Ogrzewanie gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, fabryk i wszelkich innych budynków jest w większości regionów świata niezbędne, czasem tylko przez pewien czas, a czasem przez cały rok, i gdy tylko temperatura na zewnątrz spada poniżej pewnego pożądanego poziomu, od razu z nich korzystamy, w celu podniesienia temperatury do poziomu umożliwiającego normalne egzystowanie.
Grzejniki to urządzenia, których zadaniem jest wypromieniowywanie energii cieplnej, która następnie rozprzestrzenia się wewnątrz pomieszczenia, wskutek czego temperatura powietrza wzrasta. Grzejniki emitują ciepło na zewnątrz w wyniku procesów konwekcji i promieniowania. Grzejniki wytwarzają energię cieplną poprzez przekształcanie innych rodzajów energii, które są do nich dostarczane.
Rodzaj dostarczanej energii jest jednym z kryteriów podziału grzejników. I tak grzejniki możemy podzielić na: grzejniki naftowe, grzejniki elektryczne i grzejniki gazowe.
Innym kryterium podziału grzejników jest rodzaj substancji, która jest przez nie nagrzewana. Grzejniki mogą służyć do ogrzewania powietrza (ten rodzaj grzejników nazywamy potocznie kaloryferami), a także do ogrzewania cieczy i ciał stałych (służą do tego na przykład piece przemysłowe).


Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe emitują ciepło w wyniku procesu konwekcji, który polega na wywoływaniu ruchu masz powietrza – ogrzane przez grzejniki konwektorowe powietrze unosi się do góry, ponieważ jest lżejsze, natomiast cięższe zimne powietrze opada na dół, gdzie zostaje ogrzane i następnie unosi się do góry.Grzejniki konwektorowe różnią się od innych rodzajów grzejników nie tylko sposobem ogrzewania pomieszczeń, ale także budową. Posiadają one bardzo wysoką wydajność, dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła, która powstaje ponieważ grzejniki konwektorowe posiadają liczne ożebrowanie. Duża powierzchnia wymiany ciepła i stosunkowo niska pojemność grzejników konwektorowych pozwala zarówno na bardzo szybkie ogrzewanie, jak i, w razie zaistnienia takiej potrzeby, ochładzanie.Grzejniki konwektorowe posiadają kilka wad, wśród których możemy wymienić powodowaną przez nie większą cyrkulacje kurzu w powietrzu, która może być niekorzystna dla osób na niego uczulonych. Inną wadą jest nierównomiern... ...

Co to są grzejniki?

Grzejniki często nazywane są przez nas kaloryferami, możemy je podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszą grupę stanowią grzejniki typu woda-powietrze, drugą natomiast grzejniki typu para-powietrze. Grzejniki stanowią element składowy układów centralnego ogrzewania i są powszechnie wykorzystywane do ogrzewania wszelkiego rodzaju pomieszczeń, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach, czy fabrykach.Znane wszystkim grzejniki żebrowe są obecnie wykorzystywane bardzo rzadko, zostały one zastąpione przez grzejniki mające postać płyt stalowych, które nazywane są grzejnikami płytowymi. Grzejniki płytowe charakteryzują się dużo lepszą wydajnością niż grzejniki żebrowe, a według niektórych również zdecydowanie lepszym wyglądem, co jakby nie patrzeć również ma znaczenie.Grzejniki, czyli innymi słowy wymienniki ciepła, generują ciepło w wyniku przepływu przez nie gorącej pary lub cieczy, którą jest woda.Istnieją dwa sposoby ogrzewania wody zasilającej grzejniki, pierwszy... ...

Jakie grzejniki są lepsze?

Grzejniki są wymiennikami ciepła. Ciepło może być przez nie oddawane na zewnątrz na dwa sposoby – poprzez promieniowanie lub poprzez konwekcję.Konwekcja polega na przenoszeniu ciepła wskutek ruchu materii, należy ona do najwydajniejszych sposobów przekazywania ciepła.Promieniowanie cieplne wywoływane jest przez ruch cząsteczek, które podczas tego ruchu emitują promieniowanie elektromagnetyczne.Grzejniki, w zależności od rodzaju oddają ciepło w większej mierze przez promieniowanie lub przez konwekcje, zawsze jednak oba te sposoby się wzajemnie uzupełniają.Grzejniki oddające ciepło głównie przez konwekcję, są dużo bardziej wydajne od grzejników oddających ciepło przede wszystkim przez promieniowanie, niestety wywołują kurzenie, które dla niektórych może być uciążliwe. W ten sposób oddają ciepło grzejniki płytowe (z konwektorami), grzejniki aluminiowe i grzejniki konwektorowe.Grzejniki, dla których głównym sposobem oddawania ciepła promieniowanie są mniej wydajne, dlatego też, aby osią... ...

Grzejniki elektryczne

W gospodarstwach domowych wykorzystywane są najczęściej grzejniki elektryczne naścienne. Ich istotnym parametrem, który należy mieć na uwadze, jest moc cieplna. Musi być ona prawidłowo dobrana, bo w przeciwnym wypadku grzejniki będą nagrzewały pomieszczenia zbyt mocno, zwiększający przy tym znacznie koszty ogrzewania, lub zbyt słabo i temperatura w domu będzie niesatysfakcjonująca.System ogrzewania powinien być dobrze wyregulowany i dostosowany do potrzeb jego użytkowników, pozwala to na znaczne oszczędności. Warto pamiętać, że utrzymywanie w domu wysokiej temperatury, podczas nieobecności domowników nie ma większego sensu, bo grzejniki pracują z dużą wydajnością, a nikt z tego ciepła nie korzysta.Grzejniki elektryczne posiadają termostat elektroniczny lub elektromechaniczny. Termostat umożliwia regulowanie temperatury, a po jej ustawieniu odpowiada za utrzymanie jej na pożądanym poziomie. Termostaty uwzględniają wpływ ciepła z innych źródeł na temperaturę wewnątrz ogrzewanego prze... ...

Grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe oddają ciepło głównie przez promieniowanie, posiadają one dosyć tradycyjne kształty, które jednym odpowiadają, a innym nie, jednak za ich największy atut uznawana jest duża efektywność ogrzewania.Grzejniki aluminiowe posiadają gładką powierzchnię i są estetycznie wykonane i stosunkowo lekkie, mimo to, że powstają w wyniku odlewów. Mogą być one stosowane praktycznie do wszystkich typów instalacji centralnego ogrzewania, jednak należy pamiętać aby stosować odpowiednie inhibitory chroniące instalację ciepłowniczą przed korozją.Jedyną wadą posiadaną przez grzejniki aluminiowe jest ich stosunkowo duża podatność na uszkodzenia mechaniczne, gdyż aluminium należy do niezbyt odpornych materiałów, dlatego też o ile w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych ich zastosowanie jest jak najbardziej wskazane, o tyle na przykład w halach produkcyjnych mogą one zostać uszkodzone. Oczywiście w halach można również stosować grzejniki aluminiowe, jednak wiąże się to z koniecznością... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
2+5=?


Informacje o plikach "cookies"