Grzejniki często nazywane są przez nas kaloryferami, możemy je podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszą grupę stanowią grzejniki typu woda-powietrze, drugą natomiast grzejniki typu para-powietrze. Grzejniki stanowią element składowy układów centralnego ogrzewania i są powszechnie wykorzystywane do ogrzewania wszelkiego rodzaju pomieszczeń, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach, czy fabrykach.
Znane wszystkim grzejniki żebrowe są obecnie wykorzystywane bardzo rzadko, zostały one zastąpione przez grzejniki mające postać płyt stalowych, które nazywane są grzejnikami płytowymi. Grzejniki płytowe charakteryzują się dużo lepszą wydajnością niż grzejniki żebrowe, a według niektórych również zdecydowanie lepszym wyglądem, co jakby nie patrzeć również ma znaczenie.
Grzejniki, czyli innymi słowy wymienniki ciepła, generują ciepło w wyniku przepływu przez nie gorącej pary lub cieczy, którą jest woda.
Istnieją dwa sposoby ogrzewania wody zasilającej grzejniki, pierwszym z nich jest ogrzewanie jej w kotle i potem kierowanie do kaloryferów, drugim natomiast ogrzewanie wody zasilającej przez wodę pochodzącą z sieci ciepłowniczej.


Grzejniki podłogowe i ścienne

Zadaniem grzejników jest utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury na pożądanym poziomie. Ciekawym rozwiązaniem są grzejniki montowane w ścianach i w podłodze. Grzejniki montowane w ścianach, to tak zwane ogrzewanie ścienne, natomiast grzejniki montowane w podłodze nazywane są ogrzewaniem podłogowym.Grzejniki umieszczone w ścianach umożliwiają równomierne ogrzanie pomieszczenia, temperatura jest taka sama na całej jego wysokości. Jest to duża zaleta, której nie posiadają grzejniki montowane tradycyjnie pod oknem.Grzejniki umieszczone w podłodze sprawiają oczywiście, że właśnie przy niej temperatura jest najwyższa, obniża się ona wraz z oddalaniem się od podłogi w kierunku sufitu. Ogrzewanie podłogowe powoduje równomierne rozprzestrzenianie się kurzu wewnątrz pomieszczenia, a nie wzdłuż ścian, jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania ściennego. Nierównomierne rozmieszczenie ciepła wewnątrz pomieszczenia przez grzejniki podłogowe, jest szczególnie korzystne dla alergików.Zaletą obu r... ...

Pionowe rozwiązania – grzejniki Vertikal

Grzejniki Vertikal są grzejnikami pionowymi, stanowią one bardzo doskonałe rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania pomieszczeń. Pozwalają na dużą oszczędność miejsca a poza tym dają duże możliwości. Wybór grzejników Vertikal jest bardzo szeroki, zarówno jeżeli chodzi o wymiary jak i wzornictwo. W ofercie dostępne są grzejniki Vertikal o szerokości zaledwie trzydziestu centymetrów, ich długość możemy dostosować do wysokości pomieszczeń, taka elastyczność gabarytów pozawala wykorzystać powierzchnie, w których nie może znajdować się nic innego, gdyż są zbyt wąskie, a tym samym zaoszczędzić inne miejsca na rzecz mebli lub innych urządzeń. Poza tym taka forma grzejników nie wpływa niekorzystnie na ich moc i również są on bardzo wydajne. Warto wspomnieć, że dodatkowo grzejnik Vertikal mogą być zaopatrzone w chociażby w wieszaczki, co czyni jej jeszcze bardziej użytecznymi.Producenci grzejników Vertikal starają się zachęcić do zakupu oferując bardzo szeroką gamę modeli, wybierać możemy miedzy ... ...

Nie wolno samemu zdjąć kaloryferów w mieszkaniu

Pan Dariusz uznał, że za dużo płaci za ogrzewanie. Dlatego podczas remontu zdemontował kaloryfery w mieszkaniu i w ten sposób odciął się od sieci. – Kiedy powiadomiłem o tym wspólnotę, usłyszałem, że nie mam prawa demontować grzejników, a za ogrzewanie i tak będę musiał płacić! – skarży się czytelnik. – Czy wspólnota może naliczać mi opłaty za CO, z którego po zdjęciu grzejników nie korzystam? Czy rzeczywiście nie wolno zdejmować grzejników? Dlaczego ktoś ma za mnie decydować, jak mam ogrzewać swoje mieszkanie?KaloryferW tym przypadku prawo jest po stronie zarządu wspólnoty. Grzejniki bowiem, niezależnie od tego, czy ogrzewają mieszkanie, lokal usługowy czy klatkę schodową, są integralną częścią instalacji grzewczej budynku, a ta ma służyć w równej mierze całej społeczności.Należy je więc uznać za część wspólną nieruchomości, a właściciel jest zobowiązany korzystać z nieruchomości wspólnej w taki sposób, by nie utrudniać tego innym. Jak wyjaśnia Wojciech Jan Konieczny, dyrektor zarz... ...

Grzejniki płytowe – odpowietrzanie

Grzejniki płytowe zaopatrzone są w odpowietrzniki. Należy pamiętać o odpowietrzeniu grzejników płytowych przed każdym sezonem grzewczym. Instalacje centralnego ogrzewania, których elementem składowym są grzejniki płytowe, powinny być zamknięte, co więcej powinny posiadać naczynia wzbiorcze, gdyż instalacje otwarte, czyli takie, które posiadają dostęp powietrza skracają czas użyteczności grzejników.Żeby móc wykorzystywać grzejniki płytowe przez długie lata, trzeba dbać o to, żeby woda była z nich spuszczana tylko, gdy jest to konieczne, i żeby czas przebywania instalacji centralnego ogrzewania bez wody był maksymalnie krótki, czyli ograniczał się do czasu niezbędnego na przeprowadzenie naprawy lub konserwację.Jeżeli dopiero instalujemy w domu grzejniki płytowe, należy następnie przeprowadzić próbę szczelności całej instalacji, żeby uniknąć późniejszych niespodzianek i problemów związanych z awariami. Należy pamiętać, że po napełnieniu grzejników płytowych wodą, jeżeli instalacja okaz... ...

Grzejniki aluminiowe – nowoczesny element wystroju wnętrz

Grzejniki aluminiowe to idealne rozwiązanie dla osób chcących połączyć bardzo wysoką efektywność ogrzewania pomieszczeń z estetyką. Aluminium charakteryzuje się bardzo dobrym przewodzeniem ciepła, co sprawia, że grzejniki aluminiowe bardzo wydajnie ogrzewają powietrze ,a także szybko reagują na zmiany temperatury. Grzejniki aluminiowe skonstruowane są tak, że ich pojemność jest stosunkowo niska, stąd też niższe niż w innych rozwiązaniach grzewczych zapotrzebowanie na wodę. Gładka powierzchnia jest gwarancją łatwości utrzymania grzejników aluminiowych w czystości, gdyż do każdego ich elementu można bez większych problemów dotrzeć.Grzejniki aluminiowe mogą mieć bardzo zróżnicowaną wielkość, która dostosowywana jest do indywidualnych wymagań klientów. Ich wysoka odporność na korozję gwarantuje brak jej wystąpienia nawet w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności jest wysoki.Coraz częściej kupujący grzejniki starają się zaaranżować wnętrze tak, aby kaloryfery były elementem dekorac... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
8+6=?


Informacje o plikach "cookies"