W przypadku wstrzymania dostaw gazu z kierunku białoruskiego, w momencie szczytowego zapotrzebowania Polska nie byłaby w stanie pokryć całości popytu - wynika z analizy zawartej w planie inwestycyjnym 15 operatorów sieci gazowych z Europy Środkowo-Wschodniej.

Instalacje gazowe

Analiza sytuacji wstrzymania dostaw gazu w zimie przez gazociąg jamalski oraz punkty odbioru w Wysokoje i Tietierowce znalazła się w pierwszej edycji Regionalnego Planu Inwestycyjnego na lata 2012-2021, sporządzonego wspólnie przez 15 operatorów systemów gazowych z 9 państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Z symulacji wynika, że w takiej sytuacji Polska - maksymalnie wykorzystując inne istniejące kierunki - jest w stanie sprowadzić 89 proc. potrzebnego gazu. Pozostałe ujęte w zestawieniu państwa: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Rumunia i Słowacja są w takie sytuacji w stanie zapewnić sobie ponad 100 proc. zapotrzebowania. Gdyby przerwa nastąpiła latem, Polska powinna sobie poradzić - korzystając z zapasów - przez prawie 120 dni.

W Planie znalazła się też analiza przerwania dostaw przez Ukrainę - wtedy całości zapotrzebowania nie pokryłyby Rumunia i Bułgaria; Polska byłaby w stanie technicznie zaspokoić 108 proc. potrzeb.

Jako receptę na takie scenariusze dokument zaleca budowę nowych interkonektorów oraz terminali LNG, a także rozbudowę możliwości przesyłowych istniejących połączeń.

Regionalny Plan Inwestycyjny jest odpowiedzią na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Opublikowany w poniedziałek dokument opisuje gazociągi, magazyny gazu oraz terminale LNG w regionie, które mają zostać wybudowane do 2021 r. Zawiera też liczne scenariusze w sektorze gazu, rozpisane na poszczególne lata w tym okresie.


Gaz ziemny kontra węgiel: Popyt na ten pierwszy wzrośnie w ciągu 5 lat o 17 procent

Globalny popyt na gaz ziemny najprawdopodobniej wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat o 17 proc., a jego zużycie w Chinach podwoi się - poinformowała we wtorek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).WIERTNIA GAZU ŁUPKOWEGO SZYMKOWO - 1 W WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO - POMORSKIM ODWIERT PROWADZI TU FIRMA TALISMAN ENERGY ORAZ SAN LEONWedług niej chiński popyt na ten surowiec będzie rósł do roku 2017 o 13 proc. rocznie, podczas gdy w USA zwiększy się w ciągu najbliższego pięciolecia tylko o 13 proc. Zużycie gazu w Europie wzrośnie w tym samym czasie o 7,9 proc."Azja będzie regionem ze zdecydowanie najszybszym wzrostem, zapewnianym przede wszystkim przez Chiny, które około roku 2013 staną się trzecim największym konsumentem gazu" - oświadczyła MAE, której członkami jest 28 państw, w tym USA, Japonia i najważniejsze kraje europejskie.Według afiliowanej przy OECD agencji, niskie ceny gazu sprawią, że w USA około roku 2017 ilość prądu wytwarzanego przez elektrownie gazowe niemal zrówna się ... ...

Grzejniki konwektorowe w systemach niskotemperaturowych

Grzejniki konwektorowe mogą być stosowane w systemach niskotemperaturowych. Instalacje niskotemperaturowe posiadają kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła. Dla systemów niskotemperaturowych charakterystyczna jest temperatura wody, którą zasilane są grzejniki – jest ona zdecydowanie niższa od temperatury wody zasilającej grzejniki wchodzące w skład instalacji centralnego ogrzewania. Żeby grzejniki konwektorowe mogły być stosowane w tego rodzaju rozwiązaniach wcale nie jest konieczne zwiększanie ich gabarytów, wystarczającym zabiegiem technologicznym jest zwiększenie ich mocy.Grzejniki konwektorowe stosowane w systemach niskotemperaturowych, podobnie jak grzejniki temperaturowe stosowane w innych rodzajach ogrzewania charakteryzują się małą pojemnością i odpowiednią konstrukcją, które zapewniają ich bardzo szybkie nagrzewanie się, a także bardzo szybkie stygnięcie, gdy temperatura w pomieszczeniu osiąga zbyt wysoką wartość.Zaletą wykorzystania grzejników konwektorowych w systemach nisk... ...

Grzejniki dekoracyjne

Grzejniki w wieku częściach globu, są po prostu koniecznością, gdyż temperatury na zewnątrz nie są wystarczająco wysokie, aby temperatura w pomieszczeniach umożliwiała ludziom normalną egzystencję. Do niedawna było tak, że nie dość, że grzejniki były koniecznością, to na dodatek była to brzydka konieczność. Musieliśmy starać się, jakoś zakamuflować, te znajdujące się pod oknem i psujące ogólne wrażenie wymienniki ciepła. Aktualnie, kiedy dostęp do materiałów produkcyjnych jest bardzo łatwy, a nowoczesna technologia umożliwia produkcję niestandardowych kształtów, na rynku coraz częściej zaczynają się pojawiać grzejniki dekoracyjne.Producenci zaczynają przykładać wagę nie tylko do funkcjonalności produkowanych urządzeń, ale także do ich wyglądu, jest to konieczne, gdyż potencjalni klienci są coraz bardziej wymagający. Grzejniki dekoracyjne mogą być bardzo atrakcyjnymi elementami wystroju, robiącymi bardzo pozytywne wrażenie. Istotne jest, że grzejniki dekoracyjne, mimo swojej nazwy, w... ...

Grzejniki podłogowe i ścienne

Zadaniem grzejników jest utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury na pożądanym poziomie. Ciekawym rozwiązaniem są grzejniki montowane w ścianach i w podłodze. Grzejniki montowane w ścianach, to tak zwane ogrzewanie ścienne, natomiast grzejniki montowane w podłodze nazywane są ogrzewaniem podłogowym.Grzejniki umieszczone w ścianach umożliwiają równomierne ogrzanie pomieszczenia, temperatura jest taka sama na całej jego wysokości. Jest to duża zaleta, której nie posiadają grzejniki montowane tradycyjnie pod oknem.Grzejniki umieszczone w podłodze sprawiają oczywiście, że właśnie przy niej temperatura jest najwyższa, obniża się ona wraz z oddalaniem się od podłogi w kierunku sufitu. Ogrzewanie podłogowe powoduje równomierne rozprzestrzenianie się kurzu wewnątrz pomieszczenia, a nie wzdłuż ścian, jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania ściennego. Nierównomierne rozmieszczenie ciepła wewnątrz pomieszczenia przez grzejniki podłogowe, jest szczególnie korzystne dla alergików.Zaletą obu r... ...

Eksperci GTI: kluczem do sukcesu gazu łupkowego szeroka współpraca

Szeroka współpraca firm oraz prywatnych i państwowych instytucji jest kluczem do sukcesu eksploatacji gazu niekonwencjonalnego - twierdzą eksperci amerykańskiego Gas Technology Institute w raporcie Instytutu Kościuszki.Eksperci GTI: Guy Lewis, Trevor Smith i Kent F. Perry przypominają w raporcie, że łupkowa rewolucja ma ponad 20-letnią historię, a o gazie niekonwencjonalnym wiadomo było od dziesiątków lat - jednak kluczem do sukcesu było zastosowanie szczelinowania hydraulicznego, procesu znanego od 60 lat. Przy tej okazji rozwinięto technologię obrazowania złóż i stwierdzono, że gazu jest w nich cztery razy więcej niż wcześniej uważano. Potem rozwinięto technologię wierceń poziomych, pozwalających zwiększyć wydajność otworu.Autorzy za najważniejszy czynnik amerykańskiego sukcesu uznają ścisłą współpracę szerokiego grona fachowców, firm poszukiwawczych, naukowców, firm konsultingowych, prywatnych organizacji badawczych, państwowych laboratoriów i służb geologicznych. W raporcie podk... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
8+7=?


Informacje o plikach "cookies"