Nieszczelne okna, zapowietrzony kaloryfer, czy stale włączony laptop mogą narazić nas na stratę ponad tysiąca złotych w skali roku. Niemożliwe? Dowiedz się, jak skutecznie oszczędzać energię i pieniądze w domowym budżecie.

Energia

Dla wielu z nas oszczędność energii oznacza rezygnację z wieczornego oglądania telewizji, używania czajnika elektrycznego, czy korzystania z górnego oświetlenia. Tymczasem energooszczędność wcale nie musi opierać się na wyrzeczeniach. – Oszczędzanie energii polega na zmniejszeniu jej zużycia przy zachowaniu takich samych rezultatów – tłumaczy Renata Stępień, specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju, ekspert Akademii Misia Haribo.

Wydajne ogrzewanie

Najwięcej strat w domowym budżecie generuje niewłaściwe ogrzewanie pomieszczeń. Aż 75 proc. użytkowanej przez nas energii jest wykorzystywane na ogrzanie domu lub mieszkania. Zapowietrzone, zasłonięte grubymi kotarami albo zastawione meblami grzejniki nie działają efektywnie i tym samym przyczyniają się do odchudzenia naszego portfela. – Jeśli chcemy zwiększyć wydajność grzejników, rozłóżmy za nimi folię odbijającą promieniowanie cieplne. Zwiększa ona wydajność ogrzewania o 5 proc. – radzi Renata Stępień. Skuteczne jest również zamontowanie zaworów termostatycznych na grzejnikach. Pozwalają one na utrzymanie optymalnej temperatury we wszystkich pomieszczeniach. W łazience powinno to być 22-24oC, w pokoju dziecięcym 22oC, w salonie 20oC, w sypialni zaś wystarczy 16-17 oC. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, przykręćmy grzejnik. Obniżenie temperatury o 10C zmniejsza koszty ogrzewania domu aż o 5 proc.

Uwaga na okna

Przez nieszczelne okna tracimy od 18 do 30 proc. ciepła. Dobrym rozwiązaniem są samoprzylepne uszczelki, które pozwalają zaoszczędzić nawet 10 proc. kosztów ogrzewania. Pamiętajmy jednak, aby zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia – jest ona niezbędna do usuwania wilgoci powstającej w wyniku gotowania, prania i oddychania osób przebywających w domu. Kiedy wietrzymy pokój, nie pozostawiajmy uchylonego okna na kilka godzin. Otwórzmy je szeroko na kilka minut, zakręcając w tym czasie grzejniki. – Dzięki takiemu postępowaniu dokładnie wietrzymy pomieszczenie, a jednocześnie nie zużywamy energii cieplnej – wyjaśnia Renata Stępień.

Najpierw słońce, potem żarówka

Oświetlenie generuje duże koszty w ogólnym zużyciu energii elektrycznej. Co ciekawe, za wysokie rachunki może odpowiadać… nieefektywne umeblowanie pomieszczeń. – Starajmy się ustawić meble tak, żeby miejsce przeznaczone do pracy znalazło się blisko okna. W ten sposób dłużej korzystamy z naturalnego światła – radzi Renata Stępień. W większych pokojach warto umieścić kilka źródeł światła, aby poszczególne części pomieszczenia mogły być oświetlone niezależnie od siebie. Przy sprzątaniu nie omijajmy lamp i żyrandoli. Na nich też osiada kurz, przez który natężenie światła może się zmniejszyć nawet o 20 – 50 proc.! Nie zapominajmy też o energooszczędnych źródłach światła. Żarówki halogenowe zużywają o 30 proc. mniej energii i mają nawet 4 razy większą trwałość niż tradycyjne żarówki. Świetlówki kompaktowe zużywają pięciokrotnie mniej energii, a diody LED są odporne na wstrząsy i doskonale sprawdzają się jako energooszczędne oświetlenie zewnętrzne.

Czerwona lampka

Czy wiesz, że sprzęt pozostawiony w trybie czuwania pobiera prąd, z którego nie korzystasz? Ta zasada dotyczy wszystkich urządzeń „z czerwoną lampką” – od telewizora, przez sprzęt audio, dvd, po laptopa. Pozostawianie ich w trybie czuwania kosztuje nas kilkaset złotych w skali roku. Podobnie jest z ładowarką i zasilaczem do notebooka – urządzenia te pozostawione w gniazdku i tak pobierają energię, nawet jeśli komórka czy laptop nie są do nich podłączone. – W komputerach warto aktywować funkcję oszczędzania energii. Zamiast wygaszacza ekranu, lepiej ustawić automatyczne wyłączanie monitora, a także jasne tło pulpitu, które jest bardziej energooszczędne niż ciemne – radzi Renta Stępień. Jeśli wahasz się, czy kupić komputer stacjonarny czy laptop, wybierz opcję nr 2. Notebook jest bardziej efektywny energetycznie niż komputer.

Kuchenne rewolucje

Kuchnia to miejsce, w którym zwykle znajduje się najwięcej urządzeń elektrycznych – niekoniecznie energooszczędnych. Przykład?

• Lodówka. Powinna być ustawiona jak najdalej od grzejników i innych źródeł ciepła, w miejscu suchym i dobrze wentylowanym. Warto też zadbać o to, by na ściankach lodówki nie tworzyła się warstwa szronu i lodu – ich 5-milimetrowa warstwa może zwiększyć zużycie prądu nawet o 20 proc.! Najlepszym rozwiązaniem są lodówki z automatyczną funkcją rozmrażania.

• Zmywarka. Pozwala oszczędzać wodę i energię pod warunkiem, że używamy jej dopiero, gdy jest załadowana do pełna.

• Kuchenka mikrofalowa – energooszczędna mikrofalówka to taka, która posiada moc co najmniej 600 W i cztery stopnie wydajności. Potrawy w niej podgrzewane powinny być ułożone jak najbardziej płasko, aby zwiększyć powierzchnię działania fal elektromagnetycznych.

• Ekspres do kawy. Warto zainwestować w model posiadający regulator odcinający dopływ prądu po 2 godzinach. Innym rozwiązaniem jest zakup urządzenia z termosem utrzymującym odpowiednią temperaturę kawy przed długi czas.

• Czajnik elektryczny. Bardziej wydajny jest ten z płytą grzewczą zamiast grzałki. Zawsze gotujmy w nim tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujemy. Pamiętajmy też o regularnym usuwaniu kamienia.

Nasze proekologiczne działanie niesie za sobą wymierne korzyści. Po pierwsze, przyczynia się do zrównoważonej eksploatacji cennych źródeł energii: węgla, ropy i gazu. Po drugie – pozwala na mądre gospodarowanie domowym budżetem, co w efekcie skutkować może pokaźnym zastrzykiem gotówki.

Więcej informacji na www.haribo.com/planet/pl/akademia/


Pułapki w Bangkoku i jak ich uniknąć

Bangkok – to słowo wzbudza emocje. Niestety, nie zawsze pozytywne. W stolicy Tajlandii poza złotymi buddami, genialną kuchnią i zakupowym szaleństwem czeka na turystów też kilka pułapek. Oto jak się ich ustrzec. Bangkok. Fot. iStockBangkok. Fot. iStockBangkok. Fot. iStockNa lotniskuPokonanie przeszło ośmiu tysięcy kilometrów dzielących Polskę od Tajlandii to pestka. 25 km z bangkockiego lotniska Suvarnabhumi do centrum miasta to jednak zupełnie inna historia i bez właściwego przygotowania może okazać się wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na opcję podróży taksówką. Bangkoccy taksówkarze znani są ze skłonności do naciągania turystów, a zmęczony wielogodzinnym lotem i zmianą podróżny to ofiara doskonała. Wystarczy jedna prosta zasada, by uniknąć kłopotów – w Bangkoku taksówki jeżdżą według licznika – koniec, kropka. Nie zgadzaj się na żadną z góry ustaloną kwotę, nie wdawaj się w negocjacje, żądaj uruchomienia taksometru („Meter, please”). Jest to metalowe pudełko, które przy ... ...

Rodzina Głowackich domaga się od Agnes Trawny 210 tys. zł za utrzymanie domu na Mazurach

Rodzina Głowackich, która do wiosny mieszkała w Nartach w domu, który odzyskała Agnes Trawny domaga się od niej 210. tys zł. W pozwie do sądu Głowaccy argumentują, że przez 30 lat tyle wydali na remonty i utrzymanie domu.Są to koszty m.in. malowania ścian, położenia glazury i terakoty, zbudowania kominka i zaadaptowania na cele mieszkaniowe poddasza.Jak poinformował PAP pełnomocnik Trawny mecenas Andrzej Jemielita, Trawny chce oddalenia powództwa Głowackich. "Poinformowałem Głowackich, że jeśli chcą mogą zabrać z tego domu wszystko: baterie łazienkowe, krany, mogą pozbijać kafelki i terakotę, ponieważ pani Trawny przeznacza ten dom do rozbiórki" - powiedział Jemielita. Dodał, że Głowaccy załączyli do akt rachunki związane z remontami z lat 90. i początku 2000 roku, które opiewają na 6-7 tys. zł. "Nie wiem więc, skąd taka wysoka suma" - powiedział.Pełnomocnik Głowackich mecenas Lech Obara odnosząc się do wysokości pozwu powiedział, że "rachunki to nie wszystko". "Trzeba doliczyć kosz... ...

Grzejniki Vertikal

Coraz częściej konsumenci zwracają uwagę nie tylko na użyteczność kupowanych przez siebie produktów, ale także na ich atrakcyjny wygląd. Elementy wyposażenia wnętrz muszą być nowoczesne, dobrze komponować się z wystrojem, nie zaburzać harmonii i robić korzystne wrażenie. Również producenci grzejników starają się podążać z duchem czasu i proponują coraz to nowsze rozwiązania w swojej dziedzinie. Jednym z takich rozwiązań są, dostępne od pewnego czasu na rynku, grzejniki Vertikal. Grzejniki Vertikal są grzejnikami pionowymi, ich niewątpliwym atutem jest bardzo duża użyteczność, gdyż pionowy sposób montażu daje możliwość wykorzystania przestrzeni, która nie jest dostępna dla tradycyjnych grzejników poziomych. Grzejniki Vertikal mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy małych mieszkań, w których każda oszczędność miejsca jest jak najbardziej wskazana, ponieważ zapotrzebowanie przestrzeń jest ogromne. Grzejniki Vertical zapewne docenią także ci, którzy lubią innowacje i nietyp... ...

Większy komfort, niewiele wyższe koszty

Budując dom, przed wykonaniem instalacji grzewczych czy sanitarnych stajemy przed dylematem, na jaki system się zdecydować, jakim materiałom zaufać. W przypadku ogrzewania dochodzi pytanie: jaki typ ogrzewania wybrać: grzejnikowe czy podłogowe Bardzo często przy wyborze materiału instalacyjnego, z którego wykonane są rury, kierujemy się kryterium ekonomicznym, wychodząc z założenia, że i tak rury są ukryte w wylewkach lub pod tynkiem. Tymczasem obecnie większość instalacji prowadzona jest w wylewkach. W ścianach wykonuje się jedynie pionowe podejścia pod odbiorniki (grzejniki i punkty poboru wody). Uszkodzenia w rurze trwale wbudowanej w posadzkę są trudne do zlokalizowania, a koszty ich usunięcia bardzo wysokie. Dodatkowo wiąże się to z ograniczeniem dostępu do pomieszczenia, w którym wystąpiła awaria, a w przypadku ogrzewania podłogowego, bardzo często z całkowitym wyłączeniem dostępu na dłuższy czas. ...

Ewolucja grzejników żeliwnych

Grzejniki żeliwne kojarzą się z ciężką konstrukcją, mało opływowym kształtem, chropowatą i nieprzyjemną w dotyku powierzchnią, uciążliwym czyszczeniem i długim czasem nagrzewania. Jednak technologie produkcji są cały czas udoskonalane i grzejniki żeliwne nie są już takie jak dawniej. Stają się one oznaką luksusu, mają eleganckie kształty, a ich moc może być optymalnie dostosowana do zapotrzebowania na ciepło. Chropowata powierzchnia została zastąpiona przez gładką, łatwą w czyszczeniu, wrażenie niezwykłego ciężaru przez opływowy kształt i lekkość – mimo, że nadal są to grzejniki żeliwne. Co więcej ich cena pozostała nadal bardzo atrakcyjna, co zachęca do zakupu. Grzejniki żeliwne nie szpecą pomieszczenia, tak jak w przyszłości, często są doskonale stylizowane i stanowią ozdobę wielu wnętrz.Mimo zmian wizualnych grzejniki zachowały swoje pozytywne aspekty, wśród których możemy wymienić ogromną odporność materiału na uszkodzenia mechaniczne oraz na korozję, a także odporność na czynni... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
4+7=?


Informacje o plikach "cookies"