ONZ i Syria podpisały w czwartek umowę o zasadach działania obserwatorów, których zadaniem będzie monitorowanie rozejmu między siłami rządowymi a rebeliantami. Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow uznał powstańców za współodpowiedzialnych za przemoc.

W podpisanym w Damaszku porozumieniu obie strony uzgodniły zadania obserwatorów oraz wynikające z ich misji obowiązki syryjskiego rządu - powiedział w Genewie rzecznik specjalnego wysłannika ONZ Kofiego Annana, Ahmad Fawzi. Dodał, że współpracownicy Annana prowadzą obecnie rozmowy z przedstawicielami opozycji w celu ustalenia obowiązków uzbrojonych grup powstańców. "Gdy życie zwykłej syryjskiej rodziny zacznie powoli powracać do normy, konieczna będzie obecność skutecznie działającej grupy obserwatorów" - podkreślił Fawzi.

Ławrow obarczył tymczasem rebeliantów współodpowiedzialnością za eskalacje przemocy w Syrii

Wina nie leży jedynie po stronie syryjskiego rządu - powiedział Ławrow w Brukseli po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO. "Sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana" - podkreślił minister, dodając, że w Syrii działają grupy, które otrzymują broń z zagranicy. Ponadto mają tam miejsce "koordynowane (z zewnątrz) ataki terrorystyczne. Według Ławrowa po stronie powstańców jest "zbyt wiele osób, które chcą pokrzyżować plany obserwatorów".

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zarekomendował w liście wysłanym w środę do Rady Bezpieczeństwa ONZ wysłanie do Syrii początkowo na okres trzech miesięcy około 300 nieuzbrojonych obserwatorów, którzy mają monitorować kruchy rozejm między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada a rebeliantami.

Docelowo w Syrii pojawi się 250 obserwatorów

Zgodnie z przyjętą rezolucją RB ONZ w pierwszym okresie misja obserwacyjna ma liczyć 30 ludzi, do których dołączą kolejni; docelowo ma się składać z 250 osób. Jednak Ban zasygnalizował, że 250 obserwatorów może nie wystarczyć ze względu "na obecną sytuację i powierzchnię kraju".

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Francji Alaina Juppe do Syrii należałoby wysłać od 300 do 400 obserwatorów. Reżim Asada poinformował, że przyjmie nie więcej niż 250 członków misji.

Syria otrzyma pomoc humanitarną

Sześciopunktowy plan pokojowy Annana przewiduje, oprócz wycofania sił rządowych i broni ciężkiej z miast Syrii, również umożliwienie dostaw pomocy humanitarnej oraz uwolnienie więźniów i wpuszczenie dziennikarzy.

Według szacunków ONZ od początku konfliktu, który wybuchł w marcu 2011 roku, w Syrii zginęło już około 9 tys. osób. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi, że śmierć poniosło ponad 11 tys. ludzi.


Prezydent Izraela Szimon Peres: Abbas to najlepszy palestyński prezydent

Prezydent Izraela Szimon Peres nazwał w poniedziałek Mahmuda Abbasa "najlepszym prezydentem Palestyńczyków w historii" i wezwał go do wznowienia rozmów pokojowych z państwem żydowskim.Przemawiając na spotkaniu z ambasadorami obcych państw w swojej jerozolimskiej rezydencji Peres, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za porozumienia pokojowe z Palestyńczykami, podkreślił, że nie tylko bardzo szanuje, ale i lubi Abbasa.Wezwał go jednocześnie do powrotu do rozmów pokojowych z Izraelem, zerwanych ponad rok temu. "Wznówmy rokowania, otwarcie i w spokoju, nawet jeśli się nie zgadzamy i krytykujemy" - zaapelował Peres. Jego zdaniem, reaktywacja negocjacji bliskowschodnich jest tym ważniejsza, że "sytuacja w naszym regionie nigdy nie była tak niebezpieczna".Przypomniał, że rozmowy pokojowe - zakończone podpisaniem układu z Oslo w 1993 roku, na podstawie którego powstała Autonomia Palestyńska - przez pierwsze miesiące toczyły się bez udziału mediów, bo inaczej - zdaniem Peresa - nigdy by się nie ... ...

Jak zaoszczędzić tysiąc złotych w domowym budżecie?

Nieszczelne okna, zapowietrzony kaloryfer, czy stale włączony laptop mogą narazić nas na stratę ponad tysiąca złotych w skali roku. Niemożliwe? Dowiedz się, jak skutecznie oszczędzać energię i pieniądze w domowym budżecie.EnergiaDla wielu z nas oszczędność energii oznacza rezygnację z wieczornego oglądania telewizji, używania czajnika elektrycznego, czy korzystania z górnego oświetlenia. Tymczasem energooszczędność wcale nie musi opierać się na wyrzeczeniach. – Oszczędzanie energii polega na zmniejszeniu jej zużycia przy zachowaniu takich samych rezultatów – tłumaczy Renata Stępień, specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju, ekspert Akademii Misia Haribo.Wydajne ogrzewanie Najwięcej strat w domowym budżecie generuje niewłaściwe ogrzewanie pomieszczeń. Aż 75 proc. użytkowanej przez nas energii jest wykorzystywane na ogrzanie domu lub mieszkania. Zapowietrzone, zasłonięte grubymi kotarami albo zastawione meblami grzejniki nie działają efektywnie i tym samym przyczyniają się do odchudze... ...

Zalety nowoczesnych grzejników żeliwnych

Nowoczesne grzejniki żeliwne posiadają opływowy kształt i gładką powierzchnię, która ułatwia utrzymanie ich w czystości. Materiał, z którego są wykonane zapewnie długotrwałą akumulację ciepła, a przez to sprawia, że instalacja grzewcza pracuje stabilnie, i chociażby wietrzenie pomieszczeń nie powoduje tak szybkiej utraty ciepła jak na przykład w przypadku grzejników aluminiowych. Nowoczesne grzejniki żeliwne posiadają mniejszą pojemność cieplną niż ich poprzednicy, co umożliwiło poprawienie wydajności ich pracy. Niewątpliwą zaletą grzejników żeliwnych jest ich niesamowita trwałość, są one mało podatne na korozję, profesjonalnie wykonane, żaden inny rodzaj grzejników dostępnych na rynku nie jest w stanie równać się z nimi długością okresu bezawaryjnej eksploatacji.Nowoczesna konstrukcja grzejników żeliwnych umożliwia dostosowanie ich gabarytów do indywidualnych potrzeb klientów – ilość żeber dobierana jest w zależności od zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło. Klienci mogą także po... ...

Większy komfort, niewiele wyższe koszty

Budując dom, przed wykonaniem instalacji grzewczych czy sanitarnych stajemy przed dylematem, na jaki system się zdecydować, jakim materiałom zaufać. W przypadku ogrzewania dochodzi pytanie: jaki typ ogrzewania wybrać: grzejnikowe czy podłogowe Bardzo często przy wyborze materiału instalacyjnego, z którego wykonane są rury, kierujemy się kryterium ekonomicznym, wychodząc z założenia, że i tak rury są ukryte w wylewkach lub pod tynkiem. Tymczasem obecnie większość instalacji prowadzona jest w wylewkach. W ścianach wykonuje się jedynie pionowe podejścia pod odbiorniki (grzejniki i punkty poboru wody). Uszkodzenia w rurze trwale wbudowanej w posadzkę są trudne do zlokalizowania, a koszty ich usunięcia bardzo wysokie. Dodatkowo wiąże się to z ograniczeniem dostępu do pomieszczenia, w którym wystąpiła awaria, a w przypadku ogrzewania podłogowego, bardzo często z całkowitym wyłączeniem dostępu na dłuższy czas. ...

Syria i ONZ podpisały umowę o misji obserwatorów

ONZ i Syria podpisały w czwartek umowę o zasadach działania obserwatorów, których zadaniem będzie monitorowanie rozejmu między siłami rządowymi a rebeliantami. Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow uznał powstańców za współodpowiedzialnych za przemoc.W podpisanym w Damaszku porozumieniu obie strony uzgodniły zadania obserwatorów oraz wynikające z ich misji obowiązki syryjskiego rządu - powiedział w Genewie rzecznik specjalnego wysłannika ONZ Kofiego Annana, Ahmad Fawzi. Dodał, że współpracownicy Annana prowadzą obecnie rozmowy z przedstawicielami opozycji w celu ustalenia obowiązków uzbrojonych grup powstańców. "Gdy życie zwykłej syryjskiej rodziny zacznie powoli powracać do normy, konieczna będzie obecność skutecznie działającej grupy obserwatorów" - podkreślił Fawzi.Ławrow obarczył tymczasem rebeliantów współodpowiedzialnością za eskalacje przemocy w Syrii Wina nie leży jedynie po stronie syryjskiego rządu - powiedział Ławrow w Brukseli po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych N... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
6+2=?


Informacje o plikach "cookies"