Skoki cen ryżu i kukurydzy dają szansę na zyski dla inwestorów. Tegoroczna powódź w Tajlandii spowodowała, że plony ryżu zbieranego w tym kraju będą niższe niż w poprzednich latach.

Wyniki produktów strukturryzowanych opartych na surowcach spożywczych

ryż

Zdaniem analityków domu maklerskiego XTB Brokers to szansa na zyski. Trzeba tylko zainwestować w kontrakty na ceny ryżu.

Taka inwestycja wcale nie jest skomplikowana. Dostęp do tego rynku oferuje w naszym kraju kilka domów maklerskich – X-Trade Brokers, TMS Brokers czy DM Banku Ochrony Środowiska. Oczywiście, w ofercie mają nie tylko kontrakty na ryż, lecz także na inne surowce żywnościowe. Za pośrednictwem XTB można zawierać kontrakty również na pszenicę, kukurydzę, soję, kawę, kakao, cukier, wołowinę, wieprzowinę. DM BOŚ oferuje instrumenty oparte na notowaniach kukurydzy, pszenicy i soi. Ceny są brane głównie z giełd w Chicago.

Mechanizm inwestowania jest identyczny jak w przypadku gry na rynku walutowym (którą oferują te same domy maklerskie). Aby zacząć, inwestor musi wpłacić wymaganą kwotę, czyli depozyt. Jako że dom maklerski oferuje tzw. dźwignię, sięgającą w niektórych przypadkach stukrotności zainwestowanych środków, oznacza to, że wpłacając np. równowartość 2 tys. dol., można zainwestować w kontrakty o wartości 200 tys. dol. Jednak – podobnie jak w przypadku rynku walutowego – trzeba pamiętać, że gra na surowcach jest ryzykowna. Pechowy inwestor może stracić całość zainwestowanego kapitału. Aby grać dalej, będzie musiał uzupełnić depozyt do wymaganej wysokości.

Trzeba też pamiętać, że hossa na rynku surowców spożywczych dobiega końca. Według FAO żywność ostatnio tanieje. Indeks cen żywności liczony przez tę instytucję spadł w październiku do 216 punktów, poziomu najniższego od 11 miesięcy. Instytucja wróży dużą zmienność cen surowców rolnych w najbliższych miesiącach. Jednak, jak ostrzega FAO, istnieje duże ryzyko skoków cen.

Inwestowanie poprzez struktury

W surowce rolne można inwestować nie tylko poprzez kontrakty terminowe, lecz także poprzez różnego rodzaju produkty strukturyzowane (obligacje, lokaty, ubezpieczenia na życie) oferowane przez banki, towarzystwa ubezpieczeń i firmy inwestycyjne. Rozpiętość stóp zwrotu w ich przypadku jest jednak bardzo duża. Najwięcej w historii polskiego rynku dała do tej pory zarobić obligacja Banku Handlowego oparta na koszyku czterech surowców (pszenica, kukurydza, soja, cukier) – 47,4 proc. w ciągu trzech lat, a rocznie średnio 15,8 proc. Sześć tego rodzaju produktów dało średnioroczne zyski przekraczające 10 proc. Jednak 10 spośród 24 produktów ustrukturyzowanych, które do tej pory zapadły, nie przyniosło inwestorom żadnych zysków. Na szczęście jednak dla ich posiadaczy większość struktur opartych na surowcach rolnych gwarantuje ochronę kapitału.


Drogie paliwa zachwiały rynkiem. Rośnie szara strefa

Drożejące w ostatnich trzech kwartałach paliwo w Polsce doprowadziło do zachwiania rynkiem. Spadający popyt wykorzystują firmy z szarej strefy, które przy pomocy oszustw podatkowych wprowadzają na rynek tańsze produkty. To zaś pogarsza i tak trudną sytuację stacji benzynowych, szczególnie małych – pisze portal newseria.pl.Od początku roku sprzedaż paliw w Polsce spada. Dotyka to zarówno firm, które paliwo produkują, jak i dystrybutorów detalicznych. Od początku roku sprzedaż paliw w Polsce spada – wynika z danych BM Reflex za trzy kwartały roku. Dotyka to zarówno firm, które paliwo produkują, jak i dystrybutorów detalicznych. Jak podkreśla Urszula Cieślak, ekspert rynku paliw, jednocześnie ze spadkiem sprzedaży nasila się w Polsce szara strefa.Zjawisko to polega głównie na tym, że na nasz rynek trafia paliwo zgodne z polskimi normami jakościowymi, ale o znacznie niższej cenie. Prawdopodobnie dzieje się tak, że na którymś etapie dystrybucji przedsiębiorcy nie płacą za to paliwo p... ...

Szef Gazpromu uważa, że porozumienie ws. cen gazu bez arbitrażu jest możliwe. Polska zaprzecza

Wiceszef Gazpromu Aleksander Miedwiediew powiedział w wywiadzie dla PAP, że kompromis ws. cen gazu dla Polski jest możliwy bez międzynarodowego arbitrażu. Ujawnił, że negocjacje zakończą się przed końcem Euro 2012. MSP podało, że nie widzi takich możliwości.Wiceszef Gazpromu Aleksander Miedwiediew powiedział w wywiadzie dla PAP, że kompromis ws. cen gazu dla Polski jest możliwy bez międzynarodowego arbitrażu.Aleksander Miedwiediew uważa, że "porozumienie ws. warunków kontraktu długoterminowego na dostawy gazu bez arbitrażu jest możliwe do osiągnięcia"."Spotkaliśmy się z przedstawicielami PGNiG i przekazaliśmy wspólne zadanie dla ekspertów, by zakończyli ten trudny proces negocjacji do końca rozgrywek Euro 2012" - powiedział PAP, pytany o negocjacje cenowe z polską firmą.Polska prze do arbitrażuMinisterstwo Skarbu Państwa nie widzi możliwości zakończenia przed końcem Euro 2012 negocjacji z Gazpromem ws. sporu o ceny gazu - poinformował w czwartek PAP minister skarbu Mikołaj Budzano... ...

Vacansoleil ukarany przez UOKiK

Klauzule wyłączające odpowiedzialność za kradzież bagażu czy utratę zdrowia turysty, wprowadzające automatyczne potrącenia określonej części ceny w sytuacji rezygnacji z imprezy – to przykłady postanowień stosowanych przez Vacansoleil. Postępowanie przeciwko Vacansoleil zostało wszczęte w listopadzie 2011 r. po zawiadomieniu konsumenta. Postępowanie wykazało, że niektóre postanowienia znajdujące się w wzorcach umów zawieranych przez przedsiębiorcę z konsumentami były tożsame z wpisanym do rejestru klauzul niedozwolonych. ...

Producenci samochodów podnoszą ceny

Sprzedawcy aut nie wytrzymują huśtawki kursowej. Żeby zwiększyć rentowność działalności, powoli podnoszą ceny samochodów. Od początku roku podrożały auta osobowe i dostawcze w zdecydowanej większości działających w naszym kraju firm.Rejestracje nowych aut osobowychsamochód– Ceny podnoszone są inteligentnie. Producenci wykorzystują np. zmianę rocznika czy wprowadzenie nowego modelu – zauważa Rafał Bober z Autosalon24.pl.Wysokość podwyżek jest zróżnicowana. Popularne marki, takie jak Ford, Skoda, Toyota czy Peugeot, zdrożały średnio o kilkaset złotych. W przypadku marek premium, takich jak Land Rover, auta w podstawowej wersji są droższe o 2 – 3 tys. zł.W Skodzie model Octavia podrożał o 1,2 tys. zł, a Fabia o 700 zł. Więcej trzeba zapłacić również za niektóre modele Opla. Cena Corsy w najdroższej wersji wzrosła o 1,4 tys. zł. Według sprzedawców niemieckiej marki zmniejszone zostały także rabaty, które mają zachęcić klientów do kupna starego rocznika. Premia skurczyła się z 9 do 4,... ...

Ekosamochody mogłyby pomóc gospodarce

Obowiązujący w Polsce system podatkowy dyskryminuje oszczędne pojazdy. Traci na tym nie tylko środowisko, lecz także budżet.Rejestracje nowych samochodów w PolsceRząd Stanów Zjednoczonych dopłaca po 7,5 tys. dolarów każdemu kierowcy, który zdecyduje się kupić chevroleta volta – amerykański odpowiednik opla ampery.Polska pozostaje jednym z zaledwie trzech unijnych krajów, w których nie wprowadzono jeszcze systemu opodatkowania samochodów uzależnionego od emisji dwutlenku węgla, czyli promującego ekologiczne i nowoczesne rozwiązania w motoryzacji.Inne państwa już od lat zachęcają swoich obywateli do kupowania ekonomicznych, jak najmniej zanieczyszczających atmosferę pojazdów. Tymczasem u nas ciągle obowiązuje akcyza, która służy wyłącznie finansowaniu wydatków państwa. I jest podatkiem niesprawiedliwym.Ekologiczny, czyli lepszyNajlepiej widać to na przykładzie toyoty avensis 2,2 D-4D, która ze względu na silnik o pojemności większej niż dwa litry obciążona jest akcyzą w wysokości 18,6... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+8=?


Informacje o plikach "cookies"