Delegacje państw zachodnich i arabskich, które spotykają się w piątek w Tunisie, zażądają od władz Syrii natychmiastowego dostępu do miast Hims, Dara, Zabadani i innych "obleganych regionów" w celu dostarczenia pomocy humanitarnej - głosi projekt deklaracji.

Reuters pisze, że projekt końcowego komunikatu spotkania "Przyjaciół Syrii" zawiera też apel do reżimu Baszara el-Asada o "natychmiastowe zaprzestanie stosowania przemocy" i przyrzeczenie dostarczenia pomocy humanitarnej w ciągu 48 godzin, jeśli tylko reżim "powstrzyma ataki w miejscach, gdzie są cywile, i umożliwi do nich dostęp".

Grupa "Przyjaciół Syrii" opowie się też za zaostrzeniem sankcji w celu skłonienia władz Syrii do przerwania przemocy, w tym za zakazem podróżowania, zamrożeniem aktywów i operacji finansowych związanych z Syrią, redukowaniem stosunków dyplomatycznych i zapobieganiem dostawom broni dla syryjskiego rządu.

Spotkanie "Przyjaciół Syrii" zostało zwołane przez Ligę Arabską, gdy Chiny i Rosja na początku lutego zablokowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji w tym kraju. W obradach wezmą udział przedstawiciele 60 państw i organizacji.

Celem spotkania, w którym ma uczestniczyć sekretarz stanu USA Hillary Clinton, jest wywarcie presji na reżim syryjski, aby zaprzestał trwających od blisko roku krwawych represji wobec opozycji. Delegacji polskiej przewodniczy wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski.


OSW: budowa South Stream ekonomicznie nieopłacalna, ale osłabi UE

Projekt gazociągu South Stream, którego budowa rozpoczęła sie w grudniu br., jest dla Rosji ekonomicznie nieopłacalna. Osłabia jednak spójność Unii Europejskiej - uważają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich.Zdaniem ekspertów OSW, zbędna z punktu widzenia potrzeb eksportowych Gazpromu inwestycja pochłonie ogromne koszty finansoweGazociąg będzie prowadzić z rejonu Anapy po dnie Morza Czarnego - w tym przez wyłączną strefę ekonomiczną Turcji - do okolic Warny w Bułgarii, a następnie przez Serbię, Węgry i Słowenię do Tarvisio na północy Włoch. Planowana jest również budowa odgałęzień do Chorwacji, Serbii oraz Republiki Serbskiej w składzie Bośni i Hercegowiny. Moc przesyłowa South Stream ma wynieść 63 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Magistrala będzie się składać z czterech nitek o przepustowości po 15,75 mld metrów sześciennych. Jej morski odcinek będzie miał 900 km. Pierwszą nitkę Gazprom zamierza uruchomić w grudniu 2015 roku, a pełną moc South Stream miałby osiągnąć w 2018 r... ...

Więcej osób ze składkami za opiekę nad dziećmi opłacanymi przez budżet

ZUS z pieniędzy z budżetu sfinansuje składki emerytalne i rentowe osobom bez pracy, które wychowują małe dzieci. To znaczy, że opłaci je między innymi za byłych zleceniobiorców, bezrobotnych bez prawa do zasiłku, a także za osoby nieubezpieczone. Tak wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Trafił on właśnie do konsultacji społecznych.– Projekt zrównuje prawa kobiet opiekujących się dziećmi w zakresie odprowadzania składek bez względu na rodzaj zatrudnienia – mówi Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan.Zleceniobiorcy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zaprzestały jej wykonywania albo zawiesiły, ale także współpracownicy sprawujący osobistą opiekę nad dzieckiem będą mieli finansowane składki, jeśli wykonywali działalność zarobkową przez co najmniej 6 miesięcy. Okres ich wypłacania wyniesie maksymalnie trzy lata, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko czterech lat. Jeśli jest ono niepełnosprawne... ...

Państwo ukrywa za dużo informacji

Urzędy i samorządy niechętnie dzielą się informacją publiczną, czyli tym, co robią, jak robią i za ile. Najbardziej chronione są dane o liczbie zatrudnionych, premiach i nagrodach, faktury, opinie prawne, różne dane statystyczne i informacje o przetargach.Wzrasta liczba skarg dotyczących udzielania informacji publicznejJan Stefanowicz | adwokat Kancelarii Juris Jednocześnie przybywa dociekliwych obywateli. W ciągu ostatnich czterech lat ponaddwukrotnie wzrosła liczba skarg wpływających do sądów administracyjnych na bezczynność urzędników ignorujących wnioski o udostępnienie informacji publicznej.– To świadectwo wzrostu świadomości obywateli. Jeszcze kilka lat temu niewiele osób wiedziało, że ma prawo do informacji i że może je egzekwować, włącznie z zaskarżeniem decyzji odmownych do sądu – mówi Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego.Niezależny raportJednak w międzynarodowym badaniu regulacji dotyczących prawa do informacji Polska wypadła bardzo słabo – najsłabiej ze wszystkich... ...

Niedostateczna kapitalizacja nie musi decydować o wielkości odsetek

Projekt zmian w ustawie o CIT zaostrza zasady dotyczące cienkiej kapitalizacji. Jednocześnie wprowadza alternatywną metodę obliczania odsetek od pożyczek, które mogą być uwzględnione w kosztach.PieniądzeTemat finansowania przedsiębiorstw poprzez pożyczki udzielane przez ich udziałowców (akcjonariuszy) od dawna cieszy się zainteresowaniem władz podatkowych nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Unii Europejskiej. Obawiając się nadmiernego dofinansowania dłużnego podatników przy jednoczesnym utrzymywaniu ich kapitałów na niskim poziomie, wprowadzono do systemu podatkowego regulację ograniczającą to zjawisko, potocznie zwaną niedostateczną (cienką) kapitalizacją. Celem jest ograniczenie możliwości uznania za koszty podatkowe odsetek od pożyczek udzielonych przedsiębiorstwom przez ich właścicieli, o ile nie wyposażyli oni spółek w wystarczający, zdaniem fiskusa, kapitał.Firmy na cenzurowanymZgodnie z rządowym projektem zmian w przepisach (projekt ustawy o zmianie ustawy o poda... ...

Pierwsza transza deregulacji do komisji sejmowej

Sejm odrzucił w piątek wniosek SLD, który chciał odrzucenia w pierwszym czytaniu rządowego projektu deregulacji, ułatwiającego dostęp do 50 zawodów. Projekt trafi do dalszych prac w nadzwyczajnej sejmowej komisji ds. deregulacji.Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin walczy o deregulację.W czwartkowej debacie tylko klub SLD opowiedział się za odrzuceniem projektu pierwszej z trzech transz deregulacji przygotowywanych w resorcie sprawiedliwości. Kluby PO, PiS, RP, PSL i SP były za skierowaniem go do komisji.Za odrzuceniem projektu w piątek było 20 posłów, przeciw 390, przy braku wstrzymujących się.Przedstawiając w czwartek w Sejmie projekt minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powtarzał, że deregulacja to szansa dla kilkudziesięciu tysięcy młodych Polaków na znalezienie pracy. Zapewnił, że wynikiem deregulacji będzie podniesienie jakości usług, bo na ich straży nie będą stać licencje ani korporacje, ale "swobodna, uczciwa, sprawiedliwa konkurencja". Według Gowina pozytywnym następ... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
2+8=?


Informacje o plikach "cookies"