Projektowane zmiany mające poszerzyć dostęp do zawodów prawniczych pomijają starszych asystentów sędziów. Ta grupa osób nie może łączyć swojej pracy z odbywaniem aplikacji. Przez lukę w prawie może być pozbawiona również możliwości zdawania egzaminów zawodowych

Asystent sędziego

Ustawa deregulacyjna znajduje się na finiszu prac sejmowej komisji nadzwyczajnej powołanej specjalnie do rozpatrzenia jej i kolejnych analogicznych projektów ustaw. W założeniu jej zapisy ułatwią dostęp do wykonywania 50 zawodów regulowanych. Niektóre z nich po raz pierwszy znalazły się na celowniku deregulatorów - dla zawodów prawniczych jest to kolejna odsłona trwających od 2005 roku działań zmierzających do powiększenia katalogu osób uprawnionych do zdawania egzaminu zawodowego albo wpisu na listy zawodowe bez odbycia aplikacji.

Także w debatowanej obecnie ustawie poszerzono katalog osób, które mogą bez odbywania aplikacji zdawać egzamin zawodowy: adwokacki, notarialny i radcowski. Zwiększeniu ulec ma również wykaz podstaw uprawniających do wpisania się na listy zawodowe bez zdawania egzaminu końcowego.

Możliwość zdawania egzaminów zawodowych bez odbywania aplikacji według projektowanych reguł przypadać ma m. in. asystentom sędziów, ale i osobom wykonującym czynności asystenckie zatrudnionym w Sądzie Najwyższym czy Trybunale Konstytucyjnym.

Dla grupy osób nie będących asystentami sędziów, a wykonujących czynności asystentów to niewątpliwie korzystna zmiana. Dla asystentów sędziów w sądach powszechnych zmiana nie ma większego znaczenia ponieważ aby zostać asystentem sędziego w sądzie powszechnym trzeba zdać… egzamin sędziowski, prokuratorski, notarialny, adwokacki lub radcowski.

Innym alternatywnym wymogiem dla uprawniającym do zostania asystentem sędziego w sądzie powszechnym, jest ukończenie aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Dla tej grupy asystentów, jak i dla asystentów sędziów w sądach administracyjnych (na tym stanowisku nie jest wymagane wcześniejsze ukończenie aplikacji) jest to niewątpliwie korzystny zapis.

W szczególnie trudnej sytuacji – jeśli chodzi o rozwój zawodowy - są asystenci zatrudnieni w sądach administracyjnych, bowiem – w świetle stanowiska Sądu Najwyższego zaprezentowanego w wyroku II PK 315/11- nie mogą oni łączyć pracy z odbywaniem tzw. aplikacji korporacyjnej.

Ponieważ możliwość mianowania na stanowisko referendarza sądowego nie należy do częstych przypadków, a szanse na bezpośrednie powołanie asystenta sędziego z odpowiednio długim stażem na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego wydają się iluzoryczne, nie ma w tej grupie długiej ścieżki rozwoju zawodowego. Nowelizacją ustawy prawo o ustroju sądów administracyjnych wprowadzono instytucję starszych asystentów sędziów.

Awans na to stanowisko możliwy jest po 5 latach pracy na stanowisku asystenta sędziego i choć może wiązać się z gratyfikacją finansową, to może także zamknąć drogę do zdawania końcowych egzaminów zawodowych.

Wszystko przez treść ustawy deregulacyjnej, w której nie uwzględniono starszych asystentów sędziów wśród stanowisk, na których staż pracy uprawnia do zdawania egzaminów zawodowych bez aplikacji. Ustawodawca – w nowej ustawie - wymaga aby osoba chcąca zdawać egzamin zawodowy bez aplikacji w okresie ostatnich 5 lat łącznie przez co najmniej 3 lata zajmowała określone stanowiska m. in. asystenta sędziego czy starszego referendarza.

Jeżeli więc ktoś będzie mógł się pochwalić dłuższym stażem na stanowisku starszego asystenta sędziego niż 2 lata, automatycznie będzie miał krótszy niż 3 letni – wymagany staż pracy na stanowiskach wymienionych w ustawie deregulacyjnej.

Co więcej - ponieważ ustawodawca rozróżnił i wymienił odrębnie referendarza sądowego i starszego referendarza sądowego nie można przyjmować, że asystent sędziego i starszy asystent sędziego to te same stanowiska. Dla tych starszych asystentów sędziów, którzy myślą o zdawaniu prawniczych egzaminów zawodowych awans może więc okazać się złotą klatką.

Dr Karol Pachnik, adwokat


Szef BBN: po ataku hakerów będą propozycje ws. cyberbezpieczeństwa

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego prowadzi strategiczny przegląd bezpieczeństwa narodowego, w ramach którego omawiane są m.in. zagrożenia dla cyberprzestrzeni - powiedział w niedzielę PAP szef BBN gen. Stanisław Koziej.Jak dodał prawdopodobnie w drugiej połowie roku mogą pojawić się prezydenckie propozycje regulacji w tej dziedzinie.Koziej odniósł się do akcji internautów, efektem której było zablokowanie kilku stron internetowych. W nocy i rano nie dało się wejść na strony Sejmu, premiera, kancelarii premiera i ministerstwa kultury. O zorganizowaniu akcji informowała grupa internetowych hakerów Anonymous.Polska ma podpisać międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA 26 stycznia w Tokio. Rząd przyjął już uchwałę o udzieleniu zgody na podpisanie ACTA i o warunkach jej wykonania. Jednak minister administracji i cyfryzacji Michał Boni w piątek poinformował, że poprosił premiera o ponowną dyskusję na ten temat. Spotkanie odbędzie się prawdopodo... ...

Szkoda wyrządzona zatrudnionemu może sporo kosztować

Przedsiębiorca zapłaci za skutki zdarzeń losowych powstałych w związku z wykonywaną w jego firmie pracą. Przed finansowym ryzykiem uchroni go jednak odpowiednia polisa. Niezbędnik: Kodeks cywilny Wypadek przy pracy może zdarzyć się w każdej branży, a katalog potencjalnych nieszczęśliwych zdarzeń jest szeroki: od najmniejszych, takich jak poślizgnięcia, drobne stłuczenia, których skutkiem są niewielkie urazy, po bardzo poważne, wymagające długiej hospitalizacji i rehabilitacji. ...

Infolinia podatkowa: Chcesz się dowiedzieć, zadzwoń

Infolinia podatkowa cieszy się dużą popularnością. W 2012 r. dyżurujący tam urzędnicy otrzymali ponad 1,6 mln pytań.TelefonIle pytań zadali podatnicy dzwoniąc na infolinię podatkowąNiespodzianki nie ma. Tradycyjnie dzwoniący do Krajowej Informacji Podatkowej najczęściej pytają o podatek od towarów i usług, czyli VAT. W zeszłym roku ponad 701 tys. pytań dotyczyło kwestii z nim związanych.Urzędnicy często udzielali też wyjaśnień na temat podatków dochodowych: od osób fizycznych (PIT) i od osób prawnych (CIT). Rzadziej pytano o podatek akcyzowy, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) czy np. e-deklaracje.Pytania dotyczące PIT koncentrowały się na kwestiach związanych z działalnością gospodarczą, opodatkowaniem najmu, odpłatnym zbyciem nieruchomości i rzeczy, zwolnieniami i limitami podatkowymi oraz obowiązkami płatników.Przykładowo dzwoniący chciał się dowiedzieć, czy zwolniony z opodatkowania będzie dochód uzyskany w 2012 r. ze sprzedaży mieszkania nabytego w 2010 r., które stanow... ...

Od dziś egzaminy poprawkowe są bezpłatne. Władze uczelni twierdzą, że nowe przepisy dotyczą tylko przyszłych studentów. Według Ministerstwa Nauki wszystkich Wiele uczelni mimo negatywnego stanowiska Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pobiera od studentów opłaty za egzaminy poprawkowe czy komisyjne. Tak robi np. Akademia Humanistyczna w Pułtusku. Resort wydał opinię dwa lata temu po interwencji Parlamentu Studentów RP. Aby ukrócić takie praktyki, w ostatniej, marcowej nowelizacji ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym w art. 99a określono katalog usług, za które uczelnia nie może pobierać opłat. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2012 r. student nie musi płacić m.in. za: rejestrację na kolejny semestr lub rok akademicki; egzamin, w tym egzamin poprawkowy, egzamin komisyjny czy dyplomowy. ...

Państwowe spółki pójdą pod młotek. PGNiG, KGHM, Orlen i Lotos stracą część spółek zależnych

Na sprzedaż są przeznaczone sieci hoteli, uzdrowisk i salonów spa należące do PGNiG oraz KGHM. Pod młotek pójdą Zakłady Przemysłu Jedwabniczego Dolwis, w którym PGNiG ma mniejszościowe udziały. Do tego m.in. fabryka platerów Hefra (grupa KGHM), a także firmy ochroniarskie i transportowe związane z Orlenem i Lotosem – dowiedział się DGP. Lista będzie długa.Zakończyły się audyty prowadzone na zlecenie resortu skarbu w największych państwowych spółkach.Zakończyły się audyty prowadzone na zlecenie resortu skarbu w największych państwowych spółkach. Ich celem było wyłuskanie z 19 grup kapitałowych tych firm zależnych, których profil nie jest związany z podstawową działalnością koncernów. Audytorzy przeczesali ponad pół tysiąca podmiotów. Choć ministerstwo nie ujawnia wyników tych prac, to wiadomo, że na ich podstawie powstał wstępny katalog spółek córek i spółek wnuczek, których koncerny będą musiały się pozbyć. Cel? Usprawnienie działania korporacji, które mają skoncentrować się na ... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
5+3=?


Informacje o plikach "cookies"