60 proc. badanych dobrze ocenia prezydenta Bronisława Komorowskiego - wynika z najnowszego sondażu CBOS. To najlepsze oceny działalności głowy państwa odnotowane w trakcie trwającej już rok prezydentury. Według CBOS 59 proc. Polaków źle ocenia pracę posłów.

W porównaniu z lipcem o 4 punkty proc. (do 60 proc.) wzrósł odsetek wyrażających dobrą opinię o pracy prezydenta Bronisława Komorowskiego i jednocześnie - w podobnym stopniu - ubyło niezadowolonych (20 proc., spadek o 3 punkty proc.). To najlepsze oceny działalności głowy państwa odnotowane w trakcie trwającej już rok prezydentury.

Dominuje uznanie dla działalności głowy państwa

Według CBOS, w niemal wszystkich wyodrębnionych grupach społeczno-demograficznych dominuje uznanie dla działalności głowy państwa. Niezadowolenie stosunkowo częściej deklarują zarówno osoby uczestniczące w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu, jak i nieuczestniczące w nich wcale, a także źle oceniający swoją sytuację materialną oraz prywatni przedsiębiorcy.

O funkcjonowaniu urzędu prezydenta lepsze zdanie mają ludzie o poglądach lewicowych (71 proc.) niż o orientacji centrowej (59 proc.) czy prawicowej (62 proc.). Uznanie dla pracy prezydenta Bronisława Komorowskiego wyraża ogromna większość zwolenników PO (84 proc.) i SLD (72 proc.). W elektoracie PiS zdania są podzielone (44 proc. ocen pozytywnych i 42 proc. negatywnych)

Dobrze działalność Bronisława Komorowskiego ocenia też większość (79 proc.) jego wyborców z drugiej tury wyborów prezydenckich. Zwolennicy kontrkandydata - Jarosława Kaczyńskiego - są podzieleni: 40 proc. z nich przekonało się do obecnej prezydentury i niemal tyle samo - 38 proc. - odnosi się do niej z dezaprobatą.

Według CBOS, w sierpniu opinie o działalności parlamentu są niemal takie same, jak w ubiegłym miesiącu i w przeważającej mierze krytyczne. Blisko trzy piąte Polaków (59 proc.) źle ocenia pracę posłów, a ponad dwukrotnie mniejsza grupa (24 proc.) ma o niej dobre zdanie. Niezadowolenie z działalności izby wyższej deklaruje 43 proc. badanych; 27 proc. pozytywnie ocenia pracę senatorów.

CBOS wskazuje, że relatywnie więcej zadowolonych i jednocześnie mniej niezadowolonych z pracy parlamentu jest wśród najmłodszych badanych (18-24 lata), wśród uczących się bądź studiujących oraz wśród znajdujących się w dobrej sytuacji materialnej.

Wyborcy PO (43 proc. i 45 proc.) lepiej oceniają działalność Sejmu i Senatu niż wyborcy PiS i SLD i lepiej niż osoby niezamierzające brać udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Niemniej przeważająca część zwolenników PO (47 proc.) ustosunkowuje się krytycznie do pracy posłów.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 18 - 24 sierpnia 2011 roku na liczącej 1051 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.


Będzie eksperyment w domu Krzysztofa Olewnika. Dokładnie w 11. rocznicę porwania

Gdańska prokuratura apelacyjna prowadząca śledztwo w sprawie okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika zaplanowała na piątek eksperyment. Ma on zostać przeprowadzony w domu zamordowanego w podpłockim Drobinie - ustaliła PAP w źródłach zbliżonych do sprawy.Danuta i Włodzimierz OlewnikUstalenia te potwierdziła PAP w czwartek rzecznik prasowa Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Barbara Sworobowicz. "Zaplanowana na piątek czynność będzie zmierzała do odtworzenia pewnych okoliczności towarzyszących wydarzeniom, które miały miejsce w dniach 26 i 27 października 2001 roku" - wyjaśniła Sworobowicz, odmawiając jednak bardziej szczegółowych informacji co do charakteru, przebiegu i ewentualnych uczestników eksperymentu.Wiadomo jednak, że eksperyment będzie miał miejsce dokładnie tego samego dnia, w którym - przed 11 laty - doszło do porwania Olewnika.Śledczy chcą odtworzyć przebieg zdarzeńJak ustaliła PAP w źródłach zbliżonych do sprawy, eksperyment będzie najprawdopodobniej polegał ... ...

Od 1 stycznia 2013 r. są nowe kwoty zastawu skarbowego

Od 1 stycznia 2013 r. fiskus może się zabezpieczać na ruchomościach i prawach majątkowych dłużnika, które są warte co najmniej 12,3 tys. zł. Nie mogą to być jednak rzeczy lub prawa majątkowe, które nie podlegają egzekucjiDługiW 2012 r. minimalna kwota zastawu skarbowego wynosiła 11,9 tys. zł.Podatnicy, którzy mają zaległości wobec organów skarbowych, starają się sprzedać lub oddać komuś swój majątek, tak by utrudnić egzekucję. Żeby temu zapobiec i zabezpieczyć interesy Skarbu Państwa, fiskus może ustanawiać na rzeczach niesolidnych podatników zastaw skarbowy. Umożliwi mu to przeprowadzenie egzekucji, nawet jeśli przedmioty przejdą na własność innej osoby (podatnik może bowiem swobodnie dysponować przedmiotem zastawu skarbowego, np. go sprzedać).Zastaw skarbowy powstaje poprzez wpisanie rzeczy ruchomych lub zbywalnych praw majątkowych podatnika do specjalnego rejestru skarbowego. Takie wykazy prowadzą naczelnicy urzędów skarbowych. Wpis do rejestru dokonywany jest na podstawie doręcz... ...

Złapani z narkotykami rzadko mają nieznaczną ilość na własne potrzeby. Umorzeń takich spraw jest niewiele Z sondy przeprowadzonej przez „Rz" w kilkudziesięciu prokuraturach w kraju wynika, że śledczy sporadycznie umarzają postępowania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków. Większość złapanych okazuje się albo dilerami, albo posiada co najmniej kilka działek, nie sposób więc uznać, że ma je na własne potrzeby. To oznacza, że alarmistyczne opinie sugerujące, iż więzienia są pełne osób, które trafiły tam, bo raz zapaliły skręta, okazują się mocno przesadzone. ...

Pseudokibice, protesty, ataki terrorystyczne - służby są przygotowane na Euro 2012

Służby są przygotowane do zabezpieczania Euro 2012 - zapewnił we wtorek minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. Dodał, że brane są pod uwagę różnego rodzaju zagrożenia - począwszy od tych związanych z pogodą, a na zamachach terrorystycznych skończywszy."Tak wielkiej operacji - nie tylko w sensie turnieju - nie było w historii kraju. To ogromny sprawdzian dla wszystkich służb i jestem przekonany, że zdadzą go dobrze" - mówił Cichocki.Zaznaczył, że gotowość służb do zabezpieczenia Euro 2012, a także całego kraju, potwierdzają m.in. przećwiczone plany operacyjne. Zastrzegł, że pod uwagę brane są różnego rodzaju zagrożenia.Służbom może przeszkodzić tylko pogoda"Najtrudniejsze do przewidzenia są różnego rodzaju wydarzenia pogodowe, na które nie mamy wpływu. Pogoda może zawsze i w sposób nieprzewidywalny różne rzeczy skomplikować. To będzie czerwiec i nawałnice czy gwałtowne opady występują" - powiedział Cichocki.Dodał, że takim zagrożeniem mogą być też utrudnienia i wypadki komunikac... ...

Szybka magistrala kolejowa między Wyspami i Polską

W przyszłym miesiącu ruszy kolejowe połączenie towarowe między angielską miejscowością Barking, leżącą na wschód od Londynu a Wrocławiem. Operatorem linii będzie DB Schenker, spółka wchodząca w skład niemieckiej grupy Deutsche Bahn.DB Schenker, która jest największym na Wyspach operatorem kolejowych przewozów towarowych, poinformowała, że transporty - zaplanowane na razie jeden raz w tygodniu - będą realizowane nocami na szybkiej magistrali kolejowej, High Speed One. To jedyna w Wielkiej Brytanii linia, która przebiega pod dostatecznie wysokimi mostami i przez wystarczająco szerokie tunele, aby mogły pomieścić większe pociągi używane na kontynencie europejskim – relacjonuje dziennik „Financial Times”.Usługa jest adresowana do detalistów, dystrybutorów żywności oraz przemysłu motoryzacyjnego. W przewozach między obu krajami branże te korzystają dotąd głownie z transportu kołowego dużych ciężarówek, TIR-ów.DB Schenker podkreśla, że użycie większych pociągów pozwoli na to, aby konte... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
1+4=?


Informacje o plikach "cookies"