Płyta ceramiczna gazowo-elektryczna zaprojektowana przez Polaków i produkowana przez polską firmę została wybrana Wzorem Roku 2011 w konkursie "Dobry Wzór 2011", organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Jeden z nagrodzonych produktów - gazowa płyta ceramiczna zaprojektowana przez Pawła Nowaka i Stanisława Szylinga. Wystawę "Dobry Wzór 2011" otwarto, 21 bm. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Wystawa, organizowana corocznie przez IWP jest ogólnopolskim konkursem, w którym nagradzane są najlepiej zaprojektowane produkty dostępne na polskim rynku. fot. PAP/Paweł Supernak

Płytę Dyna Cook X5 zaprojektowali Małgorzata Brzóska-Nowak, Paweł Nowak i Stanisław Szyling, a wyprodukowała firma Dynaxo. Dobry Wzór to ogólnopolski konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Instytut Wzornictwa Przemysłowego organizuje go od 1993 roku.

Wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak wręczając nagrodę specjalną dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę powiedział, że projekt płyty firmy Dynaxo to innowacja na skalę światową. Płyta jest również przykładem dojrzałości producenta, który wykorzystał potencjał zespołu projektowego do stworzenia prostego i bardzo funkcjonalnego produktu - podkreślał Pawlak. Płyta pozwala też na rozwiązanie problemów energetycznych poprzez optymalizację zużycia energii - zaznaczył.

Jury w uzasadnieniu wyboru wskazało na unikatowości i innowacyjność rozwiązania "gaz pod szkłem". "Płyta hybrydowa umożliwia korzystanie alternatywnie z zasilania gazowego lub elektrycznego. Znacząco obniża to koszty użytkowania. Kolejnym aspektem, na które zwróciło uwagę jury, jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkownika" - zaznaczyło jury.

Prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Beata Bochińska przyznała nagrodę specjalną dla najlepszego polskiego projektanta DESIGNER ROKU 2011 Markowi Liskiewiczowi i firmie Triada Design. Tytuł najlepszej młodej projektantki otrzymała Marta Niemywska.

Konkurs rozgrywany jest w pięciu kategoriach. Płyta Dyna Cook X5 okazała się najlepsza również w kategorii "Sfera domu". Dodatkową nagrodę w tej grupie otrzymał składany rower Strida LT zaprojektowany przez Marka Sandersa, a dystrybuowany przez firmę WSC Witold Szymanik i S-ka. Rower składa się tak, że można go zmieścić w bagażniku samochodu, można z nim wejść do autobusu, metra, tramwaju. "To produkt łączący wartości inżynieryjne, technologiczne, materiałowe i designerskie" - zaznaczyli jurorzy.

W kategorii Sfera Pracy za najlepsze uznano stanowisko do pracy z komputerem mPOSITION - zaprojektowane przez Studio 1:1 Jarosław Szymański i wyprodukowane przez firmę PROFIm. Stanowisko to ergonomiczny fotel do pracy siedząco-leżącej, zmniejszający obciążenia kręgosłupa.

Dodatkową nagrodę w tej kategorii dostała przenośna drukarka fiskalna Deon E zaprojektowana przez Tomasza Rudkiewicza oraz zespół: Leszek Zakrzewski, Wojciech Szim, Krzysztof Piecuch, Waldemar Michalik, Leszek Zakrzewski, Wiesław Kwolek, Piotr Chronowski, Marek Bocheńczak, Dawid Pulit, Grzegorz Leśniak, Maksymilian Dutka, a wyprodukowana przez spółkę Novitus.

"Jury doceniło fakt, ze to pierwsza na polskim rynku mobilna drukarka fiskalna, która zapisuje dane i archiwizuje je w pamięci na karcie z aparatów fotograficznych. Dzięki temu nie drukuje kopii paragonu i redukuje zużycie papieru. Jest lekka, wygodna w użyciu, intuicyjna w obsłudze" - rekomenduje produkt jury.

W Sferze Publicznej najlepsza okazała się świecąca kostka brukowa Bruklux, zaprojektowana przez Pawła Karasia i Wojciecha Kuglarza, wyprodukowana przez firmę K&K Products. "Jury dostrzegło w kostce Bruklux nowy sposób komunikowania w przestrzeni publicznej - w parkach, na przystankach, przejściach dla pieszych świecąca kostka z żywicy, w której zatopione są diody LED, oznacza trakty, odgradza sfery, wydziela przestrzenie. Jest energooszczędna przez zastosowanie diod LED, pobierających energię z kolektorów słonecznych" - podkreślili jurorzy.

W tej kategorii nagrodzono też kratę ochronną wokół drzew Sinus, zaprojektowaną przez Romana Vrtiska, Davida Karaska oraz Radka Hegmona i wyprodukowaną przez spółkę mmcite4. Krata jest nie tylko fragmentem systemu chroniącego zieleń w przestrzeni publicznej, a równocześnie dobrze zaprojektowanym meblem miejskim. Chroni drzewo, umożliwia podlewanie go, jest ładnym elementem pejzażu. Jest wytrzymała, przyjazna, a równocześnie odporna na dewastację. Na kracie, dzięki jej wyprofilowaniu i podniesieniu, można usiąść.

Dodatkową kategorię w konkursie Dobry Wzór 2011 przeznaczono dla usług. Wygrał w niej Mlekomat - automatyczny dystrybutor mleka świeżego zaprojektowany i produkowany przez spółkę Techno Serwis. Tutaj jurorom spodobała się bezpośredniość usługi - dostarczenie zdrowej żywności do konsumenta z pominięciem tradycyjnego łańcucha dystrybucji. "Mlekomat promuje zdrowy tryb życia i kreuje nowe zachowania konsumenckie" - podkreśliło jury w werdykcie.

Na konkurs zgłoszono 172 produkty, w tym 12 usług. Na konkurs zgłosiło się 107 nowych firm, w tym 99 firm polskich. Wystawę prac kilkudziesięciu finalistów będzie można oglądać do 25 listopada w siedzibie Instytutu na ul. Świętojerskiej. IWP przygotował audioprezentację o produktach dla zwiedzających w wersjach dla potencjalnego klienta - nabywcy prezentowanych dóbr i inwestora - osoby zainteresowanej ich produkcją i sprzedażą.(PAP)

ago/ drag/ gma/


Katowice, Kraków i Lublin mają najlepszą strategię przyciągania inwestycji w regionie W ran­kin­gu Eu­ro­pe­an Ci­ties and Re­gions of the Fu­tu­re 2012/2013 przy­go­to­wa­nym przez FDI In­tel­li­gen­ce (fir­ma ba­daw­cza z gru­py Fi­nan­cial Ti­mes) Pol­ska moc­no awan­so­wa­ła. W ka­te­go­rii naj­lep­szych stra­te­gii po­zy­ski­wa­nia in­we­sty­cji w Eu­ro­pie Wschod­niej na pierw­szych trzech miej­scach zna­la­zły się Ka­to­wi­ce, na­stęp­nie Kra­ków oraz Lu­blin. Do­pie­ro na miej­scu dziesiątym zo­sta­ła skla­sy­fi­ko­wa­na Mo­skwa. ...

W jaki sposób grzejniki emitują ciepło?

Ciepło może być oddawane przez grzejniki na dwa sposoby – przez konwekcję i przez promieniowanie. Wszystkie grzejniki emitują ciepło obiema metodami, jednak w zależności od rodzaju grzejnika, któryś z nich jest przeważający.Promieniowanie jest procesem w wyniku, którego emitowana jest energia elektromagnetyczna, powstaje ona w wyniku zderzeń cząsteczek o różnej temperaturze. Grzejniki, które ogrzewają pomieszczenia przede wszystkim przez promieniowanie, to na przykład grzejniki płytowe, a także ogrzewanie ścienne, które umożliwia równomierne ogrzanie pomieszczeń na całej wysokości.Grzejniki, które emitują ciepło w wyniku procesu konwekcji, nazywane są konwektorami. Zasada ogrzewania przez konwekcję polega na ogrzewaniu krążącego wewnątrz pomieszczenia powietrza. Ogrzanie powietrze jest lżejsze niż zimne, dlatego unosi się w górę, natomiast powietrze zimne opada w dół, bliżej podłogi, gdzie ulega ogrzaniu przez grzejniki. Wytwarza się w ten sposób cyrkulacja powietrza wewnątrz pomies... ...

Wzrost produkcji przemysłowej spowolni do ok. 7,0% r/r w grudniu

Produkcja sprzedana przemysłu wzrośnie w grudniu br. o ok. 7,0% rok do roku po wzroście o 8,7% rok do roku w listopadzie, prognozują analitycy Ministerstwa Gospodarki. Oczekują oni, że dobre wyniki sektora przemysłowego i budowlanego pozwolą osiągnąć wzrost PKB na poziomie ok. 4,0% rok do roku w 2011 rEksperci MG oczekują, że w grudniu 2011 r. tempo wzrostu produkcji przemysłowej będzie nieznacznie niższe od notowanego w listopadzie. Zatem produkcja sprzedana przemysłu wzrośnie o ok. 7%. Zdaniem analityków MG, przemysł oraz budownictwo będą nadal motorem wzrostu gospodarczego. Ponadto, w opinii analityków z resortu gospodarki, w ostatnim kwartale br. PKB powinien utrzymać się na poziomie zbliżonym do 4. Według danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu w listopadzie 2011 r. była o 8,7% wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2010 roku i o 0,7% wyższa niż w październiku br. Z kolei w ciągu jedenastu miesięcy br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 7,8% w porównaniu z... ...

Czego Chińczyk kupić nie może. Nawet za duże pieniądze

Co pewien czas świat obiega wiadomość o tym, że chińscy inwestorzy kupili znaną zachodnią markę lub firmę. Takie informacje już nas nie dziwią. Są jednak na świecie miejsca, których grubym portfelem Chińczycy otworzyć nie mogą.Wino może okazać się lepszą inwestycją od akcjiOsłabione kryzysem europejskie i amerykańskie koncerny stały się podatne na przejęcia, czy odsprzedasz części posiadanych marek. Tak postąpił koncern Ford, który pozbył się szwedzkiej fabryki Volvo, sprzedając ją chińskiemu inwestorowi. Chiński zbawca motoryzacyjnyNiewiele brakowało by taki sam los spotkał również Hummera. Podobnie przejęcia zdarzają się obecnie także w świecie mody. W tej branży do niedawana znane firmy przenosiły produkcję do Chin, obecnie Chiny przenoszą się do ich biur. Taki los spotkał wiele marek odzieżowych z północnych Włoch, czy producentów koronek spod Lyonu.Wara Chińczykom od...francuskiego winaMimo ogromnych chęci, chińscy inwestorzy nie wszędzie kupują z taką łatwością. W Europ... ...

Prezydent z myśliwymi i leśnikami świętował dzień św. Huberta

Prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w sobotę w obchodach Hubertusa - święta myśliwych, leśników i jeźdźców, które zorganizowano w warszawskim Parku Łazienkowskim. Dzień św. Huberta przypada 3 listopada."To jest święto myśliwych, także przyjaciół myśliwych, polskiego myślistwa, polskich tradycji łowieckich i tych wszystkich, którzy cenią sobie polską przyrodę, polskie lasy, polskie pola" - powiedział prezydent podczas uroczystości zorganizowanych przez Lasy Państwowe w Łazienkach Królewskich w Warszawie.Komorowski udekorował sztandar Koła Łowieckiego "Trop" z Warszawy, które zwyciężyło w konkursie na najlepsze sztandary.Łowiectwo jest pasją także prezydenta, ale to właśnie hobby wywołało w kampanii prezydenckiej wiele kontrowersji, dlatego Bronisław Komorowski obiecał, że zamieni strzelbę na aparat fotograficzny. "Moje obietnice, które złożyłem moim własnym dzieciom, a nie komu innemu, dotyczyły tego, że będę starał się polować bez strzelby, ale z aparatem fotograficznym i ba... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
1+4=?


Informacje o plikach "cookies"