"Zjednoczeni dla globalnej zmiany" - pod takim hasłem w sobotę w ponad 950 miastach w 82 krajach, w tym w Polsce, odbędą się protesty zorganizowane przez ruch "oburzonych". Narodził się on przed pięcioma miesiącami w Hiszpanii, a ostatnio rozszerzył na inne kraje.

Na stronie internetowej nawiązującej do daty wydarzenia (15october.net) "oburzeni" apelują do ludzi na całym świecie, by "wyszli na ulice i place miast i domagali się swoich praw oraz autentycznej demokracji". Podkreślają, że marsze i debaty przeciwko bezrobociu, nierównościom i cięciom budżetowym mają być pokojowe.

"Władze działają w imieniu niewielu, ignorując wolę większości, bez względu na koszty ludzkie i ekologiczne, które musimy ponosić. Trzeba położyć kres tej niedopuszczalnej sytuacji" - czytamy na stronie. "Oburzeni" dodają, że politycy są "na usługach elit finansowych". "Nie jesteśmy towarem w rękach polityków i bankierów. Oni nas nie reprezentują" - piszą.

Jak wyjaśnili na czwartkowej konferencji prasowej hiszpańscy "oburzeni", czyli członkowie Ruchu 15 maja (od daty pierwszych demonstracji), uczestnicy protestów będą domagać się pogłębienia demokracji. Celem jest wywieranie presji na polityków, aby wykonywali pracę, do której powołali ich wyborcy - mówili aktywiści pięć miesięcy po narodzinach ruchu. Organizatorzy protestów domagają się "demokratyzacji gospodarki i rządzenia" i apelują do obywateli, by "ponownie zawładnęli polityką" - pisał w czwartek dziennik "El Pais".

Przedstawiciele ruchu, w którego skład wchodzą takie organizacje jak Democracia Real Ya (Prawdziwa Demokracja Teraz), ruch alterglobalistyczny ATTAC, Juventud Sin Futuro (Młodzi Bez Przyszłości) czy Acampada Sol (Okupacja placu Puerta del Sol), przypomnieli, że od maja utrzymują kontakt ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami za pomocą sieci społecznościowych oraz telekonferencji - pisał w czwartek hiszpański nadawca RTVE na stronie internetowej.

Hiszpańscy działacze nie chcą nazywać się "ojcami protestów". "Jeśli ktoś może uważać się za ojca lub matkę, to są to te kraje, w których ludzie poświęcili życie" - powiedział jeden z przedstawicieli "oburzonych", odnosząc się do Tunezji i Egiptu, gdzie swoje korzenie miała "arabska wiosna". "Oni rozpalili iskrę, a myśmy ją rozdmuchali" - dodał.

"Oburzeni" są również w Polsce

Ruch obywatelski "oburzonych" skupia przede wszystkim ludzi młodych, ale również emerytów, bezrobotnych czy niezadowolonych pracujących. Nie chcą być utożsamiani z żadną organizacją polityczną. Organizatorem warszawskiej manifestacji jest "Porozumienie 15 października", które powstało z inicjatywy uczniów Wielokulturowego Liceum Humanistycznego w Warszawie. Do udziału w manifestacji i poparcia ruchu społecznego zachęca m.in. środowisko "Krytyki politycznej"

"Zbyt długo im wierzyliśmy, że chcą zmieniać rzeczywistość. Teraz jesteśmy oburzeni. Bo wiemy, że każde rządy nie słuchają głosu społeczeństwa, że działają na naszą niekorzyść. Jesteśmy oburzeni kłamstwami i ignorancją płynącą z parlamentu. Jesteśmy oburzeni obecną sytuacją w Polsce" - czytamy na stronie polskiego "Porozumienia 15 października".

Sobotnia manifestacja w Warszawie wyruszy o godz. 12 sprzed bramy Uniwersytetu Warszawskiego, przejdzie trasą obok Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego, biura Komisji Europejskiej, Giełdy Papierów Wartościowych pod kancelarię premiera. Planowany jest udział kilkuset osób, w tym kilkorga Hiszpanów z Puerta de Sol, który wiosną przez prawie miesiąc był okupowany przez "oburzonych".

W Hiszpanii demonstracje odbędą się w co najmniej 60 miastach. Protestujący w Madrycie dotrą w sobotę do placu Puerta del Sol w centrum stolicy. Następnie przeprowadzona zostanie debata na temat kierunku, który ruch powinien obrać po sobotnim, globalnym proteście. "Oburzeni" połączą się za pomocą internetu z uczestnikami demonstracji w innych miastach.

W Rzymie na ulice wyjdzie nawet 200 tys. "oburzonych" - podały w piątek media. Wiec rozpocznie się na Placu Republiki, tuż przy siedzibie włoskiego banku centralnego. Władze obawiają się wybuchu starć z przedstawicielami środowisk skrajnych. Jak podał w piątek dziennik "Corriere della Sera", do stolicy mogą przybyć 2 tys. osób, które uważane są za niebezpieczne.

Oczekiwania włoskich oburzonych są bardzo różnorodne - pisze agencja AFP. Niektórzy chcą upadku rządu, inni odmawiają "spłacania długu, którego nie zaciągnęli". Jeszcze inni są zdania, że "o młodych we Włoszech się nie pamięta" oraz że "rząd chce skłócić różne pokolenia" - relacjonuje AFP na podstawie rozmów z uczestnikami poprzednich demonstracji w Rzymie.

Z kolei w Brukseli oczekiwanych jest kilkaset lub nawet kilka tysięcy osób. Protesty odbędą się tydzień po tym, jak blisko 150 członków ruchu "oburzonych" z Hiszpanii, Francji i Holandii rozbiło obóz w stolicy Belgii.

Jednym z miast, w którym dojdzie do demonstracji, będzie też Hongkong. Ok. 500 osób weźmie udział w proteście pod hasłem "Okupuj Hongkong", nawiązującym do ruchu "Okupuj Wall Street", który rozprzestrzenił się ostatnio w USA jako amerykańska wersja ruchu "oburzonych". "Będziemy się koncentrować na bardzo konkretnym problemie, czyli braku mieszkań. Część ludności nie ma dostępu do godnych mieszkań za przystępną cenę" - wyjaśnił jeden z organizatorów Napo Wong.

"Wybuch niezadowolenia był do przewidzenia"

O pogłębioną analizę ruchu, który nabrał już globalnych rozmiarów, pokusili się publicyści amerykańscy pisząc o protestach "Okupuj Wall Street" wymierzonych w finansowy establishment. Ich zdaniem to reakcja na trwające od dekad procesy rozwarstwiania amerykańskiego społeczeństwa, ubożenia klasy średniej, które kryzys tylko uwidocznił i przyspieszył. Grupa, która czuje się pozbawiona głosu, domaga się zmian, a wybuch niezadowolenia był do przewidzenia, bowiem społeczne mikrotrendy od lat wskazywały na niebezpieczną pauperyzację klasy średniej, podczas gdy wąskie elity stają się coraz bogatsze.

"Okupuj Wall Street" może okazać się kolejnym ruchem, który zredefiniuje amerykańską demokrację, tak jak protesty w latach 20. i 30., ruch praw człowieka, a nawet ruch praw kobiet w latach 70. Teraz tysiące Amerykanów po raz kolejny doszły do wniosku, że obecny system reprezentacji w ogóle ich wyklucza, bo w celu artykułowania żądań i ich realizacji trzeba kupować wpływy polityczne bądź wywierać je poprzez drogich lobbystów.

Media prawicowe i lewicowe poświęcają ruchowi "oburzonych" coraz więcej uwagi, a dla wszystkich tempo, w jakim protesty nabierają impetu, jest zaskoczeniem. Dlatego według "Los Angeles Times", najbardziej uczciwym komentarzem na temat ruchu jest przyznanie: "Czegoś takiego nie widziałem wcześniej. Nie wiem, co to znaczy. Nie mam pojęcia, co z tego wyniknie".


Grecy w panice: Wycofują z banków nawet lokaty długoterminowe

Zaniepokojeni rozpisaniem nowych wyborów w kraju klienci greckich banków w poniedziałek i wtorek wycofali z nich ponad 1,2 mld euro, czyli ok. 0,75 proc. wszystkich depozytów - pisze na swym portalu "Financial Times".Od końca kwietnia uciekło z Grecji już 5 mld euro.Faktycznie jednak suma kapitału, który wypłynął z Grecji, jest większa, ponieważ klienci wycofują swe oszczędności z greckich banków od 2010 roku."Doświadczenie z ostatnich dni daje podstawy do obaw, że ucieczka pieniędzy może się nasilić" - powiedział grecki bankier cytowany przez "FT". "Obserwujemy coś bardzo nietypowego, klienci likwidują lokaty długoterminowe" - dodał inny rozmówca brytyjskiego dziennika."Sytuacja banków jest bardzo trudna... Nie ma paniki, ale jest pojawił się niepokój, który może przekształcić się w panikę, a odporność banków na obecnym etapie jest niewielka" - ostrzegł prezydent Grecji Karolos Papulias na spotkaniu z liderami partii politycznych w niedzielę, jak wynika z protokołu spotkania opubli... ...

Zabezpieczenie pożyczki zastawem pozwoli lepiej ochronić spłatę długu

Gdy komornik sprzedaje majątek dłużnika, a pieniądze przeznacza na zaspokojenie wierzycieli, w najkorzystniejszej sytuacji są ci, których roszczenia zostały zabezpieczone zastawem zwykłym, rejestrowym albo hipotekąPieniądze uzyskane z licytacji komorniczej rzeczy obciążonej takim zabezpieczeniem przeznacza się przede wszystkim na pokrycie wierzytelności osoby, której taki zastaw lub hipoteka przysługiwały. Nie dotyczy to jedynie pokrycia kosztów egzekucji, należności alimentacyjnych i roszczeń pracowniczych. Pozostali wierzyciele będą mogli zaspokoić swoje roszczenia dopiero z nadwyżki, która pozostanie po rozliczeniach. Takie uprawnienia przysługują wierzycielowi bez względu na to, kto jest właścicielem obciążonej rzeczy w momencie egzekucji.Zastaw rejestrowy mogą ustanowić nawet osoby fizyczne, aby w ten sposób zabezpieczyć udzieloną pożyczkę, albo inne należności. Wierzyciel (który jest zastawnikiem) zawiera wówczas umowę na piśmie o ustanowienie zastawu z zastawcą, czyli osobą u... ...

Raport UOKiK: Coraz więcej sieciowych marek, poprawa ich jakości

Poprawiła się jakość produktów żywnościowych oferowanych przez sieci handlowe pod własną marką - w stosunku do roku 2008 aż dwukrotnie. Najlepiej wypadły soki, wody oraz miody. Gorzej - przetwory owocowe i mięsne. Wyniki najnowszej kontroli Inspekcji Handlowej prezentuje raport UOKiK. kach coraz więcej towarów pod marką sieci.Nie tylko cena, ale i jakość produktów ma znaczenie. O tym, że niższa cena nie zawsze musi oznaczać gorszą jakość informuje najnowszy raport UOKiK dotyczący produktów oferowanych pod własną marką sieci handlowych. Są to towary produkowane na zamówienie konkretnej sieci. O tym, kto odpowiada za ich jakość informuje najczęściej napis na opakowaniu: Wyprodukowano dla...Rośnie sprzedaż produktów pod sieciowa markąProdukty oferowane pod marką własną są coraz częściej kupowane przez konsumentów, ale i oferowane przez super- i hipermarkety. W 2011 roku zdecydowana większość tych sklepów posiadała w ofercie co najmniej jeden rodzaj produktu oznaczony marką własną. P... ...

Polskie firmy mniej atrakcyjne. Koniec fuzji na polskim rynku?

Rynek fuzji i przejęć skurczył się w tym roku o połowę. Wartość transakcji wyniosła 29 mld zł. Spowolnienie w gospodarce zniechęca przedsiębiorstwa do fuzji. Bankierzy inwestycyjni spodziewają się jednak, że stosunkowo niskie wyceny spółek na giełdzie będą zachęcały do wrogich przejęć.Fuzje i przejęcia w PolsceRynek fuzji i przejęć odżywa, gdy przyśpiesza gospodarkaFuzje i przejęcia Fot. Shutterstock– Wygląda na to, że – jak to się fachowo określa – znaleźliśmy się w drugim siodle kryzysu. Stąd ten spadek – tłumaczy DGP Jacek Chwedoruk, prezes polskiego biura banku inwestycyjnego Rothschild, który pracował m.in. przy takich transakcjach, jak sprzedaż Polkomtelu czy – obecnie – przy sprzedaży sieci medycznej Lux Med.– Spowolnienie gospodarcze, niedopasowanie ofert kupujących do oczekiwań sprzedających, duża niepewność na rynku, brak dużych prywatyzacji, ograniczenie przez firmy ekspansji. To wszystko składa się na ten spadek – mówi nam Marek Gul, szef banku inwestycyjnego Credit Suis... ...

Play rzuca rękawicę T-Mobile. Zaczyna się walka na tablety i laptopy

Sprzęt elektroniczny za 0 zł ma zwiększyć liczbę klientów mobilnego internetu wśród uczniów i studentów.Liczba klientów sieci komórkowychRywalizacja o użytkowników mobilnej sieci zaostrza się.Rywalizacja o użytkowników mobilnej sieci zaostrza się. By zwiększyć ich liczbę, czwarty co do wielkości operator Play postanowił mocniej wejść na rynek dystrybucji tabletów i laptopów. Wprowadził do oferty urządzenia za 0 zł wraz z miesięcznym pakietem transmisji danych. Klient spłaca sprzęt w comiesięcznych ratach. To wyzwanie dla T-Mobile, obecnego lidera sprzedaży mobilnego sprzętu na polskim rynku.– Liczymy na studentów i uczniów – przyznał wczoraj Adam Toruński, szef internetu mobilnego Play, nie kryjąc, że oferta ruszyła teraz z myślą o rodzicach kompletujących dzieciom szkolną wyprawkę.Operator sprzedaje na przykład najnowszego iPada 16 GB za 119 zł miesięcznie w umowie na dwa lata. Tablety Samsunga Galaxy 2 dostać można w abonamencie od 79,90 zł. W podobnych cenach dostępne są też lapt... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
8+5=?


Informacje o plikach "cookies"