Ekspert medycyny sądowej z Niemiec ma pomóc gdańskim śledczym badającym nieznane okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Prokuratura zleciła mu analizę śladów krwi znalezionych w różnym czasie w domu ofiary.

Fakt zaangażowania niemieckiego eksperta potwierdziła PAP nieoficjalnie jedna z osób zbliżonych do sprawy. Biegłym tym jest Bernd Brinkmann, założyciel Instytutu Genetyki Sądowej w Muenster, zajmujący się od lat m.in. badaniem śladów krwi.

Ekspert ma otrzymać od śledczych z Gdańska m.in. filmy oraz zdjęcia wykonane w różnym czasie w domu Krzysztofa Olewnika, a przedstawiające m.in. plamy krwi na ścianach, meblach i przedmiotach. Biegły ma dostać także wyciągi z zeznań oskarżonych w sprawie oraz opinie polskich ekspertów, którzy wcześniej badali ślady krwi znalezione w różnym okresie w domu Krzysztofa Olewnika.

Jak ustaliła PAP, zlecający ekspertyzę zadali biegłemu szereg konkretnych pytań, odpowiedź na które ma pomóc w wyjaśnieniu okoliczności powstania śladów krwi w domu Olewnika, a przy tym potwierdzić - bądź nie, wersje zdarzeń przedstawione przez przestępców oskarżonych o porwanie i zabójstwo.

Jako pierwsi o zaangażowaniu do sprawy Olewnika biegłego z Niemiec poinformowali dziennikarze "Superwizjera" TVN. Dziennikarze twierdzą, że z pytań zadanych ekspertowi wynika, iż prokuratorzy weryfikują wersję o samouprowadzeniu.

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w październiku 2001 roku

W maju 2008 r. gdańska prokuratura apelacyjna przejęła od olsztyńskich śledczych prowadzone tam od 2007 roku postępowania, w których ustalane są nieznane okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz badane nieprawidłowości przy dotychczasowych postępowaniach.

Po przejęciu śledztwa gdańscy prokuratorzy przeprowadzali m.in. powtórną analizę akt oraz dowodów zebranych w czasie dotychczasowych postępowań w tej sprawie. Przeprowadzono też ponowne przesłuchania osób związanych ze sprawą oraz przeszukania istotnych dla śledztwa miejsc, w tym m.in. położonego w podpłockim Drobinie domu ofiary.

Efektem pracy śledczych było m.in. znalezienie w domu Krzysztofa Olewnika śladów krwi, które wcześniej nie były znane organom ścigania. Niektóre z tych śladów dotąd nie zostały zidentyfikowane - nie wiadomo, kiedy, w jakich okolicznościach i kto je pozostawił.

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w październiku 2001 roku. Sprawcy porwania kilkadziesiąt razy kontaktowali się z rodziną Olewnika, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro okupu, jednak Krzysztof Olewnik nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r., a w 2010 r. po ekshumacji na cmentarzu w Płocku i badaniach genetycznych ostatecznie potwierdzono tożsamość Krzysztofa Olewnika.


Cichocki: premier Kaczyński kompletnie ignorował procedurę opiniowania odwołania szefów ABW

- Przykro o tym mówić, ale to premier Kaczyński w przypadku odwoływania szefów ABW, a robił to dwa razy, kompletnie ignorował procedurę opiniowania odwołania przez komisję i prezydenta. Podejmował decyzje tego samego dnia, kiedy otrzymał rezygnacje, albo z dnia na dzień. Premier Tusk czeka na opinie, dopełnia wszelkich procedur" - tak szef MSW Jacek Cichocki skomentował zarzut złamania przez Donalda Tuska ustawy o ABW przy odwoływaniu Krzysztofa Bondaryka- Pan premier dopełnia wszelkich procedur, tak jak opisane są one w ustawach i proszę zauważyć, że czeka właśnie na opinię sejmowej komisji, pana prezydenta, już ma opinię kolegium, po wczorajszym spotkaniu komisji ma też opinię pozytywną komisji, żeby odwołać szefa ABW. Natomiast, tak jak już wspominałem, zgodnie z zapisami w ustawie, musi przyjąć rezygnację szefa ABW, żeby rozpocząć procedurę odwołania. Gdyby jej nie przyjął, nie byłoby procedury odwołania - przypomniał Cichocki.Jednocześnie Jacek Cichoc... ...

Stolarz, historyk sztuki, pani z warzywniaka - wszyscy mogą robić ekspertyzy dzieł sztuki

Stolarz, rzeźbiarz, historyk sztuki czy pani z warzywniaka – wszystkie te osoby mogą wykonać ekspertyzę dzieła sztuki. Dlaczego tak jest? Obowiązujące przepisy nie określają, jakie kompetencje trzeba posiadać, aby wystawiać certyfikaty autentyczności obrazom czy rzeźbom.Postępowanie cywilne– Najmniej sfałszowanych dzieł sztuki występuje na aukcjach, albowiem bardzo rzadko prymitywne falsyfikaty przechodzą wstępną weryfikację domów aukcyjnych. Choć właśnie te, które się uda wykryć w ofertach aukcyjnych, są nagłaśniane przez media i stanowią ostrzeżenie dla wszystkich uczestników rynku sztuki – podkreśla dr Wojciech Szafrański z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie obrót na rynku sztuki nie doczekał się rozwiązań legislacyjnych. We Francji ekspert jest traktowany na równi z notariuszem, a prężnie działający samorząd zawodowy zabezpiecza obrót przed fałszerstwami. Model szwajcarski natomiast zakłada udział na aukcjach urzędnika wypos... ...

Tusk na konferencji: Amber Gold działał zgodnie z procedurami, zwołamy Komitet Stabilności Finansowej, ufam synowi

Podczas nadzwyczajnej konferencji prasowej premier Donald Tusk oświadczy że Amber Gold działał zgodnie z procedurami, mimo to zapowiedział zwołanie Komitetu Stabilności Finansowej. Oświadczył, że ufa synowi.Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.Wydaje się, że w przypadku Amber Gold służby państwowe, w tym KNF, zadziałały zgodnie z procedurami - ocenił we wtorek premier Donald Tusk. Szef rządu zwrócił się do ministra finansów o zwołanie Komitetu Stabilności Finansowej w związku ze sprawą Amber Gold.Komitet Stabilności Finansowej W spotkaniu mają wziąć udział KNF, NBP, a także goście: minister sprawiedliwości, prokurator generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich i szefowowa UOKiK.Dodał, że Komitet będzie pracował nad tym, by przeanalizować, co się wydarzyło w związku ze sprawą Amber Gold, że "państwo sprawia dziś wrażenie niepr... ...

SBU zapowiada kolejny proces Tymoszenko

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zapowiedziała w piątek pozew sądowy przeciwko byłej premier Julii Tymoszenko w związku z zakończeniem śledztwa w sprawie machinacji finansowych jej firmy, Jednolitych Systemów Energetycznych Ukrainy (JSEU).Julia TymoszenkoSkazana niedawno na siedem lat więzienia opozycjonistka kierowała handlującą m.in. gazem firmą JSEU w latach 90. Zamknięte w piątek śledztwo wszczęto w październiku, już po ogłoszeniu wyroku pozbawienia wolności."Julia Tymoszenko jest oskarżana o organizację uchylania się od spłaty podatków na ogólną sumę, przekraczającą 4,7 mln hrywien (ok. 1,95 mln złotych), kradzież, oraz próbę kradzieży środków budżetowych drogą wyłudzenia ponad 25 mln hrywien (ok. 10,4 mln złotych) z podatku VAT, fałszowanie dokumentów służbowych, a także uchylanie się od spłaty 681 tys. hrywien (ok. 283 tys. złotych) podatku dochodowego" - czytamy w komunikacie SBU.Tymoszenko, najważniejsza konkurentka obecnego szefa państwa ukraińskiego Wiktora Janukowycza... ...

Lekarz wykona tylko takie analizy medyczne, które powiązane są z jego specjalnością

Analizy medyczne, jakie lekarz może wykonać w laboratorium, muszą być powiązane z jego specjalnością.Lekarz może samodzielnie wykonywać badania diagnostyczne w laboratorium. Specjalista danej dziedziny medycyny jest jednak uprawniony do wykonywania tylko określonych rodzajów analiz. Neurolog jest np. uprawniony do badania płynu mózgowo-rdzeniowego. Zakres tych uprawnień nie zwiększy się, mimo że resort zdrowia przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie.Nowy akt prawny musi być wydany w związku z nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Do jutra można zgłaszać do Ministerstwa Zdrowia opinie do projektu.Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu 30 dni od opublikowania w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie ma zastąpić dotychczas obowiązujące z 10 sierpnia 2007 r. w sprawie wykazu specjalizacji uprawniających lekarza do samodzielnego wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w medycznym laboratorium diagnostycznym (Dz.U. nr 150, poz. 1073, z późn. zm.). ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+7=?


Informacje o plikach "cookies"