By wejść w życie, międzynarodowa umowa o ściganiu piractwa m.in. w sieci (ACTA) musi uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego. Tymczasem w PE nie brakuje głosów krytycznych: przeciwko są Zieloni, a także część polskich eurodeputowanych.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to międzynarodowy układ, do którego w czwartek ma przystąpić UE.

Nazwę ACTA można tłumaczyć jako "porozumienie przeciw obrotowi podróbkami", dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie, i ma karać m.in. za nielegalne dzielenie się plikami. Zdaniem obrońców swobód w internecie, może prowadzić to blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem.

"Kraje członkowskie w najbliższych dniach mają zamiar podpisać porozumienie, ale żeby weszło ono w życie, musi przejść przez PE jako umowa handlowa (ratyfikacja umowy - PAP). To jest spodziewane w maju lub czerwcu" - powiedział pytany przez PAP podczas codziennej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE ds. handlu John Clancy. Zgoda Rady UE, gdzie reprezentowane są rządy państw członkowskich, zapadła w grudniu za polskiej prezydencji.

Umowę 26 stycznia mają podpisać w Tokio - jak dowiedziała się PAP - ambasador UE w Tokio, ambasador Danii reprezentujący duńską prezydencję oraz ambasadorowie tych krajów członkowskich, które są gotowe podpisać umowę. Kraje UE muszą podpisać ACTA każde z osobna, ponieważ w umowie przewiduje się sankcje karne za łamanie jej postanowień, a przepisy karne to domena prawa krajowego, a nie unijnego.

Choć KE argumentuje, że ACTA podniesie standardy egzekwowania praw autorskich oraz umożliwi skuteczniejszą walkę z handlem podróbkami i piractwem, to ostatnie wpisy na Twitterze unijnej komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes dotyczące projektu amerykańskiej ustawy SOPA zostały odebrane jako wątpliwości względem zapisów ACTA dotyczących internetu. Budząca ogromne kontrowersje za Atlantykiem SOPA ma pozwolić na blokowanie stron (także zagranicznych) podejrzewanych o łamanie praw autorskich.

"Mój pogląd jest taki, że regulacje internetu powinny być efektywne, proporcjonalne oraz zachowujące korzyści otwartej sieci (...). Nie potrzebujemy złego prawa" - napisała Kroes.

W listopadzie 2010 r. - kiedy trwające od czerwca 2008 r. z udziałem Komisji Europejskiej negocjacje umowy zostały już zakończone - PE przegłosował rezolucję, a której wyraził poparcie dla ACTA, jednak w następnym roku przyjął kolejne dwie rezolucje, w których krytykował brak przejrzystości w negocjacjach i apelował o dalsze analizy.

Wątpliwości wyrażali liberałowie w PE, ale w 2010 r. zadeklarowali, że KE uspokoiła ich, że ACTA nie wychodzi poza prawo unijne. W poniedziałek rzeczniczka liberalnej frakcji ALDE Federica Terzi poinformowała PAP, że jest za wcześnie na ostateczne stanowisko frakcji, ponieważ dopiero podpisanie umowy pozwoli na skierowanie jej do PE w celu ratyfikacji.

Nieprzejednani pozostali Zieloni w PE, którzy domagają się opinii Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zgodności zapisów ACTA z prawem unijnym. "Rządy UE próbują "przepchać" porozumienie ignorując poważne obawy" - napisał w oświadczeniu przesłanym PAP eurodeputowany Zielonych Jan Philipp Albrecht. Jego zdaniem wdrożenie umowy może ograniczyć prawa obywateli w UE. Wymienił prawo własności, swobodę wypowiedzi, ochronę prywatności oraz prawo do sprawiedliwego procesu i odszkodowań.

Głosowanie przeciw zadeklarowała SLD

Głosowanie przeciw umowie zadeklarowała w poniedziałkowym oświadczeniu delegacja SLD we frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D). "Jeśli jednak w PE powstanie polityczna większość popierająca porozumienie ACTA deklarujemy poparcie dla starań zmierzających do zaskarżenia ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości" - czytamy w oświadczeniu siódemki polskich eurodeputowanych.

Z kolei zwolennicy umowy wskazują, że zapewni ona artystom, wydawcom, producentom i przedsiębiorcom skuteczniejszą ochronę praw własności intelektualnej poza granicami UE. Także polski resort kultury wskazuje, że wbrew pojawiającym się wątpliwościom, w ACTA są przepisy, które gwarantują, że stosowanie umowy nie będzie prowadzić do naruszania prawa do prywatności i wolności słowa.

"Żaden przepis ACTA nie wprowadza wymogu blokowania legalnych treści w internecie. (...) Również katalog praw własności intelektualnej, za których naruszenie mogą być nakładane sankcje karne, jest w prawie polskim szerszy niż w ACTA. Kuriozalnie brzmi zarzut, jakoby ACTA przewidywało obowiązek monitorowania użytkowników internetu" - czytamy w stanowisku resortu.

W weekend internauci na znak protestu przeciw przystąpieniu Polski do ACTA zablokowali kilka stron internetowych administracji państwowej. Nie można było wejść m.in. na strony Sejmu, premiera, kancelarii premiera, MON i resortu kultury.

Swój podpis pod ACTA złożyło już 8 z 11 stron umowy: Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Korea Płd., Japonia, Nowa Zelandia, Maroko i Singapur. Pozostałe, które jeszcze tego nie zrobiły, to UE, Meksyk i Szwajcaria; KE liczy, że do porozumienia dołączą kolejne kraje.

Inicjatywa ACTA została zgłoszona przez Japonię w 2006 r. a następnie poparta przez USA. Ostatnia z 11. rund negocjacyjnych zakończyła się 2 października 2010 r.

Boni: jest różnica między podpisaniem a ratyfikacją porozumienia

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podkreślił, że międzynarodowe porozumienie ws. walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA wejdzie w życie dopiero wtedy, jeśli zostanie ratyfikowane.

"Jest różnica między - w tej fazie - podpisaniem tego dokumentu, a staniem się przez ten dokument prawem (...). Bardzo na to zwracam uwagę, bo będzie jeszcze ten okres ratyfikacyjny i myślę, że w czasie tego okresu ratyfikacyjnego wszystkie argumenty za i przeciw się pojawią i zależnie od tego ten dokument będzie albo ratyfikowany, albo nie" - powiedział Boni na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Pytany o straty, jakie spowodowali atakujący i blokujący m.in. strony internetowe rządu powiedział, że nie dostrzega specjalnych strat. "Dyskutujemy o tym jak jednolite standardy, jednolite zachowania administratorów sieci powinny powodować, że przy samym blokowaniu stron nie będzie żadnych strat dodatkowych" - podkreślił.

Zdrojewski: mamy czas, by uzupełnić konsultacje nad ACTA

Minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił, że jest jeszcze czas na poszerzenie konsultacji ws. porozumienia ACTA i doprowadzić do tego, by "wszyscy, którzy poczuli się zaniepokojeni, z tego zaniepokojenia wyszli".

Według Zdrojewskiego zdarza się tak, że dokumenty takie jak ACTA w momencie, gdy się pojawiają, nie wzbudzają większego zainteresowania, "bo są trudne".

"Dokument ma nieciekawą nazwę, odnosi się głównie do produktów, czyli podróbek produktów i to na styku Europa-Azja i w minimalnym stopniu obejmuje (...) także inne elementy składające się na nie tylko przepisy prawa, ale raczej dla nas wytyczne przepisów prawa" - mówił minister na poniedziałkowej konferencji prasowej.

"Wszystkie podmioty uczestniczące w negocjacjach albo na tym dokumencie się zawiodły, bo liczyły na to, że on będzie restrykcyjny, albo go po prostu potraktowały jako neutralny - z mojego punktu widzenia słusznie - czyli nieingerujący w obecny system prawny państwa polskiego" - powiedział.

Jak dodał, nie wie natomiast, dlaczego stało się tak, że "mamy taką eksplozję opinii". "I trochę jest to element smutny. Natomiast biorę go też do siebie, (...) do naszych też wyrzutów sumienia, bo oznacza to, iż konsultacje muszą być prowadzone jeszcze szerzej, muszą być ponawiane" - ocenił.

Minister zaznaczył, że na szczęście jest jeszcze czas, by konsultacje uzupełnić. "Jestem przekonany, że konsultacje będą zmierzały do tego, by wszyscy ci, którzy poczuli się zaniepokojeni, z tego zaniepokojenia, krótko mówiąc, wyszli" - powiedział Zdrojewski.


Ekonomiści spodziewają się w 2012 r. wzrostu poniżej 4 proc. PKB

W przyszłym roku wzrost gospodarczy Polski będzie poniżej przewidywanego przez resort finansów poziomu 4 proc. PKB - ocenili ekonomiści, którzy wzięli udział w środowym panelu Towarzystwa Ekonomistów Polskich.Główny ekonomista Business Center Club prof. Stanisław Gomułka prognozuje, że w przyszłym roku PKB Polski wzrośnie o 3 proc. i w podobnym tempie będzie rósł w 2013 r. "Zejście z deficytem sektora finansów publicznych będzie raczej na poziomie 4 proc. w roku 2012 niż na poziomie 2,9 proc. (jak zapowiada resort finansów - PAP) i około 3 proc. w 2013 r." - powiedział profesor.Gomułka sformułował katalog działań, które przyszły rząd powinien podjąć, ale czego - jego zdaniem - nie zrobi. Ekonomista wskazał na konieczność: radykalnego ograniczenia przywilejów emerytalnych, podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet, likwidację Karty Nauczyciela, wprowadzenia bardziej elastycznej indeksacji rent i emerytur, przyspieszenia prywatyzacji i uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej oraz ogranic... ...

Czy deregulacja pominie starszych asystentów sędziów?

Projektowane zmiany mające poszerzyć dostęp do zawodów prawniczych pomijają starszych asystentów sędziów. Ta grupa osób nie może łączyć swojej pracy z odbywaniem aplikacji. Przez lukę w prawie może być pozbawiona również możliwości zdawania egzaminów zawodowychAsystent sędziegoUstawa deregulacyjna znajduje się na finiszu prac sejmowej komisji nadzwyczajnej powołanej specjalnie do rozpatrzenia jej i kolejnych analogicznych projektów ustaw. W założeniu jej zapisy ułatwią dostęp do wykonywania 50 zawodów regulowanych. Niektóre z nich po raz pierwszy znalazły się na celowniku deregulatorów - dla zawodów prawniczych jest to kolejna odsłona trwających od 2005 roku działań zmierzających do powiększenia katalogu osób uprawnionych do zdawania egzaminu zawodowego albo wpisu na listy zawodowe bez odbycia aplikacji.Także w debatowanej obecnie ustawie poszerzono katalog osób, które mogą bez odbywania aplikacji zdawać egzamin zawodowy: adwokacki, notarialny i radcowski. Zwiększeniu ulec ma rów... ...

Fiskus sprawdza paragony fiskalne i edukuje podatników

Do 31 sierpnia 2012 r. inspektorzy kontroli skarbowej będą weryfikować w miejscowościach wypoczynkowych, czy sprzedawcy wystawiają kupującym paragony fiskalne.Kasa fiskalnaW trakcie tegorocznej akcji „Weź paragon” pracownicy urzędów kontroli skarbowej (UKS) dzielą czas między kontrole a edukację. Inspektorzy biorą udział w różnego rodzaju festynach i imprezach okolicznościowych, w czasie których wręczają pocztówki z grafiką Andrzeja Mleczki z wymienionymi korzyściami płynącymi z wzięcia paragonu. Na turystów i mieszkańców czekają też koszulki, kubki, naklejki, a na najmłodszych – słodycze i balony.Chodzi o to, by – jak wyjaśnia Joanna Kruz z UKS w Katowicach – uświadomić każdemu obywatelowi, jak ważną rolę odgrywa ewidencjonowanie sprzedaży i wydawanie paragonów fiskalnych. Dlatego oprócz edukacji są też prowadzone kontrole.Inspektorzy odwiedzają miejscowości turystyczne i wypoczynkowe. Są nad morzem, na Mazurach i w górach.– W przypadku województwa lubuskiego nad jeziorami, w ... ...

W 2012 r. będą podwyżki akcyzy

W październiku 2013 r. kończy nam się okres dla stosowania zwolnienia z akcyzy dla gazu i dlatego konieczne będą zmiany ustawowe - mówi Jacek Kapica, wiceminister finansów.Jacek Kapica, wiceminister finansów Fot. Wojciech GórskiOd 1 stycznia 2012 r. podatników czeka kilka podwyżek w związku ze wzrostem akcyzy. Zacznijmy od wyrobów tytoniowych. O ile zdrożeje paczka papierosów?O tym przekonamy się, kiedy ostateczne decyzje biznesowe podejmą producenci. Mogą przecież nie przenieść wyższej akcyzy na cenę w ogóle. Mogą podwyższyć ceny papierosów średnio o 50 gr, co wynikałoby z ustalonej na 2012 r. podwyższonej kwotowej stawki akcyzy na papierosy. Mogą również podwyższyć ceny w stopniu wyższym, niż wynikałoby to z przełożenia wzrostu akcyzy na ceny. Doświadczenie ubiegłoroczne pokazuje, że przy takim samym mechanizmie paczka papierosów podrożała o ok. 80 groszy. Należy więc przyjąć, że czeka nas podwyżka od 80 groszy do 1 zł.Czy wydawane są nowe banderole?Wydajemy nowe znaki akcyzy, ban... ...

Jeszcze przez rok podatnik nie odliczy VAT-u od zakupu paliwa do samochodu osobowego

Przedsiębiorca który nie potrzebuje w swojej działalności samochodu ciężarowego lub np. specjalnego nie może w żadnej części odliczyć VAT-u od zakupu paliwa. Są szanse, że w tym zakresie sytuacja się poprawi ale dopiero od przyszłego roku. PaliwoPrzed dokonaniem zakupu samochodu, warto zastanowić się, jakie konsekwencje dla przyszłych zobowiązań z fiskusem będzie rodził wybór konkretnego pojazdu. Wysokość VAT-owskich rozrachunków z tytułu eksploatacji używanego na potrzeby działalności gospodarczej samochodu zdeterminowana jest bowiem jego rodzajem.Odliczenie paliwa przy ciężarowych i specjalnychPrzy zakupie paliwa silnikowego, oleju napędowego lub gazu do samochodów ciężarowych oraz specjalnych podatnik dysponuje prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną wartość podatku naliczonego wynikającego z zakupu. Warto pamiętać, iż od 1 stycznia 2013 r. faktury potwierdzające zakup paliwa, oleju czy gazu do napędu samochodów, będące podstawą do odliczenia podatku VAT, nie muszą za... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
8+5=?


Informacje o plikach "cookies"