Ledwo uruchomiony z wielką pompą kompleks petrochemiczny już idzie do remontu. Orlen uspokaja: to nie awaria, lecz planowany przegląd.

Nowa instalacja poprawiła wyniki segmentu petrochemicznego PKN Orlen

Wśród odbiorców produkcji nowej instalacji Orlenu są firmy z Europy Zachodniej i z Azji.

Otwarty w czerwcu 2011 r., po trzech latach budowy, PX/PTA – jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie kompleksów petrochemicznych – już po roku zostanie zamknięty do remontu. I to na miesiąc.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, są zdziwieni. W płockim koncernie zapewniają, że instalacja jest sprawna, a planowany na koniec czerwca postój remontowo-technologiczny związany jest wyłącznie z koniecznością okresowego przeglądu stanu technicznego aparatów i urządzeń. – Prace remontowo-serwisowe zakończone zostaną w lipcu. Długość okresu remontowego zależna jest od zapowiedzianych postojów innych instalacji – wyjaśnia Beata Karpińska z biura prasowego PKN Orlen.

Wątpliwości budzi jednak to, że poza czyszczeniem urządzeń i przeglądem Orlen zleci firmie serwisowej także prace budowlane i elektryczne oraz roboty izolacyjne.

Co więcej, zaplanowany za dwa miesiące postój PX/PTA nie będzie pierwszym w tym roku. Orlen już w lutym wstrzymał pracę instalacji. Powód? – Postój wiosenny zaplanowany był na marzec, ale został przeprowadzony wcześniej, w celu wprowadzenia modyfikacji projektowych jeszcze przed zakończeniem okresu gwarancyjnego, upływającego w lutym – tłumaczy Beata Karpińska. Jak podkreśla, dzięki temu prace optymalizujące proces produkcji wykonano w terminie pozwalającym obserwować uzyskane efekty jeszcze w okresie gwarancyjnym.

PX/PTA to jedna z najdroższych inwestycji Orlenu. Instalacja, która kosztowała miliard euro, może produkować rocznie milion ton paraksylenu i kwasu tereftalowego, służących do wytwarzania granulatu wykorzystywanego w przemyśle tworzyw sztucznych, głównie przy produkcji butelek, opakowań i folii. PX/PTA ma też istotnie poprawić wyniki koncernu. Dzięki instalacji w 2011 r. Orlenowi udało się poprawić zysk operacyjny segmentu petrochemicznego o 120 proc. I to pomimo nie najlepszej sytuacji na rynku petrochemikaliów. Niższe marże rekompensowały płockiej spółce wysokie notowania paraksylenu oraz wzrost sprzedaży PTA i tworzyw sztucznych. Orlen liczy, że dzięki kompleksowi PX/PTA w przyszłości jego zysk operacyjny skoczy o 400 mln zł rocznie.

Wśród odbiorców produkcji nowej instalacji Orlenu są firmy z Europy Zachodniej i z Azji.

PX/PTA to pierwsza duża inwestycja w dodatkowe moce wytwórcze na polskim rynku chemicznym od 2005 r. Moce produkcyjne instalacji PX wynoszą 400 tys. ton paraksylenu rocznie, natomiast instalacja PTA ma zdolność produkcyjną 600 tys. ton kwasu tereftalowego rocznie, co stanowi 20 proc. europejskiej produkcji.


Grzejniki przenośne

Grzejniki przenośne są bardzo praktycznymi urządzeniami, można je ustawić w dowolnym miejscu, gdy tylko istnieje potrzeba dogrzania pomieszczenia. Najczęściej grzejniki przenośne stosowane są jako awaryjne źródło ciepła w przypadku bardzo srogich zim, kiedy centralne ogrzewanie bywa zawodne lub w przypadku nagłej awarii ogrzewania, która również wymaga korzystania z alternatywnego źródła ciepła.Grzejniki przenośne posiadają stopniowaną moc, dzięki czemu można ją dostosować do indywidualnych potrzeb i nie jest wymagane szacowanie strat cieplnych przed zakupem urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez producentów grzejników przenośnych jest wentylator, który poprawia cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczenia, co sprawia, że szybciej się ono nagrzewa, przez co praca grzejnika przenośnego jest dużo wydajniejsza.Ponadto, w celu poprawienia komfortu użytkowania, grzejniki przenośne są stosunkowo lekkie oraz posiadają kółka, które ułatwiają ich przemieszczanie między ogrzewanymi... ...

Przed zmianą dostawcy ciepła wspólnota musi policzyć, czy to się opłaca właścicielom lokali

Zanim wspólnota mieszkaniowa zmieni dostawcę ciepła lub dozorcę, jej zarząd powinien dokładnie policzyć, czy to się opłaca właścicielom lokaliZarząd wspólnoty mieszkaniowej, jej zarządca lub firma administrująca na zlecenie sprawami dotyczącymi nieruchomości wspólnej muszą zawsze, kiedy pojawia się problem zmiany usługodawcy albo dostawcy mediów, przeprowadzić kalkulację. Powinny przy tym zebrać propozycje kilku oferentów. Warto to robić zawsze, nawet jeżeli ustawa wprost tego nie wymaga. Rachunek powinien być bowiem tak samo rzetelny przy wyborze firm sprzątających czy remontujących dachy jak przy rozważaniu zmiany sposobu ogrzewania mieszkań. Nie ma ekonomicznego sensu zmiana, jeżeli budynek nie jest w pełni wyremontowany, a jego mieszkańcy tak zamożni, że mogą bez zadłużania się eksperymentować, powiedzmy, z ekologicznymi metodami zastępującymi tradycyjne centralne ogrzewanie.Chłodna ekologiaTrzeba rozważyć – oceniając oferty – prócz sensu ich wprowadzenia także efekty zmian ro... ...

Wielka awaria w Gdańsku. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi bez ciepłej wody i ogrzewania

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców gdańskich dzielnic: Szadółki, Chełm, Orunia i Ujeścisko nie ma w niedzielę ciepłej wody i ogrzewania w domach. Powodem awarii jest pęknięcie rury ciepłowniczej. Gorąca woda z pękniętej rury poparzyła trzy osoby.Zastępca dyżurnego Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku Wiesław Obłoński poinformował w niedzielę PAP, że pękła rura pod jezdnią ul. Pobiedzisko na gdańskich Siedlcach. Dodał, że wypływająca z pękniętej rury woda o temp. ok. 80-90 st. C poparzyła nogi trzem osobom, m.in. ratownikowi medycznemu i dwóm przechodniom.Rzecznik prasowy Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Grzegorz Blachowski powiedział PAP, że nie wiadomo, co było przyczyną awarii i kiedy zostanie ona usunięta. Zapewnił, że "obecnie służby pracują nad przełączeniem sieci, aby część mieszkańców otrzymywała ciepło jak najszybciej z innej rury". Ocenił, że przełączenie powinno nastąpić ok. godz. 15.Dopiero po przełączeniu sieci służby przystąpią do dia... ...

Wypadek w jednostce wojskowej: Trzy osoby zmarły w wyniku zatrucia

Nie żyją dwaj pracownicy firmy remontowej i żołnierz zawodowy jednostki wojskowej koło Bydgoszczy. Przyczyną ich śmierci było prawdopodobnie zatrucie tlenkiem węgla.Rzecznik Żandarmerii Wojskowej ppłk Marcin Wiącek, potwierdził, że na terenie jednostki wojskowej koło Bydgoszczy dwaj cywile ponieśli śmierć, a żołnierz zawodowy zmarł po przewiezieniu do szpitala. Wojskowy pełnił służbę na terenie jednostki i próbował przyjść z pomocą cywilnym pracownikom ekipy remontowej.Do wypadku doszło w sobotę, tuż przed południem. Obaj cywile zajmowali się naprawą instalacji wodno-kanalizacyjnej i w chwili zdarzenia znajdowali się w głębokiej na ok. osiem metrów studzience.Do udrażniania instalacji użyto pompy napędzanej silnikiem spalinowym. Po krótkim czasie obaj mężczyźni źle się poczuli i zaczęli wzywać pomocy, a po chwili stracili przytomność."Na miejsce wypadku skierowano wóz ratownictwa chemicznego oraz ratowników przeszkolonych w działaniach na wysokości. Strażacy wydobyli na pow... ...

ME-2012 - w Sopocie kibice mogą spać na jachtach

Podczas mistrzostw Europy piłkarscy kibice będą w Sopocie zakwaterowani nie tylko w hotelach, pensjonatach, kwaterach prywatnych i zlokalizowanym na hipodromie Fan Campie. Mogą też wybrać nocleg na jachtach, które cumować będą w marinie przy molo."Prywatni armatorzy oraz firmy czarterujące takie jednostki dały już pierwsze ogłoszenia dotyczące wynajmu jachtów w trakcie piłkarskich mistrzostw Europy. Jest to dość bogata oferta, bo w marinie może jednocześnie przebywać 107 łódek, z których największe mają 24 metry długości" - powiedział PAP przewodniczący Rady Lokalnej Organizacji Turystycznej w Sopocie Błażej Kucharski.Według Kucharskiego ta propozycja na pewno jest konkurencyjna w stosunku tradycyjnych ofert noclegów."Na nowoczesnych jachtach może spać jednocześnie kilka osób, które przy cenie niższej niż za pokój w hotelu otrzymają atrakcyjną lokalizację oraz podobny komfort" - dodał.W Sopocie jest w sumie 22 tysiące miejsc noclegowych, ale większość - zwłaszcza w najbardziej renom... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
4+8=?


Informacje o plikach "cookies"