Z powodu kryzysu zadłużeniowego w Europie i gwałtownych ruchów na rynkach kapitałowych większość firm w drugim kwartale musiała zrezygnować z wielkich akwizycji.

Przejęcia w Europie ogarniętej kryzysem spadły w kwartale nawet o 20 proc.

W porównaniu z pierwszym kwartałem wartość przejęć i akwizycji na świecie zmniejszyła się o 2 proc. do kwoty 450 mld dolarów, czyli do najniższego poziomu od 2009 roku – wynika z danych zgromadzonych przez agencję Bloomberg. Tylko dwie transakcje – propozycja przejęcia firmy Cooper Industries przez amerykańskiego producenta urządzeń hydraulicznych i urządzeń kontrolnych Eaton Corp. oraz sprzedaż przez farmaceutycznego giganta Pfizera swego oddziału używek dla niemowląt – przekroczyły kwotę 10 mld dolarów. 

Losy największej w tym roku transakcji, jaką miało być przejęcie górniczego koncernu Xstrata przez firmę Glencore International za 25 mld dolarów, zawisł w tym tygodniu na włosku. Fundusz inwestycyjny z Kataru, do którego należy 11 proc. udziałów w Xstrata, zażądał przedstawienia lepszej oferty.

Przejęcia w Europie ogarniętej kryzysem spadły w kwartale nawet o 20 proc. Globalne wyniki podciągnęły w górę Azja – wzrost wartości transakcji o 3 proc. - i przede wszystkim Ameryka Północna, gdzie akwizycje zwiększyły się o 10 proc. do kwoty 190 mld dolarów. 

„Sytuacja w Europie zaciążyła na globalnych rynkach znacznie mocniej niż wcześniej zakładano” – mówi David Killingback, szef fuzji i przejęć na region Azji i Pacyfiku w Bank of America Corp. – „Liczymy się z tym, że wartość M &A (fuzji i przejęć) pozostanie niska, choć można spodziewać się większej aktywności w pewnych regionach, takich jak Azja, gdzie popyt na surowce i artykuły przemysłowe może powrócić do normalnych poziomów”. 

Ale, jak podkreśla Henrik Aslaksen, szef M&A w Deutsche Bank, w wielu aspektach czynniki decydujące o fuzjach i przejęciach takie, jak zasoby gotówki w firmach, koszty finansowania oraz wyceny spółek, jeszcze nigdy nie prezentowały się lepiej. „Dlatego kiedy dojdzie do pewnej stabilizacji, powinno dojść do wzrostu aktywności w tej dziedzinie”.


Grzejniki elektryczne

W gospodarstwach domowych wykorzystywane są najczęściej grzejniki elektryczne naścienne. Ich istotnym parametrem, który należy mieć na uwadze, jest moc cieplna. Musi być ona prawidłowo dobrana, bo w przeciwnym wypadku grzejniki będą nagrzewały pomieszczenia zbyt mocno, zwiększający przy tym znacznie koszty ogrzewania, lub zbyt słabo i temperatura w domu będzie niesatysfakcjonująca.System ogrzewania powinien być dobrze wyregulowany i dostosowany do potrzeb jego użytkowników, pozwala to na znaczne oszczędności. Warto pamiętać, że utrzymywanie w domu wysokiej temperatury, podczas nieobecności domowników nie ma większego sensu, bo grzejniki pracują z dużą wydajnością, a nikt z tego ciepła nie korzysta.Grzejniki elektryczne posiadają termostat elektroniczny lub elektromechaniczny. Termostat umożliwia regulowanie temperatury, a po jej ustawieniu odpowiada za utrzymanie jej na pożądanym poziomie. Termostaty uwzględniają wpływ ciepła z innych źródeł na temperaturę wewnątrz ogrzewanego prze... ...

Jak rozliczyć zbycie prawa użytkowania wieczystego

Przy dostawie budynków lub budowli trwale związanych z gruntem, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się jego wartości. Wyjątek dotyczy oddania (a nie sprzedaży), a więc czynności dokonywanych tylko przez gminę lub Skarb Państwa Niezbędnik: Ustawa o VAT Kodeks cywilny - Spółka zamierza zbyć prawo wieczystego użytkowania gruntu działki wraz z prawem własności położonych na niej budynków. Prawo to wraz z własnością budynków spółka nabyła na podstawie umowy sprzedaży w 2006 roku. W związku z zawartą umową poprzedni zbywca nieruchomości wystawił fakturę VAT wykazując na niej zwolnienie podatkowe dokonanej dostawy. Od momentu zakupu spółka nie dokonywała na tej nieruchomości żadnych nakładów. W księdze wieczystej ujawnione są również budynki przemysłowe. Zgodnie z treścią Działu II własność gruntu przysługuje Skarbowi Państwa, a użytkownikiem wieczystym jest spółka. Dział III i IV wolne są od wpisów. Jakie stawki VAT będą obwiązywały przy sprzedaży tego prawa... ...

Zbankrutował "Mighty Quinn", najbogatszy Irlandczyk

Sąd w Belfaście orzekł w sobotę o bankructwie znanego irlandzkiego biznesmana, 63-letniego Seana Quinna, jeszcze trzy lata temu uchodzącego za najbogatszego człowieka obu Irlandii (Irlandii Północnej i Republiki Irlandii).Quinn winien jest 2,8 mld euro bankowi Anglo-Irish, którego nie jest w stanie spłacić, z czego 194 mln to pożyczki finansujące jego inwestycje na rynku nieruchomości.Ogromna większość długu wzięła się ze strat na spekulacjach akcjami tego banku za pomocą instrumentu finansowego, w którym inwestor spekuluje na zwyżce ceny akcji. Jeśli wzrośnie to inkasuje różnicę, jeśli spadnie to dostaje po kieszeni.Spekulował na akcjachBiznesman spekulował na akcjach z użyciem rezerwy gotówkowej swego towarzystwa ubezpieczeniowego Quinn Insurance, co jest niedopuszczalne prawnie ponieważ rezerwa musi być trzymana na wypadek nieprzewidzianych roszczeń.W kwietniu br. biznesowe imperium Quinna, w którego skład wchodzą m. in. firmy przemysłowe, ubezpieczeniowe i nieruchomości, przejął... ...

Pawlak już wie, kiedy spotka się z opozycją

W poniedziałek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak ma się spotkać z Januszem Palikotem. W przyszłym tygodniu ma też rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim. Na wtorek planowane jest jego spotkanie z SP. Termin rozmowy z SLD nie jest ustalony.Waldemar PawlakRzecznik klubu RP Andrzej Rozenek dopytywany przez PAP o tematykę spotkania, odparł, że będą to "propozycje Waldemara Pawlaka". "Cała ta deregulacja, jak rozumiem, będzie tematem. Oczywiście warto zaznaczyć, że to są żywcem rzeczy wyjęte z naszego programu, dlatego chętnie się spotykamy w tej sprawie" - dodał.Palikot napisał na Twitterze, że jego spotkanie z Pawlakiem odbędzie się w poniedziałek o godz. 14. Wcześniej Rozenek mówił PAP, że do rozmowy dojdzie we wtorek w Ministerstwie Gospodarki.Jak wynika z informacji PAP w kierownictwie PiS potwierdzony jest też termin spotkania Kaczyńskiego z Pawlakiem. Oficjalnie politycy PiS, z którymi rozmawiała PAP, nie chcą mówić o szczegółach rozmowy. "Odbędzie się na początku pr... ...

Grzejniki wodno-elektryczne

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, coraz chętniej stosowanym w łazienkach, są łazienkowe grzejniki wodno-elektryczne. W okresie grzewczym są one podłączone do instalacji centralnego ogrzewania, a możliwość zasilania prądem elektrycznym umożliwia ich użytkowanie także poza sezonem grzewczym, w przypadkach kiedy lubimy mieć w łazience wysoką temperaturę.Grzałka zainstalowana w grzejniku łazienkowym powinna być do niego odpowiednio dobrana, zakłada się, że moc grzałki powinna być niższa od mocy grzejnika, przy czym dokładne techniki doboru są bardzo różne. Według niektórych teorii grzałka powinna posiadać od 70 do 80% mocy posiadanej przez grzejniki łazienkowe, według innych, moc posiadaną przez grzejniki łazienkowe należy pomniejszyć o około 150W, otrzymana moc, to moc, którą powinna posiadać grzałka.Zazwyczaj producenci oferują grzałki odpowiednio dobrane do oferowanych przez nich grzejników łazienkowych. Grzejniki posiadające grzałkę są łatwe w obsłudze, można zaprogramować czas ich grza... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
6+5=?


Informacje o plikach "cookies"