Umacniająca się wobec dolara złotówka i niższe ceny paliw w polskich rafineriach wyhamowały podwyżki cen benzyny i oleju napędowego na stacjach. W nadchodzącym tygodniu ceny paliw nie powinny sięgnąć 6 zł za litr - prognozują analitycy rynku paliwowego.

Tankowanie przestanie straszyć?

Jak prognozują eksperci portalu e-petrol.pl, w przyszłym tygodniu benzyna 95 będzie kosztować ok. 5,56-5,65 zł, a olej napędowy prawdopodobnie ok. 5,78-5,87 zł. Ceny autogazu, niezmiennie powinny się kształtować w granicy 2,85 zł/l.

Biuro Reflex wyliczyło, że obecnie za litr benzyny 95 płacimy średnio 5,63 zł, za litr bezołowiowej 98 ok. 5,82 zł, oleju napędowego ok. 5,81 zł, a autogazu ok. 2,86 zł. "Oznacza to, że ceny wszystkich paliw rosły w skali ostatniego tygodnia od 1 grosza za litr LPG do 5 gr za litr diesla. Więcej średnio o 3 grosze na litrze płacimy za benzynę" - poinformował Reflex w komunikacie.

Pomogły obniżki cen hurtowych przez rafinerie. Rząd przekonał do zmniejszenia marży?

Eksperci e-petrol zauważają, że mijający tydzień był okresem obniżek cen hurtowych. Średnia cena polskich rafinerii dla benzyny bezołowiowej 95 wynosi obecnie 4435 zł/m sześc., a dla benzyny 98 - 4507 zł. Dla Pb95 jest to zmiana w dół o niemal 50 zł w porównaniu z zeszłym tygodniem. Cena hurtowa oleju napędowego spadła z poziomu 4663 zł przed tygodniem do 4518 zł.

Dolar po 3,31 zł gwarantuje stabilizacje cen paliw. Jeśli znowu dolar zdrożeje - cena paliw zacznie rosnąć

"Tym samym widać wyraźnie tendencję łagodzącą na polskim rynku, związaną z kursem złotego - w ubiegłym tygodniu wyniki były bowiem w relacji do dolara bliskie 3,50, dziś zaś lokują się nieopodal 3,31. Ma to szansę wpłynięcia na wyniki na polskim rynku detalicznym, jednak z pewnością nie tak szybko i znacząco, jak dały się nam odczuć podwyżki" - przewiduje e-petrol.

Zdaniem analityków BM Reflex, jeśli niższy poziom cen na rynku hurtowym w przyszłym tygodniu utrzyma się, to za paliwa na stacjach nie powinniśmy płacić więcej niż obecnie. "To na jak długo ceny się ustabilizują, będzie zależało przede wszystkim od sytuacji na rynku walutowym. Tylko utrzymanie kursu złotego wobec dolara na poziomie poniżej 3,34 pozwoli na poprawę sytuacji na rynku krajowym. W przeciwnym razie ceny paliw w hurcie mogą ponownie rosnąć" - szacuje Reflex.


Gawlikowska trzynasta, Wójcik dziewiętnasta w pięcioboju nowoczesnym

Sylwia Gawlikowska zajęła 13. miejsce, a Katarzyna Wójcik (obie SPP CWKS Legia Warszawa) była 19. w olimpijskiej rywalizacji w pięcioboju nowoczesnym. To ostatnia konkurencja igrzysk w Londynie.Sylwia GawlikowskaDorobek Gawlikowskiej to 5168 pkt. Była 19. w szermierce - 808 pkt, 13. w pływaniu - 1152, 10. w jeździe konnej - 1148 pkt oraz 14. w kombinacji biegu i strzelania - 2060.Wójcik zakończyła zmagania z 5088 pkt. Była 22. na planszy - 784 pkt, 24. na basenie - 1112, 14. na parkurze - 1140 i 16. w kombinacji - 2052.Wygrała Litwinka Laura Asadauskaite. ...

Staruch: Kiedyś „herszt kiboli” i bandzior, teraz przyjaciel wszystkich

Kaucja 80 tysięcy została wpłacona w piątek około 10. Staruch - najsłynniejszy osadzony ostatnich lat - wyszedł z aresztu przy Rakowieckiej tuż przed 16. Za kratami spędził osiem miesięcy. Słusznie?Piotr S. "Staruch"Środa. Ojciec, brat, narzeczona siedzą w eleganckiej kancelarii mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego na Powiślu. To dla wszystkich chwile tryumfu – sąd nie przedłużył aresztu. Jeszcze tylko 80 tysięcy złotych kaucji i Piotr Strauchowicz odzyska wolność.Rodzina nie miała takich pieniędzy. Suma została zebrana błyskawicznie, głównie dzięki pożyczkom od krewnych i znajomych. Cel był prosty: Piotr Staruchowicz ma być na weekend w domu.- Dobrze jest?Katarzyna, narzeczona: - Dobrze to będzie jak już będzie w domu.Jurek, brat: - Ojciec, ty to chyba jeszcze musisz poszukać kasy na ślub!Wojciech Staruchowicz, zawodowo dziennikarz, prywatnie ojciec Starucha: - Telefony dzwonią, ludzie zgłaszają się oferując pomoc, pieniądze. Media chcą się umawiać na wywiady z synem.Wygląda na to, że ... ...

Wisła - kraina niczyja

Przez lata Warszawa odwracała się od rzeki. Dziś życie wraca nad Wisłę, a artyści – na przykład kolektyw fotograficzny Sputnik w projekcie „Miejsce odległe" – inspirują się jej tajemniczą, ukrytą naturą W Wiśle jako temacie dla sztuki tkwi pozorna łatwość. Jest blisko, tuż pod ręką, nie trzeba się tłuc na drugi koniec świata, by ją sfotografować. Ale przez to jakoś się ją lekceważy, odsuwa w czasie – zawsze będzie okazja, by ją „zrobić" – mówi Agnieszka Rayss. ...

W Polskę ruszył "Tóskobus" kibiców piłkarskich przeciw PO

Sprzed Sejmu wyruszył we wtorek "Tóskobus" - inicjatywa Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców skierowana przeciw rządowi premiera Donalda Tuska. Kibice chcą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców konferencją prasową pod Sejmem rozpoczął kampanię "Tóskobus". Fot. PAP/Andrzej HrechorowiczKibice mają również zachęcać do wzięcia udziału w zaplanowanych na niedzielę wyborach parlamentarnych. Podkreślają, że krytycznie oceniają cztery lata rządów premiera Tuska i są przeciw Platformie Obywatelskiej. Jednocześnie zastrzegają, że poparcie jakiejkolwiek innej partii to indywidualna sprawa każdego obywatela.Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców chce też walczyć z negatywnym wizerunkiem kibola. Jak mówią przedstawiciele Związku, nie podoba im się, że "media i politycy kreują kibiców na strasznych bandziorów".Na zorganizowaną we wtorek przed Sejmem konferencję prasową połączoną ze startem "Tóskobus... ...

Czerwiec będzie najpopularniejszym miesiącem urlopowym. Ceny wycieczek będą niższe o kilka procent

W tym roku to czerwiec, a nie lipiec i sierpień, może być najpopularniejszym miesiącem urlopowym Polaków. Wielu rodaków Euro 2012 wcale nie cieszy. Mało tego – zamierzają uciec przed nim do ciepłych i pozbawionych piłki krajów. Unikną w ten sposób gigantycznych korków oraz sięgających nawet 30 proc. podwyżek cen, którymi straszą już gastronomia czy hotelarze.Najpopularniejsze miesiące wyjazdów w 2011 rokuDowodem na masowy exodus Polaków z Warszawy, Wrocławia, Poznania i Gdańska są statystyki biur podróży. Poza tym właśnie na lotniska w tych miastach przypada najwięcej czerwcowych rezerwacji. – Jak wynika z naszych danych, jest ich już około 10 proc. więcej niż przed rokiem o tej samej porze – informuje Piotr Woś z Internetowego Centrum Podróży eSky.pl. Z kolei w biurze Grecos Holiday sprzedaż jest o 25 – 30 proc. lepsza niż przed rokiem. – Na czerwiec zrobiliśmy 50 proc. rezerwacji więcej niż na lipiec i sierpień razem wzięte – dodaje Jacek Parysek z Grecos Holiday.W sumie, jak ... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
8+5=?


Informacje o plikach "cookies"