Chcielibyśmy bardziej skomplikowanego wyboru i możliwości bardziej dokładnego prezentowania kandydata - powiedział prof. Andrzej Rzepliński, prezes TK.

Andrzej Rzepliński, prezes TK podczas konferencji poprzedzającej doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK

– Zakończyliśmy prace nad projektem nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – oznajmił wczoraj prof. Andrzej Rzepliński, prezes TK. Zrobił to podczas wczorajszej konferencji poprzedzającej doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK. Zastrzegł jednak, że na szczegóły będzie trzeba jeszcze poczekać. Teraz projekt trafi do prawników kancelarii prezydenta, a prof. Rzepliński chciałby, żeby to głowa państwa zapoznała się jako pierwsza z propozycjami w nim zawartymi.

Andrzej Rzepliński uchylił jednak rąbka tajemnicy i zdradził, że w projekcie znajdą się również zapisy dotyczące sposobu wyboru kandydatów na sędziów trybunału.

– Chcielibyśmy bardziej skomplikowanego wyboru i możliwości bardziej dokładnego prezentowania kandydata – powiedział prof. Rzepliński.

To dobry kierunek zmian. Długo na to czekali przedstawiciele świata nauki, którzy od lat biją na alarm, że obecne przepisy powodują, że kandydaci na sędziów TK są wybierani z klucza politycznego. Kandydatów przedstawia bowiem grupa co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu.

Pomysłów na zmianę tej sytuacji oraz na wprowadzenie większej transparentności w wyborze sędziów TK było już wiele. Zgłaszali je m.in. byli prezesi TK i profesorowie: Marek Safjan, Jerzy Stępień i Andrzej Zoll. Ich zdaniem apolityczność wyboru sędziów trybunału mogłoby zapewnić opiniowanie kandydatów przez prawnicze środowiska zawodowe i naukowe.

Potrzebę wyłączenia partii politycznych z procesu wyłaniania kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego zgłaszała także Krajowa Rada Radców Prawnych. Radcowie proponowali, aby wprowadzić zasadę otwartych przesłuchań osób ubiegających się o to stanowisko przed sejmową komisją sprawiedliwości i praw człowieka.

Jak do tej pory jednak żaden z opisanych pomysłów nie stał się obowiązującym prawem.


Inteligentne licnziki prądu: wielka inwestycja, ale i niepewne oszczędności

Projekt nowego prawa energetycznego zakłada, że do 2020 r. liczniki energii elektrycznej mają zostać zastąpione inteligentnymi urządzeniami. Gigantyczna inwestycja szacowana nawet na 10 mld zł nie została poprzedzona rzetelną analizą – zaalarmowali wczoraj eksperci firmy doradczej Ernst & Young.Najpierw na Zachodzie, teraz u nas– Zgodnie z unijną dyrektywą dotyczącą wspólnego rynku energii każdy kraj członkowski powinien wykonać analizę opłacalności wdrożenia inteligentnego opomiarowania do września 2012 r. Jak dotąd tego nie zrobiono – mówi Jarosław Wajer, partner w Ernst & Young.Zaoszczędzą odbiorcyW uzasadnieniu do nowego prawa energetycznego, przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki, można wyczytać, że dzięki wprowadzeniu inteligentnych liczników odbiorcy energii zaoszczędzą ok. 4,8 mld zł. Zapytaliśmy wczoraj resort gospodarki, skąd wziął te obliczenia, ale biuro prasowe nie udzieliło odpowiedzi.– Nikt nie zweryfikował poprzez wdrożenie pilotażowe, czy polscy odb... ...

Projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym czytają prezydenccy prawnicy

Przed miesiącem projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym trafił do prezydenckich prawników - poinformował w czwartek prezes Trybunału Andrzej Rzepliński. Ponieważ Trybunał nie ma inicjatywy ustawodawczej, chcemy, by projekt wniósł prezydent - wyjaśnił.Prezydent RP Bronisław KomorowskiRzepliński w kwietniu sygnalizował, że prace nad projektem zmian w ustawie o TK, które przygotowano w samym Trybunale, zakończyły się.W czwartek Rzepliński podczas posiedzenia sejmowych komisji, które omawiały sprawozdanie TK za 2011 rok powiedział: "miesiąc temu nasz projekt trafił do prezydenckich prawników, którzy go czytają"."Jeśli opinia o nim będzie pozytywna, wtedy przedstawię go prezydentowi, z prośbą, by zechciał przedstawić go marszałkowi Sejmu, jako projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym" - powiedział.Rzepliński nie wie, kiedy projekt mógłby trafić do Sejmu. "Być może to się stanie jeszcze w lipcu, może we wrześniu, może nie stanie się wcale, bo to prezydent decyduje" - zaznac... ...

Kalemba: Podatek dochodowy dla rolników - w 2014 roku

Na razie nie ma uzgodnionego projektu ustawy o podatku dochodowym w rolnictwie, ale prace trwają. Taki podatek powinien wejść w życie od 2014 r. - poinformował w poniedziałek PAP minister rolnictwa Stanisław Kalemba.Stanisław KalembaMinister zaznaczył, że resort rolnictwa przygotował propozycje do ustawy o podatku dochodowym, ale rządowy projekt opracuje Ministerstwo Finansów. W pierwszej kolejności zostaną zaprezentowane założenia do projektu, które musi zaakceptować Rada Ministrów - dodał.Zdaniem Kalemby, podatek dochodowy, który powinien być wprowadzony zamiast podatku rolnego, nie powinien dodatkowo obciążać rolników. "Podatek, który będą rozliczały gminy, bo będzie on stanowił źródło ich dochodów, ma być neutralny (dla budżetu i dla rolników)" - podkreślił szef resortu rolnictwa.Dodał, że nie ma też zgody ministerstwa rolnictwa na obciążenie podatkiem dopłat bezpośrednich.Wyliczenie dochodów w gospodarstwach będzie wiązało się z wprowadzaniem rachunkowości. W małych gospodarstw... ...

Eutanazja dla małoletnich. W Belgii chcą zmienić przepisy

Belgia robi kolejny krok w stronę eutanazji dla nieletnich. W parlamencie rozpoczęła się debata na temat nowelizacji przepisów sprzed 11 lat. Deputowani chcą rozszerzyć prawo, które pozwoliłoby małoletnim na śmierć na życzenie. Projekt autorstwa senatora z partii socjalistycznej przewiduje, że eutanazja byłaby możliwa w sytuacji, gdy osoby niepełnoletnie są poczytalne, dotknięte nieuleczalną chorobą lub gdy ich cierpienia nie da się uśmierzyć. Obecnie eutanazja w Belgii jest legalna dla osób powyżej 18 roku życia. A tymczasem - jak argumentuje socjalistyczny senator - lekarze spotykają się z przypadkami, kiedy nieletni, cierpiący na nieuleczalną chorobą, zdolni do decydowania o własnym losie, mówią o śmierci na życzenie. Rozpoczynając debatę o nowelizacji przepisów, socjalistyczny senator proponuje rozszerzyć ją także o eutanazję dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. W Belgii stale rośnie liczba przeprowadzonych eutanazji. W ubiegłym roku wykonano prawie 1500 takic... ...

Wspólnota mieszkaniowa nadal będzie rozliczać CIT

Poselski projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który zakłada pozbawienie wspólnot mieszkaniowych zdolności prawnej, jest niespójny i niewystarczający do zmiany obecnych zasad rozliczania podatkowego przychodów i kosztów związanych z gospodarką lokalami.PieniądzeEksperci są zgodni – autorzy projektu nie przemyśleli w ogóle konsekwencji podatkowych, jakie mogłyby powstać po wejściu w życie nowelizacji.Obecnie wspólnota, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, jest podatnikiem CIT. Jednak zgodnie z projektem, którego głównym celem jest wyeksponowanie stosunku współwłasności pomiędzy właścicielami lokali – kosztem podmiotowości prawnej całej wspólnoty, powstanie wątpliwość co do sposobu opodatkowania członków takiej wspólnoty. Istnieje obawa, że dochody ze współwłasności będą stanowiły bezpośrednio dochody właścicieli lokali, opodatkowane PIT. Właściciele musieliby więc samodzielnie składać odrębne deklaracje. O ile jednak projekt zakłada pozb... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
2+3=?


Informacje o plikach "cookies"