Posłowie PO, PSL i RP są przeciwni opodatkowaniu niektórych instytucji finansowych, co przewiduje projekt ustawy autorstwa SLD. Za skierowaniem projektu do dalszych prac są zaś posłowie SLD, PiS i SP. W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.

Dariusz Joński (SLD) uzasadniając projekt mówił, że wprowadzenie opodatkowania niektórych instytucji finansowych ma na celu uzyskanie dodatkowych przychodów budżetowych. Projekt reguluje opodatkowanie aktywów niektórych instytucji finansowych w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2015 r. Wprowadza tzw. podatek od instytucji finansowych. Stawka podatku ma wynieść 0,25 proc. podstawy opodatkowania, którą miałaby być suma aktywów wykazana w rocznym sprawozdaniu finansowym.

Podatek miałby zostać nałożony m.in. na banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, krajowe i zagraniczne oddziały zakładów ubezpieczeń oraz fundusze inwestycyjne.

W projekcie ustawy zaproponowano, by zwolnienie z podatku przysługiwało tym bankom, które zysk przeznaczają na zwiększenie funduszy własnych.

Autorzy projektu podkreślili, że w związku z przewidywanym zwolnieniem z podatku, trudno jest określić wartość wpływów z opodatkowania instytucji finansowych. Mimo to wartość tych wpływów szacuje się na około 2 mld zł rocznie.

Marcin Kierwiński (PO) powiedział, że projekt autorstwa SLD jest uproszczoną wersją projektu autorstwa PiS, który został w lutym odrzucony przez Sejm. Dodał, że nowy projekt powiela błędy tamtego. "Klub PO jest za odrzuceniem tego projektu" - podkreślił.

Podobne zdanie wyraził Wincenty Elsner z Ruchu Palikota. "Ruch Palikota jest za wprowadzeniem podatku bankowego. Sektor finansowy powinien partycypować w kosztach kryzysu, to sprawa bezdyskusyjna" - podkreślił. Dodał jednak, że projekt SLD jest skrajnie niedopracowany i zawiera błędy merytoryczne i formalne. "Jest bublem prawnym (...)" - ocenił. Elsner powiedział, że Ruch wnioskuje o odrzucenie projektu przedstawianego przez SLD.

Za odrzuceniem projektu jest też klub PSL. Jan Łopata przedstawiając stanowisko ludowców powiedział: "Nie możemy poprzeć proponowanej ustawy".

Paweł Szałamacha (PiS) stwierdził, że jego klub jest za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach. Dodał, że podatek od instytucji finansowych nie powinien być jednak tymczasowym, tak jak zapisano w projekcie, ale stałym źródłem dochodu dla budżetu. "Będziemy opowiadać się za skierowaniem tego projektu do dalszych prac w komisjach" - skwitował.

Jacek Bogucki z Solidarnej Polski powiedział, że należy pracować nad projektem, a nie od razu go odrzucać. "Daleko nam jako klubowi Solidarnej Polski do lewicy w wielu kwestiach, ale jeszcze dalej nam do demagogii i hipokryzji rządzących" - ocenił.


UE odetchnęła, może zgodzić się na mniejsze tempo reform w Grecji

Zwycięstwo w niedzielnych wyborach w Grecji konserwatywnej Nowej Demokracji (ND) wywołało ulgę w całej UE, obawiającej się, że kraj ten nie będzie kontynuował programu oszczędności i reform, co mogłoby doprowadzić do jego wyjścia ze strefy euro.Przywódca ND Antonis Samaras otrzymał w poniedziałek od prezydenta Karolosa Papuliasa mandat do utworzenia nowego rządu. Jak zapowiedział, mogą wejść do niego te partie, które opowiedzą się za dotrzymaniem przez Grecję zobowiązań dotyczących oszczędności i reform. Przywódca ND zastrzegł jednak, że konieczne są też zmiany w programie oszczędnościowym, aby zapanować nad bezrobociem i recesją.Aleksis Cipras, lider skrajnie lewicowej koalicji SYRIZA, która zajęła drugie miejsce w wyborach, powiedział już, że jego partia nie przystąpi do koalicji rządowej.Po niedzielnych wyborach Unia Europejska zapewniła, że będzie dalej stać za Grecją jako członkiem rodziny UE i eurolandu i będzie wspierać kraj w reformach. Szef Parlamentu Europejs... ...

Nowy 2012 rok. Nowe prawa i obowiązki podatkowe

Podatnicy mogą wystąpić o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Przez podwyżkę akcyzy zapłacą więcej za papierosy i olej napędowy.Ustawodawca dał podatnikom na nowy rok prezent w postaci zmian podatkowych. Modyfikacje dotknęły prawie każdego podatku: PIT, CIT, VAT, Ordynacji podatkowej czy akcyzy. Niektóre nowości przyniosą dodatkowe uprawnienia dla każdego obywatela. Inna część zmian to niestety ograniczenie przywilejów lub podwyżki podatków.Nowy wniosek ORD-OGOsoba, który dojdzie do wniosku, że minister finansów powinien wydać interpretację ogólną w danej sprawie podatkowej, może złożyć odpowiedni wniosek w tym zakresie. Dotychczas subiektywną decyzję, kiedy interpretację ogólną wydać, podejmował minister. Aby uzyskać odpowiedź ministra, konieczne będzie złożenie wniosku ORD-OG i ewentualnie załącznik ORD-OG/A (gdy formularz ORD-OG okaże się niewystarczający np. na opisanie problemu). We wniosku trzeba będzie: przedstawić zagadnienia oraz wskazać przepisy prawa podatkowego wym... ...

Nowa premier Danii zapowiada zniesienie kontroli na granicach

Premier nowego, socjaldemokratycznego rządu Danii Helle Thorning-Schmidt zapowiedziała, że złagodzi politykę graniczną i imigracyjną poprzedniego gabinetu, m.in. znosząc kontrole na granicach ze Szwecją i Niemcami - donoszą w poniedziałek duńskie media.Piszą one zgodnie o planach liberalizacji przepisów dotyczących imigracji i uprawnień do pobytu, zaostrzonych przez poprzedni rząd premiera Larsa Lokke Rasmussena.Poza likwidacją kontroli na granicach z Niemcami i Szwecją nowy rząd planuje też zniesienie m.in. zaostrzonego systemu punktowego, regulującego imigrację zagranicznych małżonków w mieszanych małżeństwach. Zmianie nie ulegnie za to kontrowersyjny zakaz sprowadzania do Danii na stałe partnerów spoza krajów UE, młodszych niż 24 lata - pisze niemiecki tygodnik "Stern" na stronie internetowej.Program nowego rządu zaprezentują w niedzielę wspólnie premier Thorning-Schmidt, minister spraw zagranicznych Villy Soevndal oraz szefowa MSW Margrethe Vestager.Rozpoczęte w maju w Danii kon... ...

Piechociński: PSL jeszcze nie ma stanowiska w sprawie Grodzkiej

Wicepremier Janusz Piechociński na razie wstrzymuje się z decyzją o tym, czy poprze Annę Grodzką w głosowaniu na wicemarszałka Sejmu. Tę kandydaturę wyłonił klub parlamentarny Ruchu Palikota po tym jak poparcie tej partii straciła Wanda Nowicka.Janusz PiechocińskiWicepremier Janusz Piechociński w rozmowie z radiową Jedynką wskazywał na to, że póki co Wanda Nowicka nie została jeszcze odwołana. Dodał jednak, że jego zdaniem w prezydium Sejmu powinni zasiadać bardziej doświadczeni politycy. Szef PSL uważa, że Janusz Palikot z pełną premedytacją robi happening wokół kandydatury Anny Grodzkiej. "Rozumiem, że to nowy ruch i nie ma zbyt wielu doświadczonych polityków, ale chciałbym żeby w prezydium Sejmu byli ludzie, którzy mają za sobą kilka kadencji samorządowych, czy parlamentarnych" - dodaje minister gospodarki. Ruch Palikota wycofał poparcie dla Wandy Nowickiej po tym jak okazało się, że przyjęła ona 40 tysięcy złotych nagrody z puli przyznanej dla prezydium Sejmu. Solidarna Polsk... ...

Do zwolnienia z podatku nie wystarczy byle jaki wydatek

Jeśli musisz sprzedać mieszkanie czy dom przed upływem 5 lat od nabycia i nie chcesz zapłacić podatku, każdą złotówkę musisz wydać na określony cel mieszkaniowy Niezbędnik: Ustawa o PIT Ulgi i zwolnienia to wyjątek od zasady, że podatki muszą płacić wszyscy. Dlatego i fiskus i sądy administracyjne nie dają przyzwolenia na rozszerzające ich interpretowanie. Podatnicy muszą pamiętać, żeby stosować się do tych restrykcyjnych zasad. Przekonała się o tym pani, która niedawno przegrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym swój spór o prawo do preferencji przy sprzedaży nieruchomości (sygn. akt II FSK 2491/10). Sąd kasacyjny potwierdził, że podatniczka musi zapłacić podatek od części pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od końca roku zakupu, bo nie wydała ich na cele mieszkaniowe. Okazało się tylko ich część została przeznaczona na cele mieszkaniowe. Przy czym nie miało znaczenia, że ze sprzedaży podatniczka uzyskała 670 tys. zł, a  w sum... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
4+2=?


Informacje o plikach "cookies"