Jest mało prawdopodobne, by w Polsce powtórzył się scenariusz z USA, gdzie rozpoczęcie wydobycia gazu łupkowego na dużą skalę spowodowało w latach 2008-2011 spadek cen gazu o 50 proc. - oceniła agencja ratingowa Fitch.

Agencja Fitch nie przewiduje, że gaz łupkowy zmiejszy ceny gazu w Polsce

W opinii agencji, komercyjne wydobycie gazu łupkowego w Polsce przez pierwsze 10 lat nie powinno doprowadzić do znaczącego obniżenia cen. Fitch zastrzegł jednocześnie, że ciągle jest za wcześnie, by robić jakiekolwiek znaczące prognozy co do przyszłości gazu łupkowego w Polsce.

"Z perspektywy kredytowej, oceniamy eksploatacja jako wysoce ryzykowną i kapitałochłonną, Jednocześnie uważamy za korzystne współpracę między polskimi firmami bądź pozyskiwane partnerów zagranicznych jako środek ograniczania ryzyka" - napisała agencja w komentarzu do publikacji raportu Państwowego Instytutu Geologicznego.

Według Fitcha, obecna faza eksploatacji gazu, z punktu widzenia ratingów kredytowych jest dla polskich firm energetycznych neutralna, jednakże znaczący wzrost wydatków inwestycyjnych związanych z gazem łupkowym będzie miał wpływ na wyniki oraz potencjalnie również na ratingi tych firm.

Z opublikowanego w środę raportu Państwowego Instytutu Geologicznego wynika, że najbardziej prawdopodobna wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce zawiera się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych.

To około dziesięciokrotnie mniej niż mówiły pierwsze amerykańskie szacunki tych zasobów (5,3 bln m sześc.), ale jednocześnie kilka razy więcej, niż zawierają udokumentowane złoża konwencjonalne (145 mld m sześc.). W raporcie zaznaczono jednocześnie, że maksymalne zasoby gazu łupkowego mogą okazać się wyższe i wynieść do 1,92 bln m sześc.


Niemiecki boom po latach stagnacji

Kryzys w strefie euro winduje ceny domów w Niemczech. Część ekspertów ostrzega przed bańką spekulacyjną W większości państw strefy euro w ciągu dekady do 2007 r. ceny domów i mieszkań wzrosły o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Niemcy jednak tamten boom całkowicie ominął. Jak wynika z danych zebranych przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych, pod koniec 2009 r. ceny nieruchomości na rynku wtórnym były nad Renem nawet niższe niż 17 lat wcześniej. ...

Polskie weto w sprawie CO2 w UE można obejść prawnie

Weto Polski wobec ambicji UE na drodze do redukcji emisji CO2 o 80 proc. w 2050 r. ma charakter polityczny a nie prawny, więc wbrew polskiemu stanowisku KE może zaproponować przepisy ws. dalszego zmniejszenia emisji a ich przyjęcie nie wymagałoby jednomyślności.Flaga UEW piątek po wielogodzinnych rozmowach ministrów środowiska UE Polska zawetowała plany, by do 2030 r. UE zredukowała emisje CO2 o 40 proc., a do 2040 r. - o 60 proc. w porównaniu z 1990 r. Duńska prezydencja podkreślała, że 26 krajów poparło jej propozycję kompromisu, a duńska komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard zapowiedziała dalsze prace na rzecz tzw. kroków milowych pomimo sprzeciwu Polski. "Będziemy robić swoje (...); jeden kraj nie może blokować 26 krajów" - mówiła.Polska już raz zawetowała klimatyczne propozycje Komisji Europejskiej w 2011 r.Ponieważ na piątkowej Radzie ministrów omawiany był tzw. komunikat KE ws. obniżania emisji, a nie legislacyjna, prawnie wiążąca propozycja nowych przepisów, to weto w głosow... ...

Na funkcjonującym od trzech tygodni obowiązkowym portalu Licytacje Komornicze pojawiło się już ponad 1,3 tys. ogłoszeń o aukcjach nieruchomości Każde internetowe obwieszczenie o licytacji na stronie www.e-komornik.com zawiera opis nieruchomości, rodzaj, cenę wywołania (stanowiącą trzy czwarte ceny oszacowanej przez rzeczoznawcę) i oczywiście datę licytacji. Po kliknięciu ikonki „powiększ" można przeczytać dokładne dane o nieruchomości i obejrzeć mapkę pokazującą miejsce jej położenia. ...

W jaki sposób nie wolno informować o cenach towarów i usług

Nie można zestawiać ze sobą ceny promocyjnej produktu ze starą ceną, jeżeli ta ostatnia nie była tak naprawdę stosowana przez przedsiębiorcę. Takie działanie wprowadza w błąd klientów Niezbędnik: Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym Spółka zajmująca się sprzedażą leków i produktów leczniczych wprowadzała konsumentów w błąd, podając nieprawdziwe informacje o promocyjnych cenach leków. Tak uznała prezes urzędu antymonopolowego i nałożyła na przedsiębiorcę karę w wysokości ponad 123 tys. zł. ...

Zbiory zbóż w Polsce na poziomie 23-25 mln ton

Żniwa dobiegają końca, w tym roku zbiory zbóż podstawowych wyniosą 23-25 mln ton. Jakość ziarna jest dobra, a plony dosyć wysokie - powiedział w piątek PAP wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.Żniwa dobiegają końca, w tym roku zbiory zbóż podstawowych wyniosą 23-25 mln ton.W większości województw zebrano już ponad 90 proc. zbóż i rzepaku. Najmniej zaawansowane są prace w woj. zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. W całej Polsce działają skupy zbóż. Tam gdzie żniwa się zakończyły, (Opolskie, Małopolskie, Lubelskie), spada podaż ziarna do skupów. Ci rolnicy, którzy nie mają możliwości przechowania ziarna, już je sprzedali, a pozostali trzymają zboże, licząc na lepsze ceny.Większe zbiory kukurydzyJeżeli chodzi o zbiory kukurydzy, sytuacja w Polsce jest inna niż w ubiegłych latach. Kukurydzę zasiano na powierzchni ok. 1 mln hektarów, a zbiory mogą być o 1 mln ton wyższe niż w ubiegłym roku i wynieść ok. 3 mln ton. Może w związku z tym powstać problem z dosuszaniem ziarna i jego p... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+6=?


Informacje o plikach "cookies"