Polacy rzucili się na zakupy. Według nowych danych GUS listopadowa sprzedaż detaliczna w porównaniu z listopadem 2010 r. wzrosła o 12,6 proc. Inflacja zjada nasze dochody, więc wydajemy pieniądze i ze sklepów znika wszystko oprócz aut.

Dynamika wzrostu sprzedaży zaskoczyła handlowców i analityków, którzy oczekiwali wyniku na poziomie nieco ponad 10 proc. – Wysoka konsumpcja to efekt wzrostu cen, które podwyższały wartość sprzedaży – tłumaczy Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku. Analitycy Lewiatana dobre wyniki tłumaczą stabilnością na rynku pracy. Bo choć bezrobocie w listopadzie było nieco wyższe – 12,1 proc., o 0,3 pkt proc. więcej niż w październiku, to zwiększyło się zatrudnienie w przedsiębiorstwach. Ale powodów dobrej sprzedaży trzeba też upatrywać w sferze emocjonalnej. W obawie przed inflacją – 4,8 proc., gdy wynagrodzenie wzrosło tylko o 4,4 proc. – Polacy przestali oszczędzać. Według badań Nielsena aż 40 proc. boi się, że w ciągu pół roku wzrosną ceny żywności, jedna trzecia martwi się wzrostem rachunków za prąd, gaz i wodę, a jeden konsument na siedmiu obawia się podwyżek cen benzyny. W listopadzie sprzedaż żywności zwiększyła się o 4,1 proc. rok do roku.

Ale nie tylko. O 15,2 proc. wzrosła sprzedaż książek i prasy, co może być oznaką pospolitego ruszenia po świąteczne sprawunki. – Dziś konsumpcja jest odpowiednikiem zachowań obywatelskich. Wyrażamy siebie poprzez kupowanie, a nie mamy już kompleksów jak w poprzedniej dekadzie – uważa profesor Roch Sulima, antropolog. Zakupy już nie muszą odbywać się w galerii handlowej, może to być dyskont czy lokalny bazar. – W efekcie wszystkie grupy kupują coraz więcej – tłumaczy.

Polacy to fenomenalni konsumenci. – W przeciwieństwie do Niemców, dla których zakupy to obowiązek, my z wydawania pieniędzy czerpiemy przyjemność – mówi Olgierd Rodziewicz-Bielewicz z firmy doradczej Catman Polska.

A handlowcy stają na głowie, żeby tak było. Co roku ekspozycje w marketach są coraz bardziej różnorodne i kolorowe, a to właśnie tam sprzedaż notuje największe wzrosty, które w listopadzie sięgnęły 29,1 proc. rok do roku.

Nie wstydzimy się już kupować w dyskontach. – Biedronka i Lidl to już nie są sklepy dla ubogich, odwiedza je co trzeci Polak. Jeszcze większe wzrosty notuje e-sprzedaż. Według firmy doradczej Jones Lang LaSalle rok do roku podskoczyła do 33,5 proc., a to wynik najwyższy w Europie.

Według teorii prof. Sulimy polscy konsumenci sprzed przełomu byli „ludźmi bazaru” – najważniejsza była dla nich interakcja z innymi ludźmi. Ci z lat 90. stali się „ludźmi hipermarketu”. Dziś dojrzeliśmy.

Ale po kilku świątecznych dniach bez handlu sklepy znów przeżyją wielkie oblężenie. Zupełnie jakbyśmy obawiali się, że znowu zabraknie na półkach towarów.


TVN traci na fali spekulacji, że wypadnie z indeksu WIG20

Notowania TVN, drugiego nadawcy telewizyjnego w Polsce, spadły o 4,2 proc., do najniższego poziomu od czasu wejścia na giełdę w 2004 roku w związku ze spekulacjami, że firma zostanie usunięta z indeksu WIG20, największych spółek warszawskiego parkietu – podaje agencja Bloomberg.Akcje TVN potaniały w piątek o 4,2 proc. do 6,19 zł, podczas gdy indeks WIG20 zyskał 1 proc.Akcje TVN potaniały w piątek o 4,2 proc. do 6,19 zł, podczas gdy indeks WIG20 zyskał 1 proc.Akcje mogą opuścić prestiżowy indeks, gdyż wartość rynkowa firmy spadła w tym roku o 40 proc. do 2,13 mld zł – uważa Waldemar Stachowiak, analityk Ipopema Securities z Warszawy. Niemal „pewnym kandydatem” do zastąpienia telewizyjnego nadawcy jest firma Eurocash, największy w Polsce dystrybutor szybko zbywalnych produktów. TVN jest w tym roku najgorszym członkiem indeksu WIG20, m.in. dlatego, że gospodarcze spowolnienie podcięło wpływy z reklam. Sama spółka przewiduje, iż jej rynek reklamowy skurczy się w 2012 roku o praw... ...

Inflacja niewrażliwa na stopy procentowe

Gospodarka słabnie, a inflacja nie odpuszcza. Wszystkiemu winne ceny surowców rolnych i energetycznych. Ich wzrostu podwyżkami stóp procentowych okiełznać się nie da. Na czynniki polityczne i pogodowe nie ma rady.Inflacja cen konsumentów i inflacja bazowa (w proc.)Wszystko wskazuje na to, że cykl zaostrzania kursu przez Radę Polityki Pieniężnej mamy za sobą.Wszystko wskazuje na to, że cykl zaostrzania kursu przez Radę Polityki Pieniężnej mamy za sobą. Z wypowiedzi części jej członków wynika, że optują oni za obniżką stóp procentowych. Trudno się jednak spodziewać, by Rada taką decyzję podjęła w najbliższym czasie. Do takiego posunięcia skłonić by ją mogło jedynie zdecydowane pogorszenie się sytuacji w naszej gospodarce. Choć spowolnienie tempa jej wzrostu jest wyraźnie widoczne, to na tle innych krajów wciąż nie wygląda groźnie. Sytuacja może się jednak nie tylko jeszcze pogorszyć, ale też utrzymywać się w takim stanie przez dłuższy czas. Na takie zagrożenie wskazuje już nie tylko ... ...

Polscy przedsiębiorcy obawiają się pogorszenia koniunktury pod koniec roku

W III kwartale cząstkowe oceny bieżącej kondycji ekonomicznej pozostały na relatywnie dobrych poziomach - wynika z badań koniunktury przeprowadzonych przez NBP. Wyniki badania pokazują jednak narastanie obaw dot. możliwości pogorszenia koniunktury pod koniec roku."Cząstkowe oceny bieżącej kondycji ekonomicznej pozostały w III kw. na relatywnie dobrych poziomach. Wyniki badania pokazują jednak narastanie obaw odnośnie możliwości pogorszenia koniunktury pod koniec roku" - napisano w opublikowanym w piątek raporcie."Drugi kwartał z rzędu wyraźnie obniżył się optymizm oczekiwań, w tym przede wszystkim w obszarze popytu i produkcji. W efekcie mniej firm podejmie decyzje o zwiększeniu zatrudnienia, niskie pozostało również zainteresowanie rozbudową potencjału wytwórczego. Przedsiębiorstwa rzadziej zamierzają podnosić ceny, przy malejących oczekiwaniach inflacyjnych, choć wolniej niż w poprzednim kwartale" - dodano.Zdaniem autorów raportu spadek optymizmu w odniesieniu do kierunku zmian w ... ...

Czarna lista barier inwestycji

Wykonawcy buntują się przeciw zasadom, na jakich prowadzone są u nas wielkie budowy. – To publiczni inwestorzy stworzyli problemy, które wywołały falę upadłości – twierdząBudownictwo słabnieCzarna lista to efekt desperacji spółek budowlanych. Od początku roku upadłość ogłosiło 170 przedsiębiorstw budowlanych. Przedstawiciele największych spółek sektora wykonawczego i projektowego pracują nad czarną listą barier spowalniających rozwój infrastruktury. Dokument ma zostać upubliczniony na przełomie 2012 i 2013 r. Trafi m.in. do resortów: sprawiedliwości, transportu i rozwoju regionalnego oraz Urzędu Zamówień Publicznych, GDDKiA, PKP i Komisji Europejskiej.– Powodem zapaści polskiego budownictwa jest wprowadzanie coraz bardziej restrykcyjnych przepisów i warunków umów oraz poszerzanie katalogu kar nakładanych na wykonawców. Te zmiany uniemożliwiają sprawną realizację kontraktów. To z ich powodu dochodzi do zrywania umów i upadłości wykonawców – twierdzi Rafał Bałdys, prezes Związku Praco... ...

Ruda żelaza najdroższa od dwóch lat – dzięki apetytowi Chin

Ruda żelaza drożeje najbardziej od dwóch lat ponieważ analitycy przewidują, że Chiny, największy nabywca surowca, zakupią za granicą w 2013 roku jego rekordowe ilości, bo przyspieszający wzrost gospodarczy podsyca popyt na stal – pisze agencja Bloomberg.Tak wydobywa się rudę żelaza w Afryce.Według dziesięciu analityków ankietowanych przez Bloomberga eksport surowca do Chin wzrośnie o 6,9 proc. do 778 mln ton w roku 2012. Do czerwca cena za rudę żelaza podskoczy o 26 proc. do 170 dolarów za tonę – prognozuje Justin Smark z Westpac Banking Corp., który właściwie przewidział tegoroczny spadek i należy do autorów najbardziej trafnych prognoz w dziedzinie metali przemysłowych.Jeszcze we wrześniu ceny rudy runęły do poziomu trzyletniego minimum, kiedy okazało się, że chińska gospodarka zwalnia siódmy kwartał z rzędu. Ale od tego czasu notowania surowca podskoczyły o 56 proc. na fali rosnącego przeświadczenia, że gospodarka Państwa Środka będzie przyspieszać przynajmniej przez najbliżs... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
3+2=?


Informacje o plikach "cookies"