Debata liderów - jeśli do niej dojdzie - powinna odbyć się przed samymi wyborami - uważa rzecznik PiS Adam Hofman. Żeby ta debata nie była show, Donald Tusk powinien kilka rzeczy wyjaśnić, na pewno projekt budżetu, na pewno program - powiedział Hofman.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w sobotę, że wystosował list do premiera Donalda Tuska z propozycją serii debat, m.in. o rolnictwie, wojsku, sprawach zagranicznych. Dodał, że takie debaty miałyby zostać zorganizowane "na neutralnym gruncie", a zrealizowane od strony technicznej przez zewnętrzną firmę. Jednak warunkiem debaty Kaczyński-Tusk jest - jak zaznaczył prezes PiS - zwinięcie przez szefa rządu "białej flagi, która powiewa nad kancelarią premiera".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w sobotę, że wystosował list do premiera Donalda Tuska z propozycją serii debat, m.in. o rolnictwie, wojsku, sprawach zagranicznych. Dodał, że takie debaty miałyby zostać zorganizowane "na neutralnym gruncie", a zrealizowane od strony technicznej przez zewnętrzną firmę. Jednak warunkiem debaty Kaczyński-Tusk jest - jak zaznaczył prezes PiS - zwinięcie przez szefa rządu "białej flagi, która powiewa nad kancelarią premiera".

Do słów prezesa PiS odnieśli się w niedzielę politycy na antenie Radia Zet.

Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że debata liderów, jeśli do niej dojdzie, powinna odbyć się przed samymi wyborami. "Żeby ta debata nie była show, czyli nie takim spektaklem medialnym, tylko merytoryczną rozmową, to Donald Tusk powinien kilka rzeczy nam wyjaśnić, na pewno projekt budżetu, na pewno program (...). Musimy poznać prawdziwy stan finansów i chcielibyśmy także, żeby Donald Tusk przestał zachowywać się w stosunku do ludzi, którzy są wpływowi w sposób uległy" - powiedział Hofman, pytany o warunek debaty Tusk-Kaczyński.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział, że radziłby PiS "nie straszyć Polaków, że coś komuś zwinie, bo wtedy mogą Polacy to różnie odebrać". Jak zaznaczył, przedwyborcza debata polityczna w telewizji nie jest przywilejem polityków. "To jest element demokracji, który się należy wyborcom. Tu nie można robić różnych tego typu uników" - podkreślił szef klubu PSL.

Zdaniem doradcy prezydenta Jana Lityńskiego, PiS chodzi o to, żeby Tusk "przed debatą przyznał się, że w tej debacie nie będzie miał racji". Jego zdaniem do normalnej debaty przeciwnicy przystępują bez warunków; mają swoje opinie i poglądy, które się ścierają. "Natomiast, jeżeli się ustawia kontrpartnera, przeciwnika czy wroga - zależnie od tego, kto jak widzi scenę polityczną - to znaczy, że chce się mieć nad nim przewagę zanim się zaczęła debata" - ocenił doradca prezydenta.

Według europosła PJN Pawła Kowala, warunek zwinięcia białej flagi "to taki element pewnego upokorzenia". "Chodzi o to, żeby Donald Tusk przystępował do tej debaty, jeśli się na to zdecyduje, a PiS - moim zdaniem - diagnozuje, że Donald Tusk jednak jej chce, na takich gorszych warunkach" - powiedział Kowal.

Europoseł SLD Marek Siwiec zauważył, że wywieszona biała flaga oznacza generalnie kapitulację. "Jeżeli prezes żąda od swojego głównego wroga, żeby zakończył kapitulację, to ja go nie rozumiem" - powiedział Siwiec. "Wyście się państwo zadryblowali w tych analogiach, ponieważ jeżeli ktoś wywiesza białą flagę, to znaczy, że się poddaje. W moim przekonaniu to po prostu było nietrafione mówiąc delikatnie" - ocenił Siwiec, zwracając się do PiS.

Mówił, że w jego przekonaniu premier Tusk zachowuje się jak człowiek tryumfujący. "Jeżeli ja bym o coś apelował do premiera, to żeby te tryumfujące flagi tak do pół masztu obniżyć i już będzie dobrze, natomiast białych tam nie widać" - powiedział Siwiec.

Zdaniem Andrzeja Halickiego (PO), "jeżeli ktoś miał białą flagę w ręku, to właśnie Jarosław Kaczyński, unikając debaty, czy zakazując PiS udziału w debatach". "To jest dezercja, to jest dyskwalifikacja, jeżeli nie uczestniczy się w debacie wszystkich komitetów, a taka była uzgodniona" - mówił poseł PO.

"Cieszę się, bo po pierwsze prezes uczynił pierwszy krok: wyszedł ze swojej siedziby, tego Centrum Programowego, poszedł do studia, pierwsze starcie samego ze sobą, krok naprzód. Teraz jest chęć debaty, proszę bardzo, drugi krok naprzód. Oby tylko przed 9 października to się wydarzyło, ale mam nadzieję, że do tej debaty wreszcie dojdzie, bo na to czekają wyborcy" - powiedział Halicki.


Mozilla Firefox na tablety - tak będzie wyglądała

Mozilla pokazał wygląd przeglądarki Firefox na tablety. Firma pracuje nad wersją przeznaczoną na system Android 3.0.- informuje "PC World".Mozilla Firefox - projekt przeglądarki na tabletyMozilla Firefox - projekt przeglądarki na tabletyTo ewolucja poprzedniej wersji przeznaczonej na telefony. Dodane ulepszenia wykorzystują zalety większych ekranów na tabletach - stwierdził Ian Barlow, projektant pracujący w Mozilli nad nowym Firefoxem.Poprzednia wersja, o której wspomina Barlow, to Firefox Mobile 6, która pojawiła się na rynku w połowie sierpnia. "Szóstka" miała już elementy przystosowane pod tablety takie jak: zwiększona czcionka i niektóre elementy menu.Projektowana właśnie nowa wersja przeglądarki będzie wyposażona w pasek adresu "AwesomeBar" przedstawiony w Firefox 3.0. W wersji na tablety będzie on przesunięty na lewą stronę ekranu i wyposażony w szybki dostęp m.in. do historii przeglądanych witryn. Zakładki będą uporządkowane na dwa sposoby. Trzymając tablet horyzontalnie ... ...

Nie będzie jednolitej deklaracji na podatek od nieruchomości. Każda gmina ma własny formularz podatkowy

Nie będzie jednolitego, stosowanego we wszystkich gminach wzoru deklaracji na podatek od nieruchomości. Ministerstwo Finansów poinformowało o tym w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 4410/12).Rady gmin określają w uchwałach własne wzory deklaracji na podatek od nieruchomości. Brak jednolitego wzorca utrudnia rozliczanie podatku przedsiębiorcom posiadającym nieruchomości i budowle w więcej niż jednej gminie. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że konstytucja gwarantuje gminom samodzielne kształtowanie polityki podatkowej, zgodnie ze swoją właściwością terytorialną. Postulat wprowadzenia jednolitego wzoru formularza obowiązującego we wszystkich gminach byłby sprzeczny z zasadą autonomii podatkowej samorządu terytorialnego.Ze względu na różnorodność możliwych rozwiązań w zakresie konstrukcji podatku od nieruchomości, stosowanych przez 2479 gmin, jednolity wzór spowodowałby znaczne zwiększenie objętości formularza w porównaniu z treścią wzorów odzwierciedlających stan prawny istnieją... ...

Wielka Brytania chce zalegalizować małżeństwa homoseksualne

Rząd brytyjski ogłosił we wtorek projekt prawa pozwalającego osobom tej samej płci zawieranie małżeństwa cywilnego i dającego możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych w miejscach kultu religijnego, pod warunkiem zgody władz duchownych.Ta "ewolucja historyczna oznacza, że po raz pierwszy pary tej samej płci będą mogły zawierać małżeństwa podczas ceremonii cywilnych" - ujawnia dokument ministerstwa kultury, odpowiadającego również za kwestie równości."Nasze propozycje oznaczają, że instytucja małżeństwa będzie dostępna dla wszystkich" - powiedziała szefowa tego resortu Maria Miller, która zamierza przedstawić w parlamencie na początku przyszłego roku projekt ustawy zrównującej status małżeństw homoseksualnych i heteroseksualnych."Myślę, że jeśli dwie osoby chcą wyrazić sobie miłość i swoje wzajemne zaangażowanie, państwo nie powinno czynić im przeszkód. Te zmiany wzmocnią małżeństwo w naszym społeczeństwie" - dodała, podkreślając, że projekt ten pozwoli na "budowę społeczeństwa ... ...

Gospodarcze kameleony biegną po władzę. Jak przed wyborami politycy zmieniają poglądy?

Która partia jest liberalna, a która lewicowa? SLD żąda podniesienia wieku emerytalnego, a PO go nie podnosi. PiS chce promować polskie firmy, ale nie ufa przedsiębiorcom. Na temat gospodarki kandydaci do Sejmu wypowiadają się niechętnie albo niekonkretnie.Wszystkie rządy w minionej dekadzie szybko zwiększały wydatki budżetoweKiedy Bill Clinton ubiegał się o elekcję, motywem przewodnim jego kampanii było hasło „Gospodarka, głupcze”. W Polsce, choć kryzys wciąż czai się za progiem, dla polityków jest to dziedzina trzeciorzędna. Nie lubią jej, nie czują się w niej mocni, ale nie mają wyjścia i muszą o niej mówić. Dlatego dywagują o okrutnej drożyźnie i wielkim długu. Zgodnie ze starą zasadą można też obiecać wszystko, dopóki nie trzeba pod tym złożyć podpisu.PO, PiS, SLD i PSL – każda z tych partii, mających największe szanse na następną kadencję Sejmu, uczestniczyła już w rządach. Spróbujmy na podstawie tego, co robili wówczas ich politycy i co głoszą teraz, ustalić, czego możemy się... ...

Serafin: projekt ustawy o składkach zdrowotnych rolników jest niesprawiedliwy

Rządowy projekt ustawy o składkach zdrowotnych rolników jest niesprawiedliwy - uważa prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin. Zapowiedział, że Związek będzie zabiegał o szybką nowelizację ustawy po jej uchwaleniu.Serafin powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że rządowy projekt ustawy dotyczący składek zdrowotnych rolników, który trafił do Sejmu, nie był konsultowany ze stroną związkową. Dlatego Kółka Rolnicze w trybie pilnym musiały wypracować swoje stanowisko.W ubiegłym tygodniu rząd zmienił projekt i przekazał do Sejmu bez żadnych konsultacjiDokument musi być uchwalony jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu, by nowe przepisy mogły wejść w życie od 1 lutego br. Dokument zakłada, że składkę zdrowotną będą płacili rolnicy, posiadający gospodarstwa powyżej 6 ha przeliczeniowych. Składka ta ma wynosić po 1 zł za hektar od każdego domownika z danego gospodarstwa. Właściciele mniejszych gospodarstw mają być zwolnieni z jej opłacania, b... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
5+6=?


Informacje o plikach "cookies"