Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do prokuratur doniesienia w sprawie kilkunastu - poza Amber Gold - parabanków, które przyjmują depozyty od swoich klientów - poinformowała w poniedziałek PAP Katarzyna Mazurkiewicz z biura prasowego KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do prokuratur doniesienia w sprawie kilkunastu - poza Amber Gold - parabanków, które przyjmują depozyty od swoich klientów.

Oprócz Amber Gold na liście podmiotów, które prowadzą działalność bankową bez zezwolenia Komisji jest jeszcze 15 podmiotów. W stosunku do wszystkich - z wyjątkiem firmy, która ma siedzibę w Panamie - Komisja złożyła (w latach 2008-2012) doniesienia do prokuratur o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Doniesienia do prokuratury  dotyczą podejrzenia popełnienia przestępstwa

"Należy pamiętać, iż KNF pozbawiona jest jakiegokolwiek instrumentu nadzorczego w stosunku do podmiotów działających bez zezwolenia, w szczególności nie może przeprowadzać w nich kontroli. Co więcej środki finansowe powierzone takim podmiotom nie podlegają ochronie np. Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co ma miejsce w przypadku instytucji bankowych czy też systemu rekompensat w przypadku domów maklerskich" - przypomniała Mazurkiewicz.

Dodała, że jedyną rzeczą, którą KNF może zrobić w przypadku podejrzenia łamania przepisów przez podmiot działający bez zezwolenia, jest skierowanie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

"W większości przypadków wpis podmiotu do rejestru ostrzeżeń publicznych jest równoznaczny z wysłaniem przez nas takiego zawiadomienia" - podkreśliła Mazurkiewicz.

Wśród podmiotów, które KNF podejrzewa o przyjmowanie depozytów bez zezwolenia jest (poza Amber Gold): Finroyal FRL Capital Limited (zawiadomienie w tej sprawie KNF złożyła do Prokuratury Rejonowej Warszawa Wola w styczniu 2008 r.), Flexworld Inc. (zawiadomienie trafiło w lutym 2008 r. do Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wielkopolskim i Głównego Inspektora Informacji Finansowej), a także Weksel Bank Aida System z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim (w sierpniu 2009 r. KNF zwróciła się w tej sprawie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie).

Na liście są też GoGo20 Poland (w lutym 2010 r. zawiadomienie trafiło do Komendy Głównej Policji), spółka DOBRALOKATA (w kwietniu 2010 r. KNF wysłała doniesienie do Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu Psie-Pole), Pozabankowe Centrum Finansowe (sprawa trafiła w październiku 2010 r. do Prokuratury Okręgowej w Warszawie), a także P.H.U. PROMOTOR (o jej działalności w grudniu 2010 r. Komisja powiadomiła Prokuraturę Rejonową Wrocław Krzyki-Zachód).

Ponadto KNF wysłała zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez: Care&Cash z Wrocławia, KASOMAT.PL z Wrocławia, Lex-Security z Mysłowic, Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe ze Stargardu Szczecińskiego, Socket Resources GmbH reprezentowanej w Polsce przez Marka Jachowicza, IPI CAPITAL z Warszawy, spółkę NOVA NEW z Katowic.

Poza tym na liście firm podejrzanych o działalność parabankową jest Perfect Money Finance Corp. z siedzibą w Panamie.

Dodała, że na stronie internetowej KNF - dzięki specjalnej wyszukiwarce - można sprawdzić, czy dany podmiot jest nadzorowany przez Komisję. 

Lista firm objętych procedura ostrzegawczą KNF (zamieszczona na stronie internetowej KNF)

                                  Ostrzeżenie przed powierzaniem środków firmom bez licencji KNF

1. Finroyal FRL Capital Limited

2. Flexworld Inc.

3. Perfect Money Finance Corp. z siedzibą w Panamie

4. Weksel Bank, Aida System Sp. z o.o. z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim

5. Amber Gold Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku

6. GoGo20 Poland

7. DOBRALOKATA Sp. z o.o.

8. Pozabankowe Centrum Finansowe Sp. z o.o.

9. PROMOTOR-FINANSE Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu

10. Care&Cash Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu

11. KASOMAT.PL SA, Wrocław

12. Lex-Security, Mysłowice

13. Centrum Inwestycyjno - Oddłużeniowe sp. z o.o. Stargard Szczeciński

14. Socket Resources GmbH reprezentowana na terytorium RP przez Marka Jachowicza; biuro operacyjne w Polsce - Warszawa

15. IPI CAPITAL S.A. z siedzibą w Warszawie

16. NOVA NEW Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach

                               GWARANTOWANIE WYPŁAT ŚRODKÓW ULOKOWANYCH W PODMIOTACH, KTÓRE NIE POSIADAJĄ ZEZWOLENIA KNF

1. Pozabankowy Fundusz Gwarancyjny

                              PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI MAKLERSKIEJ

Wymienione podmioty, nie posiadają zezwolenia KNF na prowadzenie działalności maklerskiej:

1. Goldmill Wagner Associates (Kostaryka, Korea Południowa)

2. Bentley International Management Ltd.

3. KPconsulting

4. SWF Trading

5. Private Equity Placement 

6. Global Pension Plan

7. Plus500 Ltd, Belize

8. Centrum Doradztwa Finansowego Invest Kredyt Piotr Marcinkowski 

9. Synergy Group Doradcy Finansowi, Tomasz Polaczek

10. Kancelaria Finansowa&Klub Inwestora Marek Hanczakowski

11. EMG Finance Michał Grabowski

                                UŻYWANIE NAZWY "FUNDUSZ INWESTYCYJNY" W SPOSÓB NIEUPRAWNIONY

Wymienione podmioty, używają w sposób nieuprawniony określeń zarezerwowanych dla licencjonowanych przez KNF funduszy inwestycyjnych i towarzystw funduszy inwestycyjnych: 

1. BNY National Trust Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

                         DYSTRYBUCJA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Wymienione podmioty, nie posiadają zezwolenia KNF na dystrybucję jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych:

1. Marketingberatung International Consulting sp. z o.o.

2. Braemar Capital Group Inc.

                        OFEROWANIE PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH

Papiery wartościowe wymienionych spółek nie zostały objęte zatwierdzonym przez KNF prospektem emisyjnym (lub dokonano emisji obligacji bez zachowania ustawowych warunków):

1. RENTIER.DK Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (d. w Zielonej Górze)

2. EUROMEDICUM S.A. z siedzibą w Warszawie

3. Atlantic Gaming Partners z siedzibą w Hiszpanii (Teneryfa)

4. Everest Finanse Spółka z o.o. S.K.A. z siedzibą w Poznaniu

                                OFEROWANIE AKCJI ORAZ OPCJI TOWAROWYCH

Wymienione podmioty, nie posiadają zezwolenia KNF na oferowanie klientom na terenie Rzeczypospolitej akcji oraz opcji towarowych.

1. Belmont Equity AG

2. Axen Edler Group International

                                   PROWADZENIE GIEŁD TOWAROWYCH

Wymienione podmioty, nie posiadają zezwolenia na prowadzenie giełd towarowych:

1. Warszawska Giełda Towarowa SA / WGT SA

                                    PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI UBEZPIECZENIOWEJ

Wymienione podmioty nie posiadają zezwolenia KNF na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności na zawieranie nowych lub przedłużanie istniejących umów:

1. ADB RESO Europa z Litwy

2. Philip Morris International Reinsurance (Ireland) Ltd 

3. Healthcare Insurance Inc.


Rośnie popularność stron mobilnych

Dziś trudno sobie wyobrazić, by popularne strony czy aplikacje webowe nie były kompatybilne z urządzeniami przenośnymi. Liczba użytkowników iPhona i Androida wciąż rośnie, zaś smartfony powoli stają się urządzeniami, za pomocą których wielu Internautów korzysta z zasobów sieci. Dobrze zaprojektowana strona desktopowa będzie się wyświetlała na komórkach bez konieczności rezygnacji z możliwości XHTML czy JavaScript.InternetJuż dziś rynek urządzeń mobilnych, stanowi dla wielu osób główny kanał dystrybucji informacji, reklam i usług elektronicznych. W parze z tym zjawiskiem idzie stopniowy wzrost użytkowników Internetu, którzy łączą się z siecią za pomocą urządzeń mobilnych. W 2010 roku producenci Opery Mini odnotowali 118% wzrost ilości odwiedzonych stron internetowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Nie trudno się domyślić, że ten trend w kolejnych latach będzie miał tendencje zwyżkową. Dwa podstawowe parametry, jakie mają dla mobilnych Internautów kluczowe znaczenie to szybki do... ...

PERN zbuduje terminal paliw płynnych w Gdańsku za 750 mln zł

PERN Przyjaźń zbuduje terminal magazynowo-przeładunkowy materiałów płynnych w Porcie Północnym w Gdańsku o pojemności ok. 700 tys. m sześc., poinformował prezes Marcin Moskalewicz. Szacunkowy koszt budowy to ok. 750 mln zł. Magazyny ropy naftowej w porcie."Szacujemy koszt budowy terminala na ok. 750 mln zł" - powiedział dziennikarzom Moskalewicz. Dodał, że cena zostanie ustalona w przetargu, w którym termin składania ofert wstępnych wyznaczono na 20 lipca. "Zakładamy, że 70-75% kosztów budowy terminala pokryje PERN ze środków własnych, a 25-30% będzie pochodzić ze źródeł zewnętrznych, takich jak kredyty bankowe" - powiedział też prezes. Zastrzegł jednak, że środki pochodzące z zewnątrz mogą być większe, w zależności od sposobu finansowania innych inwestycji spółki. Przewidywana pojemność magazynowa 20 zbiorników to ok.700 tys. m sześc. Moskalewicz poinformował, że PERN zakłada wykorzystanie 375 tys. m sześc. magazynów na ropę naftową i ok. 325 tys. m sześc. na inne paliwa. "W tej c... ...

Cezary Grabarczyk dla "DGP": My też popełnialiśmy błędy

Sytuacja, gdy ludzie marzli w wagonach, się nie powtórzy – zapewnia minister infrastruktury, Cezary Grabarczyk.Cezary Grabarczyk, jest ministrem infrastruktury Fot. Marcin ŁobaczewskiPo rządzie PiS odziedziczyliście ambitny program budowy dróg. Potem był on krok po kroku okrajany. Dlaczego plan, który uznaliście ze realny, okazał się nierealny?To był weksel bez pokrycia. Nie program, ale spis marzeń. Cztery lata temu powiedzieliśmy, że chcemy realizować ten program. Zmieniliśmy prawo zamówień publicznych, ochrony środowiska, specustawę drogową i skróciliśmy o połowę czas potrzebny do uzyskania decyzji otwierającej proces inwestycyjny. Weryfikowaliśmy projekt po projekcie.I dopiero wtedy wyszło, że plan jest nierealizowalny?Być może powinniśmy wcześniej odrzucić program PiS-u. Mówię: być może, bo wówczas rozpocząłby się przetarg, które drogi miały być realizowane w pierwszej kolejności, i cały proces by się opóźnił. My w sierpniu 2008 r. powiedzieliśmy, że rewidujemy program w odnies... ...

Czy warto kupić Internet mobilny z laptopem?

Zakup laptopa z Internetem mobilnym to całkiem kusząca opcja, zwłaszcza jeśli będziemy potrzebować sprzętu z dostępem do sieci. Czy taki zakup w pakiecie będzie dla nas opłacalny?Trzeba zauważyć, że operatorzy Internetu mobilnego robią wiele, żeby utrudnić porównanie swoich ofert.Ogólna zasada rynkowa brzmi: w paczce taniej. Zakup laptopa z Internetem wydaje się więc być niezłym rozwiązaniem. Dostajemy laptopa, za którego płacimy de facto w ratach, a przy tym możemy korzystać z tańszego dostępu do Internetu, najlepiej z niskim limitem – w domu mamy w końcu łącze stacjonarne. Rzeczywiście, byłoby idealnie gdyby wszystkie z powyższych założeń były prawidłowe…Oferta jedyna w swoim rodzajuPrzede wszystkim, trzeba zauważyć, że operatorzy Internetu mobilnego robią wiele, żeby utrudnić porównanie swoich ofert. Pierwszą z trudności jest fakt, że laptopy oferowane w ofertach łączonych są trudno osiągalne poza ofertą operatora, przez co porównanie kosztów staje się utrudnione – możemy w osta... ...

TVP się broni: Nie ma specjalnych preferencji dla spotów z Sawickim

Reklamy Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa są emitowane w przerwach meczów Euro 2012 na normalnych warunkach handlowych, które dotyczą i innych klientów - oświadczyła w piątek TVP SA, odnosząc się do publikacji mediów.Chodzi o spot reklamowy z udziałem ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Piątkowa "Rzeczpospolita" napisała, że TVP udzieliła na ten klip dużego rabatu. Według "Rz" resort rolnictwa miał zapłacić za emisję niespełna pół miniona zł - pięciokrotnie taniej niż koszty szacowane przez media. Zdaniem gazety TVP "sponsoruje polityka za publiczne pieniądze".Rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska poinformowała w piątek, że warunki handlowe zastosowane w umowie z ARiMR nie są w żadnej mierze korzystniejsze od tych, jakie mógł uzyskać jakikolwiek inny reklamodawca.Przypomniała, że czas reklamowy w ramach Euro 2012 można kupić na dwa sposoby: kupując konkretny czas emisji spotu (obowiązuje tu cennik z rabatem) oraz poprzez tzw. zakup widowni gwarantujący dotarcie do okreś... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
5+2=?


Informacje o plikach "cookies"