiej ekipy startującej w stolicy Finlandii to trzy medale. Złoty w rzucie młotem wywalczyła w niedzielę Anita Włodarczyk (Skra Warszawa), a dzień wcześniej w tej samej konkurencji trzeci był Szymon Ziółkowski (AZS OŚ Poznań). "Ku chwale ojczyzny""Ku chwale ojczyzny" - takim okrzykiem... ...

11 listopada premier Tusk nie w Warszawie, ale w Kosowie. Mówi o bezpiecznej ojczyźnie

Premier Donald Tusk i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak odwiedzili w Święto Niepodległości polskich żołnierzy i policjantów służących w misjach międzynarodowych w Kosowie - wojskowej KFOR i policyjno-prawnej misji UE - EULEX.Premier Donald Tusk (L), podczas uroczystego apelu, w Bazie Bondsteel w Kosowie.Polska delegacja wzięła udział w uroczystej mszy świętej za ojczyznę i wysłuchała transmitowanego z Warszawy przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego z uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.Tusk spotkał się z zastępcą dowódcy KFOR gen. bryg. Bojanem Pograjcem oraz szefem misji EULEX Xavierem Bout de Marnhacem.Głównym punktem spotkania z polskimi siłami był uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości, którego częścią była defilada żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR i funkcjonariuszy Jednostki Specjalnej Policji EULEX."Spotykamy się tu na kosowskiej ziemi w rocznicę polskiej niepodległości. (...) Dziś wspominamy też naszych żołnierzy, naszych... ...

Dilerzy apelują do koncernów motoryzacyjnych o wsparcie

Jeśli spadek rynku i marż na sprzedaży się utrzyma, dojdzie do bankructw sprzedawców aut. Czy branża motoryzacyjna pomoże dilerom przetrwać trudny okres?Producenci przykręcili śrubę w zakresie marż. Koszty dilerów wzrosły.Jeżeli do końca 2012 r. na rynku motoryzacyjnym utrzyma się spadek rejestracji samochodów w stosunku do już dramatycznych wyników za 2011 r., większość dilerów będzie mieć problemy z dalszą działalnością – napisało włoskie stowarzyszenie dilerów Federauto do organizacji producenckiej UNRAE. Według organizacji nawet jedna trzecia sprzedawców będzie zmuszona zaprzestać działalności. Liczby porażają, tym bardziej że dotyczą nie tylko Włoch, lecz także całej Europy, w tym Polski, gdzie w branży sprzedaży samochodów pracuje ok. 40 tys. osób.Nasz rynek – wbrew tendencjom europejskim – jest lepszy niż rok temu, ale dilerzy też się skarżą. – Mamy do czynienia z sytuacją stabilizacji na niskim poziomie i brakiem perspektyw na wzrost – mówi Adam Pietkiewicz, szef Polskiej Gr... ...

Grzejniki płytowe – rodzaje

Wybór grzejników płytowych jest ogromny, mogą one posiadać ożebrowanie, lub nie, a ich płyta frontowa może, lecz nie musi być gładka. Grzejniki płytowe z gładką płytą frontową mają wyższą cenę od grzejników z płytą profilowaną. Karbowanie może być zarówno poziome jak i pionowe, także jak widać jest w czym wybierać.Grzejniki płytowe mogą różnić się między sobą nie tylko sposobem karbowania lub jego brakiem, ale także rozmiarami oraz ilością płyt. Najbardziej efektywne są grzejniki jednopłytowe, gdyż całe ciepło emitowane przez powierzchnię płyty trafia do ogrzewanego pomieszczenia. Jednak w przypadku, gdy powierzchnia przeznaczona na zamontowanie grzejnika jest niewielka montuje się grzejniki dwu- a nawet trzypłytowe. Grzejniki dwupłytowe charakteryzują się mniejszą wydajnością grzewczą od jednopłytowych, gdyż ciepło emitowane przez drugą z płyt natrafia na przeszkodę w postaci pierwszej płyty, przez co w całości nie dostaje się do pomieszczenia. Jeszcze mniej efektywne są grzejniki ... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+4=?


Informacje o plikach "cookies"