W szpitalach pozostaje 36 poszkodowanych w sobotniej katastrofie kolejowej pod Szczekocinami - poinformowało w czwartek rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK). Ranni rozmieszczeni są w 15 placówkach w kraju.

Akcja ratunkowa na miejscu zderzenia dwóch pociągów w Szczekocinach koło Zawiercia.

Najwięcej, bo ośmiu, poszkodowanych leży w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. Po czterech rannych jest w szpitalach w Zawierciu, Częstochowie i Krakowie. Trzech leży na oddziałach szpitalnych w Piekarach, a po dwóch - we Włoszczowie, Dąbrowie Górniczej i Czerwonej Górze k. Kielc. Pozostali poszkodowani są w szpitalach w Myszkowie, Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Miechowie, Kielcach, Gdańsku i Tarnowie.

Dwie poszkodowane w wypadku osoby ciągle przebywają na oddziałach intensywnej opieki medycznej - w Sosnowcu i Czerwonej Górze.

W WCZK działa uruchomiona po katastrofie infolinia dla rodzin poszkodowanych. Do środy skorzystało z niej około 770 razy, w środę odbierano już nieliczne telefony. Infolinię - pod numerem 800 16 30 90 - uruchomiła też Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Rodziny poszkodowanych mogą bezpłatnie dojechać pociągami Przewozów Regionalnych i PKP Intercity do swoich najbliższych leżących w szpitalach w województwach: śląskim świętokrzyskim i małopolskim.

Pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny zderzyły się czołowo w sobotę wieczorem w pobliżu Szczekocin koło Zawiercia. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa. Zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.


Ponad 70 proc. puszek aluminiowych trafia do recyklingu

Ponad 70 proc. puszek aluminiowych, wprowadzanych na rynek jako opakowania napojów, wraca do recyklingu - poinformował PAP prezes Fundacji Recal, zajmującej się promocją odzysku aluminium Jacek Wodzisławski.Wodzisławski podał, że tak wysokiego poziomu recyklingu fundacja nie zanotowała przez szesnaście lat swojego istnienia. "Wynik jest najwyższy w historii branży odzysku i recyklingu. Zebranych i przekazanych do ponownego przetworzenia zostało nie mniej niż 72,5 proc. puszek wprowadzonych na polski rynek w 2010 r." - poinformował prezes."W poprzednich latach ten wynik był bliski 70 proc. puszek aluminiowych, jakie pojawiły się w danym roku na polskim rynku, ale nigdy jeszcze go nie przekroczył, np. w 2008 r. było to 67 proc. a w 2009 r. - 66 proc." - podał.Fundacja Recal przypomina, że polskie prawo wyznacza poziomy recyklingu poszczególnych odpadów w kolejnych latach. Zgodnie z przepisami dopiero w 2014 r. wymagane jest zebranie 50 proc. opakowań aluminiowych trafiających na rynek... ...

Osprzęt do grzejników

Podczas zakupu grzejnika należy pamiętać również o tym żeby kupić do niego odpowiedni osprzęt. Stanowią go różnego rodzaju śruby, uchwyty, rury. Jednak osprzęt potrzebny jest nie tylko do zamontowania w domu grzejników. Obejmuje również wszelkiego rodzaju zaślepki, zawory i odpowietrzniki, czyli po prostu elementy grzejnika, bez który nie jest możliwa jego poprawna praca, gdyż może ona zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Podczas zakupu grzejniki należy zwrócić uwagę na to jakie elementy zawiera jego osprzęt, gdyż na pewno niektóre rzeczy trzeba będzie dokupić. Zazwyczaj poszczególne modele grzejników posiadają własny osprzęt proponowany przez tego samego producenta, zakup takiego zestawu jest gwarancją, że wszystko będzie odpowiednio pasować i mieć dobrą jakość, ale zdarza się też, że modele grzejników są na tyle uniwersalne, że możemy do nich dobrać osprzęt innej firmy, który również będzie odpowiedni. Najlepiej podczas zakupu grzejników poprosić o radę sprzedawcę, który się na tym zn... ...

Zalety posiadane przez grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe posiadają bardzo wiele zalet. Pierwszą z nich jest niski ciężar, gdyż aluminium jest tworzywem stosunkowo lekkim. Lekkość zdecydowanie ułatwia ich transport, a także późniejszą instalację w pomieszczeniach mieszkalnych. Kolejną zaletą posiadaną przez grzejniki aluminiowe jest ich bardzo dobra zdolność do oddawania ciepła (a przecież właśnie na tym zależy ich użytkownikom), które emitowane jest przede wszystkim przez konwekcję. Ponadto grzejniki aluminiowe posiadają niskie zapotrzebowanie na wodę, dzięki czemu koszty ich użytkowania są niższe. Co więcej grzejniki aluminiowe mogą być także stosowane jako elementy grzewcze instalacji olejowych. Grzejniki aluminiowe nie mają niekorzystnego wpływu na zdrowie, nie emitują szkodliwych substancji.Zwolennicy nowoczesnych wnętrz zapewne docenią design posiadany przez grzejniki aluminiowe, gdyż doskonale komponują się one z nowatorskimi rozwiązaniami stosowanymi podczas urządzania pomieszczeń, ich wykonanie jest bardzo por... ...

Montaż grzejników

Montaż grzejników nie jest łatwy i nie należy go przeprowadzać samodzielnie. Najlepiej jest wezwać wyspecjalizowanego instalatora, który nie dość, że zrobi to w pełni fachowo, to jeszcze zadba o to, żeby instalacja centralnego ogrzewania była szczelna i przez długie lata działała be zarzutów. Aby móc zamontować grzejniki potrzebny jest odpowiedni osprzęt, osprzęt ten musi być dostosowany do rodzaju zakupionego przez nas grzejnika a także so sposobu w jaki ma on być zamontowany. Wybór sposobów montażu jest bardzo duży, nie tak jak dawniej, kiedy wszystkie grzejniki montowane były tradycyjnie pod oknem w pozycji poziomej. Zazwyczaj w sklepach oferowany jest osprzęt dostosowany do konkretnego rodzaju grzejnika, najlepiej zdecydować się na zakup właśnie takiego zestawu, gdyż gwarantuje on, że wszystko będzie do siebie pasować i nie będziemy musieli denerwować się koniecznością zakupu dodatkowych elementów. Coraz częściej zdarza się też, że osprzęt oferowany jest w zestawie wraz z grzejn... ...

Para książęca Monako z wizytą w Krakowie

W czwartek, w drugim dniu oficjalnej wizyty w Polsce książę Monako Albert II wraz z księżną Charlene odwiedzili Kraków. Przed południem para książęca spotkała się z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim, a później zwiedziła Zamek Królewski na Wawelu.Książę Monako Albert II z księżną Charlene zwiedzają Zamek Królewski na Wawelu Prezydent Majchrowski podjął książęcą parę w siedzibie krakowskiego magistratu. Jak powiedział, kilkunastominutowa rozmowa dotyczyła turystyki, ekologii i działalności Alberta II w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Poruszono też kwestię kandydatury Krakowa na gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich."Tak nieśmiało ten temat rzuciłem. Nie chodzi o to, żeby uzyskiwać poparcie, ale żeby on był świadomy tej sprawy. Odpowiedział zresztą, że wie o tym, bo ten temat już się przewijał, że Polska ma organizować zimowe igrzyska olimpijskie i bardzo się cieszy, że Kraków" - wyjaśnił dziennikarzom prezydent.Według niego książę interesował się kontaktami partnerskim... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+3=?


Informacje o plikach "cookies"