Urząd Zamówień Publicznych skontroluje przetarg na samochód dla burmistrza Oleśnicy. Zakup ten kontrolowało już Centralne Biuro Antykorupcyjne. Nie znalazło jednak jakichkolwiek podstaw do stwierdzenia korupcji, niemniej uznało, że naruszono przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych.

Startować mogło wielu, wygrać mógł jeden

 Zdaniem kontrolerów specyfikację przetargową napisano w taki sposób, że wygrać mógł jedynie jeden samochód – Citroen C5. Oferty rzeczywiście złożyło tylko dwóch dilerów i obydwaj zaproponowali to właśnie auto.

Poproszony o opinię rzeczoznawca stwierdził, że wymagane przez urzędników parametry spełniało jeszcze kilka innych aut. Teoretycznie więc wydawałoby się, że wszystko jest w porządku.

Tyle że poza Citroenem C5 były to samochody zupełnie innej klasy, kosztujące dużo więcej niż oleśnicki ratusz przeznaczył na zakup. W grę wchodziły limuzyny takie jak Audi A6, A8 czy Mercedes klasy E lub S.

Rekomendacje UZP Urząd Zamówień Publicznych kończy prace nad specjalnymi rekomendacjami dotyczącymi przetargów na samochody. Znajdą się w nim wytyczne dotyczące opisu przedmiotu zamówienia, a także sugestie dotyczące pozacenowych kryteriów ofert. Rekomendacje powstają na skutek powtarzających się naruszeń zaobserwowanych w tych przetargach.

Zdaniem CBA właśnie to wskazuje na naruszenie zasad uczciwej konkurencji i opisanie przedmiotu zamówienia w sposób wskazujący konkretny pojazd. Co z tego bowiem, że ofertę mogli złożyć także dilerzy innych marek, skoro z góry wiadomo było, że proponowane przez nich ceny będą poza zasięgiem urzędu.

Tymczasem zdaniem ratusza świadczy to na jego korzyść, gdyż pokazuje, jak oszczędnie gospodaruje publicznymi środkami.

„Kupienie przez zamawiającego samochodu za cenę 87 tys. zł, posiadającego właściwości samochodów o wartości powyżej 200 tys. zł, trudno uznać za zarzut. Jest to raczej modelowe zastosowanie ustawy – Prawo zamówień publicznych” – przekonuje w oświadczeniu opublikowanym na stronach internetowych Oleśnicy Edyta Małys-Niczypor, rzecznik prasowy burmistrza.

Jednym z kluczowych zarzutów jest wprowadzenie do specyfikacji wymogu dotyczącego hydraulicznego zawieszenia umożliwiającego regulację wysokości. Zdaniem rzeczoznawcy w segmencie klasy D jedynie Citroen C5 ma takie właściwości.

Urzędnicy tłumaczą ten wymóg potrzebami burmistrza, którzy musi wizytować miejskie inwestycje i poruszać się po drogach nieutwardzonych.

„Zamawiający ma obowiązek kształtować przedmiot zamówienia zgodnie ze swoimi potrzebami. I jeżeli te potrzeby są uzasadnione, to zasada konkurencyjności ulega częściowemu lub całkowitemu wyłączeniu. A w tym przypadku taka potrzeba wystąpiła” – przekonuje w swoim komunikacie rzecznik burmistrza.

Ponieważ CBA nie stwierdziło popełnienia przestępstwa, ograniczyło się do powiadomienia Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych we Wrocławiu i Urzędu Zamówień Publicznych. Ten ostatni ma przeprowadzić własną kontrolę przetargu. 

Jeśli dopatrzy się nieprawidłowości, sprawa może skończyć się skierowaniem pozwu o stwierdzenie nieważności umowy. A to oznaczałoby dla urzędu spory kłopot, gdyż musiałby oddać użytkowany już samochód i w jakiś sposób rozliczyć się sprzedawcą z utraty jego wartości.


UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Orlen Oil

 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie przeciwko Orlen Oil, które wykaże, czy spółka ustalała ze swoimi dystrybutorami ceny olejów silnikowych Platinum, podał urząd w komunikacie. UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Orlen Oil„Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na bieżąco monitoruje rynek paliw w Polsce. Jednym z efektów działań UOKiK jest wszczęcie postępowania przeciwko spółce Orlen Oil. Z informacji zgromadzonych przez Urząd wynika, że Orlen Oil zobowiązuje swoich autoryzowanych dystrybutorów do sprzedawania olejów Platinum nie taniej niż cena wskazana przez producenta, pomniejszona o określony rabat. Ponadto spółka przyznaje sobie prawo do sprawdzania, czy to zalecenie jest wykonywane, a także rozwiązania umowy z kontrahentem, który stosuje niższe stawki niż z góry określone" – czytamy w komunikacie. Według urzędu, takie działanie może być uznane za porozumienie ograniczające konkurencję. „Wspólne ustalanie z partnerami handlowymi s... ...

Atelier Romano - pierwsza polska restauracja z gwiazdką Michelina

Do godziny 17.00 drzwi Atelier Amaro, pierwszej polskiej restauracji z gwiazdką Michelin będą zamknięte. Dopiero późnym popołudniem Wojciech Modest Amaro zaprosi swoich gości na ucztę.Wojciech Modest Amaro (leży na stole) ze swoimi kucharzami"Na dziś mamy komplet stolików, jednak gości zaprosimy dopiero po godzinie 17.00. Daliśmy naszym pracownikom trochę wolnego, aby mogli odpocząć po tym emocjonującym dniu. Z Wojtkiem również potrzebujemy chwili, żeby emocje zdążyły opaść, mamy za sobą dwie nieprzespane noce" - przyznała Agnieszka Amaro, żona Wojciecha Modesta Amaro.W czwartek w Paryżu swoją premierę miał Czerwony Przewodnik Kulinarny Michelin "Main Cities of Europe 2013". Największym polskim sukcesem jest pierwsza w naszym kraju Gwiazdka Michelin, którą otrzymała warszawska restauracja Atelier Amaro. Inspektorzy Michelin byli pod wielkim wrażeniem wykorzystania lokalnych produktów, innowacyjnego stylu gotowania i oryginalnego łączenia smaków."Cała idea przyznawania gwiazdek Mic... ...

W 2011 r. Chińczycy przejedli prawie bilion dolarów. Więcej niż Amerykanie

W 2011r. Chiny po raz pierwszy wyprzedziły USA pod względem wartości konsumpcji towarów spożywczych. Jest to symptom przesunięcia się tego rynku w kierunku krajów szybko rozwijających się jak Chiny, Indie i Brazylia - podała agencja Xinhua.Analitycy IGD przewidują, że do 2015 roku rynek towarów spożywczych w Chinach wzrośnie do sumy 1 bln 457 mld dolarów, podczas kiedy w USA osiągnie on wartość 1 bln 71 mld dolarów.Z raportu agencji ds. badań rynku artykułów spożywczych IGD wynika, że wartość całej konsumpcji żywności i branży spożywczej w 2011 r.w Chinach osiągnęła wartość 963 mld dolarów i była o ponad 55 mld dolarów wyższa niż w USA.Rynek spożywczy 2015 r wzrośnie w Chinach do 1,5 bln dolarówAnalitycy IGD przewidują, że do 2015 roku rynek towarów spożywczych w Chinach wzrośnie do sumy 1 bln 457 mld dolarów, podczas kiedy w USA osiągnie on wartość 1 bln 71 mld dolarów.Prezes IGD stwierdził, że tempo wzrostu konsumpcji żywności wzrasta zaskakująco szybko. Powodem tego są głównie dy... ...

Odśnieżanie chodnika - za co mandat?

Zgodnie z prawem to na właścicielach nieruchomości ciąży obowiązek odśnieżenia chodników przylegających bezpośrednio do nieruchomości. Gmina może ten obowiązek egzekwować nakładając mandaty, a ponadto gdy ktoś zrobi sobie krzywdę na takim chodniku, o odszkodowanie może pozwać właściciela nieruchomości. Co jednak może zrobić właściciel, gdy codziennie pługi odśnieżające drogę przenoszą śnieg na świeżo odśnieżone chodniki przed posesją? W myśl ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nie musi odśnieżać, gdy na chodniku przylegającym do nieruchomości dopuszczony jest płatny postój samochodów. Gdy więc gmina pobiera opłaty za parkowanie, sama będzie też musiała uprzątnąć śnieg. Gdy ponadto przed domem znajduje się przystanek autobusowy lub tramwajowy – uprzątnięciem chodnika w jego okolicy powinno zająć się przedsiębiorstwo komunikacyjne. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada, że właściciel działki musi odśnieżyć chodnik, o ile jest on po... ...

"Doktor Zagłada" ma obawy o gospodarkę USA

Amerykański ekonomista Nouriel Roubini, który przewidział krach finansowy w bankowości z 2008 r., co zyskało mu przydomek "Doktora Zagłady", tym razem dał wyraz obawom o kondycję gospodarki USA, która w jego ocenie jest w gorszym stanie, niż się na ogół sądzi.Roubini polemizuje na łamach dziennika "Guardian" z opinią, że gospodarka USA jest bliska prężnego i trwałego odbicia. W jego ocenie tempo wzrostu PKB w najbliższych latach w najlepszym razie będzie się kształtowało poniżej długookresowego trendu. Przewiduje, że wzrost PKB w I połowie br. wyniesie najwyżej 1,5 proc., zwolni w II półroczu i w 2013 r. wyniesie ok. 1 proc.Opinię tych, którzy sądzą, że gospodarka USA w 2013 r. będzie rosła powyżej długookresowego trendu, dźwigając się dzięki niższym cenom ropy naftowej, rosnącej sprzedaży aut, ożywieniu na rynku nieruchomości i przyroście produkcji przemysłowej, nazywa Roubini "bajką".Czynnikiem hamującym wydatki osób prywatnych i firm będzie według niego niepewność, kto zostanie n... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
4+4=?


Informacje o plikach "cookies"