Osiem inwestycji otrzyma dofinansowanie z tzw. funduszu szwajcarskiego - odpowiednie umowy zostały podpisane w piątek. Jak poinformował resort rozwoju regionalnego, łączna wartość inwestycji to ok. 406,6 mln zł, z czego granty to ponad 288 mln zł.

Osiem inwestycji otrzyma dofinansowanie z tzw. funduszu szwajcarskiego.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. fundusz szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Do dziesięciu nowych państw członkowskich ma trafić ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla Polski program szwajcarski przewiduje niemal połowę środków (ok. 489 mln franków).

Umowy na dofinansowanie ośmiu inwestycji podpisali w piątek wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski i ambasador Szwajcarii w Polsce Lukas Beglinger. Odkąd Polska korzysta z programu - czyli od 2007 r. - zawarto 53 umowy na łączną kwotę 431,4 mln franków, stanowiącą prawie 94 proc. dostępnej dla naszego kraju puli pieniędzy.

Poziom dofinansowania wynosi od 57 proc. do 85 proc. inwestycji

Podpisane w piątek umowy dotyczą m.in. rozwoju transportu, energii odnawialnej, profilaktyki zdrowotnej oraz ochrony granic. Poziom dofinansowania wynosi od 57 proc. do 85 proc. inwestycji.

Spółka Warszawska Kolej Dojazdowa otrzyma 57,8 mln zł dofinansowania do zakupu sześciu elektrycznych pociągów oraz stworzenia Systemu Informacji Pasażerskiej i Monitoringu. Województwo Małopolskie otrzyma grant w wysokości 38,2 mln zł na modernizacje szpitali im. Św. Łukasza w Tarnowie oraz im. Jana Pawła II i im. L. Rydygiera w Krakowie. W ramach modernizacji przewidziano m.in. zamontowanie gazowych pomp ciepła, modernizację wewnętrznej i zewnętrznej sieci centralnego ogrzewania wraz z wymianą grzejników, modernizację instalacji wentylacji mechanicznej.

Na montaż instalacji solarnych na 12 mazowieckich szpitalach wraz z modernizacją starych pomieszczeń kotłowni czy wymianą węzłów cieplnych przeznaczono grant w wysokości 29,4 mln zł. Dzięki szwajcarskim środkom planowany jest również montaż kolektorów słonecznych na 117 budynkach użyteczności publicznej oraz 4 266 budynkach prywatnych. 62,1 mln zł grantu otrzyma Związek Gmin Dorzecza Wisłoki.

Miasto Lębork otrzyma 33,5 mln zł na budowę biogazowi opalanej biomasą i przyłączenie do systemu ciepłowniczego miasta. 10,5 mln zł grantu będzie przeznaczone na profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Program zasięgu ogólnopolskim będzie realizowany od lipca 2012 r. do grudnia 2016 r.

52 mln zł z funduszu szwajcarskiego będzie przeznaczone na wybudowanie 7 obiektów infrastruktury przejścia granicznego Połowce-Pieszczatka, położonego na granicy polsko-białoruskiej. 4,7 mln zł trafi na wypracowanie kompleksowych rozwiązań dla stojących przed Polską wyzwań migracyjnych. Projekt będzie realizowany przez Urząd do Spraw Cudzoziemców w partnerstwie z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, przy czym co najmniej 40 proc. środków całego programu zostanie przeznaczone na wsparcie czterech województw południowo-wschodnich: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz małopolskiego.


Organizatorzy walk byków w Portugalii zarabiają 9 mln euro rocznie

Firmy organizujące walki byków w Portugalii dobrze radzą sobie z kryzysem. W ciągu roku zarabiają one łącznie na przygotowaniu widowisk, zwanych touradami, około 9 mln euro.Popularności walk byków w Portugalii nie osłabiło podwyższenie od 1 stycznia 2012 r. stawki podatku VAT z 6 do 13 proc. na bilety. Z szacunków wydającej pozwolenia na zawody Generalnej Inspekcji Działalności Kulturalnej w Lizbonie (IGAC), podlegającej Ministerstwu Kultury, wynika, że decyzja ta nie miała wpływu na liczbę organizowanych tourad."Do końca tego roku nie przewidujemy spadku ilości przedstawień, podczas których organizowane są walki z bykami. Średnio w roku odbywa się około 300 tego rodzaju zawodów na terenie Portugalii", poinformował przedstawiciel IGAC.Według szacunków lizbońskiego dziennika "I", każda z organizowanych w tym roku w Portugalii tourad przyniosła ze sprzedaży biletów średnio po 30 tys. euro.Na spektaklach tych korzystają jednak nie tylko organizatorzy, ale także dostawcy koni oraz produ... ...

Unia Europejska chce zgasić elektroniczne papierosy

Komisja Europejska chce ukrócić swobodną produkcję i sprzedaż papierosów elektronicznych. Jeżeli wejdzie w życie projekt dyrektywy tytoniowej, producenci e-papierosów będą musieli je przebadać, by uzyskać zezwolenie na ich sprzedaż jako produktu leczniczego. W innym przypadku będą zmuszeni umieścić na ich opakowaniach ostrzeżenia o ich szkodliwości dla zdrowia, tak jak na tradycyjnych wyrobach tytoniowych.Papieros elektronicznyPropozycje wzbudzają kontrowersje. Przestraszyli się nie tylko producenci, lecz także palacze. Ci ostatni obawiają się wzrostu cen oraz ograniczenia dostępu do e-papierosów.Jednak eksperci zwracają uwagę, że ich wpływ na zdrowie nie został jeszcze dokładnie przebadany. Z tego właśnie powodu w 2008 r. WHO wydała stanowisko, w którym nie zaleca stosowania tego rodzaju produktów.– Trzeba popracować nad regulacjami prawnymi w dyrektywie, tak aby nie wylać dziecka z kąpielą. E-papierosy stanowią na pewno zdrowszą alternatywę dla zwykłych papierosów, ale muszą być... ...

Osiem polskich firm otrzyma ponad 406 mln zł z tzw. funduszu szwajcarskiego

Osiem inwestycji otrzyma dofinansowanie z tzw. funduszu szwajcarskiego - odpowiednie umowy zostały podpisane w piątek. Jak poinformował resort rozwoju regionalnego, łączna wartość inwestycji to ok. 406,6 mln zł, z czego granty to ponad 288 mln zł.Osiem inwestycji otrzyma dofinansowanie z tzw. funduszu szwajcarskiego.Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. fundusz szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Do dziesięciu nowych państw członkowskich ma trafić ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla Polski program szwajcarski przewiduje niemal połowę środków (ok. 489 mln franków).Umowy na dofinansowanie ośmiu inwestycji podpisali w piątek wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski i ambasador Szwajcarii w Polsce Lukas Beglinger. Odkąd Polska korzysta z programu - czyli od 2007 r. - zawarto 53 umowy na łączną kwotę 431,4 mln franków, s... ...

Przemysł chemiczny obronił się przed Acronem. Czy polegnie przez tani import ze Wschodu?

Ledwie skończyliśmy batalię o ochronę polskiej chemii przed wrogim przejęciem przez Rosjan i postawiliśmy na połączenie tarnowskiego producenta z ZA Puławy, a już rodzime zakłady muszą szykować się do kolejnych zagrożeń ze Wschodu. Produkujemy dużo nawozów, ale i tak musimy je sprowadzaćWczoraj wygasły unijne cła na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Wczoraj wygasły unijne cła na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. A ponieważ są one sporo tańsze od polskich, nasze firmy nie będą miały większych szans na konkurowanie z nimi. Wielkie kłopoty czekają m.in. ZAP i Azoty Tarnów (AT).Pod znakiem zapytania staje wręcz przyszłość konsolidacji polskiej chemii. Przy spadających cenach produkcja nawozów stanie się nierentowna, a wtedy rodzime spółki staną się łatwym łupem dla zagranicznych inwestorów.Drogi gaz, drogie nawozy– Od 23 lipca nawozy m.in. z Rosji mogą do nas trafiać bez ograniczeń. To poważny problem, bo cena gazu ziemnego jest tam sześć, siedem razy niższa niż u nas – a... ...

Kontrowersje wokół ustawy o nasiennictwie

Ustawa o nasiennictwie budzi kontrowersje, ale brak jej wprowadzenia spowodowałby nałożenie unijnych kar na Polskę. Przepisy zezwalają na rejestrację i obrót nasionami zmodyfikowanymi genetycznie, ale rozporządzenia do ustawy mają zakazać uprawy roślin GMO.Podpisana w piątek przez prezydenta ustawa wzbudza wiele emocji. Część opozycji, organizacji ekologicznych uważa, że może mieć ona negatywny wpływ na polskie rolnictwo i wzywa do napisania takiego prawa, by Polska stała się wolna od GMO.Choć premier Donald Tusk apelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego o podpisanie ustawy, nie krył, że osobiście nie jest entuzjastą GMO. "W sprawie GMO podjęliśmy decyzję, która jest wymuszona przepisami europejskimi. Myślę, że można by tę decyzję podjąć dużo wcześniej, ale wszyscy - pan prezydent, rząd - mamy ambiwalentne przekonanie. Z jednej strony chcemy, aby Polska - ze względu na grożące kary - implementowała przepisy europejskie, dotyczy to także tej kwestii. Z drugiej strony nie ma wśr... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
5+7=?


Informacje o plikach "cookies"