Metodą na zatrzymanie wzrostu cen paliw jest utrzymanie złotego na odpowiednim poziomie kursu, przede wszystkim do dolara - powiedział w środę na konferencji premier Donald Tusk. Dodał, że "manewry akcyzowe" - na trzy miesiące - są możliwe w styczniu, marcu.

Premier Donald Tusk w czasie konferencji prasowej w Warszawie.

Premier powiedział dziennikarzom, że na wtorkowej Radzie Ministrów omawiano informację o cenach paliw. W jego ocenie rosnące ceny paliw to "dość fatalny dla konsumentów paliwa zbieg okoliczności": niekorzystna zmiana kursu złotego i cen ropy oraz konieczność wprowadzenia akcyzy na poziomie wymaganym przez Unię Europejską.

Tusk; zmalał w kraju margines możliwych manewrów marżą firm paliwowych

Według Tuska ten splot negatywnych czynników spowodował, że zmalał w kraju margines możliwych manewrów marżą firm paliwowych. Zadeklarował, że rząd "w ramach przepisów, szanując narodowy charakter tych spółek" aktywnie, a czasem brutalnie rozmawia z tymi, od których bezpośrednio zależy cena paliwa w Polsce.

"Ale nie możemy nie widzieć faktów - nie można paliwa sprzedawać w Polsce poniżej jego ceny, bo nikt do tego nie dopłaci" - powiedział Tusk.

"Ciągle mamy sytuację, że paliwo w Polsce jest po Luksemburgu i chyba Rumunii na poziomie Bułgarii - mamy trzecią lub czwartą najniższą cenę w Europie" - podał.

Akcyza musi być zgodna z UE

Przypomniał, że wyrównywanie akcyzy, jakie wymuszają przepisy Unii Europejskiej powoduje, że ceny paliwa w Polsce są już zbliżone do europejskich. "Niestety tego zjawiska (podwyżki akcyzy - PAP) nie mogliśmy już odsuwać" - dodał.

VAT-u nie można obniżyć - nie zniósłby tego budżet

Zaznaczył, że rząd mógłby zmniejszyć podstawową stawkę VAT, ale obecnie byłaby to decyzja zabójcza dla budżetu.

"Jest jeden możliwy manewr, ale dzisiaj jest on nie do przeprowadzenia - istotnym czynnikiem cenotwórczym jest stawka VAT. My możemy podejmować autonomiczne decyzje co do jej wysokości, ale zgodnie z przepisami VAT na paliwa musi wynosić tyle, ile stawka podstawowa VAT - w Polsce 23 proc." - powiedział Tusk.

Dodał, że "jeśli obniżylibyśmy VAT na produkty objęte stawką podstawową, "to oczywiście byłoby to zabójcze z punktu widzenia budżetu". "Niewykonalne - nie chcę nikogo czarować" - dodał. Stwierdził, że "manewry akcyzowe są możliwe" w styczniu, marcu - "na trzy miesiące".

Jedyne na co można robić umacnianie złotego

Według premiera "jedyną prawdziwą metodą na zatrzymanie tej galopady cen paliwa jest takie działanie, które utrzyma złotówkę na przyzwoitym kursie przede wszystkim do dolara" - podkreślił. "Ostatnie trzy dni dają pewną przesłankę do optymizmu, że ten kurs pozwoli nam utrzymać ceny paliw" - dodał Tusk.

Jednocześnie premier powiedział, że ma "też codzienne alarmy ze strony PGNiG, że gaz musi być droższy, wiec staramy się utrzymać to jakoś w ryzach przy pomocy regulatorów i działań rządu".


Burzliwa rada środowiska UE: Niemcy nie chciały zapisów o rolnictwie

Ministrowie środowiska UE omawiali w poniedziałek projekt strategii bioróżnorodności, usunęli z niego wytyczne środowiskowe dla reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Według informacji PAP, szczegółowych wymogów dla rolnictwa nie chcieli Niemcy.Niemiecki minister środowiska Norbert Roettgen i jego polski kolega Marcin Korolec w BrukseliNiezadowolenie z takiego wyniku spotkania wyraziła Komisja Europejska."To ostatnia Rada podczas polskiej prezydencji. Ministrowie przyjęli wnioski do dwóch projektów (KE - PAP): strategii o bioróżnorodności do 2020 r. oraz projektu tzw. roadmap o efektywnym wykorzystaniu zasobów naturalnych w Europie (...). Rozmowy były intensywne" - powiedział na konferencji po posiedzeniu, przewodzący rozmowom, minister środowiska Marcin Korolec.Poinformował, że z wniosków do projektu o bioróżnorodności usunięto paragraf 22, który mówi o konkretnych wskazówkach, jak Wspólna Polityka Rolna powinna być zmieniona, by szanować bioróżnorodność. Pozostał tylko ogólny zapis o t... ...

Inflacja w lipcu wyniosła 4,0 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu tego roku wzrosły o 4,0 proc. w stosunku do lipca 2011 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,5 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 4,1 proc. w ujęciu rocznym i spadły o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca. Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji w lipcu i czerwcu ...

Saab sprzedany chińsko-japońskiej grupie, ma wytwarzać auta elektryczne

Saab, producent prestiżowych do niedawna szwedzkich samochodów, ostatecznie trafił w ręce chińsko-japońskiej grupy inwestycyjnej i ma odtąd przestawić się na wytwarzanie aut elektrycznych – podaje agencja Bloomberg.Saab, producent prestiżowych do niedawna szwedzkich samochodów, ostatecznie trafił w ręce chińsko-japońskiej grupy inwestycyjnej.Pierwszy pojazd tego typu ma bazować na modelu 9-3 Saaba i pojawi się w sprzedaży na początku 2014 roku – głosi wydane dzisiaj wspólne oświadczenie nabywcy, grupy National Electric Vehicle Sweden i administratora zbankrutowanego Saaba. Obie strony postanowiły nie ujawniać ceny transakcji.Szwedzki symbol trafił w ręce Japończyków i ChińczykówNa czele grupy nabywców znajdują się japońska firma inwestycyjna Sun Investment oraz mający siedzibę w Hongkongu producent zakładów do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych National Modern Energy Holdings. O przejęcia Saaba zabiegała także chińska firma Zhejiang Youngman Lotus Automobile, które prow... ...

Ruch Palikota poprze wniosek o wotum nieufności dla Arłukowicza

Ruch Palikota poprze wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza - zapowiedział we wtorek rzecznik klubu Andrzej Rozenek. Ruch Palikota zarzuca ministrowi m.in., że okłamuje pacjentów co do skutków wejścia w życie ustawy refundacyjnej.Rozenek powiedział na konferencji prasowej, że posłowie Ruchu Palikota podpiszą się pod wnioskiem PiS, bo nie mają wyboru. "Z żalem, bo ja osobiście - i myślę, że moi koledzy też - szanujemy Bartosza Arłukowicza za dotychczasowe dokonania, natomiast ta ustawa jest taką kompromitacją, że po prostu wymaga odwołania ministra" - powiedział.Skrytykował Arłukowicza za to, że ustawa była wprowadzana "na kolanie, w pośpiechu". "Opublikowana w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego na niespełna sześć minut przed północą" - powiedział. Jak dodał, lekarze nie mieli z tego względu możliwości zapoznać się z aktualną listą leków refundowanych.Zdaniem Rozenka "atmosfera spisku, atmosfera gróźb wobec lekarzy przypomina atmosferę IV R... ...

Ipsos: w październiku lepsze nastroje konsumenckich

W październiku, podobnie jak we wrześniu, nastąpiła poprawa nastrojów wśród konsumentów - podał w komunikacie Ipsos. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów wzrósł o 1,8 pkt do 88,2 pkt.Kobieta płacąca za zakupyWedług autorów badania, motorem poprawy są nadal coraz lepsze oceny sytuacji gospodarczej.Z badania wynika, że Wskaźnik Klimatu Gospodarczego zanotował wzrost do poziomu 80,2 pkt (+5,5 pkt)."Nastąpiło to przede wszystkim za sprawą wzrostu udziału osób, które oczekują w ciągu najbliższego roku poprawy sytuacji gospodarczej kraju (+4 pkt proc.). Dotychczasową zmianę, jaka zaszła w naszej gospodarce w ciągu ostatnich 12 miesięcy także oceniano nieco lepiej niż w ubiegłym miesiącu" - napisano w komentarzu.Skłonność do Zakupów spadła o 0,7 pkt. Wartość tego wskaźnika wynosi obecnie 93,6 pkt."Jest to związane ze wzrostem niepewności w odniesieniu do sytuacji materialnej gospodarstw domowych - o przeszło 4 pkt. procentowe wzrosła liczba osób, które nie wiedzą, w jakim kierunku potoczą się zm... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
5+2=?


Informacje o plikach "cookies"