W środę do Polski powinny trafić próbki pobrane z wraku Tu-154M - poinformowała we wtorek PAP Naczelna Prokuratura Wojskowa. W Moskwie przebywają obecnie polski prokurator i biegły, którzy po nie pojechali.

Miejsce katastrofy w Smoleńsku

"Aktualnie trwa protokolarne przekazywanie tych próbek przedstawicielom strony polskiej. Zostaną one przetransportowane do kraju specjalnym samolotem. Prokuratura planuje, że stanie się to 5 grudnia" - powiedział rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa. Dodał, że po przetransportowaniu do Polski, próbki trafią do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie, gdzie rozpoczną się ich specjalistyczne, laboratoryjne badania - biegli szacują, że mogą one potrwać od kilku miesięcy do pół roku.

Płk Rzepa dodał, że prokurator Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prowadzącej śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej oraz biegły z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji przebywają w Moskwie od niedzieli. "Zarówno wskazany prokurator, jak i biegły brali udział w pobieraniu oraz zabezpieczaniu tych próbek" - dodał.

W końcu października "Rzeczpospolita" napisała, że śledczy znaleźli na wraku samolotu Tu-154M w Smoleńsku ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa zaprzeczyła tym doniesieniom. Zaznaczyła tylko, że znalezione ślady - podczas trwającego od połowy września do połowy października pobytu biegłych w Smoleńsku - mogą oznaczać obecność tzw. substancji wysokoenergetycznych.

Jak wtedy wyjaśniał szef warszawskiej WPO płk Ireneusz Szeląg, urządzenia wykorzystywane w Smoleńsku mogą w taki sam sposób sygnalizować obecność materiału wybuchowego, jak i innych związków np. pestycydów, rozpuszczalników i kosmetyków. Dodał, że wielokrotnie sygnalizowały one możliwość wystąpienia związków chemicznych o budowie podobnej do materiałów wysokoenergetycznych; reagowały np. na namiot wykonany z PCV.

"Urządzenia wykorzystywane są tylko do wstępnych, szybkich testów przesiewowych, wskazujących co najwyżej na możliwość wystąpienia związków chemicznych mogących być materiałem wysokoenergetycznym. Urządzenie wskazywało biegłym, że badany element powinien być zabezpieczony i poddany szczegółowym, profesjonalnym badaniom w laboratorium" - mówił Szeląg. Według prokuratury dopiero badania laboratoryjne zabezpieczonych w Smoleńsku próbek będą mogły być podstawą do twierdzenia o istnieniu bądź nieistnieniu śladów materiałów wybuchowych - próbki te były zaplombowane i pozostawały w dyspozycji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

W pierwszej połowie listopada w rozmowie telefonicznej rosyjski wiceprokurator generalny Aleksander Zwiagincew zapewniał szefa polskiej prokuratury Andrzeja Seremeta o "daleko idącym wsparciu" w przyśpieszeniu realizacji wniosku w sprawie przekazania do Polski próbek z wraku Tu-154M.

W połowie listopada prokuratura ujawniła natomiast, że urządzenia, używane przy badaniu wraku w Smoleńsku, reagowały w analogiczny sposób podczas badań znajdującego się w Mińsku Mazowieckim drugiego samolotu Tu-154M i podawały sygnały mogące wskazywać na obecność materiałów wysokoenergetycznych, w tym wybuchowychl.


Szef eurogrupy: W sprawie Grecji zbyt skupiliśmy się na konsolidacji finansów

Strefa euro w sprawie Grecji skupiła się na konsolidacji jej finansów publicznych, zbyt mało uwagi poświęcając wzrostowi gospodarczemu - przyznał w niedzielę szef eurogrupy Jean-Claude Juncker w wywiadzie dla ateńskiej gazety "Kathimerini".Jean-Claude Juncker"Sądzę, że ogólnie w problemie greckim w niedostatecznym stopniu położyliśmy akcent na wymiarze wzrostu (gospodarczego). Nalegaliśmy zwłaszcza na konsolidację finansów publicznych i nie zaoferowaliśmy alternatywnego rozwiązania, ani nie pozostawiliśmy Grecji wyboru" - powiedział Juncker konserwatywnemu dziennikowi."Okazywaliśmy się twardzi w sprawie konsolidacji finansów, ale bardzo słabi w kwestii innego ważnego parametru, czyli wzrostu" - mówił Juncker. Byłoby "bardziej logiczne, by od początku położyć akcent na wymiar wzrostu" gospodarczego - wskazał, zauważając, że Grecja przechodzi teraz "piąty rok recesji". Zaznaczył, że ubolewa nad pogorszeniem się warunków życia obywateli tego kraju.Agencja AFP zauważa komentując wywiad,... ...

NBP nie zmienia stanowiska ws. pożyczki dla MFW, Nadal deklaruje, że pożyczy

NBP nie zmieniło stanowiska ws. potencjalnego wsparcia finansowego dla MFW, co oznacza, że decyzję podejmie zarząd banku centralnego przy udziale Rady Polityki Pieniężnej - poinformował w środę na konferencji prezes NBP Marek Belka.Pożyczka NBP dla MFW wyniesie 6,27 mld euro. "Po pierwsze decyzja o tym czy udzielimy pożyczki będzie należeć do zarządu NBP, udział będzie mieć Rada, która jest o elementach decyzyjnych informowana. Nic nie wydarzyło się, co by miało nasze stanowisko zmieniać" - powiedział Belka.W styczniu br. zarząd NBP poinformował, że po zapoznaniu się z wnioskiem ministra finansów z 16 stycznia 2012 r. ws. udzielenia przez NBP pożyczki bilateralnej Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu postanowił przychylić się do prośby ministra finansów i upoważnił prezesa NBP do zadeklarowania wobec rządu RP i MFW gotowości partycypacji NBP w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych MFW w formie pożyczki bilateralnej.Ostateczna decyzja o udzieleniu pożyczki na rzecz MFW zostanie ... ...

Rostowski: Polskie postulaty do paktu fiskalnego. Bez szczytów strefy euro i mandat EBC

Polska chce, by z umowy o pakcie fiskalnym zniknął zapis o szczytach eurolandu oraz by w posiedzeniach eurogrupy uczestniczyli ministrowie finansów spoza euro; będzie też zabiegać o doprecyzowanie mandatu Europejskiego Banku Centralnego - poinformował minister finansów Jacek Rostowski.Jacek RostowskiWe wtorek w Brukseli odbędzie się pierwsze posiedzenie grupy roboczej w sprawie umowy międzyrządowej "Międzynarodowe porozumienie na rzecz wzmocnionej unii gospodarczej", tzw. paktu fiskalnego. Polska, jak powiedział w Brukseli Rostowski, ma dwa główne postulaty. "Chcemy zapisać zasadę uczestnictwa bez głosowania w sprawach strefy euro, bo uważamy, że jeżeli strefa euro ma naprawdę głęboko się integrować, a uważamy, że bez takiej głębokiej integracji dalej będzie jej w nieustający sposób groził rozpad, (...) to musi to się odbyć bez tworzenia podziałów między (strefą a resztą - PAP) UE. I uważamy, że najbardziej adekwatny, najlepszy mechanizm, który by zapewnił (uniknięcie-PAP) tego podz... ...

Sędzia ze sprawy dr. G złoży zawiadomienia ws. fałszywych zeznań i przekroczenia uprawnień przez CBA

Sędzia Igor Tuleya, który prowadził proces kardiochirurga Mirosława G. złoży do prokuratury dwa zawiadomienia: o możliwości przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego i prokuratorów, którzy zbierali materiały mające świadczyć o winie lekarza, a także w sprawie składania fałszywych zeznań przez świadków - informuje tvn24.pl. Jak wyjaśnił w rozmowie z tvn24.pl sędzia Tuleya, pierwsze zawiadomienie do organów ścigania będzie dotyczyło przewinien dyscyplinarnych ze strony funkcjonariuszy CBA i prokuratorów, którzy - w związku ze sprawą dr. G. - prowadzili nocne, wielogodzinne przesłuchania, jedno po drugim. Podczas uzasadniania wyroku sędzia powiedział, że takie przesłuchania "budzą jednoznaczne skojarzenia, nawet nie z latami osiemdziesiątymi, ale z przesłuchaniami prowadzonymi w latach czterdziestych w czasach największego stalinizmu".Drugie zawiadomienie będzie dotyczyło składnia fałszywych zeznań przez świadków w procesie dr. G.. Chodzi m... ...

Papademos: Grecja jest na rozdrożu, potrzebna jedność

Grecja znalazła się na rozdrożu i jej gospodarkę czekają poważne problemy - oświadczył w czwartek Lukas Papademos w pierwszym przemówieniu po powierzeniu mu przez prezydenta misji sformowania nowego rządu koalicyjnego Grecji. Wezwał Greków do jedności.Lukas PapademosZaznaczył też, że terminu przedterminowych wyborów parlamentarnych jeszcze nie ustalono, a wymieniana wcześniej data 19 lutego jest orientacyjna."Grecką gospodarkę czekają ogromne problemy mimo podjętych wysiłków" - ostrzegł.Papademos zaznaczył, że wszyscy Grecy muszą wnieść wkład w trudny proces reform gospodarczych. "Podejmowane przez nas decyzje będą miały dla greckiego narodu decydujące znaczenie. Droga będzie trudna. Ale łatwiej będzie rozwiązać problemy i odbędzie się to mniejszym kosztem, jeśli wykażemy się jednością, zrozumieniem i roztropnością" - oznajmił. Papademos: nie jestem politykiem, ale "znaczną część swego życia" poświęciłem krajowi"Jestem przekonany, że uczestnictwo Grecji w strefie euro jest gwarancją... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+7=?


Informacje o plikach "cookies"