Warszawska giełda oferuje swoje pierwsze obligacje po niższej cenie od kontrolowanego przez państwo Banku Ochrony Środowiska. Ale jest w tym zamysł: GPW chce rozruszać w Polsce rynek obligacji korporacyjnych – twierdzi agencja Bloomberg.

Giełda wyemitowała pięcioletnie papiery dłużne na kwotę 170 mln zł dokładając inwestorom 117 punktów bazowych do sześciomiesięcznej stopy WIBOR podczas gdy premia za obligacje BOŚ z terminem wykupu w 2014 roku wynosi 170 pb. Co więcej, jeśli premia za giełdowe obligacje jest o 88 punktów bazowych wyższa od rządowych papierów z identyczną wymagalnością, to obligacje londyńskiej giełdy LSE oferowane w funtach do wykupu w roku 2016 są już wyceniane o 312 punktów bazowych powyżej stawki za brytyjskie gilty, czyli obligacje rządowe.

Polska giełda, na której w tym roku było więcej debiutów niż na wszystkich zachodnioeuropejskich parkietach razem wziętych, oferuje swój dług, aby przyczynić do ekspansji publicznego rynku korporacyjnych obligacji. W tym roku polskie firmy sprzedały bowiem swoje obligacje, nominowane w złotych, na łączną kwotę 2,78 mld dolarów, co stanowi zaledwie 10 proc. sumy pozyskanej przez firmy w Rosji.

„Następny rok będzie przełomem na rynku obligacji oraz bogaty w oferty, zwłaszcza ze strony firm, którym wygasają linie kredytowe” – mówi Jakub Taborowicz, menedżer oddziału zarządzania aktywami w PZU.

Sprzedaż korporacyjnych obligacji wzrośnie w roku 2012 dwukrotnie do kwoty 5,9 mld dolarów, gdyż kryzys kredytowy w Europie ogranicza możliwość zaciągania pożyczek w bankach – stwierdziła na początku grudnia agencja Fitch Ratings. Największa w Polsce firma użyteczności publicznej, PGE właśnie w przyszłym roku wystartuje z programem sprzedaży obligacji na kwotę 15 mld zł. Z kolei PGNiG, lider na polskim rynku gazowym, zaplanował sprzedaż długu wartości 7 mld zł, a energetyczna grupa Enea zamierza wyemitować obligacje za 1 mld zł.

Firmy użyteczności publicznej, a szczególnie producenci energii, muszą budować nowe i kosztowne elektrownie zgodnie ze standardami emisji CO2 przyjętymi przez Unię Europejską. W sumie do 2023 roku inwestycje na ten cel, według szacunków rządowych, pochłoną 38 mld euro.

Dzięki sprzedaży obligacji warszawska giełda zyska środki na sfinansowanie zakupu Towarowej Giełdy Energii. GPW planuje także na połowę lutego kolejną emisję swych papierów dłużnych, tym razem za 75 mln zł i głownie z myślą o inwestorach indywidualnych.


Ekologiczne gospodarstwa chcą wyższych dopłat z UE

Większe dopłaty dla małych gospodarstw rolnych prowadzących ekologiczną produkcję oraz wsparcie finansowe dla aktywnych rolników - m.in. takie postulaty przedstawili w poniedziałek w Szczecinie uczestnicy międzynarodowej konferencji o ekologicznym rolnictwie.Dwudniowe spotkanie producentów żywności i samorządowców z Polski, Niemiec, Szwecji i Francji "Rolnictwo ekologiczne we wspólnej polityce rolnej po 2013 r." odbywa się w ramach polskiej prezydencji.Dyrektor wydziału rolnictwa i rybołówstwa Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Jarosław Rzepa powiedział PAP, że producenci żywności ekologicznej chcą, aby po 2013 r. UE przeznaczała więcej pieniędzy dla małych ekologicznych gospodarstw rolnych.Dodał, że kolejnym postulatem jest większe wsparcie aktywnych rolników, tzn. tych, którzy stawiają na produkcję żywności. Produkcja ekologiczna jest mniej wydajna i mniej opłacalna niż produkcja rolna oparta na nawozach sztucznych - dodał.Rzepa podkreślił, że swoje postulaty środowisko ... ...

Mimo inflacji sprzęt AGD tanieje

Spadają ceny sprzętu audiowizualnego oraz urządzeń gospodarstwa domowego. Mniej kosztują także akcesoria komputerowe. Obniżkę cen wywołuje coraz mniejszy popyt na niektóre towary oraz chińska konkurencja.Produkty, których ceny pozytywnie wpłynęły na inflacjęInflacja nadal jest wysoka i w lipcu wyniosła 4,1 proc., ale byłaby jeszcze wyższa, gdyby nie grupa towarów, które sukcesywnie tanieją.Dotyczy to przede wszystkim sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego. Ceny urządzeń z tych segmentów były w lipcu o 9,1 proc. niższe niż przed rokiem. Zauważalnie potaniały między innymi telewizory – za odbiornik LCD o przekątnej 32 cale w lipcu tego roku trzeba było zapłacić średnio 1577 zł, czyli o 250 zł mniej niż przed rokiem. Natomiast o 1,6 proc. mniej płacimy obecnie za sprzęt gospodarstwa domowego, a więc za pralki automatyczne, kuchenki mikrofalowe, odkurzacze. W tej grupie są jednak również towary, które potaniały o kilkanaście procent. Według GUS należą do nich m.in. c... ...

W jaki sposób grzejniki emitują ciepło?

Ciepło może być oddawane przez grzejniki na dwa sposoby – przez konwekcję i przez promieniowanie. Wszystkie grzejniki emitują ciepło obiema metodami, jednak w zależności od rodzaju grzejnika, któryś z nich jest przeważający.Promieniowanie jest procesem w wyniku, którego emitowana jest energia elektromagnetyczna, powstaje ona w wyniku zderzeń cząsteczek o różnej temperaturze. Grzejniki, które ogrzewają pomieszczenia przede wszystkim przez promieniowanie, to na przykład grzejniki płytowe, a także ogrzewanie ścienne, które umożliwia równomierne ogrzanie pomieszczeń na całej wysokości.Grzejniki, które emitują ciepło w wyniku procesu konwekcji, nazywane są konwektorami. Zasada ogrzewania przez konwekcję polega na ogrzewaniu krążącego wewnątrz pomieszczenia powietrza. Ogrzanie powietrze jest lżejsze niż zimne, dlatego unosi się w górę, natomiast powietrze zimne opada w dół, bliżej podłogi, gdzie ulega ogrzaniu przez grzejniki. Wytwarza się w ten sposób cyrkulacja powietrza wewnątrz pomies... ...

Okazje, promocje, ryzykowne inwestycje. Decydujemy się na nie, bo nie mamy pieniędzy

Nie chciwość, ale raczej oszczędność i rozsądek powodują, że kupujemy wycieczki "last minute", lokujemy pieniądze w ryzykowne inwestycje czy polujemy na okazje. Oferta z niską ceną jest zawsze poważnie rozważana - ocenili w rozmowie z PAP eksperci.W dążeniu do zysku trzeba być uważnym, by nie dać się naciągnąćZdaniem socjologa, prof. Andrzeja Rycharda z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, nawet upadki kolejnych biur turystycznych czy niepewna sytuacja Amber Gold nie wyeliminują wśród Polaków skłonności do korzystania z ryzykownych okazji. "Jesteśmy społeczeństwem na dorobku, gdzie oferta, która kusi atrakcyjną ceną, jest zawsze bardzo poważnie rozważana, jest bardzo istotnym kryterium wyboru" - zaznaczył w rozmowie z PAP socjolog.Według niego, ludzie uczą się jednak i na pewno kalkulacje ryzyka po tego typu doświadczeniach będą dużo bardziej ostrożne. "Na pewno będziemy bardziej dokładnie czytać to, co jest napisane najdrobniejszymi literkam... ...

Grzejniki – moc cieplna

Moc cieplna posiadana przez grzejniki jest ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przed ich zakupem. Przyjęte jest, że grzejniki powinny posiadać moc cieplną minimum równą zapotrzebowaniu pomieszczenia na ciepło. Oznacza to, że trzeba najpierw oszacować straty ciepła w określonym pomieszczeniu, a dopiero potem podejmować decyzję jakie zostaną w nim zainstalowane grzejniki.Co ciekawe, wbrew przypuszczeniom większości potencjalnych kupujących, podczas ustalania jaką moc cieplną powinny mieć grzejniki nie jest brana pod uwagę kubatura pomieszczenia.Straty ciepła szacowane są zazwyczaj przez specjalistów i zależą od tego jak zbudowany jest budynek, z czego jest zbudowany, gdzie jest usytuowany, gdzie zlokalizowane jest pomieszczenie. Podczas szacowania uwzględnia się też współczynniki przenikania ciepła przez wszystkie ściany, średnią temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Na straty ciepła duży wpływ ma również klimat, czyli średnia temperatura powietrza na zewnątrz, a także ist... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
6+3=?


Informacje o plikach "cookies"