PKP za 8 mln zł przejęły spółkę Polma. Dzięki temu unikną długotrwałego sporu sądowego o 3 mld zł oraz będą mogły dysponować atrakcyjnymi terenami w centrum Warszawy o wartości kilkuset milionów złotych. Teraz najpewniej wystawią je na sprzedaż.

Majątek Polskich Kolei Państwowych

Spółkę Polma, która zamierzała zainwestować na jednej z najbardziej atrakcyjnych działek w kraju, założyli przed laty kontrowersyjni biznesmeni, m.in Rudolf Skowroński i Edward Mazur, którzy są obecnie poszukiwani listami gończymi. Polmę na sprzedaż wystawił syndyk masy upadłościowej. Transakcję udało się sfinalizować dopiero za drugim razem, gdyż pierwotna cena 30 mln zł nie skusiła żadnego chętnego. Dopiero w ubiegłym tygodniu, po obniżeniu ceny do 8,5 mln zł, zgłosił się chętny, czyli PKP.

– To niewielka cena za rozwiązanie wieloletniego sporu prawnego, tym bardziej że część z tych pieniędzy wróci do nas, gdyż byliśmy wierzycielami Polmy – tłumaczył nam wczoraj jeden z menedżerów kolei.

Tymczasem jeszcze na początku tego roku akcjonariusze Polmy zapowiadali, że będą walczyć o spółkę. Jej prezes Janusz Filipek tłumaczył w „Pulsie Biznesu”, że wraz z innymi akcjonariuszami zamierza ją dokapitalizować. Środki miały pozwolić na spłatę wierzycieli (jest nim głównie PKP, któremu Polma jest winna 28 mln zł), czyli zakończyć postępowanie upadłościowe. Nieoficjalnie biznesmeni zapowiadali, że odrestaurowana firma wytoczy sprawę PKP o odszkodowanie w wysokości 3 mld zł. Na tyle wyceniali oni swoje straty spowodowane wstrzymaniem inwestycji w centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe, które miało powstać w samym sercu Warszawy – na niemal 8 hektarach wokół Dworca Głównego.

– To wszystko trwało zbyt długo, musieliśmy ostatecznie wyczyścić tę sprawę. Naszymi kosztami są obsługa prawna i brak możliwości ruchu wokół tych terenów – przekonuje nasz rozmówca pracujący dla PKP.

Zła passa Polmy zaczęła się od publikacji dziennikarza śledczego Leszka Kraskowskiego, który w 2003 roku tak opisywał jej kontrowersyjnych udziałowców: „Biznesmeni i politycy znani z głośnych afer chcą kupić za bezcen Dworzec Główny w Warszawie z hektarami gruntu”. Wymieniał wtedy, że wśród założycieli spółki byli: podejrzewany wtedy o zlecenie zabójstwa generała Marka Papały Edward Mazur, najbogatszy poseł PSL Zbigniew Komorowski, oraz podejrzewany o niegospodarność minister współpracy gospodarczej z zagranicą Jacek Buchacz. Wkrótce dołączył do nich także Rudolf Skowroński, poszukiwany dziś listem gończym za korumpowanie urzędników Ministerstwa Finansów.

Pod naciskiem opinii publicznej PKP w 2005 r. wypowiedziało Polmie umowę dzierżawy na grunty wokół Dworca Głównego. Kolejne lata wypełnione były starciami na wokandach, z których wszystkie przegrywała Polma. Najsilniejszym ciosem była decyzja sądu z 2010 roku, który stwierdził, że 30-letnia umowa dzierżawy została wypowiedziana zgodnie z prawem. Decyzja o kupnie spółki przez PKP kończy jej burzliwą historię.

Tereny wokół Dworca Głównego czeka najprawdopodobniej scenariusz sprzedaży: we wrześniu PKP wystawiło na sprzedaż mniejszą 2-hektarową działkę również w centrum Warszawy. Szefowie kolei liczą, że zyskają na tej transakcji około 170 mln zł.


Akcje w Moskwie spadają, kiedy Rosję gnębi fiskalny klif w USA

Kiedyś kłopoty finansowe Ameryki zwykle cieszyły Rosję. Dzisiaj rosyjskie akcje spadały trzeci dzień z rzędu, na czele z bankami, w reakcji na utrzymanie przez bank centralny kosztów kredytu na najwyższym poziomie od grudnia oraz z powodu obaw, że deficyt budżetowy USA zahamuje wzrost gospodarczy i przytnie apetyty inwestorów na bardziej ryzykowne aktywa.Micex wszedł w sferę spadków po tym, jak Bank Rossiji zachował na tym samym poziomie stopy procentowe.Indeks Micex stracił 0,8 proc. przed godz. 14-tą w Moskwie i zmierzał w stronę najsłabszego zamknięcia od 26 lipca oraz przekreślenia wszystkich zysków za ten rok. Największe przeceny dotyczyły walorów sektora finansowego, które średnio spadły o 1,1 proc. Sbierbank, największy kredytodawca w Rosji i trzecia największa spółka w indeksie, dołuje w kierunku trzymiesięcznego minimum, a VTB Group potaniało prawie o 2,3 proc. Micex wszedł w sferę spadków po tym, jak Bank Rossiji zachował na tym samym poziomie stopy procentowe. Ty... ...

Od 1 lipca roaming tańszy: Za minutę 29 groszy, mniej za przesył danych

W czwartek PE przegłosował dalsze obniżki stawek roamingu w europejskich sieciach komórkowych od 1 lipca 2012 r. Cena za minutę rozmowy w roamingu z obecnych 35 centów spadnie do 29 centów; po raz pierwszy nałożony został limit na opłaty za przesył danych.Od 1 lipca roaming tańszy: Za minutę 29 groszy."Używanie telefonów komórkowych za granicą jest nadal drogie. Nasi obywatele będą mieli szansę skorzystania z bardziej przystępnych cenowo usług już podczas wakacji. Parlament odniósł sukces w swych wysiłkach na rzecz obniżenia cen roamingu" - powiedziała sprawozdawczyni PE chadecka europoseł Angelika Niebler.Już teraz operatorzy mają określone limity na podstawie rozporządzenia, które jednak wygasa z końcem czerwca 2012 r.; europosłowie wymusili jeszcze dalej idące obniżki, zwłaszcza opłat za przesył danych. Nowe limity zmniejszą cenę za minutę rozmowy w roamingu z obecnych 35 centów do 29 centów od 1 lipca 2012 r. następnie do 19 centów w lipcu 2014 r. (bez VAT). Zmaleją też ceny za ... ...

Likwidacja certyfikatu księgowego. Korzyści przewyższą koszty deregulacji

Deregulacja zmniejszy się cena usług księgowych, a to jest dobre dla gospodarki - mówi Mirosław Sekuła, wiceminister finansów odpowiedzialny m.in. za rachunkowość.Mirosław Sekuła, wiceminister finansów odpowiedzialny m.in. za rachunkowość Fot. archiwumW planach deregulacyjnych Ministerstwa Finansów jest zlikwidowanie certyfikatu księgowego. Biura rachunkowe będą więc prowadzone bez żadnych uprawnień. Jednak pojawiają się głosy, że jest to złe rozwiązanie. Co pan na to?Regułą jest to, że poszczególne środowiska mają naturalną skłonność do promowania takich regulacji, które zapewniają im przewagę konkurencyjną na rynku. Jednak rolą nowoczesnego państwa jest deregulowanie tych obszarów, w których jest to możliwe i nie przyniesie szkody państwu. Jestem przekonany, że tak właśnie będzie w przypadku certyfikatu. Ponadto deregulacja zwiększy elastyczność zarządzania przedsiębiorstwami.Jednak dotychczas resort z każdą nowelizacją zaostrzał kryteria zdobycia certyfikatu. Było to podyktowane ... ...

Chiny diamentową potęgą: szlifiernie z Antwerpii i Izraela przenoszą się do Państwa Środka

Chiny są drugim na świecie producentem i odbiorcą diamentów. Wartość rynkowa kamieni oszlifowanych w tym kraju w 2011 r. osiągnęła sumę 2 mld dolarów.Pierścionek z brylantem. Światowi potentaci obrotu diamentami z Belgii i Izraela większość nowych inwestycji lokują na chińskim rynku. W okolicach Szanghaju, Kantonu i Szandongu powstają wielkie szlifiernie kamieni szlachetnych. W 2011 Chiny wzmocniły swoją pozycję numer dwa w dziedzinie produkcji diamentów i stanowią poważną konkurencję dla Indii.Diamenty szlifuje już w Chinach 60 tys. osóbJak podała Światowa Rada Diamentów (World Diamond Council), wartość tych kamieni oszlifowanych w chińskich warsztatach w 2007 wynosiła 600 mln dolarów, a w 2011 wzrosła do 2 mld dolarów. Liczba osób zatrudnionych w branży w tych samych latach wzrosła odpowiednio z 7000 do 60 000 osób.Koszt oszlifowania jednego karata w Chinach - 17 dol., w Antwerpii - 150 dol.Czynnikami sprzyjającymi szybkiemu wzrostowi produkcji diamentów w Chinach jest tania siła ... ...

Podwyżki cen paliw na stacjach wyhamowały. Wg analityków, w przyszłym tygodniu spadną poniżej 6 zł/l

Umacniająca się wobec dolara złotówka i niższe ceny paliw w polskich rafineriach wyhamowały podwyżki cen benzyny i oleju napędowego na stacjach. W nadchodzącym tygodniu ceny paliw nie powinny sięgnąć 6 zł za litr - prognozują analitycy rynku paliwowego.Tankowanie przestanie straszyć?Jak prognozują eksperci portalu e-petrol.pl, w przyszłym tygodniu benzyna 95 będzie kosztować ok. 5,56-5,65 zł, a olej napędowy prawdopodobnie ok. 5,78-5,87 zł. Ceny autogazu, niezmiennie powinny się kształtować w granicy 2,85 zł/l.Biuro Reflex wyliczyło, że obecnie za litr benzyny 95 płacimy średnio 5,63 zł, za litr bezołowiowej 98 ok. 5,82 zł, oleju napędowego ok. 5,81 zł, a autogazu ok. 2,86 zł. "Oznacza to, że ceny wszystkich paliw rosły w skali ostatniego tygodnia od 1 grosza za litr LPG do 5 gr za litr diesla. Więcej średnio o 3 grosze na litrze płacimy za benzynę" - poinformował Reflex w komunikacie.Pomogły obniżki cen hurtowych przez rafinerie. Rząd przekonał do zmniejszenia marży?Eksperci e-petr... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
3+7=?


Informacje o plikach "cookies"