Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o korektę obowiązującej taryfy oraz nową taryfę na I kwartał 2012 r., chce wysokiego wzrostu cen gazu - poinformował PAP Piotr Olędzki z URE.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że nowy cennik PGNiG przedłożony w URE na I kwartał przyszłego roku zakłada "bardzo istotną", dwucyfrową podwyżkę cen gazu.

"Możemy stwierdzić, że przedsiębiorstwo wnioskuje o wysoki wzrost cen" - powiedział PAP Olędzki.

"PGNiG złożył jednocześnie dwa wnioski: jeden o zatwierdzenie korekty obowiązującej taryfy, drugi o nową taryfę na I kwartał 2012 roku. Urząd prowadzi zatem dwa odrębne postępowania administracyjne. W obu przypadkach wnioski przedsiębiorstwa poddawane są szczegółowej analizie" - dodał.

Przedstawiciel regulatora podkreślił jednocześnie, że przed zakończeniem postępowania URE nie udzieli informacji dotyczących jego przebiegu, jak i zawartości wniosków.

Rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska w rozmowie z PAP poinformowała, że spółka nie podaje, jaka jest skala wnioskowanej podwyżki cen.


Co to jest akumulator?

Akumulatory, czyli ogniwa chemiczne, są to urządzenia, których zadaniem jest gromadzenie energii elektrycznej (akumulatory elektryczne), energii potencjalnej (akumulatory mechaniczne), a także energii hydraulicznej (akumulatory hydrauliczne), które mogą być wielokrotnie używane ze względu na ich zdolność regeneracji. Nagromadzona w akumulatorze energia może być następnie zużywana do zasilania różnego rodzaju urządzeń. Wśród dwóch faz w jakich działają akumulatory wyróżnić możemy fazę ładowania, w tej fazie w akumulatorze gromadzona jest energia i działa on na zasadzie prądnicy. Drugą fazą w jakiej działają akumulatory jest rozładowywanie, w fazie tej akumulator traci nagromadzoną wcześniej energię. W celu uzyskania wyższego napięcia akumulatory łączy się szeregowo w tzw. baterie. Akumulatory w miarę upływu czasu tracą swoją zdolność regeneracji, co spowodowane jest zachodzącymi podczas ich ładowania i rozładowywania nieodwracalnymi i niekorzystnymi reakcjami chemicznymi. Najpopularn... ...

Trąba powietrzna nad Polską; zginął mężczyzna

Pomorscy strażacy nadal usuwają skutki trąby powietrznej, która przeszła nad regionem w sobotę po południu. Służbom kolejowym udało się usunąć z torów w Smętowie Granicznym powalony na nie silos: pociągi jeżdżą bez opóźnień - zapewniają kolejarze.Jedna osoba zginęła w domku letniskowym zniszczonym przez nawałnicę, która przeszła nad wsią Wycinki.Nad południowo-wschodnią częścią województwa pomorskiego przeszła trąba powietrzna. Piotr Porożyński z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku, poinformował PAP, że w niedzielę strażacy zajmują się usuwaniem drugorzędnych zniszczeń. Uprzątane są m.in. powalone przez nawałnicę drzewa, które nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. "Z naszych informacji wynika, że wszystkie drogi w województwie są przejezdne" - poinformował Porożyński.W niedzielę nadal pracują też służby kolejowe, które przez całą noc usuwały z trasy silos, tarasujący jeden z torów trakcji elektrycznej między Gdańskiem a Bydgoszczą. 15-metrowy zbiornik zos... ...

Pozew zbiorowy po awaryjnym lądowaniu kpt. Wrony na Okęciu. Pasażerowie mogą dostać nawet kilkaset tysięcy dolarów

Pozew o odszkodowanie dla pierwszej grupy pasażerów Boeinga 767, który rok temu awaryjnie lądował na Okęciu, trafił do sądu w Chicago - poinformowała w piątek PAP mec. Jolanta Budzowska. Do kancelarii zgłaszają się kolejni poszkodowani.Awaryje lądowania boeinga na OkęciuPierwszy pozew w imieniu ponad 90 poszkodowanych pasażerów samolotu, który pilotował kpt. Tadeusz Wrona, trafił w czwartek do sądu okręgowego w Chicago - powiedziała PAP mec. Budzowska z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy (BFP). Sprawę prowadzą międzynarodowe firmy prawnicze Stewarts Law of London z Anglii oraz Wisner Law Firm z Chicago we współpracy z warszawsko-krakowską kancelarią BFP.Pozew skierowano przeciwko dwóm firmom - konserwacyjnej, która przeprowadziła inspekcję samolotu i zatwierdziła jego gotowość do lotu z lotniska w Newark w New Jersey (lot odbywał się z Nowego Jorku do Warszawy) - oraz producentowi Boeinga 767, The Boeing Company."Pozew docelowo toczy się o odszkodowanie, poszkodow... ...

Rynek kancelarii czeka rewolucja? Porady prawne kupisz w supermarkecie

Wielka Brytania jako pierwszy kraj w Europie złamała monopol prawniczych kancelarii na doradztwo. Prawo Tesco ma przynieść drastyczną obniżkę cen za usługi.Powstaje sieć punktów porad prawnych pod marką TescoDo kiosku po gazetę, na zakupy do supermarketu, potem kino, a w międzyczasie wizyta w tzw. ABS po poradę prawną – i wszystko w jednym centrum handlowym. Utopia? Bynajmniej. W Anglii i Walii już działa tzw. Tesco law, prawo Tesco, na mocy którego firmy prawnicze mogą ubiegać się o licencje na świadczenie prostych porad prawnych po z góry ustalonych cenach poza kancelariami. Choćby w centrach handlowych.ABS znaczy tyle, co alternatywna struktura biznesowa. Jego istotą jest zezwolenie kancelariom prawnym na pozyskiwanie kapitału na takich samych zasadach, jak robią to inne spółki, na dodatek ich właściciele oraz menedżerowie nie muszą mieć wykształcenia prawniczego. Co więcej, Tesco law daje możliwość zakładania przedstawicielstw w dowolnym punkcie. – Utrzymanie kancelarii staje si... ...

Problem ze śmieciami: gdzie wyrzucać, żeby nie dostać mandatu

Każdy z nas średnio wyrzuca 330 kg śmieci rocznie, ale nie każdy wie, że wszystkich nas czeka wkrótce rewolucja w tym zakresie. Dlaczego? Ponieważ Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązana do 2015 r. odzyskiwać 60% odpadów. Nie będzie więc można wyrzucać śmieci bez ich segregacji. Segregacja odpadówOdpady komunalneZa kilka miesięcy to gminy będą w przetargach wybierać firmy, które zajmą się wywozem odpadów, zaś właściciele nieruchomości uiszczą gminie stosowne opłaty. Oczywiście mieszkańcy będą zobowiązani do selektywnego wyrzucania odpadów – od tego będzie zależała także wysokość opłaty.Póki co właściciel nieruchomości samodzielnie może wybrać firmę i podpisać umowę na wywóz śmieci – jak mówi ustawa, na każdym właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek pozbywania się śmieci komunalnych zebranych na terenie nieruchomości poprzez zawarcie umowy z przedsiębiorcą, który ma zezwolenie na ich odbieranie (Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
4+3=?


Informacje o plikach "cookies"