W ubiegłym roku firmy produkujące materiały budowlane w zasadzie nie mogły sobie pozwolić na podnoszenie cen i przewidują, że w tym roku sytuacja będzie podobna.

Średnie zmiany cen w 2012 r.

Ceny rosły właściwe tylko w tych segmentach, gdzie solidarnie podnosili je wszyscy producenci, zmuszeni do tego większymi kosztami.

Ceny rosły właściwe tylko w tych segmentach, gdzie solidarnie podnosili je wszyscy producenci, zmuszeni do tego większymi kosztami. Jednak według danych Grupy PSB, która śledzi średnie zmiany cen kilkunastu grup produktów budowlanych, większość z nich zakończyła 2012 r. na poziomie podobnym jak w końcu roku 2011.

Według naszych rozmówców, na których opiniach opierają się szacunki grupy PSB, nie do końca oddają one obraz rynku, bo po wliczeniu bonusów i promocji narzucanych przez liczących się dystrybutorów ceny są jeszcze niższe.

Przyczyny są proste. Duże inwestycje gwałtownie zwolniły, Polacy oszczędzają na remontach, a wśród producentów i importerów panuje ogromna konkurencja. – Sądzę, że cały rynek materiałów budowlanych będzie miał w 2013 r., tak jak w 2012 r., problem z wprowadzaniem podwyżek. Trudno się wyłamać z szeregu i poprawiać wyniki wyższymi cenami, bo konkurencja na to nie pozwoli – ocenia Konrad Hernik, prezes Armatury Kraków.

Libet, producent kostki brukowej, który spadającą w 2012 r. rentowność starał się poprawiać przez m.in. cięcie kosztów i ok. 5-proc. podwyżkę, szybko się z niej wycofał. – Na tym etapie trudno powiedzieć, czy w 2013 r. będziemy próbowali wprowadzać podwyżki cen. Będziemy oczywiście uważnie przyglądać się rynkowi i obserwować działania konkurencji – mówi Thomas Lehmann, prezes Libetu, dodając, że firma wszystkie koszty stałe ograniczyła już do minimum. Szacuje wstępnie, że w 2012 r. wartość rynku kostki brukowej mogła spaść o ok. 16 proc., a w 2013 r. może stracić kolejne 5–7 proc.

Producentom nie pomaga nawet ograniczenie konkurencji. W połowie 2012 r. do wytwórców grzejników aluminiowych pomocną rękę wyciągnęła Unia Europejska, która wprowadziła cła antydumpingowe na grzejniki sprowadzane z Chin. Mimo to ceny stanęły w miejscu. Konrad Hernik tłumaczy to spadkiem popytu.

Naturalne w takiej sytuacji byłoby ograniczenie produkcji, ale wiele firm nie może sobie na to pozwolić, bo zobowiązania kredytowe zmuszają je do generowania odpowiednio wysokich przychodów. – Na ograniczenie skali działalności stać spółki, które nie mają obciążeń finansowych – tłumaczy Andrzej Ramel z Ceramiki Tubądzin.


Montaż grzejników

Montaż grzejników nie jest łatwy i nie należy go przeprowadzać samodzielnie. Najlepiej jest wezwać wyspecjalizowanego instalatora, który nie dość, że zrobi to w pełni fachowo, to jeszcze zadba o to, żeby instalacja centralnego ogrzewania była szczelna i przez długie lata działała be zarzutów. Aby móc zamontować grzejniki potrzebny jest odpowiedni osprzęt, osprzęt ten musi być dostosowany do rodzaju zakupionego przez nas grzejnika a także so sposobu w jaki ma on być zamontowany. Wybór sposobów montażu jest bardzo duży, nie tak jak dawniej, kiedy wszystkie grzejniki montowane były tradycyjnie pod oknem w pozycji poziomej. Zazwyczaj w sklepach oferowany jest osprzęt dostosowany do konkretnego rodzaju grzejnika, najlepiej zdecydować się na zakup właśnie takiego zestawu, gdyż gwarantuje on, że wszystko będzie do siebie pasować i nie będziemy musieli denerwować się koniecznością zakupu dodatkowych elementów. Coraz częściej zdarza się też, że osprzęt oferowany jest w zestawie wraz z grzejn... ...

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe emitują ciepło w wyniku procesu konwekcji, który polega na wywoływaniu ruchu masz powietrza – ogrzane przez grzejniki konwektorowe powietrze unosi się do góry, ponieważ jest lżejsze, natomiast cięższe zimne powietrze opada na dół, gdzie zostaje ogrzane i następnie unosi się do góry.Grzejniki konwektorowe różnią się od innych rodzajów grzejników nie tylko sposobem ogrzewania pomieszczeń, ale także budową. Posiadają one bardzo wysoką wydajność, dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła, która powstaje ponieważ grzejniki konwektorowe posiadają liczne ożebrowanie. Duża powierzchnia wymiany ciepła i stosunkowo niska pojemność grzejników konwektorowych pozwala zarówno na bardzo szybkie ogrzewanie, jak i, w razie zaistnienia takiej potrzeby, ochładzanie.Grzejniki konwektorowe posiadają kilka wad, wśród których możemy wymienić powodowaną przez nie większą cyrkulacje kurzu w powietrzu, która może być niekorzystna dla osób na niego uczulonych. Inną wadą jest nierównomiern... ...

Grzejniki żeliwne

Grzejniki żeliwne posiadają dużą pojemność i małą przewodność, co sprawia, że długo się nagrzewają, ale również długo oddają ciepło. Są często stosowane w obiegach grawitacyjnych (przepływ wody zachodzi w tego typu instalacjach pod wpływem siły grawitacji), gdyż posiadają małe opory hydrauliczne. Grzejniki żeliwne nie powinny być stosowane w instalacjach zautomatyzowanych, gdyż ich reakcja na zmianę zapotrzebowania na ciepło wewnątrz pomieszczenia jest bardzo długotrwała. Wśród wad grzejników żeliwnych możemy także wymienić ich dużą tendencję do gromadzenia wewnątrz zanieczyszczeń, co sprawia, że muszą one być płukane. W związku z gromadzeniem zanieczyszczeń zaleca się montowanie specjalnych filtrów w instalacji centralnego ogrzewania i ich okresowe oczyszczanie – ułatwia to utrzymanie wnętrza grzejników żeliwnych w czystości. Ponadto grzejniki żeliwne nie powinny wchodzić w skład instalacji, w której zamontowane są inne rodzaje grzejników, gdyż generowane przez nie zanieczyszczenia... ...

Grzejniki Vertikal

Coraz częściej konsumenci zwracają uwagę nie tylko na użyteczność kupowanych przez siebie produktów, ale także na ich atrakcyjny wygląd. Elementy wyposażenia wnętrz muszą być nowoczesne, dobrze komponować się z wystrojem, nie zaburzać harmonii i robić korzystne wrażenie. Również producenci grzejników starają się podążać z duchem czasu i proponują coraz to nowsze rozwiązania w swojej dziedzinie. Jednym z takich rozwiązań są, dostępne od pewnego czasu na rynku, grzejniki Vertikal. Grzejniki Vertikal są grzejnikami pionowymi, ich niewątpliwym atutem jest bardzo duża użyteczność, gdyż pionowy sposób montażu daje możliwość wykorzystania przestrzeni, która nie jest dostępna dla tradycyjnych grzejników poziomych. Grzejniki Vertikal mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy małych mieszkań, w których każda oszczędność miejsca jest jak najbardziej wskazana, ponieważ zapotrzebowanie przestrzeń jest ogromne. Grzejniki Vertical zapewne docenią także ci, którzy lubią innowacje i nietyp... ...

Od 1 lipca śmieci po nowemu: czeka nas wielka segregacja. Czy zamieni się w wielki bałagan?

1 lipca czeka nas rewolucja w wywozie śmieci i ich segregacji. Nie tylko skończy się epoka jednego kosza na śmieci pod zlewem, ale ponadto z typowego „wynosiciela” śmieci każdy z nas zamieni się w Wielkiego Segregatora, Kalkulatora Opłat i Kontrolera. W dodatku natkniemy się na dylematy i problemy, z którymi jak dotąd nie umie sobie poradzić żaden urzędnik.Od 1 lipca każdy mieszkaniec Warszawy zamieni się w Wielkiego Segregatora.Rewolucja śmieciowa oznacza nie tylko zmianę systemu odbierania i wywozu odpadów oraz wprowadzenie wyższych opłat za śmieci. 1 lipca, zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, to właśnie gminy przejmą odpowiedzialności za odpady. Ta sama ustawa zawiera również przepisy dotyczące segregacji śmieci. I to właśnie nowe obowiązki związane z recyclingiem odpadów mogą okazać się najtrudniejsze do realizacji, nawet przy dobrych chęciach z naszej strony.Wielka segregacja, czyli koniec z jednym koszem na śmieci1 lipca epoka jednego kosza na śm... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
5+3=?


Informacje o plikach "cookies"