Rząd Czech postanowił w piątek, że będzie się starał odzyskać 600 mln franków zablokowanych przez Szwajcarię na około 100 rachunkach bankowych w tym kraju po wykryciu afery w czasie prywatyzacji czeskiej spółki węglowej Mostecka Uhelna Spolecznost (MUS).

Centroprawicowy gabinet Petra Neczasa zlecił też prokuraturze generalnej powołanie specjalnej grupy śledczej, która ma konfrontować wyniki badania sprawy przez organy w Czechach i Szwajcarii.

Pod koniec października władze szwajcarskie postawiły siedmiu osobom, w większości obywatelom czeskim, zarzuty nielegalnego wyprowadzenia z MUS w latach 1997-2002 pieniędzy, które znalazły się na podejrzanych kontach. Szwajcarzy niejednokrotnie wzywali Pragę do włączenia się do postępowania jako strona poszkodowana, jednak dotychczas żaden czeski rząd tego nie uczynił.

Gabinet Neczasa rozważa obecnie kilka scenariuszy, przy czym w pierwszej kolejności - jeśli to jeszcze będzie możliwe - spróbuje wejść do procesu jako strona poszkodowana, albo wniesie powództwo cywilne.

Premier Czech podkreślił, że nie chce, aby afera prywatyzacyjna z lat 1997-2002 została "zamieciona pod dywan"

Jednak minister finansów Miroslav Kalousek zwraca uwagę, że bardzo trudno będzie dowieść stronie szwajcarskiej, jakie szkody poniosło czeskie państwo.

Media w Pradze zaznaczają, że afera może sięgać o wiele dalej, niż prywatyzacja samej MUS. Dziennik "Mlada fronta Dnes" ujawnił ostatnio dokumenty, z których wynika, że korzyści mogli czerpać ludzie uczestniczący w prywatyzacji zakładów maszynowych Skody z Pilzna, wśród nich były szef czeskich zakładów energetycznych CEZ Martin Roman.

Szwajcarzy wszczęli postępowanie sądowe w sprawie machinacji finansowych przy prywatyzacji spółki MUS już w czerwcu 2005 roku. Według aktu oskarżenia znaczna część pieniędzy firmy została przeniesiona do Szwajcarii, a następnie "wyprana".


Greckie scenariusze mogą się jeszcze zmienić

Opublikowane wczoraj wieczorem dwa niezależne sondaże preferencji wyborczych mogą sugerować, iż Grecy zaczynają jednak obawiać się potencjalnych skutków nadmiernego radykalizmu SYRIZY i wybierają jednak Nową Demokrację - mogłaby ona liczyć nawet na 26,1 proc. co dawałoby jej aż 123 mandaty i mogłaby bez problemów utworzyć pro-reformatorską koalicję z PASOK. Marek Rogalski, Główny analityk walutowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.Do wyborów pozostał jeszcze miesiąc, a duże wahania sondaży pokazują jednak jak rozemocjonowane jest tamtejsze społeczeństwo. Poza Grecją coraz większym problemem staje się Hiszpania – wczoraj wieczorem Moody’s ściął ratingi dla 4 hiszpańskich regionów, a także 16 tamtejszych banków.Swoisty paradoks jakim jest duże poparcie społeczeństwa dla pozostania Grecji w strefie euro, a jednocześnie niemała popularność radykalnie lewicowego ugrupowania SYRIZA, działa na niekorzyść Alexisa Tsiprasa. Im głośniej szef SYRIZY wypowiadał w ostatnich dniach swoj... ...

Wojciechowicz: dzięki Euro jesteśmy w centrum uwagi

Mistrzostwa to okazja do pozyskania nowych klientów dla handlu, turystyki; dzięki rozgrywkom jesteśmy w centrum uwagi, to największa wygrana - ocenił przed rozpoczynającymi się mistrzostwami wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.Jaki jest rachunek zysków i strat, gdy mówimy o organizacji Euro 2012 w Warszawie?Nie kosztuje nas aż tak dużo. Zrealizowaliśmy wiele inwestycji, które i tak musiały zostać zrealizowane i które będą służyły warszawiakom: trasa mostu Marii Skłodowskiej-Curie, połączenie kolejowe lotniska z Dworcem Centralnym i Stadionem Narodowym, odbudowa dworców: Centralnego, Wschodniego, autostrada, węzły drogowe.Można zastanawiać się nad Stadionem Narodowym, ale obiekt mogący pomieścić blisko 60 tys. widzów jest potrzebny tak dużej metropolii jaką jest Warszawa. To przecież arena sportowa, na której mogą odbywać się także inne wydarzenia, np. koncerty. Oczywiście zarządzającym stadionem jest Narodowe Centrum Sportu podległe Ministerstwu Sportu i Turystyki - my możemy... ...

Janusz Palikot: Ronald Reagan wstydzi się za ambasadę USA

Ronald Reagan wstydzi się za ambasadę USA - tak poseł Janusz Palikot skomentował informacje o zainteresowaniu przedstawicieli tej ambasady głosowaniem posłów nad dezyderatem do premiera ws. ACTA. Ruch Palikota zapowiada manifestację w tej sprawie.Janusz PalikotPalikot na konferencji prasowej w sobotę w Lublinie powiedział, że manifestacja "przeciwko wtrącaniu się Amerykanów w wewnętrzne sprawy Polski", odbędzie się niedzielę o godz. 17. przy pomniku Ronalda Reagana, w okolicy ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie."Ronald Reagan, który był symbolem walki o wolność i niewtrącanie się przez ówczesną Rosję (ZSRR) w sprawy wewnętrzne w Polsce, tenże Ronald Reagan dzisiaj wstydzi się za ambasadę amerykańską, która bardziej przypomina ówczesną ambasadę sowiecką, niż ambasadę amerykańską" - powiedział Palikot."Nie dlatego występowaliśmy z Układu Warszawskiego, żeby dzisiaj Stany Zjednoczone zastąpiły w tej samej roli, co kiedyś w Układzie Warszawskim, Rosję" - dodał.O telefonowaniu prze... ...

Ostatni rywal przed Euro nie zmusił piłkarzy do wysiłku W „Misiu" była szafa. Gdy ktoś chciał się podlizać prezesowi, podchodził do niej, włączał nagrywanie i śpiewał swoje łubu-dubu. W warszawskim hotelu Hyatt w telewizyjnej sieci uruchomiono kanał 50. Kiedy któryś z piłkarzy reprezentacji Polski poczuje się niedopieszczony, a psycholog Paweł Habrat będzie za daleko, wystarczy sięgnąć po pilota. Na kanale 50. jedna ze współpracujących z PZPN firm stworzyła program bez przerwy nadający życzenia, jakie w całej Polsce dla naszych piłkarzy nagrywali kibice. ...

Siudaj: Cwaniactwo państwa dużo kosztuje

Cwaniactwo jest jedną z najgorszych cech, jakie może mieć państwo. Cwaniackie państwo wychowuje sobie cwaniackich obywateli.Marek Siudaj, kierownik działu branże i firmTo, że za użytkowanie cudzej własności trzeba płacić, wydaje się rzeczą oczywistą. Ale najwyraźniej nie dla naszego państwa. To, że firmy przesyłowe powinny płacić właścicielom gruntu za jego udostępnienie, nie jest najwyraźniej jasne dla urzędników i posłów. Boją się konieczności wypłacenia wielomiliardowych odszkodowań za lata, kiedy firmy energetyczne i gazowe nie dawały nikomu złamanego grosza. Sądzę, że brak ustawy o korytarzach przesyłowych, która miała sprawę odszkodowań załatwić, jest niektórym na rękę. Liczą oni, że po cichu upłyną terminy dotyczące roszczeń i będzie można płacić wyłącznie za nowe linie.Ale informacja, że firmy energetyczne czy gazowe muszą płacić właścicielom gruntów, przez które przechodzą ich linie czy rury, rozniesie się. I ludzie, bojąc się nowego oszustwa, będą żądać albo wysokich kwot ... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
3+3=?


Informacje o plikach "cookies"