Ceny paliw na stacjach benzynowych powinny utrzymać się na obecnym poziomie, możliwy jest jednak ich niewielki spadek - prognozują analitycy. Wskazują, że szanse na spadek daje obserwowane ostatnio umacnianie się złotego.

Ceny paliw na stacjach benzynowych powinny utrzymać się na obecnym poziomie, możliwy jest jednak ich niewielki spadek.

"Odrabiająca straty złotówka i utrzymujące się w okolicach poziomu 100 dolarów ceny ropy uchroniły nas przed podwyżkami. W mijającym tygodniu ceny paliw na stacjach w Polsce zachowywały się stabilnie" - ocenił portal e-petrol.pl. Według jego wyliczeń, w mijającym tygodniu nie zmieniła się średnia cena benzyny 95, potaniał natomiast o 2 grosze olej napędowy.

e-petrol.pl podkreśla też, że spadły ceny hurtowe paliw. Rozwój wydarzeń na giełdach naftowych oraz zachowanie złotego wskazują na możliwość dalszego spadku cen - prognozuje portal. Dodaje jednak, że obniżka może sięgnąć góra kilku groszy.

Według prognozy e-petrol.pl, w nadchodzącym tygodniu litr benzyny 95 będzie kosztować w przedziale 5,74-5,85 zł za litr, a olej napędowy - 5,63-5,73 zł za litr. Autogaz ma kosztować 2,80-2,87 zł za litr.

W ocenie biura Reflex, im bliżej wakacji, tym ryzyko wzrostu cen powyżej 6 zł za litr maleje. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych dniach ceny paliw na stacjach wyraźnie się zmieniły - dodaje.

Z całą pewnością w weekend na części stacji będą obowiązywały promocje, co pozwoli nam zatankować za kilka groszy mniej niż przed tygodniem - szacuje Reflex. Według biura, ostatnie spadki na rynku ropy niwelował słaby złoty, ale polska waluta odrabia straty, co w końcu doprowadzi do obniżek na rynku hurtowym i zwiększy szanse na tańsze tankowanie. To czy tak się stanie, będzie jednak zależało od tego, jak trwałe będzie umocnienie polskiej waluty wobec dolara - dodaje biuro.


Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeśli jego formacja dojdzie do władzy po październikowych wyborach parlamentarnych, obniży ceny podręczników szkolnych. Kaczyński odwiedził Rodzinny Dom Dziecka w Radomiu. Prezes PiS odwiedził małżeństwo, które oprócz trzech własnych synów, wychowuje w ramach Rodzinnego Domu dziecka sześcioro innych dzieci. Jak mówił Kaczyński w Radomiu, nadchodzący rok szkolny będzie "rokiem bardzo wysokich wydatków, bardzo ciężkich tornistrów i znów nierozwiązanych problemów". - Tornistry są bardzo ciężkie. W polskich szkołach ciągle nie ma szafek na podręczniki chociaż są one w bardzo wielu szkołach. Wydawałoby się sprawa prosta, a załatwić jej nie można - ocenił prezes PiS. Zwrócił także uwagę na bardzo wysokie ceny podręczników szkolnych, tak, że "wiele rodzin musi zaciągać kredyty, żeby wysłać dzieci do szkoły". - Ministerstwo oświaty mówi, że nie ma żadnego wpływu na ceny podręczników. Wypada więc zapytać, to na co ma wpływ? W ogóle po co... ...

Deweloper też może odstąpić od umowy

Jeśli umowa deweloperska nie zawiera informacji o terminie przeniesienia własności nieruchomości albo nie określa zakresu i standardu prac wykończeniowych, nabywca lokalu ma prawo od niej odstąpić. Takie uprawnienia przyznała mu obowiązująca od 29 kwietnia 2012 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1377) – dalej u.o.p.n.Wady prospektu– Możliwość odstąpienia od umowy przez nabywcę jest pewnego rodzaju sankcją dla dewelopera za niewywiązywanie się z obowiązków – wskazuje mecenas Przemysław Szymczyk z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.W szczególności klient będzie mógł odstąpić od umowy, jeśli deweloper nie dostarczy mu na żądanie prospektu informacyjnego wraz z załącznikami w sposób, jakiego wymaga ustawa (nieodpłatnie, na trwałym nośniku informacji, a w postaci papierowej w lokalu przedsiębiorstwa itd.).– Nawet jednak gdy tak się stanie, klient nadal będzie mógł skorzystać z prawa do odstąpienia, jeżeli doręczony ... ...

Stalowa bessa – nawet ArcelorMittal ma mniejsze zyski

ArcelorMittal, największy na świecie producent stali, którego udział w polskim rynku sięga 70 proc., zanotował w trzecim kwartale zysk poniżej oczekiwań analityków. Potentat twierdzi, że w obecnym kwartale ma problemy z utrzymaniem poziomu produkcji i dotychczasowych cen.Zysk przed spłaceniem odsetek, opodatkowaniem, deprecjacją i amortyzacją (EBITA) wyniósł 2,41 mld dolarów, podczas gdy analitycy spodziewali się przynajmniej 2,5 mld dolarów. Dostawy stali w czwartym kwartale będą niższe, co odzwierciedla postawę wyczekującą klientów – wynika z czwartkowego komunikatu koncernu mającego siedzibę w Luksemburgu. Aditya Mittal, szef finansowy koncernu powiedział, że w czwartym kwartale ceny zaczęły spadać. Klienci nie zamierzają budować zapasów, a raczej dążą do ich zmniejszania, ponieważ nie ma pewności co do dalszych perspektyw gospodarki światowej. „To wywiera presję zarówno na wielkość produkcji, jak I ceny”.Rosnące koszty surowców i spadek konsumpcji stali niweczy wysiłki produc... ...

Zyski przynosi jedna trzecia giełdowych produktów strukturyzowanych

Na ponad 170 różnego rodzaju produktów strukturyzowanych notowanych na GPW 51 może pochwalić się dodatnią 12-miesięczną stopą zwrotu. W perspektywie 3 miesięcy nad kreską jest 48 obligacji i certyfikatów strukturyzowanych.Najzyskowniejsze struktury notowane na GPWGiełda Papierów Wartościowych, Warszawa, PolskaNajwięcej można było zarobić na zależnej od ceny srebra strukturze oferowanej przez Raiffeisen Centrobank. Inwestorzy, którzy kupili ten produkt rok temu, osiągnęli prawie 57-proc. zyski. Niewiele mniej dały zarobić struktury oparte na kontraktach na ropę, złoto i dobra luksusowe. Stopy zwrotu najlepszych wahają się między 30 a 50 proc.Jednak większość notowanych na GPW struktur, szczególnie tych zależnych od akcji, notuje ujemne stopy zwrotu. Mają na to wpływ słabe nastroje na rynkach i przeceny, z jakimi mieliśmy do czynienia w III kw. tego roku.Największą stratę ponieśli właściciele struktury zależnej od ceny akcji spółki Petrolinvest. W ciągu trzech miesięcy osoby, które... ...

Kontrola skarbowa: 12 tysięcy mandatów w akcji "Weź Paragon"

Blisko 12 tysięcy czterysta mandatów na łączną kwotę prawie 3,5 miliona złotych. To efekt ogólnopolskiej, zimowej akcji „Weź Paragon”. Wzmożone kontrole przedsiębiorców trwały od 14 stycznia do 24 lutego. Objęły one cały kraj, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości turystycznych i wypoczynkowych. ParagonW regionie sądeckim były to głównie uzdrowiska, takie jak Krynica czy Piwniczna. Skontrolowano w tym czasie na Sądecczyźnie prawie siedemset firm. Kontrolą objęto stoki narciarskie, restauracje i sklepy. Nieprawidłowości jakie wykryto to między innymi sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej i nie wydawanie paragonu. Akcja ma na celu nie tylko kontrolę czy klientom wydawane są paragony. Ma również przekonać klientów, że warto je brać. Mając paragon możemy reklamować towar, kontrolujemy ceny, a także wspieramy uczciwą konkurencję. Akcja "Weź Paragon" jest prowadzona przez Resort Finansów od 2004 roku. Podczas ubiegłorocznej pracownicy skarbówki nałożyli prawie 25 i pół tysiąca man... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
6+7=?


Informacje o plikach "cookies"