Jedna z najważniejszych postaci afery podsłuchowej, były zastępca redaktora naczelnego "News of the World" (NotW) Neil Wallis, w latach 2009-10 odpłatnie ujawniał swemu byłemu pracodawcy poufne policyjne informacje - donoszą sobotnie media brytyjskie.

Wallis był zastępcą Andy Coulsona redaktora naczelnego "NotW" w latach 2003-07. Zarówno Coulson jak i Wallis są w grupie 16 osób aresztowanych, przesłuchanych i zwolnionych za poręczeniem w związku z aferą podsłuchową.

Związki kierownictwa Scotland Yardu z Wallisem, znaczna rola byłych pracowników "NotW" w policyjnym dziale prasowym, twierdzenia, iż tabloid płacił funkcjonariuszom policji za informacje wykorzystywane następnie w artykułach prasowych, brak dociekliwości ze strony policji we wcześniejszym dochodzeniu ws. włamań do skrzynek głosowych przez hakerów "NotW" z 2006 r. - to ważne wątki śledztwa.

Za swoje "ekskluzywne" policyjne doniesienia Wallis, zatrudniony jako konsultant ds. PR-u największej siły policyjnej w kraju - metropolitalnej policji Londynu, w okresie dwóch lat miał otrzymać "na boku" 25 tys. funtów. Szczegóły płatności ujawniają bilingi analizowane przez policyjnych inspektorów zaangażowanych w dochodzenie w sprawie afery podsłuchowej, do których miał wgląd "Daily Telegraph".

Za jeden ze swoich "newsów", Wallis dostał od News International - wydawcy tytułów prasowych koncernu Ruperta Murdocha w Wielkiej Brytanii - 10 tys. funtów. Wallis miał m. in. ujawnić "NotW" informacje o policyjnym dochodzeniu w związku z domniemanym spiskiem na życie Benedykta XVI w przededniu jego wizyty w W. Brytanii w ubiegłym roku.

Adwokat Wallisa Phil Smith złożył skargę przeciwko policji oskarżając ją, że stoi za najnowszym przeciekiem pochodzącym z czynności operacyjnych (Operation Weeting).

Rzecznik Scotland Yardu odmówił skomentowania tych doniesień stwierdzając jednak, że umowa z PR-owską firmą Wallisa - Chamy Media zawierała postanowienia o dochowaniu tajemnicy służbowej, ochronie danych i unikaniu konfliktu interesów. Rzecznik wskazał, że Wallis nie miał dostępu do systemów informatycznych metropolitalnej policji.

Ze swej strony sobotni "Guardian" zauważa, iż "rewelacje dają podstawę do nowych pytań o konflikty interesów na urzędzie publicznym". Gazeta przypomina, że w sierpniu wyszło na jaw, że Andy Coulson nadal otrzymywał pieniądze w ramach odprawy z NotW mimo, iż w tym czasie pracował już dla Partii Konserwatywnej.

Po odejściu z "NotW", Coulson był spin-doktorem ówczesnego lidera konserwatywnej opozycji Davida Camerona, a po jego wyborczym zwycięstwie w maju ubiegłego roku dyrektorem ds. komunikacji w urzędzie premiera. Do dymisji podał się w styczniu br., gdy policja była bliska wszczęcia nowego dochodzenia w sprawie afery podsłuchowej.

Ostatnio Coulson pozwał News International, ponieważ firma przestała pokrywać rachunki jego adwokatów, co jak twierdzi, jest złamaniem umowy. Wcześniej z podobnym powództwem wystąpił haker pracujący na zlecenie "NotW" Glenn Mulcaire.

Z powództwami przeciwko News International w związku z aferą podsłuchową wystąpił były rzecznik Downing Street za rządów Tony Blaira - Alastair Campbell, oraz matka zmarłej celebrytyki Jade Goody, która miała być podsłuchiwana, gdy była bliska śmierci.


Afera podsłuchowa Murdocha trwa: aresztowano dziennikarza "The Sun"

W związku z dochodzeniem w sprawie tzw. afery podsłuchowej Scotland Yard aresztował w piątek dziennikarza wysokonakładowego tabloidu "The Sun" Jamie Pyatta. Zarzuca mu się przekupstwo policjantów - doniósł na swym portalu "Guardian".Rupert MurdochPyatt jest szóstą osobą aresztowaną w ramach operacji Elveden wszczętej w lipcu br. w reakcji na doniesienia, że w ciągu kilku lat funkcjonariusze otrzymali ok. 130 tys. funtów od tabloidu "News of the World" (NotW) w zamian za poufne informacje.Punktem wyjścia operacji było przekazanie policji przez wydawcę "NotW" - koncern News International - e-maili wskazujących na dokonywanie tego rodzaju płatności."The Sun" i "News of the World" to tytuły prasowe wydawane przez News International - koncern prasowy wchodzący w skład imperium mediów News Corp. Ruperta Murdocha, którego prezesem jest jego syn - James.Obu tabloidom zarzuca się angażowanie hakerów do włamywania się do skrzynek głosowych i "kupowanie" od policji informacji, które następnie ... ...

Jak wybiera się grzejniki?

Wpływ na rodzaj instalowanych grzejników ma bardzo wiele czynników. Wbrew pozorom decyzja o zakupie określonego rodzaju grzejników nie jest decyzją łatwą i wymaga sprawdzenia wielu parametrów.Największy wpływ na wybór grzejników ma rodzaj instalacji centralnego ogrzewania jaką posiadamy w domu, czy przedsiębiorstwie. Jeżeli posiadamy instalację stalową możemy zakupić grzejniki stalowe, konieczne jest jednak w takim przypadku stosowanie inhibitorów zapobiegających korozji. Jeżeli w domu znajduje się instalacja miedziana, warto wybrać grzejniki stalowe lub konwektorowe i także stosować inhibitory. Instalacje centralnego ogrzewania wykonane z polietylenu lub polibutylenu łączone są z grzejnikami aluminiowymi. Natomiast najnowsze instalacje zestawiane są z grzejnikami konwektorowymi, których zaletą jest zdolność do szybkiego regulowania temperatury wewnątrz pomieszczenia, gdyż systemy zaopatrzone w tego rodzaju grzejniki są w pełni zautomatyzowane.Zanim kupimy grzejniki warto również zn... ...

„Little Broken Hearts”, nowa płyta amerykańskiej wokalistki, wpisuje ją w modny ostatnio nurt retro Historię powstania tego albumu trzeba zacząć jak bajkę: dawno, dawno temu była piosenkarka, która odnosiła jeszcze większe sukcesy niż teraz Adele. Jej debiutancka płyta „Come Away With Me" z 2002 r. sprzedała się w 22 mln egzemplarzy. Zdobyła pięć Grammy, dała początek smooth jazzowi i rozpoczęła modę na młode wokalistki. Zobacz na Empik.rp.pl ...

Większy komfort, niewiele wyższe koszty

Budując dom, przed wykonaniem instalacji grzewczych czy sanitarnych stajemy przed dylematem, na jaki system się zdecydować, jakim materiałom zaufać. W przypadku ogrzewania dochodzi pytanie: jaki typ ogrzewania wybrać: grzejnikowe czy podłogowe Bardzo często przy wyborze materiału instalacyjnego, z którego wykonane są rury, kierujemy się kryterium ekonomicznym, wychodząc z założenia, że i tak rury są ukryte w wylewkach lub pod tynkiem. Tymczasem obecnie większość instalacji prowadzona jest w wylewkach. W ścianach wykonuje się jedynie pionowe podejścia pod odbiorniki (grzejniki i punkty poboru wody). Uszkodzenia w rurze trwale wbudowanej w posadzkę są trudne do zlokalizowania, a koszty ich usunięcia bardzo wysokie. Dodatkowo wiąże się to z ograniczeniem dostępu do pomieszczenia, w którym wystąpiła awaria, a w przypadku ogrzewania podłogowego, bardzo często z całkowitym wyłączeniem dostępu na dłuższy czas. ...

Grzejniki żeliwne

Grzejniki żeliwne posiadają dużą pojemność i małą przewodność, co sprawia, że długo się nagrzewają, ale również długo oddają ciepło. Są często stosowane w obiegach grawitacyjnych (przepływ wody zachodzi w tego typu instalacjach pod wpływem siły grawitacji), gdyż posiadają małe opory hydrauliczne. Grzejniki żeliwne nie powinny być stosowane w instalacjach zautomatyzowanych, gdyż ich reakcja na zmianę zapotrzebowania na ciepło wewnątrz pomieszczenia jest bardzo długotrwała. Wśród wad grzejników żeliwnych możemy także wymienić ich dużą tendencję do gromadzenia wewnątrz zanieczyszczeń, co sprawia, że muszą one być płukane. W związku z gromadzeniem zanieczyszczeń zaleca się montowanie specjalnych filtrów w instalacji centralnego ogrzewania i ich okresowe oczyszczanie – ułatwia to utrzymanie wnętrza grzejników żeliwnych w czystości. Ponadto grzejniki żeliwne nie powinny wchodzić w skład instalacji, w której zamontowane są inne rodzaje grzejników, gdyż generowane przez nie zanieczyszczenia... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
6+4=?


Informacje o plikach "cookies"