Ok. 50-60 inżynierów chce zatrudnić firma Bombardier Transportation (ZWUS) Polska. Planuje ona zwiększyć moce wytwórcze, by produkowane w Polsce urządzenia automatyki kolejowej sprzedawać na całym świecie.

Jak poinformował w poniedziałek dziennikarzy prezes Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sławomir Nalewajka, jest to część strategii sprywatyzowanego w ub.r. przedsiębiorstwa. W lutym 2011 r. Bombardier Transportation kupił od PKP S.A. 60 proc. udziałów w spółce i stał się jej wyłącznym właścicielem. Po sfinalizowaniu transakcji koncern Bombardier zdecydował, że polska firma z siedzibą w Katowicach będzie obsługiwać nie tylko rodzimy rynek, ale także Ukrainę, Białoruś, Słowację i Czechy. Nalewajka nie wykluczył, że w przyszłości działalność firmy zostanie rozszerzona na wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Obecnie spółka zatrudnia 487 pracowników. Prezes Nalewajka zaznaczył, że zwiększenie zatrudnienia ma się przełożyć na ulepszenie produktów. Firma produkuje m.in. systemy sterowania ruchem kolejowym na stacjach i szlakach, systemy sygnalizacji przejazdowej, systemy i urządzenia przytorowe jak napędy zwrotnicowe i rogatkowe, liczniki osi, obwody torowe oraz sygnalizatory świetlne. Bombardier Transportation (ZWUS) Polska oferuje także systemy kontroli prowadzenia pociągu ERTMS/ETCS - czyli części europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym, który obejmuje radiołączność pociągową i kontrolę jazdy pociągu.

Nalewajka zapowiedział, że jeszcze w tym roku firma chce wystartować w przetargach na Ukrainie i Słowacji. Czeka na rozstrzygnięcie przetargu w Czechach. Szykuje się też do walki o kontrakty na polskich torach - na początku marca PKP PLK ogłosiły przetarg na budowę i wdrożenie systemu ERTMS na odcinku linii kolejowej E30 Legnica-Wrocław-Opole, planowane jest także zainstalowanie systemu na liniach E65 Warszawa-Gdynia i na trasie Warszawa-Łódź.

Nalewajka zauważył, że firma może mieć problem ze znalezieniem inżynierów w planowanej liczbie, szczególnie że w następnych latach chce ich zatrudnić jeszcze więcej. "W Polsce brakuje specjalistów interesujących nas specjalności" - zaznaczył prezes. Dodał, że właśnie dlatego Bombardier rozważa dofinansowanie kształcenia inżynierów specjalizujących się w kolejnictwie. "Rozmawialiśmy na ten temat z politechnikami w Warszawie i Radomiu" - dodał.

Bombardier to kanadyjski koncern, produkujący samoloty, pociągi, lokomotywy, tramwaje i pociągi metra, a także urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Koncern zatrudnia ok. 70 tys. pracowników na całym świecie. Skonsolidowane przychody koncernu za 2011 r. to 18,3 mld dolarów, w porównaniu do 17,9 mld dolarów rok wcześniej, a EBITDA to 1,5 mld dolarów wobec 1,6 mld rok wcześniej. Koncern nie ujawnia wyników finansowych poszczególnych firm wchodzących w jej skład - przedstawia tylko wyniki skonsolidowane.


Grzejniki elektryczne

W gospodarstwach domowych wykorzystywane są najczęściej grzejniki elektryczne naścienne. Ich istotnym parametrem, który należy mieć na uwadze, jest moc cieplna. Musi być ona prawidłowo dobrana, bo w przeciwnym wypadku grzejniki będą nagrzewały pomieszczenia zbyt mocno, zwiększający przy tym znacznie koszty ogrzewania, lub zbyt słabo i temperatura w domu będzie niesatysfakcjonująca.System ogrzewania powinien być dobrze wyregulowany i dostosowany do potrzeb jego użytkowników, pozwala to na znaczne oszczędności. Warto pamiętać, że utrzymywanie w domu wysokiej temperatury, podczas nieobecności domowników nie ma większego sensu, bo grzejniki pracują z dużą wydajnością, a nikt z tego ciepła nie korzysta.Grzejniki elektryczne posiadają termostat elektroniczny lub elektromechaniczny. Termostat umożliwia regulowanie temperatury, a po jej ustawieniu odpowiada za utrzymanie jej na pożądanym poziomie. Termostaty uwzględniają wpływ ciepła z innych źródeł na temperaturę wewnątrz ogrzewanego prze... ...

Strategia PGE: Ograniczenie roli węgla w produkcji energii i zaangażowanie w wydobycie gazu łupkowego

Ograniczanie udziału węgla w produkcji energii elektrycznej, rozwój źródeł odnawialnych, możliwość zaangażowania się w wydobycie gazu łupkowego - to niektóre założenia strategii PGE do 2035 r. Zarząd spółki omówił dokument na specjalnej konferencji.Przyjęta pod koniec ubiegłego tygodnia strategia na lata 2012-2035 Polskiej Grupy Energetycznej zakłada stopniowe zmniejszanie przede wszystkim udziału węgla kamiennego i brunatnego w portfelu mocy wytwórczych Grupy z ponad 90 proc. obecnie, przez 72 proc. w 2020 r. do 33 proc. z węgla brunatnego i 5 proc. z kamiennego w 2035 r. Wówczas połowa mocy węglowych ma być wyposażona w technologię CCS (wychwyt i składowanie CO2).W tym samym roku 36 proc. produkowanej przez Grupę energii ma pochodzić z atomu, 14 proc. ze źródeł odnawialnych (PZE), a 11 proc. z gazu ziemnego. Moc zainstalowana PGE ma wzrosnąć z obecnych 13,1 GW do 21,3 GW w 2035 r., a emisyjność CO2 w tym samym okresie spaść z ok. 1 tony/MWh obecnie do 0,27 t/MWh.PGE chce mieć dwie... ...

Skowroński: Już za osiem lat podaż energii elektrycznej przewyższy popyt

W pełni konkurencyjne będą najwyżej dwa – trzy nowe duże bloki - twierdzi Paweł Skowroński, wiceprezes PGE.Paweł Skowroński, wiceprezes PGE. Fot. Materiały prasoweOd podpisania kontraktu na budowę dwóch bloków o mocy 1800 MW w Elektrowni Opole mijają miesiące, a budowa nie rusza. Ile wynosi opóźnienie wynikające z uchylenia decyzji środowiskowej?Możemy mówić o trzech miesiącach. Trwają prace projektowe. Złożyliśmy apelację w sprawie decyzji środowiskowej. Jeśli rozstrzygnięcia będą dla nas pomyślne, budowa powinna się rozpocząć pod koniec tego lub na początku następnego.Kolejne koncerny energetyczne szykują się do budowy dużych bloków o mocy 1000 MW, chcą stawiać co najmniej sześć takich jednostek. Przed wakacjami Enea chce podpisać kontrakt na budowę nowych mocy w Kozienicach. Czy rynek jest w stanie przyjąć całą wyprodukowaną w nich energię?Po analizie prognoz zapotrzebowania na energię elektryczną, możliwej wymiany transgranicznej i przewidywanych zmian mocy zainstalowanej – odst... ...

Grzejniki konwektorowe w systemach niskotemperaturowych

Grzejniki konwektorowe mogą być stosowane w systemach niskotemperaturowych. Instalacje niskotemperaturowe posiadają kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła. Dla systemów niskotemperaturowych charakterystyczna jest temperatura wody, którą zasilane są grzejniki – jest ona zdecydowanie niższa od temperatury wody zasilającej grzejniki wchodzące w skład instalacji centralnego ogrzewania. Żeby grzejniki konwektorowe mogły być stosowane w tego rodzaju rozwiązaniach wcale nie jest konieczne zwiększanie ich gabarytów, wystarczającym zabiegiem technologicznym jest zwiększenie ich mocy.Grzejniki konwektorowe stosowane w systemach niskotemperaturowych, podobnie jak grzejniki temperaturowe stosowane w innych rodzajach ogrzewania charakteryzują się małą pojemnością i odpowiednią konstrukcją, które zapewniają ich bardzo szybkie nagrzewanie się, a także bardzo szybkie stygnięcie, gdy temperatura w pomieszczeniu osiąga zbyt wysoką wartość.Zaletą wykorzystania grzejników konwektorowych w systemach nisk... ...

Plany Bombardiera w Polsce: Zatrudnić w tym roku 50-60 polskich inżynierów, iść na Wschód

Ok. 50-60 inżynierów chce zatrudnić firma Bombardier Transportation (ZWUS) Polska. Planuje ona zwiększyć moce wytwórcze, by produkowane w Polsce urządzenia automatyki kolejowej sprzedawać na całym świecie.Jak poinformował w poniedziałek dziennikarzy prezes Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sławomir Nalewajka, jest to część strategii sprywatyzowanego w ub.r. przedsiębiorstwa. W lutym 2011 r. Bombardier Transportation kupił od PKP S.A. 60 proc. udziałów w spółce i stał się jej wyłącznym właścicielem. Po sfinalizowaniu transakcji koncern Bombardier zdecydował, że polska firma z siedzibą w Katowicach będzie obsługiwać nie tylko rodzimy rynek, ale także Ukrainę, Białoruś, Słowację i Czechy. Nalewajka nie wykluczył, że w przyszłości działalność firmy zostanie rozszerzona na wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej.Obecnie spółka zatrudnia 487 pracowników. Prezes Nalewajka zaznaczył, że zwiększenie zatrudnienia ma się przełożyć na ulepszenie produktów. Firma produkuje m.in. systemy... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
6+7=?


Informacje o plikach "cookies"