PGNiG chce w marcu przeprowadzić odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego na koncesji Tomaszów Lubelski - powiedział PAP wiceprezes spółki Marek Karabuła. Dodał, że liczy też na rozpoczęcie próbnego wydobycia gazu w Pakistanie i wznowienie prac wiertniczych w Libii.

PGNiG chce w 2012 roku przeprowadzić w Polsce kilka odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego.

"Jeszcze w marcu planujemy rozpoczęcie wierceń na koncesji Tomaszów Lubelski. Będzie to odwiert pionowy Lubycza Królewska. W tym roku wykonamy odwierty na kilku koncesjach" - powiedział Karabuła.

PGNiG posiada 15 koncesji na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego. W tym roku spółka chce skoncentrować się na poszukiwaniach węglowodorów na dwóch z nich - Wejherowo oraz Tomaszów Lubelski.

"Analizujemy nasze możliwości inwestycyjne. (...) Rozmawiamy w tej chwili z partnerami na temat współpracy, źródeł i wysokości finansowania wspólnych poszukiwań" - powiedziała na konferencji prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa. Dodała, że spółka poszukuje też kolejnych partnerów, "żeby zintensyfikować prace poszukiwawcze".

W styczniu PGNiG poinformowało, że będzie współpracować z PGE, Tauronem i KGHM przy poszukiwaniach gazu z łupków

Karabuła powiedział PAP, że PGNiG liczy też na rozpoczęcie w tym roku próbnej produkcji gazu na koncesji spółki w Pakistanie. Wyjaśnił, że niezbędne jest wybudowanie tam infrastruktury służącej do eksploatacji. "Rusza również przetarg na budowę gazociągu, który musimy zbudować, aby ten gaz wyprowadzić ze złoża. To jest realne jeszcze w tym roku. (...) Wysokość inwestycji w tym roku na tej koncesji to rząd kilkudziesięciu milionów dolarów" - powiedział. Dodał, że być może jeszcze w tym roku będą prowadzone kolejne prace poszukiwawcze w Pakistanie. Podkreślił jednak, że spółka nie planuje pozyskiwać nowych koncesji w tym kraju.

Wiceprezes przypomniał też, że w grudniu 2011 r. spółka ponownie otworzyła swoje biuro w Libii - w Trypolisie (pracownicy spółki opuścili ten kraj po wybuchu wojny domowej). "Analizujemy poziom bezpieczeństwa. Na dzień dzisiejszy niestety ten poziom bezpieczeństwa jest niewystarczający. Trwają przygotowania do wznowienia prac wiertniczych. Mam nadzieję, że stanie się to w tym roku" - zaznaczył.

Oszacował też, że prace wiertnicze w Egipcie spółka planuje rozpocząć w pierwszych tygodniach 2013 roku.

Prace w Pakistanie prowadzi spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków z grupy kapitałowej PGNiG, która jest obecna w tym kraju od 1997 r. W 2010 r. ze względu na działania wojenne w sąsiednim Afganistanie i niespokojną sytuację, prace przerwano, a załogę ewakuowano. Po półtoramiesięcznej przerwie wiercenia wznowiono.

PGNiG założyło też spółkę Polish Oil and Gas Company - Libya B.V. w związku z poszukiwaniami surowców w basenie naftowym Murzuq na zachodzie Libii. Umowę w tej sprawię z rządem libijskim PGNiG zawarło w lutym 2008 r. W lutym ub.r. w związku z wojną w Libii pracownicy PGNiG zostali ewakuowani z tego kraju do Polski.

Spółka zarejestrowała też swój oddział w Kairze w Egipcie w lipcu 2009 r. w związku z prowadzonymi tam poszukiwaniami ropy i gazu - na koncesji Baharija. Koncesja ta znajduje się na Pustyni Zachodniej, ok. 200 km na południowy zachód od Kairu.

W 2012 r. PGNiG chce wydać na poszukiwania gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego w kraju i za granicą 1,1 mld zł.


Unia przyjęła strategię promującą energooszczędne budynki

Komisja Europejska przyjęła we wtorek strategię pobudzania sektora budownictwa w UE poprzez promowanie energooszczędnych budynków. Ma to pomóc sektorowi, który bardzo ucierpiał z powodu kryzysu finansowego i gospodarczego w UE.Komisja Europejska przyjęła we wtorek strategię pobudzania sektora budownictwa w UE poprzez promowanie energooszczędnych budynków. Jak szacuje Komisja Europejska nakłady na prace budowlane i inwestycje w infrastrukturę spadły w UE o 17 proc. od stycznia 2008 do kwietnia 2012 roku. Sektor cierpi też z powodu tzw. pęknięcia bańki na rynku mieszkaniowym, co ograniczyło działalność budowlaną, powodując bezrobocie. Rozwojowi budownictwa nie sprzyja też skurczenie się rynku kredytów, a opóźnienia w płatnościach dodatkowo przyczyniły się do pogorszenia wypłacalności przedsiębiorstw budowlanych.By przywrócić wzrost w budownictwie, KE opracowała strategię wsparcie tego sektora, dającego pracę ponad 10 proc. wszystkich zatrudnionych w UE. Strategia opiera się przede wsz... ...

Bonus dla płacących podatki lokalnie niekonstytucyjny

Bilety na koncert, preferencje przy zapisach do przedszkoli, programy aktywności fizycznej – miasta chwytają się różnych sposobów, by namówić mieszkańców do opłacania podatków w miejscu zamieszkania. Ale część samorządów uważa takie bonusy za niekonstytucyjne.Dla miast wpływy z PIT są istotnym źródłem dochodu – np. w Warszawie co roku wynoszą 3 mld zł, 1/3 budżetu. Ale samorządy niechętnie przyznają, ile tracą rocznie przez to, że nie wszyscy ich mieszkańcy płacą podatki tam, gdzie mieszkają i pracują, a w miejscu zameldowania. Jedynie Kraków wyszacował, że jeśli kampania promująca płacenie podatków w mieście przyniosłaby skutek, dochody samorządu wzrosłyby o 30 – 40 mln zł rocznie.Samorządy robią więc, co mogą, aby przekonać mieszkańców, by płacili właśnie u nich. Agitacja trwa, nawet wobec własnych urzędników. – Prezydent zwrócił się do pracowników urzędu, którzy mieszkają poza Poznaniem, by rozważyli możliwość zapłaty podatku w mieście – mówi Anna Szpytko, rzecznik prezydenta ... ...

W kopalni Krupiński nadal jest niebezpiecznie. Znowu zamknięto rejon, gdzie zginęły trzy osoby

 Część zlokalizowanych 820 m pod ziemią wyrobisk kopalni Krupiński w Suszcu, gdzie w maju po zapaleniu metanu zginęły trzy osoby, została w poniedziałek ponownie zamknięta, wraz ze znajdującym się tam sprzętem. Zdecydowano tak ze względów bezpieczeństwa.Po majowym wypadku rejon został odizolowany od pozostałych wyrobisk specjalnymi tamami przeciwwybuchowymi z powodu zagrożenia pożarowego. Dopiero w październiku, gdy pożar wygasł, można było otworzyć tamy i przeprowadzić w wyrobiskach wizję lokalną - eksperci dokonali oględzin w zeszłym tygodniu. Pobrali próbki i zabezpieczyli elementy sprzętu do badań. Teraz rejon, gdzie wysoka temperatura świadczy o utrzymującym się zagrożeniu, ponownie zamknięto."Dziś przed południem ponownie zamknięto tamy, oddzielające ten rejon od pozostałych wyrobisk" - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk.Dodała, że w weekend i w poniedziałek rano z tego rejonu wywieziono takie elementy znajdującego się ... ...

Po nocnych burzach zalania i utrudninia na kolei

Ok. 250 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz naliczyli od niedzielnego wieczora strażacy z woj. śląskiego. Nad ranem na linii kolejowej Gliwice-Zabrze doszło do awarii trakcji elektrycznej; pociągi skierowano na objazdy.Jak poinformował PAP rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik, od niedzielnego wieczora strażacy odnotowali w regionie ok. 250 interwencji związanych z zalaniami budynków i połamanymi drzewami. Nie było informacji, by komukolwiek coś się stało.Zagrożony budynek mieszkalny i kościół w CzeladziWśród najpoważniejszych interwencji Wojtasik wymienił podmycie i uszkodzenie muru oporowego zagrażające budynkowi mieszkalnemu i kościołowi w rejonie rynku w Czeladzi. W poniedziałek rano strażacy zabezpieczali to miejsce. W szpitalu miejskim w Siemianowicach Śląskich woda zalała natomiast piwnice, izbę przyjęć i rentgen - pacjenci przewożeni byli do Chorzowa.Burze zerwały też trzy dachy na budynkach mieszkalnych w okolicach Częstochowy - w miejscowościac... ...

Miasto Kraków pomoże swym mieszkańcom i turystom przetrwać upały. Na Rynku Głównym staje dziś beczkowóz z wodą do picia. Będzie rozdawana bezpłatnie w jednorazowych kubeczkach już w południe. Na pewno się przyda, bo - jak informuje Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW, w Krakowie - od dziś od 13:00 do piątku do 18:00 będą się utrzymywać upały z temperaturą maksymalną w ciągu dnia dochodzącą do 34 stopni. Na stronie www.wodociagi.krakow.pl dostępny jest także wykaz ujęć wody, z których mogą korzystać mieszkańcy bez żadnych obaw. Beczkowóz stanie koło wieży ratuszowej, a woda będzie wydawana do godzin popołudniowych. Wysokie temperatury mogą powodować m.in. nasilenie się dolegliwości układu krążenia – przypominają też krakowskie służby miejskie. Uszkodzeniu mogą ulec asfaltowe nawierzchnie dróg, liczyć się należy z wzrostem zagrożenia pożarowego i utrudnieniami komunikacyjnymi – dodają w specjalnym komunikacie. ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
2+6=?


Informacje o plikach "cookies"