Rafinerie zamierzają produkować diesla i benzynę z formułą zmniejszającą spalanie. Eksperci przekonują, że oszczędną formułę stosowaną w paliwie Shella, choć jest tajna, nietrudno powielić.

Produkt Shella jest średnio o 2 proc. bardziej efektywny niż tradycyjne paliwa, a koncern sprzedaje go w cenach zwykłej benzyny i diesla.

Miałaby to być odpowiedź na ofensywę rynkową Shella, który w kwietniu na swoich stacjach w Polsce zaczął sprzedawać Fuel Save. Johanne Smith z Centrum Badawczego Shell w Wielkiej Brytanii tłumaczy, że produkt jest średnio o 2 proc. bardziej efektywny niż tradycyjne paliwa, a koncern sprzedaje go w cenach zwykłej benzyny i diesla. Dodatkowe koszty Shell wziął na siebie. Anna Kruszko, członek zarządu Shell Polska, liczy, że wyższe nakłady zrekompensuje spodziewany kilkuprocentowy wzrost sprzedaży.

Jakub Bogucki, analityk e-petrol, wraz z pojawieniem się nowego paliwa od razu zapowiedział, że należy oczekiwać reakcji konkurencji. A ta może być szybsza, niż ktokolwiek się spodziewał. – Obserwujemy działania Shella. Temat stosowania formuły oszczędzającej zużycie paliwa nie jest nam obcy. Badamy możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania, ale w tej chwili nie chcę mówić nic więcej – mówi DGP Marek Sokołowski, wiceprezes Lotosu.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, przekonują, że oszczędną formułę stosowaną w paliwie Shella, choć jest tajna, nietrudno powielić. Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen, zapewnia, że płocka rafineria jest w stanie produkować takie samo paliwo. – Nie wykluczamy jakiegoś kroku, który byłby odpowiedzią na nowe paliwo Shella. Może to być podobne paliwo, choć nie wiem, czy z punktu widzenia klientów nie lepiej byłoby po prostu obniżyć ceny już dostępnych – tłumaczy. Jak podkreśla, wprowadzenie Fuel Save miało bowiem głównie charakter marketingowy, gdyż faktyczne oszczędności płynące z użytkowania nowego paliwa są trudno policzalne i zależą choćby od techniki jazdy.

Benzynę Fuel Save 95 i diesel Fuel Save firma Shell od kilku lat sprzedaje w 15 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, we Włoszech, w Czechach, Grecji oraz na Słowacji i Węgrzech.


Szef Gazpromu straszy: niech UE uważa, by nie została bez gazu i gazociągów

UE musi uważać, aby przez propozycje liberalizacji rynku energii nie pozostała nie tylko bez gazu, ale i bez infrastruktury przesyłowej - ostrzegł prezes Gazpromu Aleksiej Miller w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung".Logo Gazpromu"Europa potrzebuje ogromnych inwestycji w jej infrastrukturę energetyczną - także ze strony międzynarodowych inwestorów. Z uwagi na kryzys finansowy nie będzie to proste. Gazprom byłby gotowy (do inwestowania). Ale gdy przyjrzeć się dokładnie propozycjom Komisji Europejskiej dotyczącym jednolitego rynku, to chodzi tu raczej o jego odgrodzenie niż o otwarcie" - ocenił Miller w wywiadzie opublikowanym w czwartek, krytykując unijny trzeci pakiet energetyczny."Komisja zapewne traktuje te reguły, jako środek nacisku wobec krajów eksporterów, jak Rosja. Ale: każda akcja wywołuje reakcję. Niektórzy w Rosji żądają, by pomyśleć w takim przypadku o środkach zapobiegawczych" - dodał. Zdaniem Millera "przynajmniej do rozważenia" byłaby możliwość... ...

Ile kosztuje nas ekologia? Często więcej, niż to konieczne

Program ochrony klimatycznej to zmora branży energetycznej. Respektowanie procedur środowiskowych podnosi koszt budowy dróg. Przedsiębiorcy narzekają na liczne opłaty na rzecz ekologii. Nie wszystkie są uzasadnione i niekoniecznie przynoszą oczekiwane rezultaty.Unijna polityka klimatyczna zmusi nas do zwiększenia wydatkówJoanna Maćkowiak-Pandera podsekretarz stanu w Ministerstwie ŚrodowiskaPolska zawetowała na forum UE próbę zwiększenia przymusowej redukcji emisji CO2, co wykończyłoby nasz przemysł, ale i tak obowiązujące już ustalenia będą kosztowne. To wierzchołek góry lodowej. W związku z rosnącą liczbą obostrzeń i podatków za ochronę klimatu i środowiska gigantyczne kwoty płacą firmy i konsumenci. Nie wszystkie koszty są uzasadnione.Według GUS łączne nakłady na ochronę środowiska przekraczają 10 mld zł rocznie. Wraz z wydatkami ludności na wodę, śmieci i ścieki sięgają 35 mld zł, czyli 3,5 proc. PKB. Teraz gwałtownie wzrosną, głównie za sprawą unijnej polityki klimatycznej. W ma... ...

Zanim wybierzesz świąteczny prezent, dobrze przemyśl zakupy

Przedsiębiorca, prowadzący tradycyjny sklep, nie ma obowiązku przyjmowania zwrotów towarów i oddawania pieniędzy niezadowolonemu klientowi. Sytuacja może się zmienić, gdy okaże się że produkt jest wadliwy. Wtedy można go reklamować. Co roku wielu z nas obiecuje sobie, że świątecznych zakupów nie zostawi na ostatnią chwilę. A później, zanim się zorientujemy, przychodzi grudzień, a w sklepach tłok i ścisk. Do końca nie jesteśmy pewni, co kupić i jaki prezent będzie najlepszy dla naszych bliskich. Niestety, pośpiech w sprawach zakupów jest zwykle złym doradcą. W takich warunkach łatwo jest kupić coś, z czego my sami lub nasi bliscy i znajomi nie będą zadowoleni. A może po prostu wejdziemy w posiadanie czegoś, co tak naprawdę nie jest nam potrzebne. O czym zatem pamiętać, robiąc świąteczne zakupy? ...

Polacy rozpaczliwie szukają tańszej żywności. Sprawdź, o ile zdrożały podstawowe produkty

Coraz częściej robimy duże zakupy nie w jednym, lecz w kilku marketach. Droższe sklepy przyciągają nas towarami produkowanymi pod własną marką, konkurencyjnymi cenowo z tymi, które oferują tanie sieci. Te z kolei wchodzą w segment produktów z wyższej półkiJak bardzo wzrosły ceny wybranych produktówOd stycznia do czerwca ceny żywności podskoczyły o niemal 2 proc. A w skali roku – zdaniem ekspertów – będzie to nawet 5 proc. Od stycznia do czerwca ceny żywności podskoczyły o niemal 2 proc. A w skali roku – zdaniem ekspertów – będzie to nawet 5 proc. To fatalna wiadomość, szczególnie w sytuacji kiedy wzrost gospodarczy hamuje, a nasze pensje stoją w miejscu lub wręcz spadają. Dla konsumentów oznacza jedno – konieczność lepszego planowania wydatków. Korzystają na tym przede wszystkim dyskonty.– Ich udział w rynku na przestrzeni ostatnich pięciu lat podwoił się i dziś wynosi 15 proc. Nastąpiło to kosztem małych osiedlowych sklepów, których udziały w tym samym czasie zmalały z 46 proc. do ... ...

Wojna z Iranem może zmniejszyć szansę na reelekcję Obamy

Eskalacja konfliktu USA z Iranem może zmniejszyć szansę na reelekcję Baracka Obamy - sugeruje wtorkowy "New York Times", przedstawiając niełatwy dylemat, przed którym stoi amerykański prezydent.Barack ObamaJak pisze dziennik, Obamę czeka w tym roku wybór, którego konsekwencją może być "albo zakłócenie procesu uzdrawiania gospodarki po recesji, albo nadszarpnięcie wizerunku silnego przywódcy". W obu wypadkach republikański rywal w wyborach będzie miał przeciwko niemu potężne argumenty.Przyczyną jest ustawa o sankcjach ekonomicznych wobec Iranu, uchwalona w grudniu przez Kongres i zatwierdzona przez Obamę. Przewidują ona nałożenie embarga na transakcje z bankiem centralnym Iranu, przez który przechodzą płatności za irańską ropę naftową. Zgodnie z ustawą USA będą musiały podjąć działania przeciwko krajom nadal kupującym ropę od Iranu za pośrednictwem tego banku, nawet jeśli będą to sojusznicy Ameryki.Po długich naleganiach Białego Domu Kongres złagodził pierwotny projekt ustawy. Według... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
5+4=?


Informacje o plikach "cookies"