Organy podatkowe nie mogą szacować podstawy opodatkowania spółek, które tworzą podatkową grupę kapitałową w rozumieniu ustawy o CIT – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Skarżąca spółka tworzyła podatkową grupę kapitałową, o której mowa w art. 1a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn.zm.). Dzięki utworzeniu takiej grupy spółki mogą świadczyć sobie usługi oraz sprzedawać towary po cenach innych niż rynkowe, co jest korzystne podatkowo. Minister finansów w zaskarżonej interpretacji indywidualnej uznał jednak, że mimo przywilejów wynikających z ustawy o CIT organy podatkowe będą mogły zastosować sankcję w postaci oszacowania obrotu spółki w VAT, zgodnie z art. 32 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn.zm.). Celem tego przepisu jest jednak przeciwdziałanie uchylaniu się od opodatkowania. Zdaniem skarżącej spółki, sytuacja ta jej nie dotyczyła, ponieważ na ustalanie cen innych niż rynkowe pozwalają podatkowym grupom kapitałowym przepisy o CIT.

Firmy korzystają ze specjalnej ochrony przed organami podatkowymi

Sąd przyznał rację spółce. Orzekł, że organy podatkowe nie mają prawa szacować obrotu w VAT spółkom tworzącym podatkowe grupy kapitałowe. Jak wyjaśniała sędzia Małgorzata Długosz-Szyjko, spółka wchodząca w skład podatkowej grupy kapitałowej, która nabywa uprawnienia zawierania transakcji na zasadach innych niż rynkowe na podstawie przepisów ustawy o CIT, nie może być uznana w VAT za uchylającą się od opodatkowania. Taki cel miało wdrożenie art. 80 dyrektywy 112 do polskiego porządku prawnego, którego odzwierciedleniem jest art. 32 ustawy o VAT. Zdaniem WSA, nie można nakładać sankcji (szacowania obrotu) na spółkę.

Wyjaśnijmy, że w wyniku szacowania doszłoby do podwyższenia obrotu, a w konsekwencji spółka musiałaby odprowadzić wyższy VAT i w praktyce częściowo go ponieść bez możliwości odliczenia.

Spółki wchodzące w skład podatkowych grup kapitałowych są chronione przed konsekwencjami fiskalnymi w przypadku stosowania cen odbiegających od rynkowych.

Sąd zwrócił uwagę, że w podobnej sprawie wypowiedział się NSA (wyrok z 28 listopada 2011 r., sygn. akt I FSK 155/11). Orzekł on, że zastosowanie art. 32 ustawy o VAT w stosunku do podmiotów wchodzących w skład podatkowych grup kapitałowych spowodowałoby sytuację, w której nie miałyby one możliwości skorzystania z uprawnień wynikających z art. 1 ustawy o CIT w powiązaniu z art. 11 ust. 8 ustawy o CIT. Przepisy te dają podatnikom ochronę przed sankcją w przypadku gdyby zastosowane przez nich ceny odbiegały od rynkowych. Wyrok jest nieprawomocny.

ORZECZNICTWO

Wyrok z 22 lutego 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 1436/11


Nepal: Nowy premier ma wyprowadzić kraj z impasu politycznego

Parlament Nepalu zatwierdził w niedzielę wiceszefa partii maoistowskiej Baburama Bhattarai na stanowisku premiera, co ma zakończyć impas polityczny w kraju, gdzie proces pokojowy wciąż jest kruchy.Nowy premier otrzymał 340 z 574 głosów deputowanych 601-miejscowego parlamentu. Ustępujący premier - przywódca umiarkowanych komunistów Jahla Nath Khanal, którego wybrano przy pomocy byłych maoistowskich rebeliantów - pełnił swe funkcje od lutego.Wybór Baburama Bhattarai - lidera byłych rebeliantów, którzy prowadzili zbrojną walkę przeciwko obecnie już nieistniejącej monarchii - następuje po dwóch latach niepokojów w tym najbiedniejszym kraju Azji Południowej, gdzie Chiny i Indie rywalizują o wpływy.Nowo wybrany premier powiedział, że jego priorytety to zakończenie procesu pokojowego i przygotowanie nowej konstytucji. Jako trzeci priorytet wymienił ulżenie losowi ludzi.Bhattarai, którego Komunistyczna Partia Nepalu (maoistowska) ma 236 miejsc w parlamencie, zastąpił umiarkowanego komunistę... ...

Sołowow chce kupić Puławy. Rząd przychylny przejęciu

Synthos, spółka należąca do Michała Sołowowa, jednego z najbogatszych Polaków, ogłosiła wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Zakładów Azotowych Puławy. Cel: minimum 80 proc. akcji.Akcje spółek chemicznych w 2012 r.Synthos ma już pieniądze na zakupy – PKO BP pożyczy firmie maksymalnie 2 mld zł na okres do 72 miesięcy.Zapisy będą przyjmowane od 9 lipca do 7 sierpnia. Akcjonariusze, którzy podejmą decyzję o sprzedaży do 20 lipca, dostaną 102,5 zł za każdą akcję. Potem cena odkupu spadnie do 98,77 zł. Wczorajszy kurs na giełdzie to nawet 103,9 zł.Tomasz Kalwat, prezes Synthosu, nie przewiduje podniesienia ceny. Uważa, że zaproponowana cena jest atrakcyjna. Uwzględnia nieuniknione obniżenie marż na sprzedaży produktów Puław w najbliższych kwartałach i latach (pisaliśmy o tym w DGP w piątek). Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku, mówi wprost: – Sytuacja na rynku w kolejnych kwartałach będzie się pogarszać i wezwanie można uznać za dobrą okazję do wyjścia z inwestycji w ZAP.Synthos ma j... ...

Zbiory zbóż w Polsce na poziomie 23-25 mln ton

Żniwa dobiegają końca, w tym roku zbiory zbóż podstawowych wyniosą 23-25 mln ton. Jakość ziarna jest dobra, a plony dosyć wysokie - powiedział w piątek PAP wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.Żniwa dobiegają końca, w tym roku zbiory zbóż podstawowych wyniosą 23-25 mln ton.W większości województw zebrano już ponad 90 proc. zbóż i rzepaku. Najmniej zaawansowane są prace w woj. zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. W całej Polsce działają skupy zbóż. Tam gdzie żniwa się zakończyły, (Opolskie, Małopolskie, Lubelskie), spada podaż ziarna do skupów. Ci rolnicy, którzy nie mają możliwości przechowania ziarna, już je sprzedali, a pozostali trzymają zboże, licząc na lepsze ceny.Większe zbiory kukurydzyJeżeli chodzi o zbiory kukurydzy, sytuacja w Polsce jest inna niż w ubiegłych latach. Kukurydzę zasiano na powierzchni ok. 1 mln hektarów, a zbiory mogą być o 1 mln ton wyższe niż w ubiegłym roku i wynieść ok. 3 mln ton. Może w związku z tym powstać problem z dosuszaniem ziarna i jego p... ...

Klesyk: Wyganiamy ducha molocha, by dotrzeć do młodych ludzi

Jesteśmy jedną z najnowocześniejszych firm w tej części świata – przekonuje prezes PZU SA Andrzej Klesyk.Andrzej Klesyk, prezes PZU SA - fot. Wojciech GórskiWywiad jest zapisem rozmowy z cyklu: Salon Ekonomiczny „Trójki” i Dziennika Gazety PrawnejPoznaliśmy nowe logo PZU. Nie słychać głosów zachwytu.Nowe logo ma apelować do młodych ludzi. Wracamy do korzeni, do znaku z lat 50. To używane przez nas przez 18 lat było mało kreatywną przeróbką historycznego logotypu. Niektórzy, przyzwyczajeni do starego znaku, mówią, że im się nie podoba. Mnie cieszy to, że podoba się młodym ludziom. Za rok nikt nie będzie sobie wyobrażał powrotu do starego logotypu.Jest sporo niejasności wokół zmiany wizerunku. Nikt nie rozpoznaje w reklamach Janusza Rewińskiego, który jest główną twarzą kampanii.Długo szukaliśmy aktora, który odegrałby rolę ducha molocha. Naszym celem nie było zatrudnienie znanego aktora, tylko aktora charakterystycznego. Na castingach najlepiej w tej roli wypadł pan Rewiński. Jego wy... ...

Raport IEA o węglu: Rośnie jego cena, popyt, znaczenie dla energetyki

Ostatni raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency - IEA) o światowym wydobyciu i zapotrzebowaniu na węgiel jest optymistyczny dla producentów węgla, także polskich - ocenił w poniedziałek wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.W krótkim i średnim terminie zużycie węgla w Europie nie będzie spadało.Prezentację raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej o światowym wydobyciu oraz zapotrzebowaniu na węgiel zorganizowała w Katowicach Kompania Węglowa.Jak mówił naczelnik Wydziału Gazu, Węgla i Rynku Energetycznego IEA Laszlo Varro, na światowy - niepewny obecnie rynek węgla - znaczący wpływ ma sytuacja wewnętrzna w Chinach, które są jego największym producentem i konsumentem. Varro przypomniał m.in., że węgiel jest w skali świata drugim najważniejszym po ropie nośnikiem energii, a popyt na ten surowiec w skali ostatniej dekady wzrósł z 3,7 mld ton w 2000 r. do 6,3 mld ton w 2010 r.Cały czas rosną ceny kopalinyMimo wzrostu podaży, ceny węgla - z wy... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
4+1=?


Informacje o plikach "cookies"