Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował w sobotę w Warszawie "Narodowe czytanie Pana Tadeusza". Przez cały dzień w 60 polskich miastach i miejscowościach odbywać się będzie publiczne czytanie poematu Adama Mickiewicza.

"Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" w Ogrodzie Saskim

Prezydent z małżonką oraz Andrzej Seweryn podczas akcji "Narodowe czytanie Pana Tadeusza"

"O wiosno, kto ciebie widział wtenczas w naszym kraju/ Pamiętna wiosno wojny, wiosno urodzaju/ O wiosno, kto cię widział, jak byłaś kwitnąca/ zbożami i trawami, a ludźmi błyszcząca/ obfita we zdarzenia, nadzieją brzemienna/ ja ciebie dotąd widzę piękna maro senna./ Urodzony w niewoli, okuty w powiciu/ ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu" - czytał prezydent Komorowski fragment z 11 księgi "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W warszawskim Ogrodzie Saskim koło sadzawki z fontanną zebrało się wielu warszawiaków, chcących uczestniczyć w "Narodowym Czytaniu Pana Tadeusza".

"200 lat od wydarzeń, które stały się źródłem inspiracji dla Adama Mickiewicza do napisania, już na emigracji, Pana Tadeusza, chcę zachęcić do wspólnego czytania. Minęło 200 lat od wielkich i ważnych wydarzeń związanych z nadzieją na polską wolność, 200 lat, w których wiele pokoleń polskich tak jak Adam Mickiewicz marzyło o wiośnie wolności. Dzisiaj możemy cieszyć się naszą wiosną wolności, ale warto pamiętać o tym, że w tej naszej drodze ku wolności +Pan Tadeusz+ i wspaniała twórczość Adama Mickiewicza nie tylko nas tworzyły, ale także zachwycały i umacniały" - mówił prezydent.

"Dzisiaj zachęcam i zapraszam do narodowego, a więc wspólnego czytania "Pana Tadeusza", do wspólnego czytania od Tatr po Bałtyk, od Odry aż po Bug, a nawet i dalej, sięgając także i do terenów znad Niemna, tych gdzie nasza wyobraźnia lokuje Soplicowo" - dodał Komorowski.

Po wystąpieniu prezydenta Andrzej Seweryn rozpoczął czytanie "Inwokacji" otwierającej pierwszą księgę poematu. Kolejne księgi czytać będą: Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Sonia Bohdziewicz, Stanisława Celińska, Marek Bukowski, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Antoni Pawlicki. Ostatnią, dwunastą księgę przeczyta Andrzej Seweryn. Czytanie ma zakończyć się o 1.30 w nocy. Tło muzyczne dla lektury tworzy muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu takich artystów jak m.in. Janusz Olejniczak czy Andrzej Jagodziński.

Równolegle z inauguracją "Narodowego czytania Pana Tadeusza" w Warszawie akcja głośnej lektury narodowego poematu rozpoczęła się w około 60 polskich miastach i miejscowościach. Każdy z ośrodków realizuje własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie "Narodowego czytania". W przedsięwzięciu biorą udział nie tylko profesjonalni aktorzy, ale również wolontariusze, młodzież szkolna, harcerze. W sobotę w całym kraju ludzie spotkają się, aby wspólnie, na rynkach, skwerach, w parkach usłyszeć strofy Pana Tadeusza w wielu interpretacjach. Niektóre miasta rozszerzyły ideę akcji, dzięki czemu obejmie ona też osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w publicznych czytaniach, np. wolontariusze czytać będą poemat w domach opieki czy szpitalach.

Do udziału w projekcie zgłosiły się m.in: Biała Podlaska, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Ciechanów, Ciechocinek, Częstochowa, Elbląg, Jelenia Góra, Kalisz, Kazimierz Dolny, Kielce, Koszalin, Kraków, Łagiewniki, Łódź, Malbork, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Oświęcim, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wrocław, Wieluń, Zamość i Zakopane.

Prezydent RP Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję "Narodowe czytanie Pana Tadeusza", aby popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury - najpopularniejszego dzieła jednego z największych polskich poetów.

Z okazji akcji o zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlana będzie księga poematu wraz z datą i nazwą akcji. Ponadto w niedzielę w godz. 13-17 dla wszystkich chętnych Pałac Prezydencki otworzy swoje podwoje. Zwiedzający będą mogli zobaczyć miejsca, w których polscy prezydenci przyjmowali głowy państw, spotykali się z wybitnymi osobistościami i wypełniali codzienne obowiązki. W Pałacu Prezydenckim można będzie zwiedzić między innymi Salę Kolumnową, Salę Chorągwianą, Salę Obrazową, Sień Główną i Kaplicę.

Zwiedzający będą mogli także obejrzeć okolicznościową wystawę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi, na którą składają się m.in. karta z rękopisu "Pana Tadeusza", pióro poety, list autora do Zygmunta Krasińskiego z 1844 r. oraz ilustracje do poematu autorstwa Michała Elwiro Andriollego.


Miasta muszą oszczędzać, bo ich dochody spadają

Większość miast powinna wprowadzić zmiany w swoich budżetach na 2011 r., ale nie będzie miała problemów z ich zamknięciem na koniec roku.SkarbonkaProblem miast stanowi realizacja wpływów, w tym podatkowych, m.in. z PIT i CIT oraz przychody ze sprzedaży majątku.Indywidualna sytuacjaSytuacja budżetowa w każdym z dziewięciu miast, które o to zapytaliśmy, jest nieco inna. Przykładowo, Lublin, Rzeszów, Warszawa, Gdańsk i Łódź nie przewidują problemów z wykonaniem dochodów i wydatków zaplanowanych na ten rok. Z kolei Kraków, Poznań, Bydgoszcz i Toruń twierdzą, że mają gorsze niż zakładane wykonanie wpływów.Teresa Blacharska, skarbnik Gdańska, przyznaje, że po 10 miesiącach realizacji budżetu miasto nie ma problemów.– Budżet jest domknięty, nie ma konieczności jego korygowania – stwierdza Teresa Blacharska.Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa mówi, że zmiany budżetu dokonywane są w miarę potrzeb. W przypadku pozyskania dodatkowych dochodów lub większych wpływów z poszcze... ...

Najczęściej wybierane grzejniki łazienkowe

Kupujący najczęściej jako grzejniki łazienkowe wybierają grzejniki drabinkowe, zwane także rurowymi. Zbudowane są one z dwóch pionowych kolektorów, połączonych poziomymi rurami i swoim kształtem, zgodnie zresztą z nazwą, przypominają drabinę. Głównym czynnikiem mającym wpływ na wybór tego typu grzejników łazienkowych jest ich ogromna praktyczność, gdyż pełnią one nie tylko rolę urządzenia grzewczego, ale także na przykład suszarki i wieszaka. Poza tym ich atutem jest estetyczny wygląd oraz szeroki wybór kolorów, a także kształtów, gdyż często takie grzejniki łazienkowe różnią się trochę od kształtu idealnej drabiny.Drabinkowe grzejniki łazienkowe mogą być montowane na ścianie w pozycji pionowej i poziomej, w rogu pomieszczenia, a także w formie obrotowej, co pozwala na ustawienie grzejnika w różnych pozycjach.Rurowe grzejniki łazienkowe najczęściej zasilane są wodą i podłączane są do instalacji centralnego ogrzewania tak samo jak wszystkie inne rodzaje grzejników. Dodatkowo mogą być... ...

Pionowe rozwiązania – grzejniki Vertikal

Grzejniki Vertikal są grzejnikami pionowymi, stanowią one bardzo doskonałe rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania pomieszczeń. Pozwalają na dużą oszczędność miejsca a poza tym dają duże możliwości. Wybór grzejników Vertikal jest bardzo szeroki, zarówno jeżeli chodzi o wymiary jak i wzornictwo. W ofercie dostępne są grzejniki Vertikal o szerokości zaledwie trzydziestu centymetrów, ich długość możemy dostosować do wysokości pomieszczeń, taka elastyczność gabarytów pozawala wykorzystać powierzchnie, w których nie może znajdować się nic innego, gdyż są zbyt wąskie, a tym samym zaoszczędzić inne miejsca na rzecz mebli lub innych urządzeń. Poza tym taka forma grzejników nie wpływa niekorzystnie na ich moc i również są on bardzo wydajne. Warto wspomnieć, że dodatkowo grzejnik Vertikal mogą być zaopatrzone w chociażby w wieszaczki, co czyni jej jeszcze bardziej użytecznymi.Producenci grzejników Vertikal starają się zachęcić do zakupu oferując bardzo szeroką gamę modeli, wybierać możemy miedzy ... ...

Prezydent Komorowski zainaugurował "Narodowe Czytanie Pana Tadeusza"

Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował w sobotę w Warszawie "Narodowe czytanie Pana Tadeusza". Przez cały dzień w 60 polskich miastach i miejscowościach odbywać się będzie publiczne czytanie poematu Adama Mickiewicza."Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" w Ogrodzie SaskimPrezydent z małżonką oraz Andrzej Seweryn podczas akcji "Narodowe czytanie Pana Tadeusza""O wiosno, kto ciebie widział wtenczas w naszym kraju/ Pamiętna wiosno wojny, wiosno urodzaju/ O wiosno, kto cię widział, jak byłaś kwitnąca/ zbożami i trawami, a ludźmi błyszcząca/ obfita we zdarzenia, nadzieją brzemienna/ ja ciebie dotąd widzę piękna maro senna./ Urodzony w niewoli, okuty w powiciu/ ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu" - czytał prezydent Komorowski fragment z 11 księgi "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W warszawskim Ogrodzie Saskim koło sadzawki z fontanną zebrało się wielu warszawiaków, chcących uczestniczyć w "Narodowym Czytaniu Pana Tadeusza"."200 lat od wydarzeń, które stały się źródłem inspiracj... ...

W 2014 r. na rynek trafi gaz łupkowy z odwiertów na Pomorzu

W ciągu kilku miesięcy wykonamy poziome otwory poszukiwawcze za gazem łupkowym na koncesji Wejherowo na Pomorzu - poinformował w czwartek na konferencji wiceprezes PGNiG Marek Karabuła. Dodał, że gaz z tych odwiertów trafi na rynek w 2014 r.PGNiG na koncesji Wejherowo na stanowisku w Lubocinie wykonał pionowy odwiert poszukiwawczy o głębokości ponad 3 tysięcy metrów. W niedzielę przedstawiciele spółki poinformowali, że udało się dzięki niemu odnaleźć gaz. PGNiG zamierza na tym stanowisku poszukiwawczym wykonać też odwierty poziome."Będziemy wiercili na Lubocinie za kilka miesięcy (...) pierwszy odwiert poziomy. Jego projekt jest już gotowy. Otwór Lubocino-1 znajduje sie w okolicach Żarnowca, tego miejsca, w którym kiedyś rozpoczęto budowę elektrowni atomowej. Ale co ważniejsze, znajduje się kilka kilometrów od kopalni Żarnowiec, (...) którą eksploatuje PGNiG. Wydobywamy tam ropę naftową i gaz" - zaznaczył.Jak dodał, zostanie wykonanych sześć poszukiwawczych odwiertów poziomych. "zob... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+3=?


Informacje o plikach "cookies"