Na Słowacji nowelizacja prawa działkowego w 2011 roku doprowadziła do przejęcia wielu tysięcy działek przez deweloperów. Opłaty dzierżawne wzrosły wielokrotnie, a w przypadku wykupu działek obowiązują ceny rynkowe.

30 tysięcy użytkowników działek po nowelizacji prawa działkowego dowiedziało się, że muszą ponosić rynkowe koszty dzierżawy. Zdaniem mediów nowe przepisy są "likwidacyjne", ponieważ aż 90 procent słowackich działkowiczów to emeryci, których nie stać na utrzymanie działek.

Do 1 kwietnia 2011 roku użytkownicy działek pod Bratysławą we wsi Devinska Nova Ves płacili symboliczną sumę około 4 euro rocznie za 700 metrów kwadratowych. Od 1 kwietnia cena wzrosła do 1500 euro. Rynkową cenę musi też zapłacić działkowicz, który chce swój ogródek wykupić.

Adwokat Vladimir Kordos z kancelarii BNT przyznaje, że "grunty przeznaczone pod działki ogrodnicze sprzedają się obecnie co najmniej po 45 euro za metr kwadratowy". Większości działkowiczów nie stać na zapłacenie takiej ceny. Wiele działek kupują deweloperzy.

Zanim nowelizacja ustawy weszła w życie, obowiązywał okres przejściowy, w którym działkowicze mogli wykupić swe działki po cenie regulowanej przez państwo.

Sekretarz Słowackiego Związku Ogródków Działkowych Juraj Korczek przyznaje, że nowelizacja przepisów "równała się ograniczeniu dotychczasowych praw Związku", a po jej wprowadzeniu "wiele działek zostało opuszczonych przez ich dotychczasowych użytkowników". Najwięcej stracili działkowicze w dużych miastach.

Powodem nowelizacji było orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W latach 60. w ówczesnej Czechosłowacji pod działki pracownicze zaczęto bowiem przeznaczać tereny wywłaszczone po II wojnie w ramach tzw. procesu kolektywizacji. W 1991 roku uchwalono ustawę sankcjonującą taki stan rzeczy, mimo że rodziny wywłaszczonych domagały się usunięcia dzierżawców działek, którzy płacili symboliczne sumy za dzierżawę. Działkowicze mieli również prawo pierwokupu - przypomina Juraj Korczek.

"Kto z emerytów może sobie na to pozwolić?"

W Bratysławie lukratywne tereny działkowe sprzedawane są na pniu po 45-60 euro za metr kwadratowy. "Kto z emerytów może sobie na to pozwolić?" - pyta retorycznie Korczek.

W środę polski Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. W szczególności TK zakwestionował przepisy określające przywileje Polskiego Związku Działkowców. Uzasadniając wyrok, prezes TK Andrzej Rzepliński mówił m.in., że Trybunał dokonał analizy porównawczej uregulowań dotyczących ogrodów działkowych w ościennych państwach: na Słowacji, w Czechach, Niemczech i Austrii. "W każdym z tych systemów prawnych instytucja ogrodów działkowych jest prawnie regulowana w sposób zapewniający zrównoważoną ochronę interesów właściciela gruntów i działkowców. Podstawą posiadania działki jest umowa dzierżawy oraz poddzierżawy" - podkreślił prezes TK.


GPW wyda na inwestycje ok. 260 mln zł

Giełda Papierów Wartościowych szacuje swoje nakłady inwestycyjne "co do których podjęto wiążące zobowiązania" - w tym przejęcie Towarowej Giełdy Energii (TGE) i wdrożenie nowego systemu transakcyjnego - na ok. 260 mln zł, poinformowała giełda w prospekcie emisyjnym obligacji.  Giełda Papierów Wartościowych"Nakłady inwestycyjne, związane z głównymi inwestycjami w przyszłości, co do których podjęto wiążące zobowiązania, wyniosą około 260 mln zł (część płatności będzie ponoszona w walutach obcych). Nakłady związane z tymi inwestycjami finansowane będą ze środków własnych GPW oraz emisji obligacji" – czytamy w prospekcie. Główne inwestycje "w przyszłości, co do których podjęto wiążące zobowiązania", to: nowy system transakcyjny obejmujący wydatki związane z aplikacjami, sprzętem, siecią WAN, nabycie 88,01% akcji TGE, inne inwestycje informatyczne związane z systemem prezentacji danych giełdowych i warstwą pośredniczącą z danymi systemu transakcyjnego, podano w prospekcie. Jednocze... ...

Cena benzyny bezołowiowej 95 może spaść o 10 gr za litr

Benzyna bezołowiowa 95 może być w przyszłym tygodniu nawet o 10 gr za litr tańsza niż obecnie - prognozują eksperci BM Reflex. Powodem takiej obniżki cen miałby być spadek cen hurtowych benzyny w krajowych rafineriach.Tankowanie o 10 groszy tańsze?Jak poinformował Reflex, kierowcy płacą obecnie średnio 5,84 zł za litr benzyny 95 i 5,99 zł za taką samą ilość benzyny 98. Olej napędowy kosztuje natomiast 5,74 zł za litr, a autogaz - 2,71 zł za litr."Po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy pojawiła się szansa na spadek średniego poziomu cen benzyny bezołowiowej 95 wyraźnie poniżej 5,80 zł/l. (...) Ceny zakupu w rafineriach spadły o 26 - 30 groszy na litrze i stanowią realną przesłankę do obniżek cen na stacjach. Zmian na stacjach spodziewamy się w przyszłym tygodniu, ale w wysokości tylko w części odpowiadającej obniżkom cen na rynku hurtowym. Szacujemy, że obniżki cen benzyny mogą wynieść średnio do 10 groszy na litrze" - czytamy w piątkowym komunikacie BM Reflex.Również analitycy e-pe... ...

Sieci komórkowe szukają oszczędności: będzie mniej promocji i bonusów

Przez spadek przychodów spowodowany ofertami no limit operatorzy szukają sposobu załatania powstałej dziury. Pod nóż pójść może część promocji i bonusów w ofertach dla tych klientów, których nie stać na no limit.Cięcia to efekt wojny cenowej rozkręconej ofertami bez limitu za 79 zł miesięcznie. – Spodziewam się ruchów i zmian polegających na likwidacji pakietów lub podnoszeniu cen niektórych z nich. Wszystkiego, co sprawi, że efektywna cena minuty wróci do poziomu sprzed wprowadzanych promocji – uważa Witold Tomaszewski, szef branżowego serwisu Telepolis.pl, analizującego rynek telekomunikacyjny. I podaje przykład: kiedyś w Play każdy klient dostawał promocję po doładowaniu konta. Teraz trzeba ją najpierw uruchomić specjalnym kodem USSD (podobnie jak jest w Plusie). – W ten sposób sieć ograniczyła zasięg promocji tylko do świadomych klientów, bo nie każdy wie, co to za kod i jak się tego używa – tłumaczy Witold Tomaszewski.To nie pierwsze tego typu ruchy. T-Mobile wprowadził już pła... ...

WizzAir przenosi się do Modlina. Będzie walczył z Ryanairem o portfele pasażerów

Węgierskie linie WizzAir wynoszą się z Warszawy i obniżają ceny biletów o 20 proc., teraz czas na ruch Irlandczyków.Na razie węgierski przewoźnik utrzymuje w tajemnicy plany podboju rynku. Jednak John Stephenson, wiceprezes WizzAir, nie kryje, że linia pracuje nad nowymi kierunkami już od dawna. Nie przeszkadzają mu odległość portu od stolicy i trudności komunikacyjne. Podobnie jak przed miesiącem Michael Cawley, wiceprezes Ryanaira, mówi, że Modlin to wręcz idealne miejsce do zarażenia tanim lataniem warszawiaków.Modlin obniża cenyWizzAir to przez ostatnie trzy lata był jedynym, naprawdę tanim przewoźnikiem operującym z Warszawy. Ryanair zaprzestał operacji do stolicy trzy lata temu, gdy władze lotniska w Warszawie w związku z modernizacją portu zapowiedziały likwidację terminalu Etiuda. Ale Cawley twierdzi, że warto było czekać, a powrót zapamiętają wszyscy na długie lata. To możliwe, biorąc pod uwagę, że WizzAir obciął ceny o 20 proc., chcąc wyprzedzić konkurencję.Eksperci studzą... ...

URE: Uwolniony hurtowy rynek gazu może ruszyć za rok

Utworzenie w połowie tego roku hurtowego rynku gazu, jego uwolnienie za rok i tworzenie warunków do uwolnienia cen gazu dla gospodarstw domowych - to założenia przygotowanej przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) "Mapy drogowej uwolnienia cen gazu ziemnego".Jak podkreśla prezes URE Marek Woszczyk, realizacja tego programu wymaga współdziałania wielu interesariuszy: ministra gospodarki, skarbu i przede wszystkim kluczowego dziś przedsiębiorcy na rynku gazu - PGNiG. "Bez tej spółki nie uda się tego przeprowadzić. Liczymy tutaj na współpracę, wypowiedzi członków zarządu PGNiG wskazują raczej konstruktywne podejście do tej inicjatywy" - powiedział Woszczyk. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na razie jednak nie chce komentować tych planów.Pierwszym etapem "programu uwalniania gazu" ma być utworzenie w połowie 2012 r. giełdy - miejsca hurtowego handlu gazem. "Dziś rynku hurtowego gazu w Polsce nie ma, nie ma żadnej zorganizowanej platformy wymiany handlowej, gdzie spotykałyby się of... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
3+7=?


Informacje o plikach "cookies"