Producenci lub importerzy samochodów i części zamiennych mają prawo zawierać pionowe porozumienia i uzgadniać praktyki dotyczące dystrybucji w sektorze motoryzacyjnym.

Samochody

 Muszą jednak stosować przy tym łatwo sprawdzalne kryteria. Nie oznacza to, że muszą one być obiektywne i stosowane w jednolity sposób wobec wszystkich zainteresowanych umową o dystrybucję – orzekł luksemburski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie francuskiego importera.

Dilerzy z Akwitanii

O opinię w sprawie stosowania unijnych przepisów do francuskich praktyk antykonkurencyjnych, nazywanych porozumieniami w systemie ilościowej i jakościowej dystrybucji selektywnej, zapytał paryski sąd kasacyjny. Trafiła bowiem do niego skarga Auta 24, dealera z Périgueux (Akwitania).

Spółka ta procesowała się z JLR, francuskim importerem nowych land roverów, o odszkodowanie i utracone korzyści z powodu wypowiedzenia umowy przyznającej jej status autoryzowanego dystrybutora angielskich samochodów terenowych.

Problem wziął się stąd, że spółka JRL odrzuciwszy wniosek Auta 24, twierdziła, że nie potrzebuje już dealera w Périgueux. Mimo to wkrótce nadała w umowie status autoryzowanego dystrybutora innemu właścicielowi salonu samochodowego położonego na obrzeżach tego miasta.

Bez uzasadnienia

Zdaniem Auta 24 dostawca kierujący się przepisami unijnego prawa przy wyborze dystrybutorów, stosując system ilościowej dystrybucji selektywnej, powinien stosować dokładnie określone, obiektywne i proporcjonalne do zamierzonego celu kryteria. Co więcej, nie może przy tym dyskryminować żadnego wnioskodawcy.

Francuskie sądy dwóch instancji uznały natomiast, że ani krajowe, ani wspólnotowe przepisy nie nakładają na udzielającego koncesji obowiązku uzasadniania gospodarczych ani innych przyczyn wybierania dilerów. Tymczasem rozporządzenie 19/65/EWG dotyczące wyłączeń z zakazu stosowania uzgodnień antykonkurencyjnych pozwala na pionowe porozumienia przedsiębiorców pod warunkiem, że mogą one poprawić wydajność w łańcuchu produkcji lub dystrybucji.

Ważne jest przy tym, by pozytywne skutki przeważały nad tymi, które łamią zasadę wolnej konkurencji.

Prawo europejskie rozróżnia jednak porozumienia ilościowe (zawierane po to, by ograniczyć liczbę sprzedawców lub usługodawców) i jakościowe (zawierane wyłącznie z uwagi na charakter towarów i usług objętych umową). Jak przyznały jednak i pozwana spółka, i Komisja Europejska, systemy dystrybucji nowych samochodów mieszają kryteria ilościowe z jakościowymi.

Trybunał Sprawiedliwości przychylił się do opinii, że dystrybutor może swobodnie wybierać swoich sprzedawców.

I mimo że powinien stosować sprawdzalne kryteria, to nie muszą być one ani obiektywne, ani stosowane tak samo wobec wszystkich zainteresowanych kontrahentów.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-158/11.


Barclays płaci przeceną za manipulacje LIBOR-em, grożą mu procesy

Barclays, drugi bank na Wyspach pod względem aktywów, spadł w czwartek na giełdzie najwięcej od trzech lat. Wczoraj regulatorzy nałożyli na bank rekordowe grzywny za manipulowanie londyńską międzybankową stopą procentową LIBOR, co podsyciło spekulacje, że londyńskiego kredytodawcę czekają jeszcze procesy sądowe – podaje agencja BloombergAkcje Barclays runęły na 18 proc., prowadząc do największej przeceny walorów od marca 2009 roku. Akcje Barclays runęły na 18 proc., prowadząc do największej przeceny walorów od marca 2009 roku. W środę bank został ukarany grzywnami w łącznej kwocie 290 mln funtów (451 mln dolarów), przez brytyjski nadzór finansowy – Financial Service Authority, amerykańską komisji ds. handlu surowcowymi kontraktami - U.S. Commodity Futures Trading Commission oraz Departament Sprawiedliwości USA. To pierwsze rezultaty międzynarodowego śledztwa próbującego ustalić, czy banki manipulowały LIBOR-em. Matthew Oakeshoff, członek partii Liberalnych Demokratów, któr... ...

Co to są grzejniki?

Grzejniki często nazywane są przez nas kaloryferami, możemy je podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszą grupę stanowią grzejniki typu woda-powietrze, drugą natomiast grzejniki typu para-powietrze. Grzejniki stanowią element składowy układów centralnego ogrzewania i są powszechnie wykorzystywane do ogrzewania wszelkiego rodzaju pomieszczeń, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach, czy fabrykach.Znane wszystkim grzejniki żebrowe są obecnie wykorzystywane bardzo rzadko, zostały one zastąpione przez grzejniki mające postać płyt stalowych, które nazywane są grzejnikami płytowymi. Grzejniki płytowe charakteryzują się dużo lepszą wydajnością niż grzejniki żebrowe, a według niektórych również zdecydowanie lepszym wyglądem, co jakby nie patrzeć również ma znaczenie.Grzejniki, czyli innymi słowy wymienniki ciepła, generują ciepło w wyniku przepływu przez nie gorącej pary lub cieczy, którą jest woda.Istnieją dwa sposoby ogrzewania wody zasilającej grzejniki, pierwszy... ...

Afera LIBOR: Bankierom grozi więzienie

Po skandalu z LIBOR Brytyjczycy chcą radykalnych kar dla finansistów. Londyńskie City – dotychczas uchodzące za ostoję liberalizmu i przeciwnika wszelkich regulacji – wprowadzi bezprecedensowe sankcje w stosunku do nieuczciwych bankierów.Robert Diamond, prezes BarclaysSzefowie upadających banków zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Za popełnione błędy będzie ich obowiązywał również zakaz wykonywania zawodu.Tempo zmian przyspieszył skandal z Barclay’s i manipulowanie LIBOR. Z propozycją pozbawiania finansistów prawa do wykonywania zawodu wystąpił szef brytyjskiego nadzoru finansowego (Financial Services Authority – FSA) Adair Turner. Ministerstwo finansów do końca tygodnia ma wydać oświadczenie w tej sprawie. Szef resortu George Osborne przychyla się jednak do niej.Zgodnie z propozycją FSA to menedżer, który odpowiada za problemy instytucji finansowej, musi dowieść swojej niewinności przed regulatorem, a nie na odwrót. FSA liczy na to, że jego uwagi zostaną uwzględnione... ...

Zalety turbin obracających się wokół osi pionowej

Pionowe turbiny wiatrowe posiadają sporo zalet. Pierwszą z nich jest łatwość montażu (i demontażu – mogą być instalacjami przenośnymi), gdyż nie wymagają one wysokich wież lub masztów i na niezabudowanym terenie mogą być instalowane już na wysokości 2 metrów nad ziemią. Drugą zaletą jest ich równomierna praca, która jest niezależna od kierunku wiania wiatru, co więcej pionowe wiatraki są zdecydowanie cichsze od poziomych, w związku z czym nie jest konieczne przywiązywanie tak duże wagi do odpowiedniej odległości instalacji od zabudowań mieszkalnych. Ponadto systemy tego typu są odporne na silny wiatr – ich mały rozmiar i specyficzna budowa pozwala w takich warunkach na ograniczenie obrotów. Systemy opierające się na pionowych turbinach są praktycznie bezobsługowe i bardzo trwałe. Pionowe wiatraki posiadają także bardzo istotny dla użytkowników atut jakim jest cena – jest ona niższa niż dla turbin poziomych. Wymieniając zalety pionowych systemów wykorzystujących energię wiatru do pro... ...

Jest 11 ofert na budowę terminala naftowego w Gdańsku

11 wniosków o dopuszczenie do postępowania przetargowego, dotyczącego budowy Terminala Naftowego w Gdańsku wpłynęło do PERN "Przyjaźń" - poinformowała PAP spółka. Inwestycja jest szacowana na 750 mln zł.Inwestycja jest szacowana na 750 mln zł.Termin składania wniosków o dopuszczenie do postępowania przetargowego minął w piątek o godz. 10. Jak podało PERN, obecnie trwają prace komisji, która weryfikuje 11 złożonych wniosków pod kątem zgodności z wymogami postępowania. PERN określa budowę terminala jako swoją sztandarową inwestycję. Budowę zbiorników o pojemności 700 tys. m sześc. spółka chce sfinansować przede wszystkim z własnych środków.Jak mówił przed tygodniem prezes PERN Marcin Moskalewicz, projekt ma być realizowany w systemie "projektuj i buduj", czyli ten sam wykonawca miałby zaprojektować i wykonać terminal.Terminal naftowy - największy tego typu w kraju - powstanie na terenie gdańskiego Portu Północnego na obszarze ok. 29 hektarów. PERN chce tu postawić około 20 zbiorników ... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+2=?


Informacje o plikach "cookies"