Bangkok – to słowo wzbudza emocje. Niestety, nie zawsze pozytywne. W stolicy Tajlandii poza złotymi buddami, genialną kuchnią i zakupowym szaleństwem czeka na turystów też kilka pułapek. Oto jak się ich ustrzec.

Bangkok. Fot. iStock

Bangkok. Fot. iStock

Bangkok. Fot. iStock

Na lotnisku

Pokonanie przeszło ośmiu tysięcy kilometrów dzielących Polskę od Tajlandii to pestka. 25 km z bangkockiego lotniska Suvarnabhumi do centrum miasta to jednak zupełnie inna historia i bez właściwego przygotowania może okazać się wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na opcję podróży taksówką. Bangkoccy taksówkarze znani są ze skłonności do naciągania turystów, a zmęczony wielogodzinnym lotem i zmianą podróżny to ofiara doskonała. Wystarczy jedna prosta zasada, by uniknąć kłopotów – w Bangkoku taksówki jeżdżą według licznika – koniec, kropka. Nie zgadzaj się na żadną z góry ustaloną kwotę, nie wdawaj się w negocjacje, żądaj uruchomienia taksometru („Meter, please”). Jest to metalowe pudełko, które przy uruchomieniu wydaje charakterystyczny pisk i wyświetla wyjściową stawkę – 35B. Cała podróż do centrum Bangkoku nie powinna kosztować więcej niż 300B, łącznie z opłatą za drogę ekspresową, która pokrywasz ty.

Tuk tukiem po mieście

Przejażdżkę tajską autorikszą, tzw. tuk tukiem po prostu trzeba zaliczyć. Ale żeby przejażdżka zakończyła się w wybranym przez ciebie punkcie musisz wykazać się ostrożnością. Przy przekrętach, na jakie kierowcy tuk tuków próbują nabrać turystów bledną nawet wspomniani taksówkarze. Zaczyna się od rzeczy zupełnie błahych czyli kilkakrotnie zawyżonych stawek. Tu niestety niewiele możesz zrobić, bo oficjalny cennik nie istnieje. Pozostaje ćwiczyć sztukę negocjacji. Ale nawet jeśli utargowałeś akceptowalną stawkę i siedzisz już „wygodnie” na skajowej kanapie tuk tuka, wcale nie jest powiedziane, że pojedziesz tam dokąd chcesz. Istnieje ryzyko, że twój kierowca będzie próbował po drodze zawieźć cię do jakiegoś sklepu. Tam niechybnie padniesz ofiarą nieziemsko skutecznego sprzedawcy, a tuk tukarz zgarnie swoją nagrodę w postaci procentu od transakcji lub bonu na paliwo. Możesz być pewny, że zamiast do celu pojedziesz do sklepu, gdy dasz się nabrać na „specjalną promocję”. Na rogach bangkockich ulic czają się tuk tukarze przekonujący turystów, że w tym jednym wyjątkowym dniu autorikszą można jeździć za darmo lub że za 10 Batów zawiozą cię do wszystkich najważniejszych atrakcji. Może i zawiozą, ale pod warunkiem, że w międzyczasie poddasz się poraniu mózgu w kilku punktach handlowych.

Wskazówka: Jeśli masz trochę czasu i jesteś odporny na perswazję, taka propozycja darmowego lub niedrogiego zwiedzania Bangkoku tuk tukiem może okazać się całkiem korzystna. Najpierw daj się obwieźć po kilku atrakcjach, a następnie uprzejmie wysłuchaj sprzedawcy w sklepie i podąż dalej swoją drogą.

Nieczynne

Ci sami kierowcy tuk tuków, którzy będą przekonywali cię, że Bangkok można zwiedzać za darmo, będą próbowali ci wmówić, że akurat w dniu, w którym jesteś w stolicy Tajlandii, nieczynna jest jakaś świątynia lub pałac, którego zwiedzanie zaplanowałeś. Jako alternatywę zaproponują ci rzecz jasna podwózkę do innego „równie ciekawego” miejsca. Nie wierz nikomu, kto próbuje ci wmówić podobną bujdę. Wszystkie świątynie Bangkoku są czynne 365 dni w roku, 7 dni w tygodniu. To samo tyczy się pałacu królewskiego. Ta próba oszustwa zdarza się najczęściej, gdy pytasz o drogę do wybranego miejsca, dlatego czasami za przewodnika lepiej niż koniec języka służy mapa i kompas.

Wskazówka: Pałac królewski zwiedzać można tylko w odpowiednim stroju (długie nogawki). Zignoruj czyhających przy wejściu oszustów, oferujących wynajem długich spodni za opłatą – zaraz za bramą zwiedzający mogą wypożyczyć stroje zupełnie za darmo.

Na zakupy

W tym punkcie będzie mowa nie tyle o oszustwie co o próbie żerowania na twojej naiwności. Wybierając się w Bangkoku na zakupy unikaj najbardziej popularnych chodników i skrzyżowań. Bluzka zakupiona przy Siam Square będzie niemal na pewno kilkakrotnie droższa niż ten sam ciuch kupiony dwie przecznice dalej, na targowisku Pratunam. Za uliczny masaż stóp w turystycznym getcie Khao San Road zapłacisz 2-3 razy więcej niż pierwszym lepszym salonie masażu w innej dzielnicy miasta. (150B za godzinę to uczciwa stawka). Zaś Pad Thai kupione z kursującego po Khao San Road wózka ma z klasykiem tajskiej kuchni tyle wspólnego, co sprzedawany na wrocławskim dworu PKS „Scypek” z prawdziwym Oscypkiem. Aby znaleźć w Bangkoku towary autentyczne i tanie musisz zejść z turystycznego szlaku i poszukać w bocznych uliczkach.

Wskazówka: Spróbuj wybrać się na zakupy zaraz po otwarciu targowiska . Tajowie to przesądny naród i pierwszego klienta w danym dniu traktują jak dobry omen. Będąc nim zyskujesz większą szansę na utargowanie korzystnej ceny. Nie dziw się, gdy po zakończonej transakcji sprzedawca dotyka otrzymanym od ciebie pękiem banknotów wszystkich towarów w swoim sklepie – to na szczęście.

To tylko wybór z całej palety funkcjonujących w Bangkoku i w Tajlandii przekrętów. Wszak są jeszcze szemrani sprzedawcy drogocennych kamieni, skubiące turystów wypożyczalnie skuterów, zastępy skorumpowanych policjantów... Ale nie wpadaj w panikę. Wystarczą szeroko otwarte oczy i głowa na karku. Na swojej drodze spotkasz Tajów życzliwych, serdecznych i szczerze uśmiechniętych – jest ich tu znacznie więcej niż oszustów.

Maciej Klimowicz - Podróżnik, blogger, dziennikarz. Mieszka i pracuje w Bangkoku. O życiu w Tajlandii i podróżach po Azji pisze na blogu www.skokwbokblog.com 


Rodzaje grzejników

Ogrzewanie gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, fabryk i wszelkich innych budynków jest w większości regionów świata niezbędne, czasem tylko przez pewien czas, a czasem przez cały rok, i gdy tylko temperatura na zewnątrz spada poniżej pewnego pożądanego poziomu, od razu z nich korzystamy, w celu podniesienia temperatury do poziomu umożliwiającego normalne egzystowanie.Grzejniki to urządzenia, których zadaniem jest wypromieniowywanie energii cieplnej, która następnie rozprzestrzenia się wewnątrz pomieszczenia, wskutek czego temperatura powietrza wzrasta. Grzejniki emitują ciepło na zewnątrz w wyniku procesów konwekcji i promieniowania. Grzejniki wytwarzają energię cieplną poprzez przekształcanie innych rodzajów energii, które są do nich dostarczane.Rodzaj dostarczanej energii jest jednym z kryteriów podziału grzejników. I tak grzejniki możemy podzielić na: grzejniki naftowe, grzejniki elektryczne i grzejniki gazowe.Innym kryterium podziału grzejników jest rodzaj substancji, która j... ...

Jakie grzejniki są lepsze?

Grzejniki są wymiennikami ciepła. Ciepło może być przez nie oddawane na zewnątrz na dwa sposoby – poprzez promieniowanie lub poprzez konwekcję.Konwekcja polega na przenoszeniu ciepła wskutek ruchu materii, należy ona do najwydajniejszych sposobów przekazywania ciepła.Promieniowanie cieplne wywoływane jest przez ruch cząsteczek, które podczas tego ruchu emitują promieniowanie elektromagnetyczne.Grzejniki, w zależności od rodzaju oddają ciepło w większej mierze przez promieniowanie lub przez konwekcje, zawsze jednak oba te sposoby się wzajemnie uzupełniają.Grzejniki oddające ciepło głównie przez konwekcję, są dużo bardziej wydajne od grzejników oddających ciepło przede wszystkim przez promieniowanie, niestety wywołują kurzenie, które dla niektórych może być uciążliwe. W ten sposób oddają ciepło grzejniki płytowe (z konwektorami), grzejniki aluminiowe i grzejniki konwektorowe.Grzejniki, dla których głównym sposobem oddawania ciepła promieniowanie są mniej wydajne, dlatego też, aby osią... ...

Pistorius w sądzie. Wyjdzie z aresztu za kaucją?

To nie był przypadek. Prokuratura jest przekonana, że Oscar Pistorius nie zastrzelił swojej dziewczyny Reevy Steenkamp przez pomyłkę. Zdaniem śledczych, niepełnosprawny sportowiec strzelał z zimną krwią i nie dają wiary jego tłumaczeniom. Sąd w Pretorii po wysłuchaniu stron zdecyduje dziś , czy Oscar Pistorius będzie mógł wyjść z więzienia za kucją. Trwa przesłuchanie Pistoriusa. Oscar PistoriusWkrótce po przybyciu do sądu, niepełnosprawny sportowiec zaczął płakać. W piątek, podczas ogłaszania w sądzie zarzutu zabójstwa z premedytacją, Oscar Pistorius również się rozpłakał.Prokuratura odtworzyła przebieg wydarzeń w domu lekkoatlety z ubiegłego czwartku. Według jej ustaleń, Pistorius założył protezy, przeszedł siedem metrów w kierunku łazienki i oddał co najmniej cztery strzały przez zamknięte drzwi. Kobietę dosięgły trzy kule. Sportowiec następnie wyważył drzwi i zniósł ciało narzeczonej na niższe piętro. Obrońca Pistoriusa utrzymuje, że jego klient nie popełnił mord... ...

Pionowe rozwiązania – grzejniki Vertikal

Grzejniki Vertikal są grzejnikami pionowymi, stanowią one bardzo doskonałe rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania pomieszczeń. Pozwalają na dużą oszczędność miejsca a poza tym dają duże możliwości. Wybór grzejników Vertikal jest bardzo szeroki, zarówno jeżeli chodzi o wymiary jak i wzornictwo. W ofercie dostępne są grzejniki Vertikal o szerokości zaledwie trzydziestu centymetrów, ich długość możemy dostosować do wysokości pomieszczeń, taka elastyczność gabarytów pozawala wykorzystać powierzchnie, w których nie może znajdować się nic innego, gdyż są zbyt wąskie, a tym samym zaoszczędzić inne miejsca na rzecz mebli lub innych urządzeń. Poza tym taka forma grzejników nie wpływa niekorzystnie na ich moc i również są on bardzo wydajne. Warto wspomnieć, że dodatkowo grzejnik Vertikal mogą być zaopatrzone w chociażby w wieszaczki, co czyni jej jeszcze bardziej użytecznymi.Producenci grzejników Vertikal starają się zachęcić do zakupu oferując bardzo szeroką gamę modeli, wybierać możemy miedzy ... ...

Grzejniki płytowe

Grzejniki płytowe są najpopularniejszymi, a tym samym najczęściej sprzedawanymi grzejnikami w Polsce, przyczynia się do tego zarówno ich wysoka użyteczność jak i aspekty wizualne, które odpowiadają gustom wielu konsumentów. Grzejniki płytowe nadają się idealnie do montażu w instalacjach centralnego ogrzewania, zarówno nisko jak i wysokotemperaturowych. Grzejniki płytowe emitują ciepło w wyniku procesów konwekcji i promieniowania, mają małą pojemność, która umożliwia im bardzo szybkie nagrzewanie. Producenci grzejników płytowych oferują pełną gamę rozmiarów, która pozwala na wybór grzejnika adekwatnego do potrzeb.Grzejniki płytowe wykonywane są z walcowanej blachy niskowęglowej, do produkcji elementów konwekcyjnych wykorzystywana jest blacha cieńsza, a do płyt grzewczych grubsza. Płyty, z których wykonywane są grzejniki są odpowiednio gruntowane a następnie pokrywane lakierem, który zabezpiecza je przed korozją, a także sprawia, że grzejniki płytowe mają gładką i jednolitą powierzchn... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
8+2=?


Informacje o plikach "cookies"