Aby zlikwidować zatory płatnicze, trzeba określić w ustawie terminy płatności, wprowadzić sankcje prawne i finansowe za ich nieprzestrzeganie, a przede wszystkim zapisać sankcje podatkowe dla dłużników – domagają się przedsiębiorcy – członkowie BCC.

Biznes chce większych sankcji dla dłużników

Ich zdaniem proces odzyskiwania należności przebiegałby sprawniej również wówczas, gdyby została skrócona procedura egzekucji wierzytelności na drodze sądowej oraz skrócone terminy kredytu kupieckiego.

Jednak za największą przeszkodę w prawidłowym funkcjonowaniu firm uważają zasadę, że nawet niezapłaconą fakturę należy zaksięgować. Dlatego mimo że kontrahent nie zapłacił, trzeba uiścić podatek dochodowy i VAT.

– W najkorzystniejszej sytuacji znajduje się dłużnik, który niezapłaconą fakturę może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, co po jego stronie powoduje zapłatę niższego podatku – zwraca uwagę Adam Szejnfeld, poseł i były wiceminister gospodarki.

Przekazał on już ministrowi finansów odpowiedni projekt założeń do ustawy. Zaproponował w nim m.in., by po upływie terminu płatności faktury wierzyciel zawiadamiał dłużnika, że nie dostał pieniędzy, i wyznaczał dodatkowe 14 dni na zapłatę. 

Zatory płatnicze wymuszają podnoszenie cen produktów i usług przez firmy

Po bezskutecznym upływie tego terminu wierzyciel zawiadamiałby urząd skarbowy o zaległości i zgłaszałby, że nie zapłaci podatku od kwoty z tej faktury. Poseł Szejnfeld dodaje, że takich kroków nie można byłoby podjąć co do należności spornych oraz w stosunku do firm, które mają już otwarty proces upadłościowy.

– Polska zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej – po Portugalii i Hiszpanii – jeśli chodzi o liczbę przeterminowanych płatności. Stają się one coraz większą przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej – ocenia dr Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC, minister w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.

Przytacza on wyniki ankiety opracowanej w maju 2012 r. przez BCC. Przedsiębiorcy stwierdzili w niej, że zatory wymuszają na nich ograniczenie płac i zatrudnienia oraz podwyższenie ceny oferowanych produktów i usług. Prowadzą też do zalegania ze zobowiązaniami wobec Skarbu Państwa.


PO: należy zwiększyć bezpieczeństwo w SKOK-ach

Zmiany w projekcie noweli ustawy o SKOK-ach autorstwa PO mają jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo zdeponowanych w nich wkładów - mówili na konferencji posłowie Platformy. Proponują m.in., by wkłady były gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.Jakub Szulc (PO) na wtorkowej konferencji prasowej mówił o poselskim projekcie noweli ustawy o SKOK-ach, która do laski marszałkowskiej wpłynęła 19 lipca."Ten projekt zasadza się na trzech zasadniczych propozycjach. Pierwsza to zwiększenie kompetencji Komisji Nadzoru Finansowego. Tutaj dajemy Komisji zarówno kompetencje do tego, aby mogła określać poziom ryzyka aktywów, lokat, które są złożone w systemie spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. KNF będzie też mogła inicjować działania naprawcze, gdy bezpieczeństwo choćby pojedynczej kasy zostanie zagrożone" - wyjaśnił.Projekt przewiduje też, że depozyty zgromadzone w SKOK-ach miałyby być gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny."BFG sprawdził się przez ostatnie 20 lat ... ...

Biedroń zarzucił Duninowi z PO kradzież projektu projektu ustawy o związkach partnerskich

Robert Biedroń (RP) zarzucił posłowi PO Arturowi Duninowi kradzież projektu ustawy o związkach partnerskich. Dunin odrzuca zarzuty i zapowiada, że złoży wniosek do komisji etyki o ukaranie Biedronia.Poseł Ruchu Palikota Robert BiedrońBiedroń twierdzi, że ponad 80 proc. stwierdzeń zawartych w projekcie Dunina jest skopiowana z propozycji przygotowanych przez Ruch Palikota i SLD. "Nie spotkałem się w Sejmie z taką kradzieżą, z takim przekrętem politycznym" - powiedział Biedroń na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.Relacjonował, że po zapoznaniu się z zamieszczonym w internecie projektem o związkach partnerskich przygotowanym przez posła PO Artura Dunina, stwierdził, że jest on kopią projektów RP i SLD."86 proc. słów, wyrazów, stwierdzeń w tym projekcie jest skopiowana z naszych projektów" - zaznaczył Biedroń.Poseł odwołał się też do zarzutów PO, jakoby projekty RP i SLD były niekonstytucyjne. "Nie wiem, jak można będzie prowadzić dyskusję na temat tych projektów i twierdzić, ... ...

Gminy nie mają pieniędzy na asystentów rodziny

W wielu samorządach obowiązki asystentów rodziny przejmą pracownicy socjalni. To dla nich oznacza utratę szczególnych uprawnień, takich jak dłuższy urlop czy dodatek do wynagrodzeniaNajważniejsze elementy reformy systemu opieki nad dziećmiMimo że już za miesiąc samorządy bedą stosować nową ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wciąż nie wiadomo, które jej rozwiązania i w jakim zakresie będą wprowadzane przez gminy i powiaty.Jest to spowodowane tym, że nowe zadania, takie jak zatrudnianie asystentów rodzin oraz koordynatorów rodzin zastępczych, będą musiały realizować za własne pieniądze, bo przewidziana na ten cel rezerwa budżetowa wynosi 62,5 mln zł, a samorządy szacują, że potrzebnych jest aż 700 mln zł.O zwiększenie rezerwy do 300 mln zł występowało też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ale nie uzyskało na to zgody. Samorządy mówią więc wprost, że nowe przepisy będą stosować, ale w okrojonym zakresie.Nieliczne etatyTymczasem działalność asystentów rodz... ...

Senat o prawie prasowym

Senat ma dziś po raz drugi zająć się projektem noweli prawa prasowego.Senat o prawie prasowym Po zmianach spowodowanych wspólnym protestem większości mediów, zakłada on pozostawienie dzisiejszej formy sprostowań dotyczących jedynie faktów, jako jedynej reakcji na publikacje prasowe. Senacki projekt, jakim pierwotnie mieli się zajmować parlamentarzyści, przewidywał dużo szerszą kategorię odpowiedzi podmiotów materiału prasowego, również jeśli osoba opisana w tekście nie zgadzała się jedynie z opinią, a nie prostowała fakt.Zmiana ustawy jest konieczna, gdyż obecne jej brzmienie zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. W grudniu 2010 r. orzekł, że niekonstytucyjna jest konstrukcja, zgodnie z którą nie jest precyzyjnie opisane, czym jest sprostowanie, a czym odpowiedź. Ma to takie znaczenie, że za nieuzasadnioną odmowę publikacji sprostowania grożą sankcje karne. A przepisy karne muszą być formułowane precyzyjnie.Wspomniane regulacje tracą moc 14 czerwca. ...

Ruch Palikota powołał zespół ds. racjonalnej polityki przeciwdziałania narkomanii

Ruch Palikota powołał w czwartek parlamentarny zespół ds. racjonalnej polityki przeciwdziałania narkomanii - powiedział PAP poseł Ruchu Michał Kabaciński. Zespół ma m.in. analizować przepisy oraz proponować własne rozwiązania legislacyjne.Kabaciński zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu (14-16 marca)odbędzie się spotkanie organizacyjne, wybór prezydium i zaplanowane zostaną działania na najbliższe miesiące.Pod koniec stycznia politycy Ruchu Palikota zapowiadali powołanie parlamentarnego zespołu ds. racjonalnej polityki narkotykowej. Kabaciński powiedział PAP, że ostatecznie nazwa zespołu została zmieniona, bo o pierwotnej pozytywnie nie wyraziło się Prezydium Sejmu.Według posła zespół ma się m.in. spotkać z legislatorami z Czech, którzy w swym kraju wprowadzali zmiany w polityce narkotykowej.Poseł dodał, że Ruch Palikota przedstawi kompleksową nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W projekcie ma się znaleźć m.in. zapis, że marihuana ma zastosowanie medyczne i... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
2+4=?


Informacje o plikach "cookies"