Syryjskie siły zbrojne zabiły w poniedziałek 30 osób, głównie kobiet i dzieci, podczas ostrzału miejscowości Latamna w centralnej prowincji Hama - poinformowali syryjscy aktywiści opozycyjni. Wg nich w poniedziałkowym ostrzale zginęło co najmniej 17 dzieci.

Przypominają, że dwa dni wcześniej w tej samej miejscowości w następstwie ofensywy wojska zginęło 40 osób.

Władze syryjskie wprowadziły ostre restrykcje dla mediów, toteż, jak pisze Reuters, jest bardzo trudno zweryfikować doniesienia aktywistów opozycji.

Prezydent Baszar el-Asad próbuje od ponad roku zdławić powstanie przeciwko sobie. W działaniach militarnych zginęło dotychczas, wg danych ONZ, ok. 9 tysięcy ludzi. Władze syryjskie, które o prowokowanie aktów przemocy oskarżają bojowników wspieranych z zagranicy, utrzymują, że straciły 2,5 tysiąca żołnierzy i policjantów.

Syryjski rząd zażądał w niedzielę pisemnych gwarancji tego, że rebelianci złożą broń, nim siły rządowe - zgodnie z planem pokojowym wysłannika ONZ Kofiego Annana - wycofają się z miast. Jeden z liderów rebeliantów powiedział, że to żądanie to "zasłona dymna" i że reżim nie ma zamiaru wprowadzić w życie planu pokojowego.

Plan pokojowy ONZ i Ligi Arabskiej, na który Damaszek przystał, przewiduje, że we wtorek, 10 kwietnia, o godz. 6 (5 czasu polskiego) nastąpi zawieszenie broni ze strony sił rządowych. Ten sam warunek w ciągu kolejnych 48 godzin ma spełnić opozycja.

Na dobę przed wyznaczonym terminem rozejmu w Syrii, według Obserwatorium ds. Praw Człowieka, siły rządowe wciąż ostrzeliwały miasta i dalej ginęli ludzie.


Co to są grzejniki?

Grzejniki często nazywane są przez nas kaloryferami, możemy je podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszą grupę stanowią grzejniki typu woda-powietrze, drugą natomiast grzejniki typu para-powietrze. Grzejniki stanowią element składowy układów centralnego ogrzewania i są powszechnie wykorzystywane do ogrzewania wszelkiego rodzaju pomieszczeń, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach, czy fabrykach.Znane wszystkim grzejniki żebrowe są obecnie wykorzystywane bardzo rzadko, zostały one zastąpione przez grzejniki mające postać płyt stalowych, które nazywane są grzejnikami płytowymi. Grzejniki płytowe charakteryzują się dużo lepszą wydajnością niż grzejniki żebrowe, a według niektórych również zdecydowanie lepszym wyglądem, co jakby nie patrzeć również ma znaczenie.Grzejniki, czyli innymi słowy wymienniki ciepła, generują ciepło w wyniku przepływu przez nie gorącej pary lub cieczy, którą jest woda.Istnieją dwa sposoby ogrzewania wody zasilającej grzejniki, pierwszy... ...

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe emitują ciepło w wyniku procesu konwekcji, który polega na wywoływaniu ruchu masz powietrza – ogrzane przez grzejniki konwektorowe powietrze unosi się do góry, ponieważ jest lżejsze, natomiast cięższe zimne powietrze opada na dół, gdzie zostaje ogrzane i następnie unosi się do góry.Grzejniki konwektorowe różnią się od innych rodzajów grzejników nie tylko sposobem ogrzewania pomieszczeń, ale także budową. Posiadają one bardzo wysoką wydajność, dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła, która powstaje ponieważ grzejniki konwektorowe posiadają liczne ożebrowanie. Duża powierzchnia wymiany ciepła i stosunkowo niska pojemność grzejników konwektorowych pozwala zarówno na bardzo szybkie ogrzewanie, jak i, w razie zaistnienia takiej potrzeby, ochładzanie.Grzejniki konwektorowe posiadają kilka wad, wśród których możemy wymienić powodowaną przez nie większą cyrkulacje kurzu w powietrzu, która może być niekorzystna dla osób na niego uczulonych. Inną wadą jest nierównomiern... ...

Grzejniki wodno-elektryczne

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, coraz chętniej stosowanym w łazienkach, są łazienkowe grzejniki wodno-elektryczne. W okresie grzewczym są one podłączone do instalacji centralnego ogrzewania, a możliwość zasilania prądem elektrycznym umożliwia ich użytkowanie także poza sezonem grzewczym, w przypadkach kiedy lubimy mieć w łazience wysoką temperaturę.Grzałka zainstalowana w grzejniku łazienkowym powinna być do niego odpowiednio dobrana, zakłada się, że moc grzałki powinna być niższa od mocy grzejnika, przy czym dokładne techniki doboru są bardzo różne. Według niektórych teorii grzałka powinna posiadać od 70 do 80% mocy posiadanej przez grzejniki łazienkowe, według innych, moc posiadaną przez grzejniki łazienkowe należy pomniejszyć o około 150W, otrzymana moc, to moc, którą powinna posiadać grzałka.Zazwyczaj producenci oferują grzałki odpowiednio dobrane do oferowanych przez nich grzejników łazienkowych. Grzejniki posiadające grzałkę są łatwe w obsłudze, można zaprogramować czas ich grza... ...

Dobór grzejników do mieszkania

Producenci oferują coraz większą gamę grzejników, ponieważ wybór jest tak ogromny konsumenci mają coraz większy z podjęciem decyzji, które grzejniki są odpowiednie i spełniają ich wymagania. Dodatkowo, w celu przyciągnięcia klientów, producenci zaczęli przykładać wagę nie tylko do technologii produkcji, ale również do wyglądu zewnętrznego, bo w obecnych czasach liczy przede wszystkim jakość i wrażenie wizualne.Jeżeli chodzi o grzejniki w samodzielnych gospodarstwach domowych, wybór jest bardzo szeroki, natomiast zawęża się on znacznie w przypadku, gdy chcemy kupić grzejniki do mieszkania w bloku. Dzieje się tak dlatego, że budując dom mamy wpływ na decyzję dotyczącą rodzaju instalacji centralnego ogrzewania, natomiast w bloku, taka decyzja jest podejmowana odgórnie.Najbardziej wydajne są grzejniki aluminiowe, lub nieznacznie od nich gorsze grzejniki panelowe i właśnie one najlepiej nadają się do montowania w mieszkaniach. Niewątpliwą zaletą obu rodzajów, jest mały pobór wody, a takż... ...

Grzejniki Vertikal w domu

Ponieważ grzejniki Vertikal zajmują niewiele powierzchni poziomej, która w domu jest tak pożądana, bo muszą ją zajmować meble, podczas projektowania wnętrz, w których mają być zainstalowane grzejniki Vertikal można sobie pozwolić na myślenie o rozmieszczeniu mebli w pierwszej kolejności, a o rozmieszczeniu grzejników dopiero później. Grzejniki Vertikal można zainstalować w miejscach, które wydają nam się ze względu na swoją małą szerokość bezużyteczne.Grzejniki Vertikal, tak samo jak wszystkie inne rodzaje grzejników najkorzystniej jest montować blisko okna, gdyż jest to miejsce w którym straty cieplne są największe. Instalacja grzejnika w okolicy okna pozwala na utworzenie swego rodzaju ochrony zabezpieczającej przed nadmiernym wydostawaniem się ciepła na zewnątrz, a tym samym generuje oszczędności.Przed instalacją grzejnika Vertikal koniecznie trzeba mieć na uwadze, że musi być od zainstalowany w pewnej odległości od podłogi. Odległość ta powinna mieścić się w przedziale od dziesi... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
3+6=?


Informacje o plikach "cookies"