Gazowy gigant wycofuje się ze wspólnych planów inwestycyjnych. PGNiG ma poświęcić więcej energii na poszukiwanie łupków.

Wielkie inwestycje w energetykę

Współpraca obu firm miała polegać na budowie kilku bloków energetycznych zasilanych paliwem gazowym. Wspólne przedsięwzięcia, których wartość szacowano na 10 mld zł, miały ruszyć w ciągu dwóch, trzech lat. Enea chciała razem z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem wybudować w Kozienicach swój pierwszy blok gazowy o mocy 800 – 900 MW. Obie firmy miały mieć w nim po 50 proc.; dostawcą paliwa byłoby PGNiG. Koncerny szukały już lokalizacji pod inwestycje i szykowały się do wyboru doradcy, który miał określić, ile bloków wybudować i o jakich mocach.Teraz inwestycja stanęła pod znakiem zapytania.

W PGNiG poinformowano nas, że współpraca z Eneą to tylko jeden z wielu projektów, które były analizowane. – Nie przesądzaliśmy, że zaangażujemy się we wspólne inwestycje z Eneą – twierdzi osoba związana z PGNiG.

Według naszego informatora jest niemal pewne, że nic z tej współpracy nie będzie. Jak ustaliliśmy, nie ma dla niej poparcia w Ministerstwie Skarbu. Resort stawia obu firmom inne cele. Minister Mikołaj Budzanowski twierdzi, że skoro PGNiG weszło w energetykę, niech skoncentruje się na aktywach przejętych w sierpniu 2011 r. od Vattenfalla, a nie myśli o inwestowaniu miliardów w kolejne bloki. Tym bardziej że minister wyznaczył spółce ambitne cele dotyczące poszukiwań gazu łupkowego. PGNiG ma zintensyfikować kosztowne wiercenia, by jak najszybciej przejść do fazy wydobycia.

Z naszych informacji wynika, że Enea – nawet jeśli PGNiG wycofa się z projektu – nie zrezygnuje z budowy elektrowni w Kozienicach. Eksperci twierdzą, że blok gazowy pozwoli spółce zdywersyfikować segment wytwarzania. – Enea to ostatni z dużych producentów, który wytwarza prąd tylko z węgla – mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

Budowa elektrowni gazowej jest tańsza o 40 proc. od węglowej. Taka elektrownia emituje mniej CO2, a koszt 1 MW prądu z gazu jest niższy niż z węgla. Spółka, by w przyszłości zasilać m.in. kozienicki blok, postanowiła zaangażować się w poszukiwania gazu łupkowego.

Enea musi budować elektrownie, by zbilansować produkcję ze sprzedażą. Dziś koncern więcej energii sprzedaje, niż wytwarza, więc musi część kupować od elektrowni spoza grupy. W Kozienicach Enea ma elektrownię węglową z dziesięcioma blokami o mocy 2900 MW. Szykuje się do budowy kolejnego zasilanego paliwem węglowym, o mocy 1000 MW, który ma kosztować 5,5 mld zł.


Od 1 lipca śmieci po nowemu: czeka nas wielka segregacja. Czy zamieni się w wielki bałagan?

1 lipca czeka nas rewolucja w wywozie śmieci i ich segregacji. Nie tylko skończy się epoka jednego kosza na śmieci pod zlewem, ale ponadto z typowego „wynosiciela” śmieci każdy z nas zamieni się w Wielkiego Segregatora, Kalkulatora Opłat i Kontrolera. W dodatku natkniemy się na dylematy i problemy, z którymi jak dotąd nie umie sobie poradzić żaden urzędnik.Od 1 lipca każdy mieszkaniec Warszawy zamieni się w Wielkiego Segregatora.Rewolucja śmieciowa oznacza nie tylko zmianę systemu odbierania i wywozu odpadów oraz wprowadzenie wyższych opłat za śmieci. 1 lipca, zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, to właśnie gminy przejmą odpowiedzialności za odpady. Ta sama ustawa zawiera również przepisy dotyczące segregacji śmieci. I to właśnie nowe obowiązki związane z recyclingiem odpadów mogą okazać się najtrudniejsze do realizacji, nawet przy dobrych chęciach z naszej strony.Wielka segregacja, czyli koniec z jednym koszem na śmieci1 lipca epoka jednego kosza na śm... ...

Jakie grzejniki są lepsze?

Grzejniki są wymiennikami ciepła. Ciepło może być przez nie oddawane na zewnątrz na dwa sposoby – poprzez promieniowanie lub poprzez konwekcję.Konwekcja polega na przenoszeniu ciepła wskutek ruchu materii, należy ona do najwydajniejszych sposobów przekazywania ciepła.Promieniowanie cieplne wywoływane jest przez ruch cząsteczek, które podczas tego ruchu emitują promieniowanie elektromagnetyczne.Grzejniki, w zależności od rodzaju oddają ciepło w większej mierze przez promieniowanie lub przez konwekcje, zawsze jednak oba te sposoby się wzajemnie uzupełniają.Grzejniki oddające ciepło głównie przez konwekcję, są dużo bardziej wydajne od grzejników oddających ciepło przede wszystkim przez promieniowanie, niestety wywołują kurzenie, które dla niektórych może być uciążliwe. W ten sposób oddają ciepło grzejniki płytowe (z konwektorami), grzejniki aluminiowe i grzejniki konwektorowe.Grzejniki, dla których głównym sposobem oddawania ciepła promieniowanie są mniej wydajne, dlatego też, aby osią... ...

Pionowe rozwiązania – grzejniki Vertikal

Grzejniki Vertikal są grzejnikami pionowymi, stanowią one bardzo doskonałe rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania pomieszczeń. Pozwalają na dużą oszczędność miejsca a poza tym dają duże możliwości. Wybór grzejników Vertikal jest bardzo szeroki, zarówno jeżeli chodzi o wymiary jak i wzornictwo. W ofercie dostępne są grzejniki Vertikal o szerokości zaledwie trzydziestu centymetrów, ich długość możemy dostosować do wysokości pomieszczeń, taka elastyczność gabarytów pozawala wykorzystać powierzchnie, w których nie może znajdować się nic innego, gdyż są zbyt wąskie, a tym samym zaoszczędzić inne miejsca na rzecz mebli lub innych urządzeń. Poza tym taka forma grzejników nie wpływa niekorzystnie na ich moc i również są on bardzo wydajne. Warto wspomnieć, że dodatkowo grzejnik Vertikal mogą być zaopatrzone w chociażby w wieszaczki, co czyni jej jeszcze bardziej użytecznymi.Producenci grzejników Vertikal starają się zachęcić do zakupu oferując bardzo szeroką gamę modeli, wybierać możemy miedzy ... ...

Będzie droższy prąd? Energetyka podnosi ceny dla biznesu

Od jutra rosną stawki dla ok. 600 tys. firm kupujących energię od Polskiej Grupy Energetycznej. Inni sprzedawcy prądu twierdzą, że nie zamierzają wprowadzić podwyżek, choć przyznają, że są one możliwe.Od kogo kupujemy prądOd 1 grudnia więcej za energię zapłacą klienci biznesowi ze wszystkich grup taryfowych, którzy prąd kupują od spółki PGE Obrót. Spółka nie zdradza, o ile wywinduje rachunki, ale zapewnia, że podwyżki nie będą duże. Z informacji „DGP” wynika, że sięgną one co najmniej 5 proc., ale nie przekroczą 10 proc.– Sprzedawcy muszą dostosowywać ceny sprzedaży energii do realnych kosztów poniesionych na jej zakup – tłumaczy decyzję o podwyżkach Krzysztof Rut, dyrektor komunikacji korporacyjnej PGE.Rzeczywiście, jak pokazują dane z Towarowej Giełdy Energii, dystrybutorzy coraz więcej płacą za energię kupowaną od elektrowni.– W listopadzie na rynku energii obserwujemy skokowy wzrost cen do rekordowych poziomów, sięgających 290 zł/MWh – mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE.Średnia... ...

URE szuka sposobu na próbne wprowadzenie "inteligentnych" taryf na prąd

Szukamy sposobu na umożliwienie wprowadzenia "inteligentnych", dynamicznych taryf na energię elektryczną w ramach pilotażowych prób budowy inteligentnej sieci energetycznej - powiedział PAP prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.PrądSpecjalne, dynamiczne taryfy są w ocenie specjalistów niezbędnym warunkiem osiągnięcia wymiernych korzyści z wprowadzenia tzw. Smart Grid - inteligentnej sieci energetycznej. W ramach pilotażowych projektów budowy takiej sieci operatorzy zainstalowali już u odbiorców co najmniej 150 tyś. inteligentnych liczników i wkrótce mają na próbę sprawdzać ich działanie.Skorzystanie z możliwości takich liczników może przynieść odbiorcy oszczędności, np. poprzez większe zużycie energii w tym momencie dnia, gdy jest ona najtańsza, a mniejsze - gdy jest najdroższa, w tzw. szczycie. Aby jednak było to możliwe, konieczne są odpowiednie taryfy, uwzględniające dzienne zmiany ceny energii, różniące się od dziś obowiązujących.Woszczyk powiedział, że URE poszukuje... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
2+6=?


Informacje o plikach "cookies"