Celowe zawyżanie ceny sprzedawanego towaru czy manipulowanie ceną na poszczególnych etapach obrotu może być uznane przez organy podatkowe za działanie fikcyjne.

Podatki

Jeśli podatnik najpierw sprzedaje urządzenie, które jest wadliwe i wymaga naprawy, a następnie odkupuje je za cenę znacznie wyższą od ceny nowego i sprawnego egzemplarza, to urząd skarbowy może dojść do wniosku, że strony transakcji dążą do wyłudzenia VAT. Chodzi o wykazywanie korzystnych dla nich kwot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Naczelny Sąd Administracyjny wziął w takiej sytuacji stronę fiskusa i oddalił skargę kasacyjną podatnika.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupił w przetargu linię technologiczną do granulacji trocin i zrąbków drewna. Urząd skarbowy zakwestionował prawidłowość składanych przez niego deklaracji VAT. W toku kontroli okazało się, że podatnik po zakupie linii zlecił jej remont, następnie sprzedał ją remontującemu, a na końcu – odkupił ją od niego za cenę dużo wyższą. Urząd wykrył, że faktury wystawione przez kontrahenta, który miał się zająć demontażem, transportem, remontem i modernizacją linii technologicznej, nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Według urzędu czynności te nie miały miejsca. Nie udało się ich potwierdzić podczas przeprowadzonych przez urząd oględzin w firmie podatnika i w firmie, która miała wykonać remont, ani też w trakcie przesłuchań pracowników przedsiębiorstw. Ponadto, jak ustalił urząd, strony uzgodniły cenę sprzedaży linii, zanim zostały wykonane jakiekolwiek prace modernizacyjne. Później przedsiębiorca odkupił tę linię, ale według wyceny biegłego sądowego – powołanego przez organ – jej wartość rynkowa była dużo niższa, a części elektryczne oraz suszarnia i piec miały wartość złomu. Wobec tego urząd uznał, że przedsiębiorca uczestniczył w procederze polegającym na obrocie pustymi fakturami w stworzonej sieci firm. Wyłącznym celem tego działania było uzyskania korzyści podatkowych.

Sąd, który rozpoznawał skargę podatnika, nie uwzględnił jego zarzutów, że organy błędnie ustaliły stan faktyczny i naruszyły zasady prowadzenia postępowania podatkowego. Dla sądu wystarczające było to, że organy w sposób niebudzący wątpliwości wykazały, że wartość linii została znacznie zawyżona, bowiem została ona odkupiona za kwotę dwukrotnie wyższą od jej wartości rynkowej.

Wyrok jest prawomocny.

ORZECZNICTWO

Wyrok NSA z 19 grudnia 2012 r., sygn. akt I FSK 62/12.


Grzejniki Vertikal

Coraz częściej konsumenci zwracają uwagę nie tylko na użyteczność kupowanych przez siebie produktów, ale także na ich atrakcyjny wygląd. Elementy wyposażenia wnętrz muszą być nowoczesne, dobrze komponować się z wystrojem, nie zaburzać harmonii i robić korzystne wrażenie. Również producenci grzejników starają się podążać z duchem czasu i proponują coraz to nowsze rozwiązania w swojej dziedzinie. Jednym z takich rozwiązań są, dostępne od pewnego czasu na rynku, grzejniki Vertikal. Grzejniki Vertikal są grzejnikami pionowymi, ich niewątpliwym atutem jest bardzo duża użyteczność, gdyż pionowy sposób montażu daje możliwość wykorzystania przestrzeni, która nie jest dostępna dla tradycyjnych grzejników poziomych. Grzejniki Vertikal mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy małych mieszkań, w których każda oszczędność miejsca jest jak najbardziej wskazana, ponieważ zapotrzebowanie przestrzeń jest ogromne. Grzejniki Vertical zapewne docenią także ci, którzy lubią innowacje i nietyp... ...

Do końca zimy gaz nie powinien podrożeć. URE zablokował wniosek taryfowy PGNiG

URE zablokował wniosek taryfowy PGNiG i nie zgodzi się na podwyżki nawet do kwietnia. To zła informacja dla koncernu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo traci na handlu gazem. Jeszcze w drugiej połowie stycznia Mirosław Szkałuba, wiceprezes PGNiG, mówił, że dzienne straty wynoszą kilka milionów złotych. Teraz, na skutek arktycznych mrozów i rekordowego zużycia surowca, dobowe straty wzrosły kilkakrotnie. Zdaniem Petera Csaszara, analityka KBC Securities, sięgają nawet 20 mln zł dziennie.Rosną koszty, spada marżaNie pozostanie to bez wpływu na wyniki firmy za IV kwartał 2011 r. oraz I kwartał 2012 r. Już w trzecim kwartale ubiegłego roku PGNiG miało bowiem ujemną marżę na sprzedaży gazu. W IV kwartale ta tendencja się pogłębiła, a – według szacunków – od początku tego roku spółka do sprzedawanego gazu mogła dopłacić nawet blisko 300 mln zł.Firma traci, bo Urząd Regulacji Energetyki nie zgadza się na podwyżkę. PGNiG w październiku złożył wniosek taryfowy, w którym domagał się w... ...

Resort gospodarki szacuje, że roczna inflacja wyniesie w kwietniu 3,8 procent. To nadal dużo za dużo

Inflacja konsumencka w kwietniu br. utrzyma się na wysokim poziomie, ale lekko spadnie w porównaniu z 3,9% zanotowanymi w poprzednim miesiącu, szacują eksperci Ministerstwa Gospodarki. W ich ocenie będzie to 3,8%.W zbliżonym do marca tempie powinny w kwietniu rosnąc ceny żywności, zaś szybciej - paliw. "Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w marcu 2012 roku wzrosły o 0,5% w porównaniu z lutym b.r. W odniesieniu do marcem 2011 roku były zaś wyższe o 3,9%. Dane te są w pełni zgodne z oczekiwaniami ekspertów MG" - napisali eksperci resortu w komentarzu do danych GUS o inflacji za styczeń 2011 r.W marcu najszybciej rosły ceny żywności, paliw i transportu Według GUS, największy wpływ na kształtowanie się wskaźnika inflacji w marcu 2012 r. miały ceny żywności, paliw a także dóbr i usług związanych z transportem. Ceny w pozostałych produktów rosły wolniej od ogólnego wskaźnika inflacji.W kwietniu ceny nadal rosną i będą rosły. Winne ceny ropy "Analitycy MG oczekują w kwi... ...

Steve Jobs zapowiadał „zniszczenie” Androida

Steve Jobs zapowiadał „zniszczenie” systemu operacyjnego Android, stworzonego przez koncern Google dla stawienia czoła konkurencji ze strony iOS Apple’a, co oceniał jako „gigantyczną kradzież” – twierdzi oficjalny biograf współzałożyciela Apple’a.Apple„Poświęcę na to ostatnie chwile swego życia i wydam ostatniego centa z 40 mld dolarów Apple’a w banku, jeśli okaże się to konieczne” – mówił Jobs Walterowi Isaacsonowi, autorowi biografii, która ma ukazać się w przyszłym tygodniu w USA. Jobs, który zmarł na początku miesiąca na rzadko spotykaną odmianę raka trzuski, był najwyraźniej wyprowadzony z równowagi przez oprogramowanie Google’a, które jest obecnie najlepiej sprzedającym się systemem operacyjnym smartfonów – relacjonuje brytyjski dziennik „Daily Telegrach” w wydaniu internetowym.“Zamierzam zniszczyć Androida, ponieważ jest to skradziony produkt. W tej sprawie pójdę na wojnę nuklearną”.Apple toczy od przeszło roku bój o patenty z partnerami Google, takimi jak Samsung. Ale do... ...

Białoruś wprowadzi od 1 stycznia system Tax Free

Białoruś wprowadzi od 1 stycznia 2013 r. system zwrotu podatku VAT cudzoziemcom opuszczającym jej granice, czyli Tax Free - poinformował w piątek państwowy dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia".Prawo do zwrotu podatku VAT będą mieć osoby, które dokonały zakupów na sumę co najmniej 800 tys. rubli białoruskich (niecałe 300 zł)Prawo do zwrotu podatku VAT będą mieć osoby, które dokonały zakupów na sumę co najmniej 800 tys. rubli białoruskich (niecałe 300 zł) - cytuje gazeta wiceminister handlu Białorusi Irynę Narkiewicz.Skorzystanie z Tax Free pozwoli nabywcy odzyskać około 15 proc. zapłaconej sumy. Wprowadzono już odpowiednie zmiany do kodeksu podatkowego.Jak podkreśla "SB. Biełaruś Siegodnia", wprowadzenie tego systemu jest szczególnie ważne przed mistrzostwami świata w hokeju na lodzie, które odbędą się w Mińsku w 2014 r.; oczekuje się bowiem, że przyciągną one do kraju wielu zagranicznych turystów.W czwartek poinformowano, że ceny biletów na mecze w Mińsku będą wynosić od 7 do 250 euro,... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
3+6=?


Informacje o plikach "cookies"