Grzejniki są wymiennikami ciepła. Ciepło może być przez nie oddawane na zewnątrz na dwa sposoby – poprzez promieniowanie lub poprzez konwekcję.
Konwekcja polega na przenoszeniu ciepła wskutek ruchu materii, należy ona do najwydajniejszych sposobów przekazywania ciepła.
Promieniowanie cieplne wywoływane jest przez ruch cząsteczek, które podczas tego ruchu emitują promieniowanie elektromagnetyczne.
Grzejniki, w zależności od rodzaju oddają ciepło w większej mierze przez promieniowanie lub przez konwekcje, zawsze jednak oba te sposoby się wzajemnie uzupełniają.
Grzejniki oddające ciepło głównie przez konwekcję, są dużo bardziej wydajne od grzejników oddających ciepło przede wszystkim przez promieniowanie, niestety wywołują kurzenie, które dla niektórych może być uciążliwe. W ten sposób oddają ciepło grzejniki płytowe (z konwektorami), grzejniki aluminiowe i grzejniki konwektorowe.
Grzejniki, dla których głównym sposobem oddawania ciepła promieniowanie są mniej wydajne, dlatego też, aby osiągnąć pożądaną temperaturę potrzeba ich więcej. Ich zaletą jest to, że nie powodują tak intensywnego kurzenia. Ciepło jest oddawane przez przewodzenie głównie przez grzejniki płytowe, żeliwne i drabinkowe.


Boni liczy, że Polska zdoła uniknąć kar finansowych za VOD

 Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przedstawił w poniedziałek komisarz UE Neelie Kroes harmonogram dostosowania polskiego prawa i przepisów audiowizualnych do dyrektyw unijnych. TelewizjaKomisja Europejska pozwała niedawno Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE w dwóch sprawach: za niewdrożenie przepisów o tzw. usługach na żądanie dyrektywy o usługach audiowizualnych oraz przepisów dwóch dyrektyw z nowego unijnego pakietu prawa telekomunikacyjnego (m.in. zmiana operatora w jeden dzień z zachowaniem numeru). W obu sprawach KE zaproponowała dzienną karę dla Polski w wysokości ponad 112 tys. euro liczone od wyroku do czasu wdrożenia przepisów.O tych sprawach Boni rozmawiał w poniedziałek w Brukseli z komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. "Umówiliśmy się, że będziemy Komisję tydzień po tygodniu informowali, jak przebiegają te prace (legislacyjne - PAP), żeby KE dokładnie widziała, jaki jest stan ich zaawansowania" - powiedział Boni dziennikarzom po spotkaniu... ...

Po co zakładać sklep internetowy? Można go kupić i to z klientami

Portale z ogłoszeniami, witryna o tematyce budownictwa i remontów, wortal dla studentów i kilka sklepów internetowych – właściciele biznesów internetowych, którzy chcą je odsprzedać, coraz częściej wystawiają je na aukcje internetowe.Na około 20 tysięcy działających w Polsce e-sklepów blisko połowa to mikrobiznesy49 999 zł – tyle w opcji kup teraz kosztuje sklep internetowy Ciao.pl specjalizujący się w kosmetykach dla salonów odnowy49 999 zł – tyle w opcji kup teraz chce za sklep internetowy Ciao.pl specjalizujący się w kosmetykach dla salonów odnowy jego twórca Michał Pietowski. W ofercie na Allegro zachwala: „ponad 10 tys. zrealizowanych zamówień od 2003 roku, ponad 4000 zarejestrowanych klientek w bazie oraz prawie 5000 produktów. Obroty sklepu brutto w 2008 roku – 347 tys. zł, w 2009 roku – 214,7 tys. zł, w 2010 – 278,2 tys. zł, a w 2011 – 192,2 tys. zł”.– Moja firma ma jeszcze w ofercie specjalistyczne kosmetyki dla mężczyzn i kosmetyki samochodowe. Postanowiliśmy skupić się... ...

KSF chce zaostrzenia kar za działalność bankową bez zezwolenia

Komitet Stabilności Finansowej, który zebrał się w czwartek w związku ze sprawą Amber Gold, postuluje m.in. zaostrzenie kar dla firm oferujących usługi finansowe bez zezwolenia, a także za oszustwa i fałszowanie dokumentów.Od lewej: przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak, minister finansów Jacek Rostowski i minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej dotyczącym parabanków w Warszawie.W związku z koniecznością neutralizacji zagrożeń dla klientów oraz dla systemu finansowego, jakie wynikają z działalności instytucji parabankowych, Komitet Stabilności Finansowej, jak poinformowano w komunikacie, rekomenduje podjęcie następujących działań:1. Zmianę regulacji prawnych dających organom państwa zwiększone kompetencje nad funkcjonowaniem parabanków;2. Przyjęcie zasady wzmożonej kontroli przez służby skarbowe i służby Generalnego Inspektora Informacji Finansowej wobec podmiotów, które znajdują się n... ...

Debata deregulacyjna: Czy jesteśmy Rzeczpospolitą przywilejów?

O tym, jakie profesje i w jakim stopniu uwolnić, dyskutowali w redakcji DGP przedstawiciele branż z jednej i orędownicy deregulacji z drugiej strony. ...

16. Piknik Naukowy w Warszawie pod znakiem "Energii"

Wybuchające wulkany, świecące bakterie, "dotykanie" dźwięku czy pokazy robotów, to niektóre z atrakcji czekających na uczestników 16. Pikniku Naukowego, który w sobotę odbywa się w Warszawie. Naukowe eksperymenty można przeprowadzać do godz. 20.Młodsi i starsi entuzjaści nauki i techniki spotkali się na XVI Pikniku Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej uczestniczy około 200 instytucji z kraju i zagranicy. Swoją naukową ofertę przedstawiają oni w ponad 300 namiotach rozstawionych w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie.Tegorocznemu Piknikowi - organizowanemu przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik - towarzyszy hasło "Energia". "Energia obejmuje wszystko: od fizyki i chemii do energii społecznej czy twórczej. Tym hasłem nikt nie czuje się wykluczony" - powiedział PAP szef zespołu programowego Pikniku dr hab. Konrad Bajer.Jak wyjaśnił prof. Łukasz Turski, cała współczesna kultura jest oparta na konsumpcji energ... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
4+2=?


Informacje o plikach "cookies"