Osoba, która kupi na aukcji internetowej wybrakowany przedmiot od prywatnego sprzedawcy, może odstąpić od umowy lub żądać obniżenia ceny. Sprzedający musi wtedy zwrócić klientowi m.in. zapłacone za wadliwą rzecz pieniądze.

Czy odpowiem za zakup podróbki

Na aukcjach internetowych można kupić odzież, kosmetyki i inne przedmioty firmowane nazwami renomowanych producentów. Czy gdyby zdarzyło się, że kupiłem podrobiony towar, to mogę za to odpowiedzieć karnie?

Czy mogę się domagać obniżenia ceny

Kupiłem na aukcji internetowej poszukiwaną od dawna książkę. Okazało się, że nie jest nowa, tak jak zapewniał sprzedawca, ale gołym okiem widać ślady jej użytkowania. Nie chcę jej zwracać. Czy w takim razie mogę się domagać obniżenia ceny?

Czy sprzedawca zapłaci za uszkodzenia

Zamówiłem paczkę z artykułami ceramicznymi. Jest to asortyment, który można bardzo łatwo uszkodzić podczas transportu i rzeczywiście tak się stało. Sprzedawca nie chce przyjąć teraz reklamacji, gdyż nie sprawdziłem paczki w obecności listonosza. Czy ma rację?

Czy zbywca odpowiada za wady towaru

Kupując w internecie, nie zwróciłem uwagi na to, że kupuję sprzęt elektroniczny od osoby fizycznej nieprowadzącej firmy. Czy oznacza to, że mogę złożyć reklamację, jeżeli towar okaże się wybrakowany?

Czy muszę od razu odesłać towar

Kupiłem od użytkownika portalu społecznościowego używany telewizor. Niestety jest on niesprawny. Czy muszę natychmiast odesłać mu przedmiot?

Czy mogę zwrócić aparat w ciągu 10 dni

Ostatnio kupiłem aparat fotograficzny na aukcji internetowej. Chciałem go zwrócić w ciągu 10 dni od otrzymania przesyłki, ale sprzedawca nie chce przyjąć towaru. Jak twierdzi – nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku obowiązuje prawo do zwrotu towaru bez podania przyczyny?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy e-sprzedawca odpowie za wady towaru.W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.


Zbankrutował "Mighty Quinn", najbogatszy Irlandczyk

Sąd w Belfaście orzekł w sobotę o bankructwie znanego irlandzkiego biznesmana, 63-letniego Seana Quinna, jeszcze trzy lata temu uchodzącego za najbogatszego człowieka obu Irlandii (Irlandii Północnej i Republiki Irlandii).Quinn winien jest 2,8 mld euro bankowi Anglo-Irish, którego nie jest w stanie spłacić, z czego 194 mln to pożyczki finansujące jego inwestycje na rynku nieruchomości.Ogromna większość długu wzięła się ze strat na spekulacjach akcjami tego banku za pomocą instrumentu finansowego, w którym inwestor spekuluje na zwyżce ceny akcji. Jeśli wzrośnie to inkasuje różnicę, jeśli spadnie to dostaje po kieszeni.Spekulował na akcjachBiznesman spekulował na akcjach z użyciem rezerwy gotówkowej swego towarzystwa ubezpieczeniowego Quinn Insurance, co jest niedopuszczalne prawnie ponieważ rezerwa musi być trzymana na wypadek nieprzewidzianych roszczeń.W kwietniu br. biznesowe imperium Quinna, w którego skład wchodzą m. in. firmy przemysłowe, ubezpieczeniowe i nieruchomości, przejął... ...

MON chce rozłożyć dostawę 70 śmigłowców na 10 lat - do 2022 r.

Dostawa 70 śmigłowców wielozadaniowych ma zostać rozłożona na 10 lat, do 2022 r. - planuje MON. Resort zastanawia się, czy wszystkie rodzaje maszyn muszą być oparte o ten sam model. Planuje też oddzielne postępowania na śmigłowce szturmowe i do przewozu VIP-ów.Eurocopter EC 175W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk zapowiedział, że w ogłoszonym wiosną przetargu na śmigłowce wielozadaniowe wojsko chce kupić 70, a nie - jak pierwotnie planowano - 26 maszyn. W poniedziałek szef MON Tomasz Siemoniak ocenił na spotkaniu z dziennikarzami, że będzie to jedno z największych zamówień na świecie. "To jest na pewno znaczące na mapie świata, jeżeli ktoś chce kupić 70 i to jeszcze pewnie nie będzie koniec" - mówił minister.Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch podał przybliżony podział zamówienia na poszczególne wersje: ok. 10 maszyn miałoby zostać wyposażonych do zadań poszukiwawczo-ratowniczych, ok. sześć - do ratownictwa morskiego (wersje SAR); tyle samo byłoby przeznaczonych do z... ...

Inflacja w strefie euro w sierpniu wyniosła 2,6 proc.

Inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu tego roku 2,6 proc. w ujęciu rocznym - podał w komunikacie Eurostat, czyli biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnym wyliczeniu.Inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu tego roku 2,6 proc. w ujęciu rocznym.Analitycy oceniali, że inflacja wyniesie 2,5 proc. w ujęciu rocznym.W lipcu ceny konsumpcyjne wzrosły w ujęciu rocznym o 2,4 proc. ...

Białoruś: W problemach z mięsem mają pomóc metody administracyjne

Białoruska prasa po raz kolejny analizuje w środę wzrost cen na mięso i jego niedobór na rynku detalicznym. Wskazuje, że władze chcą rozwiązać problem metodami administracyjnymi."Komsomolskaja Prawda w Biełorusii" podkreśla, że ceny na wieprzowinę podnoszone są drugi raz w ciągu miesiąca. Wskazuje, że od środy o 10 proc. rosną ceny, po jakich sklepy kupują mięso od producentów, a więc "na półkach klienci zobaczą je po cenie, która wzrośnie trochę więcej niż 10 procent"."Jednak główne pytanie dzisiaj to nie cena", a brak mięsa w sieci sprzedaży detalicznej - wskazuje gazeta. W opinii cytowanego przez nią Kazimira Ramanouskiego, byłego doradcy ministra rolnictwa, "problem rozwiąże się wtedy, gdy ceny na Białorusi i w Rosji będą mniej więcej jednakowe (...). Po to, by z mięsem nie było problemów, trzeba podnieść na nie ceny dwukrotnie" - uważa Ramanouski.Główny dziennik państwowy "SB. Biełaruś Siegodnia" przyznaje, że dostawy do Rosji (...) są dla zakładów o wiele korzystniejsze" i ten... ...

Mały popyt na mięso wysokiej jakości

Największe sieci handlowe nie chcą sprzedawać dobrej, ale drogiej wieprzowiny. Opatrzonego znakiem PQS mięsa po prostu nie kupują klienci.Choć system opatrywania wieprzowiny znakiem PQS powstał niemal dwa lata temu, zakłady przetwarzające takie mięso nie są zadowolone z wyników jego sprzedaży.– Pierwsza kampania informacyjna sprzed roku zdynamizowała sprzedaż, która jednak po jej zakończeniu mocno osłabła – mówi „DGP” Daniel Ratajczak z PKM Duda SA, do którego należy Makton.Okazuje się bowiem, że sieci handlowe, do których należy już niemal połowa rynku sprzedaży detalicznej w sektorze spożywczym, nie kupują wieprzowiny PQS. Jest ona nawet o 20 proc. droższa od zwykłego mięsa, co zniechęca klientów.– Dystrybutorzy i kupcy w sieciach chętnie by takie mięso kupowali, ale po identycznej cenie jak wieprzowinę normalną – mówi „DGP” Zenon Puciaty z Zakładów Mięsnych Łmeat-Łuków. Łukowski zakład to jeden z kilku, obok Grupy Animex, PKM Duda, CM Makton, ZM Olewnik, ZM Nowak, ZM Olewnik-Bis... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
3+6=?


Informacje o plikach "cookies"