Czy polski ksiądz był kierownikiem duchowym papieskiego kamerdynera Paolo Gabriele, sądzonego w Watykanie za kradzież dokumentów? - pytają włoskie media. Tożsamość spowiednika majordomusa to największa teraz zagadka skandalu z wyciekiem poufnych not i listów.

Watykan

Wątek ojca duchowego, czyli spowiednika i powiernika Gabriele, pojawił się, gdy ujawniono w sierpniu fragmenty zeznań, złożonych przez niewiernego kamerdynera, postawionego przed watykańskim wymiarem sprawiedliwości.

To właśnie w nich Paolo Gabriele mówił o tajemniczym "księdzu B", który na jego prośbę przechowywał kopie tajnych dokumentów, wyniesionych zza Spiżowej Bramy, a następnie je spalił.

Przed wtorkową, drugą rozprawą w procesie przed sądem w Watykanie, prasa oraz agencja Ansa zwracają uwagę na to, że pytania są tym bardziej zasadne, że żaden ksiądz, który mógłby być powiernikiem i spowiednikiem majordomusa, nie figuruje na liście powołanych świadków.

Obserwatorzy przypuszczają, że być może nazwisko to nie zostanie ujawnione w trakcie całego postępowania. To by zaś znaczyło, że cały ten wątek, dotyczący - jak wszystko na to wskazuje - osoby pełniącej szczególnie ważną rolę w tej sprawie, pozostałby niewyjaśniony.

Włoskie media, poszukujące "księdza B", wskazują dwie hipotezy. Jedna z nich mówi, że chodzi o naczelnika wydziału w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Według drugiej zaś tym kierownikiem duchowym jest polski ksiądz z rzymskiego kościoła Santo Spirito in Sassia, ośrodka kultu świętej Faustyny Kowalskiej w Wiecznym Mieście, znajdującego się bardzo blisko Watykanu. Ksiądz ten, jak podaje Ansa, został jakiś czas temu "oddalony" z tego kościoła, do którego często chodził Gabriele jako żarliwy czciciel polskiej świętej.

Jak wynika z ustaleń dochodzenia, ujawnionych przez Watykan w sierpniu, Paolo Gabriele powiedział przesłuchującemu go promotorowi sprawiedliwości, czyli odpowiednikowi prokuratora, że skopiował wszystkie tajne dokumenty, jakie przekazał włoskiemu dziennikarzowi Gianluigiemu Nuzziemu, autorowi wydanej później książki „Jego Świątobliwość”. Kopie wszystkich tych materiałów kamerdyner dał następnie swemu ojcu duchowemu, który w zeznaniach figuruje właśnie jako "ksiądz B".

Z dokumentów śledztwa wynika, że 28 czerwca ksiądz ten został przesłuchany jako świadek przez watykański wymiar sprawiedliwości. W zeznaniach potwierdził, że w lutym i marcu tego roku otrzymał od Gabriele "serię dokumentów, przechowywanych w pudle z herbem papieskim".

Ponadto duchowny wyjaśnił, że nie znał zawartości skrzyni i że majordomus nie udzielił mu żadnych wskazówek. Powiedział tylko, że są to "bardzo ważne dokumenty, dotyczące Stolicy Apostolskiej". Ksiądz B. oświadczył, że przechowywał je przez kilka dni, a następnie spalił.

Duchowny, cytowany w zapisie zeznań, stwierdził: "Wiedziałem, że są one owocem nielegalnej, nieuczciwej działalności i obawiałem się, że mogą one zostać również wykorzystane w sposób nielegalny i nieuczciwy". Poinformował również, że nie zamierzał nikogo zawiadamiać o kradzieży dokumentów zasłaniając się tajemnicą spowiedzi.

Z kolei Paolo Gabriele zeznał, że gdy znalazł się w maju w kręgu podejrzeń jako sprawca kradzieży dokumentów zaprzeczał, jakoby był za to odpowiedzialny kierując się wskazówkami swego kierownika duchowego, który poradził mu, by poczekał na rozwój wydarzeń. Poza tym ksiądz sugerował kamerdynerowi, by przyznał się tylko wtedy, gdyby zapytał go o to sam papież.

Agencja Ansa zwraca uwagę, że nasuwa się pytanie, czy o tym wszystkim będzie mowa podczas procesu. Na razie, zauważa, wiadomo tylko to, że - o ile nie dojdzie do żadnych zaskakujących wydarzeń - ksiądz B. nie pojawi się przed sądem jako świadek.


USA boją się problemów europejskich banków

USA obawiają się, że problemy europejskich banków odbiją się na kondycji ich gospodarki, i naciskają na rozwiązanie kryzysu. Do gry włączają się Chiny, które mają skupować włoskie obligacje. Ich rentowność osiągnęła wczoraj historyczny poziomSekretarz skarbu Timothy Geithner będzie naciskał na europejskich ministrów, by dofinansowali banki Fot. APRentowność obligacji 10-letnichNa jeden dzień Polska będzie centrum finansowego świata. W piątek na posiedzenie unijnej rady ministrów finansów przyleci do Wrocławia amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner. To bezprecedensowa wizyta, pierwsza taka w historii, ale kryzys zadłużeniowy w strefie euro wadzi już nie tylko Europie. O kondycję banków posiadających greckie obligacje martwią się Amerykanie. Obawiają się powtórki scenariusza z 2008 roku, gdy po upadku Lehman Brothers banki przestały pożyczać sobie pieniądze, co wpędziło świat w recesję.Do gry o euro oprócz USA włączyły się również Chiny. Jak ujawniły wczoraj media, włoski minis... ...

Rynki finansowe są już na skraju paniki

Chaos polityczny w Grecji wywołał duży niepokój na rynkach. Inwestorzy czekają na nowe wybory parlamentarne w Grecji, które odbędą się 17 czerwca. W środę, pośród obaw o przyszłość strefy euro, spadały zarówno notowania akcji, jak i kurs europejskiej waluty.W środę, pośród obaw o przyszłość strefy euro, spadały zarówno notowania akcji, jak i kurs europejskiej waluty.Kolejne wybory w Grecji będą referendum na temat miejsca Grecji w strefie euro, a inwestorzy obawiają się, że radykalnie lewicowa i antyreformatorska partia SYRIZA, która w wyborach 6 maja uzyskała drugie miejsce, zdobędzie jeszcze więcej głosów.Jeżeli w Grecji powstanie rząd, który odrzuci zobowiązania państwa wobec zagranicznych kredytodawców, mogą oni nie wypłacić Atenom następnej transzy pakietu pomocowego, który dotąd ratował kraj przed bankructwem. Wykluczenie Grecji ze strefy euro może się okazać nieuchronne - wyjaśnia AP.Obawa o grecki efekt dominaPesymizm rynków wynika z obawy o stabilność całej strefy euro; ewe... ...

Rodzaje grzejników

Ogrzewanie gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, fabryk i wszelkich innych budynków jest w większości regionów świata niezbędne, czasem tylko przez pewien czas, a czasem przez cały rok, i gdy tylko temperatura na zewnątrz spada poniżej pewnego pożądanego poziomu, od razu z nich korzystamy, w celu podniesienia temperatury do poziomu umożliwiającego normalne egzystowanie.Grzejniki to urządzenia, których zadaniem jest wypromieniowywanie energii cieplnej, która następnie rozprzestrzenia się wewnątrz pomieszczenia, wskutek czego temperatura powietrza wzrasta. Grzejniki emitują ciepło na zewnątrz w wyniku procesów konwekcji i promieniowania. Grzejniki wytwarzają energię cieplną poprzez przekształcanie innych rodzajów energii, które są do nich dostarczane.Rodzaj dostarczanej energii jest jednym z kryteriów podziału grzejników. I tak grzejniki możemy podzielić na: grzejniki naftowe, grzejniki elektryczne i grzejniki gazowe.Innym kryterium podziału grzejników jest rodzaj substancji, która j... ...

Kanałowe grzejniki konwektorowe

Kanałowe grzejniki konwektorowe posiadają spiralne elementy konwekcyjne, które połączone są z rurowym wymiennikiem wykonanym z miedzi. Taki sposób budowy sprawia, że kanałowe grzejniki konwektorowe są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Grzejniki tego typu charakteryzują się stałą mocą cieplną, która jeżeli są odpowiednio dobrane do pomieszczenia, zapewnia jego prawidłowe ogrzanie przez cały okres użytkowania. Grzejniki kanałowe konwektorowe dostępne są w dwóch wersjach – w pierwszej konwekcja zachodzi w sposób naturalny, w drugiej jest wymuszana przy pomocy wiatraków. Wiatraki wykorzystywane w tego typu urządzeniach pracują bardzo cicho, gdyż mocowane są przy użyciu elastycznych materiałów i w związku z tym nie wywołują drgań obudowy.Kanałowe grzejniki konwektorowa stanowią idealne rozwiązanie do ogrzewania pomieszczeń, posiadających dużo przeszklonych powierzchni, umieszczane są we wnękach pod podłogą, a ciepłe powietrze uwalniane jest do wnętrza przez kratki. Grze... ...

Jakie grzejniki są lepsze?

Grzejniki są wymiennikami ciepła. Ciepło może być przez nie oddawane na zewnątrz na dwa sposoby – poprzez promieniowanie lub poprzez konwekcję.Konwekcja polega na przenoszeniu ciepła wskutek ruchu materii, należy ona do najwydajniejszych sposobów przekazywania ciepła.Promieniowanie cieplne wywoływane jest przez ruch cząsteczek, które podczas tego ruchu emitują promieniowanie elektromagnetyczne.Grzejniki, w zależności od rodzaju oddają ciepło w większej mierze przez promieniowanie lub przez konwekcje, zawsze jednak oba te sposoby się wzajemnie uzupełniają.Grzejniki oddające ciepło głównie przez konwekcję, są dużo bardziej wydajne od grzejników oddających ciepło przede wszystkim przez promieniowanie, niestety wywołują kurzenie, które dla niektórych może być uciążliwe. W ten sposób oddają ciepło grzejniki płytowe (z konwektorami), grzejniki aluminiowe i grzejniki konwektorowe.Grzejniki, dla których głównym sposobem oddawania ciepła promieniowanie są mniej wydajne, dlatego też, aby osią... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
3+8=?


Informacje o plikach "cookies"